1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ ВІД НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ
НА ВИРОБНИЦТВІ ТА ПРОФЕСІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
30.11.2010 N 48
Про затвердження Порядку проведення перевірки знань з питань охорони праці страхових (головних страхових) експертів з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
З метою врегулювання питань своєчасного та якісного вирішення проблем безпеки і гігієни праці, а також упорядкування умов забезпечення організації навчання і підвищення кваліфікації страхових (головних страхових) експертів, керуючись статтями 17 і 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", статтею 18 Закону України "Про охорону праці", пунктами 3.2, 3.21, 5.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 N 15 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 р. за N 231/10511, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок проведення перевірки знань з питань охорони праці страхових (головних страхових) експертів з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що додається.
2. Виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України довести цю постанову до управлінь виконавчої дирекції Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Голова правління Б.Райков
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова правління Фонду
соціального страхування
від нещасних випадків
на виробництві
та професійних захворювань
України
30.11.2010 N 48
ПОРЯДОК
проведення перевірки знань з питань охорони праці страхових (головних страхових) експертів з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок встановлює процедуру організації проведення перевірки знань з питань охорони праці страхових (головних страхових) експертів з охорони праці робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - робочі органи виконавчої дирекції Фонду), як членів постійно діючих комісій з перевірки знань з питань охорони праці підприємств.
1.2. Перевірку знань з питань охорони праці проходять особи, призначені керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду на посаду головного страхового експерта або страхового експерта з охорони праці (далі - страхові експерти).
Страхові експерти з охорони праці, зазначені у цьому пункті Порядку, періодично, не рідше одного разу на три роки, проходять перевірку знань з питань охорони праці, організацію якої здійснює виконавча дирекція Фонду з урахуванням умов цього Порядку.
1.3. Вимоги цього Порядку є обов'язковими для виконання всіма робочими органами виконавчої дирекції Фонду.
1.4. Здійснення контролю за своєчасним проходженням перевірки знань з питань охорони праці страхових експертів покладається на керівників робочих органів виконавчої дирекції Фонду.
Координацію роботи з організації перевірки знань з питань охорони праці страхових експертів здійснює заступник директора виконавчої дирекції Фонду, який за розподілом функціональних обов'язків координує роботу з питань організації профілактики нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань.
2. Порядок проведення перевірки знань з питань охорони праці
2.1. Перед перевіркою знань з питань охорони праці для працівників організовується навчання з питань охорони праці, термін якого визначається обсягом навчальної програми.
2.2. Перевірка знань з питань охорони праці проводиться відповідно до тематичного плану і програми навчання (додатки 1, 2), розроблених відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 N 15 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511 (далі - Типове положення), які доповнено з урахуванням виконання працівниками статутних функцій та обов'язків Фонду щодо запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
2.3. До викладання дисциплін навчальної програми залучаються висококваліфіковані спеціалісти із знаннями та досвідом роботи у сфері охорони праці та соціального страхування від нещасного випадку.
2.4. Формування навчальних груп працівників проводиться виконавчою дирекцією Фонду за принципом чисельного комплектування на основі заявок, поданих робочими органами виконавчої дирекції Фонду.
2.5. Перевірка знань страхових експертів проводиться відповідно до вимог законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці та соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві в межах тематичного плану та програми навчання, передбачених пунктом 2.2 цього Порядку.
2.6. Формою перевірки знань є іспит або залік, який проводиться у вигляді усного опитування комісією з перевірки знань з питань охорони праці.
2.7. Комісія з перевірки знань з питань охорони праці утворюється розпорядчим актом виконавчої дирекції Фонду у складі не менше трьох осіб.
До складу комісії залучається представник органу державного нагляду за охороною праці (за згодою).
До складу комісії можуть також залучатись викладачі предмету "Охорона праці" навчального закладу, де проводилось навчання, (за згодою).
Всі члени комісії зобов'язані пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці в порядку та на умовах, встановлених Типовим положенням, і мати відповідне посвідчення.
2.8. Результат перевірки знань оформляється протоколом засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці.
2.9. При задовільних результатах здачі іспитів або заліків страхові експерти отримують посвідчення встановленої форми (додаток 3).
2.10. При незадовільних результатах здачі іспитів або заліків страховий експерт повинен за узгодженням з керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду протягом одного місяця пройти повторну перевірку знань за процедурою, встановленою цим Порядком.
2.11. У разі незадовільного результату при повторній перевірці знань питання щодо подальшої роботи страхового експерта вирішується згідно з чинним законодавством.
Додаток 1
до пункту 2.2 Порядку
проведення перевірки знань
з питань охорони праці
страхових (головних
страхових) експертів
з охорони праці Фонду
соціального страхування
від нещасних випадків
на виробництві
та професійних захворювань
України
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
навчання та перевірки знань з питань охорони праці страхових (головних страхових) експертів з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
Тема 1. Законодавство України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Основні положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Тема 2. Законодавство України про працю та охорону праці. Основні положення Закону України "Про охорону праці".
Тема 3. Порядок призначення та здійснення страхових виплат потерпілим і членам їх сімей.
Тема 4. Права та обов'язки застрахованого та роботодавця як страхувальника. Відповідальність Фонду та страхувальника за невиконання своїх обов'язків.
Тема 5. Організація, планування та облік роботи страхових експертів з охорони праці. Положення про службу страхових експертів, профілактику нещасних випадків та професійних захворювань.
Тема 6. Розслідування, реєстрація і облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій.
Тема 7. Навчання та підвищення рівня знань працівників, які вирішують питання охорони праці.
Тема 8. Організація роботи з охорони праці на підприємстві, у тому числі, організація роботи з охорони праці на малих і середніх підприємствах, що займаються виробничою діяльністю.
Тема 9. Державний нагляд і громадський контроль за охороною праці.
Тема 10. Гігієна праці і виробнича санітарія. Медичні огляди. Профілактика професійних отруєнь і захворювань.
Тема 11. Загальні вимоги з вибухо- та пожежної безпеки.
Тема 12. Загальні вимоги з електробезпеки.
Тема 13. Порядок фінансування робіт, передбачених національною, галузевими, регіональними програмами поліпшення стану безпеки, умов праці та виробничого середовища, а також інших робіт, пов'язаних із реалізацією профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням.
Тема 14. Формування та зведення звітності щодо стану виробничого травматизму та професійної захворюваності на підприємствах України і реєстрів нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань з використанням програмних засобів системи оцінки стану виробничого травматизму та професійної захворюваності.
Тема 15. Правове та законодавче врегулювання питань соціального страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання. Боротьба з корупцією.
Додаток 2
до пункту 2.2 Порядку
проведення перевірки знань
з питань охорони праці
страхових (головних
страхових) експертів
з охорони праці Фонду
соціального страхування
від нещасних випадків
на виробництві
та професійних захворювань
України
ПРОГРАМА
навчання страхових (головних страхових) експертів з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України
Тема 1. Законодавство України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Основні положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"
Поняття "загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Основні законодавчі акти про загальнообов'язкове державне соціальне страхування: Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Закон України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Тема 2. Законодавство України про працю та охорону праці. Основні положення Закону України "Про охорону праці"
Поняття охорони праці. Соціально-економічне значення охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці: Закон України "Про охорону праці", Кодекс законів про працю, Закон України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення", Закон України "Про пожежну безпеку", Закон України "Про використання ядерної енергії та радіаційний захист", Закон України "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру".
Основні положення Закону України "Про охорону праці". Основні принципи державної політики в галузі охорони праці.
Право громадян на охорону праці при укладанні трудового договору. Права працівника на охорону праці під час роботи на підприємстві.
Обов'язки власника щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці. Обов'язки працівника дотримуватись вимог нормативних актів про охорону праці.
Положення про навчання з питань охорони праці. Перелік посадових осіб, які до початку виконання своїх обов'язків і періодично один раз на три роки проходять навчання з питань охорони праці. Інструктаж з питань охорони праці: види, періодичність, зміст.
Фінансування охорони праці.
Тема 3. Порядок призначення та здійснення страхових виплат потерпілим і членам їх сімей
Порядок призначення допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Порядок призначення одноразової допомоги у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого.
Порядок призначення щомісячної страхової виплати у разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого.
Порядок призначення щомісячної страхової виплати особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого.
Тема 4. Права та обов'язки застрахованого та роботодавця як страхувальника. Відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків
Застосування законодавчих та нормативних актів про порядок взяття на облік страхувальників та сплату страхових внесків на державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання.
Страхові тарифи на державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання.
Фінансова та адміністративна відповідальність страхувальників та посадових осіб за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання.
Тема 5. Організація, планування та облік роботи страхових експертів з охорони праці. Положення про службу страхових експертів, профілактику нещасних випадків та професійних захворювань
Структура і склад служби страхових експертів.
Права страхових експертів.
Планування та облік роботи страхових експертів з охорони праці.
Оскарження рішень страхових експертів з охорони праці та їх відповідальність.
Кваліфікаційні вимоги до страхових (головних страхових) експертів з охорони праці.
Аналіз причин травматизму, професійних захворювань та аварій, а також стану охорони праці на підконтрольних підприємствах.
Порядок надання подань роботодавцям та органам виконавчої влади з нагляду за охороною праці.
Положення про службу страхових експертів з охорони праці, профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Тема 6. Розслідування, реєстрація і облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій
Нещасні випадки на виробництві, що підлягають розслідуванню.
Порядок повідомлення про нещасний випадок.
Склад комісії з розслідування нещасного випадку.
Функції, права та обов'язки страхового експерта як члена комісії з розслідування нещасного випадку.
План розслідування нещасного випадку.
Огляд місця, де стався нещасний випадок.
Опитування свідків, потерпілих і керівників робіт.
Ознайомлення з необхідними документами.
Визначення причин нещасного випадку.
Вжиття заходів з метою недопущення повторення нещасного випадку з аналогічних причин.
Класифікація нещасного випадку на виробництві та взяття його на облік.
Оформлення актів за формами Н-5, Н-1, НПВ.
Строки розслідування нещасного випадку.
Спеціальне розслідування нещасного випадку.
Склад комісій і програма розслідування професійного захворювання.
Процедура розслідування.
Оформлення акта розслідування причин професійного захворювання.
Розслідування причин виникнення професійного захворювання у працівника, направленого на роботу за межі підприємства.

................
Перейти до повного тексту