1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


КОМІТЕТ У СПРАВАХ НАГЛЯДУ ЗА СТРАХОВОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ
Н А К А З
N 71 від 22.09.97
м.Київ
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Укрстрахнагляду N 32 від 01.06.98 )
Про затвердження Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку операцій страхування
У зв'язку з введенням в дію Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку операцій страхування (додаються).
2. До приведення у відповідність з цими рекомендаціями страховики мають здійснювати бухгалтерський облік операцій, пов'язаних із страховою діяльністю, відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних із страховою діяльністю, затвердженої наказом Укрстрахнагляду від 20 листопада 1996 року N 121.
При цьому страховики мають самостійно встановити порядок накопичення даних про валові доходи та валові витрати з наступним використанням таких даних для складання податкової декларації та податкової звітності.
Голова Комітету І.Яковенко
Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку операцій страхування
1. Ці Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку операцій страхування встановлюють для підприємств, які за законодавством України є страховиками, порядок бухгалтерського обліку страхових операцій.
2. Облік розрахунків із страхувальниками та страховими посередниками ведеться на рахунку 74 "Розрахунки із страхувальниками та страховими посередниками", відповідні субрахунки.
По дебету рахунку 74 "Розрахунки із страхувальниками та страховими посередниками" відображається сума належних страховику страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) за договорами страхування, які діяли протягом звітного періоду, у кореспонденції з рахунком 38 "Страхові платежі".
По кредиту рахунку 74 "Розрахунки із страхувальниками та страховими посередниками" відображається сума надходжень страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) у кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів. Одночасно сума зазначених надходжень відображається по дебету рахунку 38 "Страхові платежі" і кредиту рахунку 46 "Реалізація", субрахунок "Зароблені страхові платежі" (страховики, які здійснюють страхування життя, використовують субрахунок "Страхування життя").
З. Бухгалтерський облік сум часток страхових платежів, сплачених перестраховикам, ведеться на рахунку 22 "Перестраховування" на субрахунках за видами страхування.
По дебету рахунку 22 "Перестраховування" відображаються:
- суми часток страхових платежів, які сплачені перестраховикам, у кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів;
- сума належної перестрахувальнику комісійної винагороди за договорами перестрахування, які діяли протягом звітного періоду у кореспонденції з рахунком 80 "Прибутки та збитки", якщо розрахунки між перестраховиком та перестрахувальником здійснюються у формі заліку взаємної заборгованості.
По кредиту рахунку 22 "Перестраховування" відображається повернення надмірно сплачених перестраховикам часток страхових платежів (страхових внесків, страхових премій).
Щомісячно сальдо з рахунку 22 "Перестраховування" списується в кореспонденції з рахунком 46 "Реалізація", субрахунок "Зароблені страхові платежі".
Страховики, які здійснюють страхування життя, сальдо з рахунку 22 "Перестраховування" списують у кореспонденції з рахунком 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах".
4. Бухгалтерський облік сум часток перестраховиків у страхових резервах ведеться на рахунку 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах" на субрахунках за видами резервів.
По дебету рахунку 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах", субрахунок "Частка перестраховиків у резервах незароблених премій" відображається сума часток перестраховиків у резервах незароблених премій на звітну дату в кореспонденції з рахунком 39 "Результат зміни технічних резервів", відповідний субрахунок.
Сума часток перестраховиків у резервах незароблених премій на звітну дату обчислюється залежно від сум часток страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), які були сплачені перестраховикам за період попередніх дев'яти місяців у такому порядку:
- сума часток страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених перестраховикам протягом перших трьох місяців цього періоду, множиться на одну четверту;
- сума часток страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених перестраховикам протягом наступних трьох місяців, множиться на одну другу;
- сума часток страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених перестраховикам протягом останніх трьох місяців, множиться на три четвертих.
Одержані добутки додаються.
По дебету рахунку 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах", субрахунок "Частка перестраховиків у резервах збитків", відображається сума часток перестраховиків у резервах збитків у кореспонденції з рахунком 39 "Результат зміни технічних резервів", відповідний субрахунок.
Страховики, які здійснюють страхування життя, по дебету рахунку 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах", субрахунок "Частка перестраховиків у резервах із страхування життя", відображають суму часток перестраховиків у страхових резервах у кореспонденції з рахунком 22 "Перестраховування", відповідний субрахунок. Аналітичний облік зазначених часток ведеться по кожному застрахованому.
По кредиту рахунку 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах" відображаються суми часток перестраховиків у резервах незароблених премій, суми часток перестраховиків у резервах збитків обчислені на минулу звітну дату в кореспонденції за рахунком 39 "Результат зміни технічних резервів", відповідні субрахунки.
Страховики, які здійснюють страхування життя, по кредиту рахунку 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах", субрахунок "Частка перестраховиків у резервах із страхування життя", відображають частки від страхових сум, сплачені перестраховиками (далі - частки одержані), в кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів.
Якщо величина часток, одержаних по кожному окремому застрахованому, більша (менша) за величину часток, сплачених по відповідному застрахованому, - різниця відображається по дебету (кредиту) рахунку 27 "Частка перестраховиків у страхових резервах", субрахунок "Частка перестраховиків у резервах із страхування життя" і кредиту (дебету) рахунку 89 "Резерв майбутніх витрат і платежів".
5. Бухгалтерський облік виплат "страхових сум та страхових відшкодувань ведеться на рахунку 19 "Виплати страхових сум та страхових відшкодувань" за видами страхування.
По дебету рахунку 19 "Виплати страхових сум та страхових відшкодувань" відображаються виплати страхових сум та страхових відшкодувань, виплачені страховиком за договорами страхування (перестраховування), в кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів.
По кредиту рахунку 19 "Виплати страхових сум та страхових відшкодувань" відображаються повернуті від страхувальників надмірно виплачені їм страхові суми та страхові відшкодування.
Щомісячно сальдо з рахунку 19 "Виплати страхових сум та страхових відшкодувань" списується в кореспонденції з рахунком 80 "Прибуток та збитки", субрахунок "Прибуток від страхової діяльності".
Страховики, які здійснюють страхування життя, сальдо з рахунку 19 "Виплати страхових сум та страхових відшкодувань", відповідний субрахунок списують у кореспонденції за рахунком 89 "Резерв майбутніх витрат і платежів", субрахунок "Резерви належних виплат страхових сум".
6. Бухгалтерський облік витрат страховика, що відносяться на собівартість страхової діяльності, крім діяльності по страхуванню життя, ведеться на рахунку 20 "Основне виробництво", субрахунок "Страхова діяльність" за встановленою номенклатурою статей витрат.
Щомісячно суми цих витрат списуються з кредиту рахунку 20 "Основне виробництво", субрахунок "Страхова діяльність" у дебет рахунку 80 "Прибуток та збитки", субрахунок "Прибуток від страхової діяльності".

................
Перейти до повного тексту