1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
06 лютого 2025 року № 11
Про затвердження Змін до Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті
Відповідно до статей 7, 15, 40, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 49-1, 72 Закону України "Про платіжні послуги", з метою приведення нормативно-правового акта Національного банку України з питань виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні у відповідність до вимог законодавства України Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Зміни до Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 03 березня 2023 року № 16 (зі змінами), що додаються.
2. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Андрій Поддєрьогін) після офіційного опублікування довести до відома надавачів платіжних послуг України інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Олексія Шабана.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Голова

Андрій ПИШНИЙ
Інд. 57
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
06 лютого 2025 року № 11
Зміни до Інструкції про виконання міжбанківських
платіжних операцій в Україні в національній валюті
( Див. текст )
1. У розділі I:
1) у пункті 2:
пункт після підпункту 2 доповнити новим підпунктом 2-1 такого змісту:
"2-1) граничний час виконання миттєвого кредитового переказу СЕП (далі - граничний час виконання миттєвого переказу СЕП) - максимальна допустима тривалість часу, за який має бути виконаний миттєвий кредитовий переказ СЕП з урахуванням усіх етапів його проходження;";
підпункт 3 після слова "користувачів" доповнити словами "платіжних послуг";
пункт після підпункту 3 доповнити двома новими підпунктами 3-1, 3-2 такого змісту:
"3-1) довідник небанківських надавачів платіжних послуг, які виконують миттєвий кредитовий переказ СЕП (далі - довідник небанківських надавачів платіжних послуг, які виконують миттєвий переказ СЕП), - систематизована інформація про всіх небанківських надавачів платіжних послуг, які виконують платіжні операції користувачів платіжних послуг з миттєвого кредитового переказу СЕП через розрахункові рахунки, що відкриті в банках/філіях банків - учасниках СЕП, які виконують миттєвий кредитовий переказ СЕП;
3-2) довідник учасників миттєвого кредитового переказу СЕП (далі - довідник учасників миттєвого переказу СЕП) - систематизована інформація про всіх учасників СЕП, які виконують миттєвий кредитовий переказ СЕП;";
пункт після підпункту 14 доповнити новим підпунктом 14-1 такого змісту:
"14-1) миттєвий кредитовий переказ СЕП (далі - миттєвий переказ СЕП) - миттєвий кредитовий переказ, що виконується через СЕП;";
підпункт 17 після слова "користувачам" доповнити словами "платіжних послуг";
підпункти 22, 23, 25 викласти в такій редакції:
"22) СЕП - державна платіжна система міжбанківських розрахунків, що забезпечує проведення міжбанківських операцій між учасниками СЕП із застосуванням електронних засобів приймання, оброблення, передавання та захисту інформації. Функціонування СЕП забезпечується програмно-технічним комплексом - центр оброблення СЕП (далі - ЦОСЕП), який розміщений у Національному банку;
23) система резервування і відновлення функціонування ЦОСЕП - процедури, програмно-технічні комплекси та компоненти програмного забезпечення ЦОСЕП, що призначені забезпечити функціонування СЕП у разі порушення функціонування програмно-технічного комплексу ЦОСЕП унаслідок фізичного пошкодження комп’ютерного та телекомунікаційного обладнання, каналів зв’язку, втрати або пошкодження баз даних;";
"25) технічний рахунок у ЦОСЕП (далі - технічний рахунок) - інформація в електронній формі, що зберігається в ЦОСЕП, поновлюється під час оброблення міжбанківських операцій і відображає розрахунки, здійснені через СЕП за кредитовим переказом та дебетовим переказом;";
пункт після підпункту 25 доповнити новим підпунктом 25-1 такого змісту:
"25-1) технічний рахунок у ЦОСЕП для миттєвих переказів СЕП (далі - технічний рахунок для миттєвих переказів СЕП) - інформація в електронній формі, що зберігається в ЦОСЕП, поновлюється під час оброблення миттєвих переказів СЕП і відображає розрахунки, здійснені через СЕП за миттєвим переказом СЕП;";
пункт після підпункту 26 доповнити новим підпунктом 26-1 такого змісту:
"26-1) учасник миттєвого переказу СЕП - учасник СЕП, який виконує миттєвий переказ СЕП шляхом безпосередньої взаємодії з ЦОСЕП або через ВМС банку;";
у підпункті 27 слова та літери "з використанням модуля СЕП" замінити словами та літерами "шляхом обміну повідомленнями з ЦОСЕП";
у підпункті 28 слова та літери ", не має модуля СЕП і" замінити словом "та";
2) підпункт 1 пункту 7 викласти в такій редакції:
"1) електронну копію оригіналу документа в паперовій формі (далі - електронна копія документа) з накладанням кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (далі - УЕП з кваліфікованим сертифікатом) уповноваженої особи, а також з кваліфікованою електронною печаткою або удосконаленою електронною печаткою, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронної печатки (далі - електронна печатка з кваліфікованим сертифікатом) банку/філії іноземного банку/іншої установи (за наявності);".
2. Інструкцію після розділу II доповнити новим розділом II-1 такого змісту:
"II-1. Порядок прийняття і виключення учасників миттєвого переказу СЕП
25-1. Учасниками миттєвого переказу СЕП мають бути виключно учасники СЕП.
25-2. Інформація про учасника миттєвого переказу СЕП міститься в довіднику учасників миттєвого переказу СЕП, який включає такі відомості, як:
1) скорочене найменування учасника миттєвого переказу СЕП;
2) категорія учасника миттєвого переказу СЕП:
банк/філія банку/філія іноземного банку;
інша установа;
Державна казначейська служба України;
Національний банк;
3) трибайтний унікальний ідентифікатор учасника СЕП для системи криптографічного захисту інформації Національного банку;
4) код ID НБУ учасника миттєвого переказу СЕП;
5) код ID НБУ головної установи під час роботи в СЕП за моделлю;
6) номер моделі;
7) рівень у моделі.
25-3. Порядок отримання учасником миттєвого переказу СЕП інформації з довідника учасників миттєвого переказу СЕП визначається технологічною документацією щодо функціонування СЕП з питань ведення довідника учасників миттєвого переказу СЕП.
25-4. Банк включається до довідника учасників миттєвого переказу СЕП за умови:
1) включення відомостей про банк до довідника учасників СЕП;
2) отримання від Національного банку підтвердження повної взаємодії із СЕП на стенді СЕП у Національному банку в частині виконання миттєвого переказу СЕП.
25-5. Філія банку - безпосередній учасник миттєвого переказу СЕП включається до довідника учасників миттєвого переказу СЕП за умови:
1) включення відомостей про філію банку до довідника учасників СЕП як безпосереднього учасника СЕП;
2) включення відомостей про банк, якому належить філія, до довідника учасників миттєвого переказу СЕП;
3) отримання від Національного банку підтвердження повної взаємодії із СЕП на стенді СЕП у Національному банку в частині виконання миттєвого переказу СЕП.
25-6. Включення філії банку до довідника учасників миттєвого переказу СЕП як опосередкованого учасника миттєвого переказу СЕП здійснюється за умови:
1) включення відомостей про філію банку до довідника учасників СЕП як опосередкованого учасника СЕП;
2) включення відомостей про банк, якому належить філія, до довідника учасників миттєвого переказу СЕП;
3) отримання від Національного банку підтвердження повної взаємодії із СЕП на стенді СЕП у Національному банку в частині виконання миттєвого переказу СЕП.
25-7. Інша установа включається до довідника учасників миттєвого переказу СЕП за умови:
1) включення відомостей про іншу установу до довідника учасників СЕП;
2) отримання від Національного банку підтвердження повної взаємодії із СЕП на стенді СЕП у Національному банку в частині виконання миттєвого переказу СЕП.
25-8. Унесення інформації до довідника учасників миттєвого переказу СЕП здійснюється в разі:
1) включення/виключення учасника миттєвого переказу СЕП до/із довідника учасників миттєвого переказу СЕП;
2) зміни відомостей про учасника миттєвого переказу СЕП, що зазначені в пункті 25-2 розділу II-1 цієї Інструкції.
25-9. Учасник СЕП зобов’язаний надіслати до Національного банку повідомлення про внесення інформації до довідника учасників миттєвого переказу СЕП (включення, унесення змін, виключення) за формою, що наведена в додатку 2 до цієї Інструкції. Повідомлення надсилається засобами системи ЕП не пізніше ніж за три робочих дні до дати включення, виключення або внесення змін до довідника учасників миттєвого переказу СЕП.
Банк, якому належить філія, також надсилає повідомлення про внесення відповідної інформації до довідника учасників миттєвого переказу СЕП про цю філію.
25-10. Національний банк на підставі повідомлення, отриманого від учасника СЕП, уносить зміни до довідника учасників миттєвого переказу СЕП, які набирають чинності в 00.00 того календарного дня, який зазначено в повідомленні як дата внесення змін.
25-11. Національний банк забезпечує включення учасника миттєвого переказу СЕП до довідника учасників миттєвого переказу СЕП з нульовим значенням технічного рахунку для миттєвих переказів СЕП цього учасника.
25-12. Національний банк виключає учасника миттєвого переказу СЕП із довідника учасників миттєвого переказу СЕП незалежно від значення його технічного рахунку для миттєвих переказів СЕП.".
3. У розділі III:
1) у пунктах 26, 28:
в абзаці першому слово та цифру "додаток 2" замінити словом та цифрою "додаток 3";
у підпункті 1 слово та цифру "додаток 3" замінити словом та цифрою "додаток 4";
у підпункті 2 слово та цифру "додаток 4" замінити словом та цифрою "додаток 5";
2) у пункті 34:
в абзаці першому слово та цифру "(додаток 5)" виключити;
абзац другий викласти в такій редакції:
"Заява про закриття рахунку учасника СЕП у Національному банку (додаток 6) може надаватися в електронній формі. Заява про закриття рахунку учасника СЕП у Національному банку в цьому разі має містити КЕП або УЕП з кваліфікованим сертифікатом уповноваженої особи власника рахунку учасника СЕП або Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та кваліфіковану електронну печатку або електронну печатку з кваліфікованим сертифікатом відповідної установи (за наявності).".
4. У розділі IV:
1) пункт 47 виключити;
2) у пункті 58:
підпункт 2 викласти в такій редакції:
"2) визначених законодавством України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;";
абзац третій підпункту 5 викласти в такій редакції:
"про виконання технологічних робіт попередньо повідомлено ЦОСЕП у спосіб, визначений правилами СЕП, та клієнтів у спосіб, визначений договором, із зазначенням дати та часу їх проведення та очікуваної тривалості виконання.".
5. Інструкцію після розділу IV доповнити новим розділом IV-1такого змісту:
"IV-1. Особливості виконання миттєвого переказу СЕП
60-1. Платіжні інструкції на виконання миттєвого переказу СЕП від учасника миттєвого переказу СЕП приймаються в межах поточного значення його технічного рахунку для миттєвих переказів СЕП, за винятком суми коштів, щодо якої встановлено обмеження на розпорядження згідно із законодавством України.
60-2. Національний банк має право прийняти рішення про встановлення максимальної суми однієї платіжної операції миттєвого переказу СЕП.
60-3. Безпосередній учасник миттєвого переказу СЕП виконує миттєвий переказ СЕП шляхом обміну повідомленнями миттєвого переказу СЕП із ЦОСЕП.
Опосередкований учасник миттєвого переказу СЕП виконує миттєвий переказ СЕП через ВМС.
60-4. Учасник миттєвого переказу СЕП-отримувач зобов’язаний цілодобово протягом граничного часу виконання миттєвого переказу СЕП, визначеного правилами СЕП:
1) забезпечити надання відповідей на запити ЦОСЕП щодо згоди/відмови на/у зарахування/зарахуванні коштів за миттєвим переказом СЕП на рахунок отримувача;
2) зарахувати кошти за платіжною операцією миттєвого переказу СЕП, проведеною в ЦОСЕП, на рахунок отримувача.
60-5. Платіжна інструкція миттєвого переказу СЕП, яка міститься у платіжному повідомленні, уважається виконаною у СЕП з часу відображення її суми одночасно на технічному рахунку для миттєвих переказів СЕП учасника СЕП-відправника і технічному рахунку для миттєвих переказів СЕП учасника СЕП-отримувача.
60-6. Учасник миттєвого переказу СЕП має право встановлювати технологічну перерву у виконанні миттєвих переказів СЕП для проведення технологічних робіт з обслуговування власної системи автоматизації за умови, що:
1) проведення технологічних робіт здійснюється у часи найменшої активності платіжних операцій клієнтів;
2) про виконання технологічних робіт попередньо повідомлено ЦОСЕП у спосіб, визначений правилами СЕП, та клієнтів у спосіб, визначений договором, із зазначенням дати та часу їх проведення та очікуваної тривалості виконання.".
6. У розділі V:
1) в абзаці четвертому пункту 62 слова та літери "через модуль СЕП" виключити;
2) у першому реченні абзацу другого пункту 63 слово та літери "модулі СЕП," виключити;
3) у підпункті 3 пункту 66 слово та літери "модулів СЕП" замінити словами та літерами "системи автоматизації в частині обміну повідомленнями з СЕП".
7. У розділі VII:
1) у пункті 81 слова та літери "модуля СЕП (за наявності кількох модулів СЕП - роботи всіх модулів СЕП) з" замінити словами та літерами "системи автоматизації в частині обміну повідомленнями з СЕП із";
2) підпункт 2 пункту 83 викласти в такій редакції:
"2) протоколи роботи системи автоматизації в частині обміну повідомленнями з СЕП.";
3) у пункті 86 слова та літери "та протоколів роботи модуля СЕП" виключити.
8. У розділі VIII:
1) у пункті 87 слова "коштів, виконує" замінити словами "коштів або за умови, якщо в Національного банку немає належним чином засвідченої копії ухвали суду про зупинення виконання/дії судового рішення про стягнення коштів, виконує";
2) пункт 89 викласти в такій редакції:
"89. Національний банк для забезпечення виконання платіжної інструкції/запиту на здійснення платіжної операції, що надійшла/надійшов протягом операційного часу, визначає суму списання (далі - визначена сума списання) шляхом установлення ліміту технічного рахунку і ліміту технічного рахунку для миттєвих переказів СЕП учасника СЕП (далі - ліміти рахунку учасника СЕП) на суму, зазначену в платіжній інструкції/запиті на здійснення платіжної операції щодо примусового списання коштів банку з його кореспондентського рахунку, але в межах поточного значення рахунку учасника СЕП, за винятком коштів, обтяжених іншими зобов’язаннями банку (крім договірного списання).
Національний банк здійснює розподіл сум лімітів між технічним рахунком і технічним рахунком для миттєвих переказів СЕП учасника СЕП відповідно до технологічної документації Національного банку з питань функціонування СЕП.";
3) у пункті 90 слова "ліміт технічного рахунку банку" замінити словами та літерами "ліміти рахунку учасника СЕП";
4) пункт 91 викласти в такій редакції:
"91. Національний банк для виконання платіжної інструкції/запиту на здійснення платіжної операції щодо примусового списання коштів банку з його кореспондентського рахунку на визначену суму списання:
1) формує засобами системи автоматизації платіжне повідомлення, яке містить платіжну інструкцію на списання коштів на визначену суму списання (повну або часткову), за яким визначена сума списання має бути зарахована на відповідний транзитний рахунок у Національному банку;
2) виконує списання коштів учасника СЕП з технічного рахунку в межах його поточного значення і за потреби - з технічного рахунку для миттєвих переказів СЕП. Розподіл суми списання з технічного рахунку і з технічного рахунку для миттєвих переказів СЕП здійснюється відповідно до технологічної документації Національного банку з питань функціонування СЕП;
3) зменшує суму лімітів рахунку учасника СЕП на визначену суму списання після того, як визначена сума списання відображена за технічним рахунком учасника СЕП;
4) формує і виконує через СЕП платіжну інструкцію, за якою сума з відповідного транзитного рахунку має бути перерахована на рахунок стягувача, для завершення виконання платіжної інструкції/запиту на здійснення платіжної операції.";
5) у підпункті 1 пункту 93 слова "ліміт технічного рахунку банку, який було установлено" замінити словами та літерами "ліміти рахунку учасника СЕП, які були встановлені".
9. Підпункт 5 пункту 96 розділу IX після слова "користувачів" доповнити словами "платіжних послуг".
10. У розділі X:
1) пункт 100 виключити;
2) пункти 101-103 викласти в такій редакції:
"101. Національний банк у день здійснення списання в безспірному порядку заборгованості банку перед Національним банком, основаної на здійсненому рефінансуванні, або договірного списання встановлює в порядку, визначеному в пункті 89 розділу VIII цієї Інструкції:
1) для списання в безспірному порядку заборгованості банку перед Національним банком, основаної на здійсненому рефінансуванні, ліміти рахунку учасника СЕП на суму такої заборгованості, але в межах поточного значення рахунку учасника СЕП, за винятком коштів, обтяжених іншими зобов’язаннями банку (крім договірного списання).

................
Перейти до повного тексту