1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
22.01.2009 N 35
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики N 1178 від 13.09.2012 )
Про затвердження Порядку формування, розрахунку та затвердження цін на природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики N 222 від 10.02.2011 )
Відповідно до указів Президента України від 14.03.95 N 213 "Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України", від 19.08.97 N 853/97 "Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій" та від 24.10.2008 N 965/2008 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 20 жовтня 2008 року "Про невідкладні заходи з посилення фінансово-бюджетної дисципліни та мінімізації негативного впливу світової фінансової кризи на економіку України" Національна комісія регулювання електроенергетики України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
Затвердити Порядок формування, розрахунку та затвердження цін на природний газ (у тому числі нафтовий (попутний) газ) для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток (додається).
Голова Комісії
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва
В.Кальченко



К.Ващенко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова НКРЕ
22.01.2009 N 35
ПОРЯДОК
формування, розрахунку та встановлення цін на природний газ для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток
( Назва Порядку в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 ) ( У тексті та додатках до Порядку слово "затвердження" в усіх відмінках і числах замінено словом "установлення" у відповідних відмінках і числах, а слова "(у тому числі нафтовий (попутний) газ)" виключено згідно з Постановою НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
1. Загальні положення
1.1. Порядок формування, розрахунку та установлення цін на природний газ для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток (далі - Порядок), розроблений відповідно до Законів України "Про засади функціонування ринку природного газу", "Про ціни і ціноутворення", "Про захист економічної конкуренції" та інших законодавчих актів, якими регулюються питання цінової політики на природний газ.
( Пункт 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
1.2. Порядок є нормативним документом, що визначає механізм розрахунку, установлення та забезпечення єдиних принципів та методичних основ формування цін на природний газ, нафтовий (попутний) газ, газ (метан) вугільних родовищ та газ сланцевих товщ (далі - природний газ) для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток.
( Пункт 1.2 розділу 1 в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
1.3. Положення цього Порядку поширюються на суб'єктів господарювання, що здійснюють видобуток природного газу, і є обов'язковими для виконання.
1.4. Ціни, розраховані відповідно до цього Порядку, повинні забезпечувати суб'єктам господарювання, що здійснюють видобуток природного газу:
покриття економічно обґрунтованих витрат виробництва на планований період;
отримання прибутку, достатнього для забезпечення виконання інвестиційної програми (плану капітальних інвестицій), окремо по кожному родовищу з видобутку природного газу на планований період;
сплату всіх податків, обов'язкових платежів та бюджетних відрахувань відповідно до чинного законодавства України.
1.5. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
базовий період - період тривалістю рік, який передує планованому періоду;
планований період - період тривалістю рік, на який здійснюється розрахунок ціни;
товарний природний газ - видобутий природний газ, за винятком обсягів фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу під час його видобування, підготовки до транспортування, які не повинні перевищувати встановлених нормативних обсягів;
( Абзац четвертий пункту 1.5 розділу 1 в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
економічно обґрунтовані витрати на планований період - витрати суб'єкта господарювання, що здійснює видобуток природного газу, планування яких здійснюється з дотриманням вимог стандартів, нормативів, норм, технологічних регламентів, обмежених нормами Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", і які складаються з витрат, пов'язаних з операційною діяльністю, та фінансових витрат (крім витрат на створення кваліфікаційних активів);
нецільове або необґрунтоване використання коштів - використання коштів на цілі або у розмірах, не передбачених затвердженою ціною та/або схваленою інвестиційною програмою (план капітальних інвестицій);
розрахункове обґрунтування ціни - розрахунок на планований період економічно обґрунтованих витрат, розрахункового прибутку та рентної плати;
розрахунковий прибуток - розрахункова сума прибутку суб'єкта господарювання від здійснення діяльності з видобутку природного газу, яка формується з урахуванням витрат на сплату податку на прибуток та витрат на виконання інвестиційної програми (плану капітальних інвестицій) у планованому періоді, за вирахуванням амортизаційних відрахувань та інших джерел, що залучаються під виконання цієї програми (плану);
суб'єкт господарювання, що здійснює видобуток природного газу, - підприємство, частка держави у статутному фонді якого становить 50 відсотків та більше, господарське товариство, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) якого перебуває у статутному фонді іншого господарського товариства, контрольним пакетом акцій якого володіє держава, а також дочірнє підприємство, представництво та філія такого підприємства і товариства, учасника договору про спільну діяльність та/або особа, уповноважена договором про спільну діяльність, укладеним за участю зазначеного підприємства (а саме учасник договору про спільну діяльність, відповідно до якого вартість вкладу підприємства, частка держави у статутному фонді якого становить 50 відсотків та більше, господарського товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) якого перебувають у статутному фонді іншого господарського товариства, контрольним пакетом акцій якого володіє держава, а також дочірнього підприємства, представництва та філії такого підприємства і товариства становить 50 відсотків та більше загальної вартості вкладу учасника договору про спільну діяльність);
( Абзац дев'ятий пункту 1.5 розділу 1 в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
ціна на природний газ - ціна на природний газ власного видобутку, затверджена НКРЕ для суб'єкта господарювання, що здійснює його видобуток, яка забезпечує відшкодування економічно обґрунтованих витрат, сплату податків, інших обов'язкових платежів, зборів, відрахувань та отримання прибутку, достатнього для забезпечення виконання інвестиційної програми (плану капітальних інвестицій).
2. Формування та розрахунок цін на природний газ
( Назва розділу 2 в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
2.1. Формування цін на природний газ здійснюється відповідно до чинного законодавства України на підставі річних планів з видобутку природного газу (обсягів товарної продукції видобутку), економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених державними нормативами (нормами) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у планованому періоді, визначених виходячи з прогнозних індексів цін виробників промислової продукції, затверджених в установленому порядку постановою Кабінету Міністрів України на відповідний рік.
2.2. Основними аналітичними показниками при визначенні цін на природний газ є економічно обґрунтовані витрати, пов'язані з видобутком природного газу, та обсяги його товарної продукції.
2.3. Витрати, які не включаються до валових витрат або перевищують визначені Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" розміри, не включаються до розрахунку ціни на природний газ.
2.4. Облік видобутого природного газу здійснюється шляхом застосування системи вимірювання його кількості.
( Абзац перший пункту 2.4 розділу 2 в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
Обсяг товарного природного газу визначається як різниця між обсягами видобутого природного газу та обсягами газу, використаного на нормативні виробничо-технологічні витрати та втрати.
( Абзац другий пункту 2.4 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
Обсяг нормативних виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу під час його видобутку, підготовки до транспортування та транспортування і порядок їх розрахунку визначаються в розрізі кожного родовища та в цілому для суб'єкта господарювання, що здійснює видобуток природного газу, і затверджується рішенням Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за погодженням з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України.
( Абзац третій пункту 2.4 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
Обсяг виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу при їх видобутку, підготовці до транспортування та транспортуванні в межах нафтогазопромислового об'єкта, а також обсяг газу, що використовується на опалення приміщень основного та допоміжного виробництва, в грошовому виразі не оцінюється.
2.5. Суб'єкт господарювання, що здійснює видобуток природного газу, зобов'язаний вести окремий облік доходів та витрат за кожним видом діяльності (продукції) та забезпечувати обґрунтований розподіл витрат між діяльністю з видобутку природного газу та іншими видами господарської діяльності.
( Пункт 2.5 розділу 2 в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
2.6. Планування витрат для включення їх до повної планованої собівартості видобутого природного газу здійснюється з урахуванням витрат, пов'язаних з операційною діяльністю, та фінансових витрат (крім фінансових витрат на створення кваліфікаційних активів), пов'язаних з діяльністю по видобутку природного газу.
До планованих витрат, пов'язаних з операційною діяльністю, включаються:
планована виробнича собівартість видобутого природного газу;
адміністративні витрати;
витрати на збут;
інші операційні витрати.
2.7. Планування витрат здійснюється із застосуванням нормативного методу. Розмір витрат визначається на підставі державних і галузевих нормативів використання палива, електроенергії, матеріалів, норм та розцінок з оплати праці, нормативів витрат із управління та обслуговування виробництва.
Витрати, об'єктивне нормування яких неможливе, плануються з урахуванням фактичних витрат за базовий період, прогнозу індексів цін виробників промислової продукції та на підставі кошторисів на планований період.
Планування витрат з оплати праці працівників здійснюється з урахуванням темпу росту законодавчо визначеного розміру мінімальної заробітної плати.
2.8. Планування і калькулювання собівартості видобутого природного газу здійснюється у розрахунку на планований період.
2.9. До планованої виробничої собівартості видобутого природного газу включаються плановані витрати, пов'язані з видобутком природного газу, а саме: прямі матеріальні витрати, прямі витрати з оплати праці, інші прямі та загальновиробничі витрати.
2.9.1. До складу прямих матеріальних витрат включаються витрати, пов'язані з:
використанням основних, допоміжних, пально-мастильних та інших матеріалів, комплектуючих виробів, будівельних матеріалів для ремонтно-експлуатаційних потреб, запасних частин і малоцінних швидкозношуваних предметів, необхідних для забезпечення видобутку природного газу. До цього елемента витрат включається також вартість робочого агента (стисле повітря, вода, сухий газ, азот та інше), який закачується в пласт з метою підтримання пластового тиску. Витрати визначаються на основі норм використання таких ресурсів та цін (тарифів) на них;
використанням палива та енергії, необхідних для забезпечення видобутку природного газу. Витрати на всі види купованого палива, усі види купованої енергії (електричної, теплової), яка витрачається на технологічні, силові та інші промислово-виробничі потреби, визначаються на основі цін (тарифів) на паливно-енергетичні ресурси, але не вище цін, що склалися на відповідному ринку.
2.9.2. До складу прямих витрат з оплати праці включаються:
витрати з основної заробітної плати виробничого персоналу, діяльність якого безпосередньо пов'язана з технологічним процесом видобутку, що визначаються виходячи з чисельності персоналу за штатним розписом, установлених на підприємстві тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для керівників, фахівців, технічних службовців;
витрати з додаткової заробітної плати виробничого персоналу, що визначаються виходячи з розміру встановлених доплат, надбавок, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які відповідно до підпункту 5.6.1. статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" включаються до валових витрат, премій, пов'язаних із виконанням виробничих завдань і функцій, оплатою невідпрацьованого часу.
2.9.3. До складу інших прямих витрат включаються:
внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для виробничого персоналу;
амортизація основних виробничих засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів виробничого призначення;
виробничі витрати, безпосередньо пов'язані з конкретним об'єктом витрат (витрати на забезпечення безпеки, діагностика та дефектоскопія, ремонт і обслуговування основних засобів, геофізичні роботи, податки, збори, платежі, інші витрати).
Сума амортизаційних відрахувань для розрахунку ціни визначається з урахуванням руху основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів виробничого призначення у планованому періоді.
Розрахунок амортизації основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів суб'єкта господарювання, що здійснює видобуток природного газу, здійснюється відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
2.9.4. До складу загальновиробничих витрат включаються:
1) витрати, пов'язані з:
управлінням виробництвом, що визначаються виходячи з чисельності персоналу за штатним розписом, тарифно-кваліфікаційного складу апарату управління цехів, дільниць, бригад і встановлених на підприємстві тарифних ставок (окладів) (основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які відповідно до підпункту 5.6.1 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" включаються до валових витрат, внески на загальнообов'язкове державне страхування, оплата службових відряджень, витрати з підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до законодавства);
утриманням, експлуатацією, ремонтом, орендою основних засобів та інших необоротних активів загальновиробничого призначення, пожежною і сторожовою охороною об'єктів виробничого призначення, оплатою послуг інших спеціалізованих підприємств, пов'язаною з виконанням робіт, що віднесені до процесу видобутку природного газу, проведенням планових перевірок стану обладнання, виконанням регламентних робіт, передбачених проектно-технічною документацією;
опаленням, освітленням, водопостачанням, водовідведенням, дезінфекцією, дератизацією виробничих приміщень, вивезенням сміття, та інші витрати, пов'язані з експлуатацією виробничих приміщень, які розраховуються виходячи з обсягів зазначених робіт, послуг та цін на них;
обслуговуванням виробничого процесу;
охороною навколишнього середовища;
удосконаленням технології та виробництва;
2) амортизація основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів загальновиробничого призначення, розрахована відповідно до податкового законодавства;
3) податки, збори (обов'язкові платежі);
4) інші витрати, безпосередньо пов'язані з видобутком природного газу.
2.10. До складу адміністративних витрат включаються загальногосподарські витрати, пов'язані з обслуговуванням та управлінням суб'єкта господарювання з діяльності по видобутку природного газу, зокрема з:
утриманням апарату управління та персоналу, зайнятого обслуговуванням адміністративної інфраструктури, які визначаються виходячи з чисельності за штатним розписом і встановлених на підприємстві (основна і додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які відповідно до підпункту 5.6.1 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" включаються до валових витрат, внески на загальнообов'язкове державне страхування, оплата службових відряджень);
амортизацією основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів, активів адміністративного призначення, визначеною відповідно до статті 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств";
утриманням основних засобів, інших необоротних матеріальних активів адміністративного призначення;
оплатою професійних послуг (юридичні, аудиторські), наданих відповідно до укладених договорів;
оплатою послуг зв'язку;
оплатою розрахунково-касового обслуговування та інших послуг банків, наданих відповідно до укладених договорів;
сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), крім тих, що включаються у виробничу собівартість видобутку природного газу;
використанням малоцінних і швидкозношуваних предметів, канцелярськими витратами, витратами з підготовки та перепідготовки кадрів (у розмірах, визначених підпунктом 5.4.2 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств") .
Адміністративні витрати включаються до ціни на природний газ у розмірі, що не перевищує 5 відсотків планованої виробничої собівартості. Темпи зростання адміністративних витрат не повинні перевищувати визначеного рівня інфляції.
2.11. До складу витрат із збуту включаються витрати з операційної діяльності, безпосередньо пов'язані зі збутом природного газу.
( Пункт 2.11 розділу 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
2.12. До складу інших витрат, пов'язаних з операційною діяльністю, не включаються:
суми безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів;
суми неустойки (штрафи, пені);
суми коштів або вартість товарів, що добровільно перераховуються (передаються) іншим юридичним та фізичним особам, у тому числі у вигляді фінансової або матеріальної допомоги, а також благодійної, спонсорської та шефської допомоги;
суми нестачі та втрат від псування та пошкодження цінностей;
собівартість реалізованих виробничих запасів;
витрати на утримання об'єктів соціально-культурного призначення;
інші витрати, передбачені статтею 5.3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
2.13. До фінансових витрат, пов'язаних з видобутком природного газу, належать витрати на сплату відсотків за користування отриманими кредитами та витрати, пов'язані із обслуговуванням запозичень, крім фінансових витрат на створення кваліфікаційних активів.
2.14. Розрахунковий прибуток суб'єкта господарювання, що здійснює видобуток природного газу, формується з урахуванням витрат на виконання інвестиційної програми (плану капітальних інвестицій) у планованому періоді, за вирахуванням амортизаційних відрахувань та інших джерел, що залучаються під виконання цієї програми (плану), та витрат на сплату податку на прибуток.
2.15. Інвестиційна програма (план капітальних інвестицій) передбачає здійснення заходів, пов'язаних з розвитком газодобувної галузі.
Інвестиційна програма (план капітальних інвестицій) затверджується суб'єктом господарювання, що здійснює видобуток природного газу, у встановленому порядку відповідно до його Статуту та погоджується з відповідним органом центральної виконавчої влади, у сфері діяльності якого він знаходиться.
До зазначеної програми (плану) додаються техніко-економічні розрахунки або бізнес-плани, якими підтверджується ефективність передбачуваних капітальних вкладень та визначаються джерела інвестиційних ресурсів і строк реалізації проектів.
У процесі формування ціни на видобутий природний газ суб'єкт господарювання визначає джерела фінансування капітальних інвестицій за рахунок амортизації та планованого прибутку, а також інших джерел, що залучаються під інвестиційну програму (план капітальних інвестицій).
2.16. Ціна видобутого природного газу розраховується за формулою:
Ц = (В + П + Р)/V ,
вид вид вид вид
де В - економічно обґрунтовані витрати суб'єкта
вид
господарювання з видобутку природного газу;
В = В + В ,
вид оп фін
де В - витрати, пов'язані з операційною діяльністю суб'єкта
оп
господарювання з видобутку природного газу;
В - фінансові витрати суб'єкта господарювання з видобутку
фін
природного газу;
П - розрахунковий прибуток суб'єкта господарювання з
вид
видобутку природного газу;
Р - рентна плата за природний газ власного видобутку, яка
розраховується відповідно до нормативів, установлених чинним
законодавством;
V - обсяг товарного природного газу, що визначається
вид
шляхом застосування системи вимірювання його кількості (у базовому
періоді) або приймається у відповідності з запланованими обсягами
у планованому періоді, без урахування нормативних
виробничо-технологічних витрат та втрат природного газу.
( Абзац дев'ятий пункту 2.16 розділу 2 в редакції Постанови НКРЕ N 222 від 10.02.2011 )
Відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість" на ціну природного газу нараховується податок на додану вартість за визначеною цим законом ставкою податку.
3. Розгляд, установлення та перегляд цін на природний газ
3.1. Рішення щодо установлення цін на природний газ приймається НКРЕ на відкритих засіданнях у порядку, визначеному Регламентом Комісії, які проводяться після розгляду наданих суб'єктом господарювання документів та аналізу результатів його фінансово-господарської діяльності відповідним підрозділом НКРЕ, шляхом всебічного та повного з'ясування позицій всіх зацікавлених учасників відкритих засідань.
Рішення НКРЕ про установлення цін на природний газ оформлюється постановою.
Рішення Комісії щодо рівнів затверджених цін на природний газ підлягає публікації в друкованому виданні Комісії - інформаційному бюлетені НКРЕ.
3.2. Для встановлення чи перегляду цін на природний газ суб'єкт господарювання, що здійснює його видобуток, подає до НКРЕ не пізніше ніж за 90 календарних днів до початку планованого періоду заяву за встановленою формою (додаток 1) і такі документи у друкованій (чотири примірники) та електронній формах:
1) пояснювальну записку з детальною інформацією про суб'єкт господарювання, що здійснює видобуток природного газу (заявлені обсяги видобутого природного газу; характеристики родовищ та свердловин, обладнання на них; зміни, що відбулись після останнього перегляду цін, форма власності), та розрахункове обґрунтування ціни на природний газ, що включає аналіз результатів фінансово-господарської діяльності з видобутку природного газу за попередній період, очікувані зміни в базовому періоді та на планований період;
2) розрахунок ціни на природний газ за попередній період, базовий період та на планований період за статтями виробничої собівартості, елементах адміністративних та інших витрат, пов'язаних з операційною діяльністю, фінансових витрат (додаток 2). До розрахунків цін на природний газ надаються розшифровки всіх статей витрат із детальним обґрунтуванням і розрахунками;
3) розрахунок обсягів видобутого природного газу планованих та за попередні періоди;
4) розрахунок нормативних виробничо-технологічних витрат і втрат природного газу на планований період та їх динаміку за попередні періоди;

................
Перейти до повного тексту