1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
22.10.2018 № 111
Про затвердження Змін до Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції
Відповідно до статей 7, 15, 33, 42 та 56 Закону України "Про Національний банк України" та з метою вдосконалення організації операцій з реалізації пам'ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 30 травня 2012 року № 213, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 червня 2012 року за № 1044/21356 (зі змінами), що додаються.
2. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Холода С. В.
3. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова Я.В. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
22.10.2018 № 111
ЗМІНИ
до Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам'ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції
1. Абзац третій пункту 1.2 глави 1 викласти в такій редакції:
"дистриб'ютор Національного банку з продажу пам'ятних монет України та сувенірної продукції (далі - дистриб'ютор) - банк України, інша юридична особа, визначена Національним банком, які на підставі договорів з Національним банком реалізують від свого імені пам'ятні монети та сувенірну продукцію з недорогоцінних металів за роздрібними цінами Національного банку та пам'ятних монет і сувенірної продукції із дорогоцінних металів за цінами з надбавкою, не вищими, ніж 10 % від оптових цін Національного банку;".
2. Главу 10 викласти в такій редакції:
"10. Порядок реалізації та купівлі пам'ятних та інвестиційних монет і сувенірної продукції Національним банком
1. Національний банк здійснює реалізацію пам'ятних монет та сувенірної продукції за роздрібними цінами Національного банку банкам України (їх відокремленим підрозділам), іншим юридичним і фізичним особам за готівку або за безготівковим розрахунком.
2. Національний банк має право здійснювати реалізацію пам'ятних монет та сувенірної продукції фізичним особам через приймання замовлень у режимі реального часу через офіційне Інтернет-представництво Національного банку або інший веб-сайт та функціональний сервіс Національного банку в мережі Інтернет (далі - on-line замовлення).
Фізична особа замовляє пам'ятні монети та сувенірну продукцію у вибраному неї регіоні шляхом заповнення реєстраційної форми з одночасним наданням згоди на укладення публічного договору для замовлення пам'ятних монет та сувенірної продукції, оброблення та зберігання персональних даних та їх передавання банку-дистриб'ютору для виконання замовлення та реєстрації. Після оформлення замовлення на електронну пошту фізичної особи надходить номер замовлення, що свідчить про те, що її замовлення прийняте до виконання Національним банком.
3. Фізична особа може здійснювати купівлю пам'ятної монети або сувенірної продукції за on-line замовленнями у визначеному в замовленні регіоні за готівку або за безготівковим розрахунком.
4. Фізична особа здійснює купівлю пам'ятної монети або сувенірної продукції за on-line замовленнями за готівку в Національного банку або банку-дистриб'ютора в установлений Національним банком строк їх продажу із зазначенням номера замовлення та пред'явленням паспорта або іншого документа, який посвідчує особу.
Національний банк анулює замовлення, якщо протягом строку продажу пам'ятної монети або сувенірної продукції фізична особа-замовник не здійснила купівлю пам'ятної монети та сувенірної продукції.
5. Фізична особа здійснює купівлю пам'ятної монети або сувенірної продукції за on-line замовленнями за безготівковим розрахунком з дати випуску монети в обіг на підставі on-line замовлення за умови попередньої оплати її повної вартості за роздрібною ціною, яка діє на день оплати.
Національний банк здійснює відправлення пам'ятної монети або сувенірної продукції фізичній особі-замовнику з використанням послуг поштових підприємств, логістичних компаній після надходження на рахунок Національного банку попередньої оплати від фізичної особи-замовника за on-line замовлення за роздрібною ціною, яка діє на день оплати.
6. Національний банк здійснює реалізацію партій пам'ятних монет та сувенірної продукції всіх найменувань, передбачених планом випуску монет, дистриб'юторам за оптовими цінами Національного банку та за безготівковим розрахунком.
7. Національний банк визначає статус дистриб'ютора на підставі письмових звернень банків України, інших юридичних осіб, у яких зазначається така інформація:
1) наявність генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій (для банків);
2) досвід роботи з банківськими або дорогоцінними металами, монетами;
3) річний обсяг продажу нумізматичної продукції фізичним особам за останніх три роки (у разі наявності).
Банк України, інша юридична особа мають зазначати у зверненні інформацію про можливу структуру клієнтської бази та шляхи її обслуговування, перелік рекламних заходів щодо популяризації сучасної нумізматики України, перспективи формування регіональної дилерської мережі з продажу пам'ятних монет та сувенірної продукції, а також щодо організації аукціонів.
8. Національний банк для визначення статусу дистриб'ютора здійснює процедуру відбору банків України, інших юридичних осіб, що мають намір стати дистриб'ютором, шляхом розгляду їх звернень та аналізу:
1) річних обсягів здійснення операцій з нумізматичною продукцією і дорогоцінними металами;
2) наявності розгалуженої мережі на території України та можливості обслуговування нумізматичних організацій;
3) здійснення рекламних заходів щодо популяризації пам'ятних монет;
4) формування регіональної дилерської мережі.
9. Національний банк за результатами розгляду звернень визначає банки, інші юридичні особи, яким надає статус дистриб'юторів (далі - перелік дистриб'юторів), і розмір партії пам'ятних монет та сувенірної продукції для кожного з цих дистриб'юторів.
Національний банк доводить інформацію про затвердження переліку дистриб'юторів і розмірів партій пам'ятних монет та сувенірної продукції до відома банків України та інших юридичних осіб, яким надано статус дистриб'ютора.
10. Національний банк укладає договір з дистриб'ютором. Національний банк у разі порушення умов договору дистриб'ютором має право здійснювати перегляд затвердженого переліку дистриб'юторів і розміру партій пам'ятних монет та сувенірної продукції, наданих дистриб'юторам, та в односторонньому порядку змінювати або розривати договори з дистриб'юторами.
11. Національний банк за потреби забезпечення пам'ятними монетами та сувенірною продукцією органів державної влади та інших установ у зв'язку з проведенням ними загальнодержавних заходів має право зменшувати дистриб'юторам затверджені їм розміри партій пам'ятних монет та сувенірної продукції та здійснювати реалізацію дистриб'юторам окремих найменувань пам'ятних монет та сувенірної продукції з урахуванням визначених обсягів їх реалізації державним органам та іншим установам.
Національний банк має право реалізовувати пам'ятні монети та сувенірну, супутню продукції органам державної влади та інших державних установ на підставі гарантійного листа, у якому зазначається строк оплати отриманих пам'ятних монет та сувенірної, супутньої продукції.
Національний банк у разі реалізації пам'ятних монет та сувенірної, супутньої продукції на підставі гарантійного листа здійснює видачу органам державної влади та іншим державним установам цієї продукції на підставі довіреності та акта про здавання-приймання цінностей з наданням рахунку для оплати вартості цієї продукції та накладної на відпуск цінностей (у разі вимоги).
12. Національний банк має право здійснювати реалізацію пам'ятних монет та сувенірної продукції юридичним і фізичним особам через проведення аукціонів на базі товарних бірж шляхом укладання договорів, підписання регламенту проведення аукціону та визначати кількість, початкові ціни, обсяги партії на аукціоні (лоти) пам'ятних монет та сувенірної продукції, дату проведення аукціону.
13. Національний банк здійснює реалізацію інвестиційних монет за цінами продажу уповноваженим банкам за безготівковим розрахунком, а фізичним особам - за готівку або за безготівковим розрахунком.
14. Уповноважені банки здійснюють операції з інвестиційними монетами в порядку, визначеному нормативно-правовими актами Національного банку щодо здійснення операцій з банківськими металами.
15. Національний банк має право приймати оплату вартості пам'ятних та інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції від фізичних осіб з використанням електронних платіжних засобів через платіжні пристрої з оформленням документа за операцією із застосуванням електронних платіжних засобів відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, які регулюють операції з використанням електронних платіжних засобів.
16. Національний банк зобов'язаний надати клієнту квитанцію на реалізовані пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірну та супутню продукцію (додаток 6) у паперовому вигляді або електронному вигляді через електронну пошту клієнта. Клієнт перед здійсненням купівлі пам'ятних та інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції обирає шлях отримання квитанції на реалізовані пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірну та супутню продукцію та необхідність зазначення даних, які його ідентифікують.
Національний банк здійснює ідентифікацію і верифікацію клієнтів, які здійснюють оплату готівкою, відповідно до законодавства України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
17. Національний банк реєструє квитанції на реалізовані пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірну та супутню продукцію в реєстрі квитанцій на реалізовані пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірну і супутню продукцію (додаток 7), який формується та роздруковується касиром після закінчення операційного часу.
Касир після закінчення операційного часу на реалізовані за готівку пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірну та супутню продукцію на підставі реєстру квитанцій на реалізовані пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірну і супутню продукцію оформляє такі документи:
1) прибутковий та видатковий касові ордери - на монети національної валюти України, сувенірну продукцію, яка містить монети або банкноти національної валюти України;
2) видатковий позабалансовий ордер - на монети карбованцевого номіналу;
3) меморіальний ордер - на сувенірну продукцію, що не містить монет або банкнот національної валюти України, та супутню продукцію.
18. Касир після закінчення операційного дня здає перші примірники квитанцій, один примірник реєстру квитанцій на реалізовані пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірну та супутню продукцію разом із залишками готівки та довідкою про рух готівки завідувачу каси під підпис у книзі обліку прийнятої і виданої готівки.
19. Національний банк здійснює реалізацію пам'ятних та інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції за безготівковим розрахунком на підставі заявки, у якій зазначається перелік пам'ятних, інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції за найменуваннями, видом металу та їх кількістю.
Національний банк розглядає заявку і, ураховуючи фактичну наявність пам'ятних та інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції, надає рахунок для здійснення попередньої оплати їх повної вартості.
20. Органи державної влади та інші державні установи у зв'язку з проведенням ними загальнодержавних заходів направляють листи-замовлення на необхідний вид презентаційної упаковки до Національного банку, які Національний банк передає на виконання до Банкнотно-монетного двору.
Національний банк після отримання презентаційної упаковки з Банкнотно-монетного двору здійснює її реалізацію органам державної влади та іншим установам на підставі закупівельних цін, збільшених на суму податку на додану вартість із заокругленням до гривні.
21. Національний банк здійснює видачу пам'ятних, інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції, які повністю відповідають установленим Національним банком критеріям під час випуску монет, сувенірної продукції в тексті офіційного повідомлення Національного банку та описам, що наведені на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку, і не набули ознак пошкоджень (далі - пам'ятні, інвестиційні монети, сувенірна та супутня продукція в належному стані), після надходження попередньої оплати їх повної вартості на рахунок Національного банку.
Національний банк у разі зміни цін на пам'ятні та інвестиційні монети, сувенірну та супутню продукцію, вартість яких уже сплачена клієнтами до дати їх зміни (кошти отримані на рахунок Національного банку), здійснює видачу пам'ятних, інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції за цінами, зазначеними в рахунку, що виданий Національним банком.
Національний банк здійснює документальне оформлення видачі пам'ятних, інвестиційних монет та сувенірної, супутньої продукції відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з організації емісійно-касової роботи. Національний банк на видачу пам'ятних, інвестиційних монет, сувенірної та супутньої продукції оформляє накладну на відпуск цінностей (додаток 8).
22. Національний банк має право видавати на реалізацію без попередньої оплати пам'ятні монети та сувенірну, супутню продукцію в належному стані банкам України або їх відокремленим підрозділам, іншим організаціям та установам.
Національний банк на підставі укладеного договору та за наявності забезпечення, яке гарантує оплату повної вартості реалізованих пам'ятних монет та сувенірної, супутньої продукції, повернення залишків нереалізованих пам'ятних монет та сувенірної, супутньої продукції в належному стані та в кількості, що залишилася після їх реалізації (за винятком банків України), видає банкам України або їх відокремленим підрозділам, іншим організаціям та установам на реалізацію без попередньої оплати пам'ятні монети та сувенірну, супутню продукцію.
23. Національний банк має право передавати інвестиційні монети на реалізацію без попередньої оплати уповноваженим банкам для реалізації ними інвестиційних монет за цінами продажу Національного банку за умови отримання уповноваженим банком комісійної винагороди в розмірі, визначеному Національним банком, та розрахунками за вирахуванням суми комісійної винагороди.

................
Перейти до повного тексту