1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 9 від 31.12.91
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної митної служби N 390 від 17.07.2000 )
Про Тимчасові правила митного контролю за переміщенням через митний кордон України предметів, валюти і цінностей громадян
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Держмитслужби N 94 від 14.05.92 N 120 від 09.06.92 N 645 від 08.10.99 )
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Тимчасові правила митного контролю за переміщенням через митний кордон України предметів, валюти і цінностей громадян (далі - Правила) і ввести їх в дію з 31 грудня 1991 року (додається).
2. Діючі нормативні акти, видані до 31 грудня 1991 р., застосовувати виключно в частині, яка не суперечить цим Правилам та іншим законодавчим актам України.
3. Начальникам митниць до 1 лютого 1992 року подати до Комітету зауваження та пропозиції удосконалення порядку пропуску через митний кордон України предметів, валюти і цінностей громадян.
Голова Комітету О.М.Коваль
Тимчасові правила митного контролю за переміщенням через митний кордон України предметів, валюти і цінностей громадян
Розділ 1. Загальні положення
1.1. Ці Тимчасові правила визначають права і обов'язки громадян у зв'язку з переміщенням ними через митний кордон України предметів, валюти і цінностей та порядок їх переміщення, а також права і обов'язки службових осіб митних органів України при здійсненні ними митного контролю за ввезенням і вивезенням зазначених вище предметів, валюти і цінностей громадян та їх митного оформлення.
В Правилах враховані норми митного законодавства України, Законів України "Про митну справу в Україні", "Про зовнішньоекономічну діяльність", а також норми других законодавчих актів.
Ці Тимчасові правила діють на всій митній території України і підлягають виконанню всіма громадянами незалежно від мети їх поїздки і статусу.
Дія цих Тимчасових правил не поширюється на громадян, що перетинають митний кордон України, на якому не встановлено режим митного регулювання.
Порядок здійснення контролю за переміщенням через митний кордон речей, валюти і цінностей осіб, які користуються на території України митними пільгами, визначається окремими правилами.
Порядок ввезення і вивезення окремих предметів і цінностей громадян (наприклад, культурних цінностей, зброї, архівних матеріалів, високочастотних і радіоелектронних пристроїв та ін.) може регулюватися, крім цих Правил, іншими нормативними актами, що видаються відповідними органами державного управління в межах своєї компетенції.
1.2. Основні поняття і терміни
В цих Правилах нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
1.2.1. "Громадяни" або "особи" - громадяни України та іноземні громадяни, що перетинають митний кордон України в службових, приватних справах, а також як туристи.
1.2.2. "Громадяни України" - громадяни, що постійно проживають на території України і тимчасово виїжджають за кордон з будь-якою метою або повертаються з таких поїздок.
Примітка: у відношенні іноземних громадян та осіб без громадянства, що постійно проживають на території України і тимчасово виїжджають за кордон, діють ті положення Правил, які передбачені для громадян України. Такі ж положення Правил діють і у відношенні громадян, які постійно проживають за межами України і перебували на Україні тимчасово чи прямують через її територію транзитом.
1.2.3. "Іноземні громадяни" - громадяни іноземних держав та особи без громадянства, що постійно проживають за кордоном і тимчасово в'їжджають на територію України чи повертаються назад до місця постійного проживання з будь-якою метою, як-от: в службових або особистих справах, а також з метою туризму.
Примітка: у відношенні громадян України, які постійно проживають за кордоном і тимчасово в'їжджають на її територію з будь-якою метою або повертаються назад до місця свого постійного проживання, діють ті положення Правил, які передбачені для іноземних громадян.
1.2.4. "Особи, які перетинають митний кордон у службових справах" - особи, які в'їжджають на територію України або виїжджають за кордон у відрядження, на роботу, для виконання своїх службових обов'язків, в т. ч. в дипломатичних та консульських представництвах, міжнародних організаціях, для участі в конференціях, нарадах, переговорах, на гастролі, змагання, для навчання, на практику і т. ін., незалежно від того, перетинають вони кордон вперше чи повертаються з відпустки.
1.2.5. "Особи, що перетинають митний кордон в приватних справах" - особи, що перетинають митний кордон України і прямують до країни тимчасового перебування з метою відпочинку, лікування, на запрошення осіб, що постійно проживають у цій країні, а також для відвідин родичів, друзів і т. ін. і повертаються з таких поїздок.
1.2.6. "Туристи" - громадяни, які перетинають митний кордон України з метою туризму індивідуально або у складі груп по ордерах (ваучерах) на туристичне обслуговування, та особи, що повертаються з таких поїздок до місць постійного проживання.
1.2.7. "Предмети особистого користування" - предмети, які необхідні особисто громадянинові або членам його сім'ї при тимчасовому перебуванні за кордоном і які відповідають меті поїздки, тривалості перебування, порі року і не призначені для відчуження, комерційних цілей та підприємницької діяльності.
1.2.8. "Подарунки" - предмети, що вивозяться в країну тимчасового перебування з метою безоплатного відчуження особам, що проживають в цій країні, або предмети, безкоштовно отримані від таких осіб.
1.2.9. "Речі" або "предмети" - предмети особистого користування, куплені предмети та подарунки, в тому числі транспортні засоби індивідуального користування, що провозяться особами як в ручній поклажі і багажі, так і в несупроводжуваному багажі.
1.2.10. "Ручна поклажа" - предмети та речі, які провозяться особами, що перетинають митний кордон, при собі.
( Підпункт 1.2.11 втратив чинність на підставі Наказу Державної митної служби N 645 від 08.10.99 )
1.2.12. "Валюта України"- валюта готівкою, грошові знаки (банкноти, білети державної скарбниці, купони багаторазового використання, монети), що знаходяться в обігу та є законним платіжним засобом на території України.
1.2.13. "іноземна валюта" - валюта готівкою, грошові знаки (банкноти, білети державної скарбниці, монети), що знаходяться в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені або ті, що вилучаються з обігу, але підлягають обміну на грошові знаки, які знаходяться в обігу.
1.2.14. "Валютні кошти" - валютні цінності, іноземна валюта готівкою, платіжні документи (чеки, векселі, тратти, депозитні сертифікати, акредитиви та інші) в іноземній валюті, цінні папери (акції, облігації, купони до них, бони, векселі та інші) в іноземній валюті, золото та інші дорогоцінні метали у вигляді зливків, пластин та монет, а також сертифікати, облігації, варанти та інші цінні папери, номінал яких виражено у золоті, коштовні камені.
1.2.15. "Легальна валюта" - валюта України, яку отримали іноземні громадяни на території України в обмін на ввезену іноземну валюту в установах Національного банку, других установах і організаціях, що уповноважені на обмін іноземної валюти, а також валюта України, яку отримали іноземні громадяни як заробітну плату, стипендію, гонорар, приз і т. ін.
1.2.16. "Митниця" - державні митні установи (митниці і підпорядковані їм митні пости) Державного митного комітету України.
1.2.17. "Митне регулювання" - регулювання питань, пов'язаних із встановленням мит та митних зборів, процедурами митного контролю, організацією діяльності органів митного контролю України.
1.2.18. "Митний кордон" - межі митної території України. Митний кордон України співпадає з державним кордоном України, за винятком меж спеціальних митних зон.
1.2.19. "Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності" - будь-які фізичні та юридичні особи, їх об'єднання чи структурні одиниці, спільні підприємства та інші суб'єкти господарської діяльності, що зареєстровані як суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності згідно з Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
1.3. Митний контроль
1.3.1. Предмети, валюта і цінності громадян переміщуються через митний кордон України під митним контролем. Митний контроль здійснюється службовими особами митниць з метою забезпечення дотримання громадянами порядку переміщення через митний кордон України вищезазначених предметів, валюти і цінностей.
Митний контроль здійснюється шляхом перевірки документів, необхідних для такого контролю, митного огляду (огляду транспортних засобів, предметів, особистого огляду), обліку предметів, валюти і цінностей, які переміщуються через митний кордон України, а також в формах, що не суперечать митному законодавству і іншим законам України.
Огляд речей з розпакуванням місць багажу громадян проводиться вибірково.
1.3.2. Митниці України, в яких обладнано зони (коридори) спрощеного митного контролю, за погодженням з Державним митним комітетом України можуть застосовувати спеціальні митні режими щодо огляду речей.
Громадяни, що прямують через такі зони і мають при собі чи в несупроводжуваному багажі предмети, зазначені в пункті 1.4, повинні обов'язково пред'являти їх митному контролю і митному оформленню.
1.3.3. Права і обов'язки службових осіб митних органів
Під час виконання своїх обов'язків службові особи митниць мають право:
- перевіряти відомості, заявлені громадянами в митній декларації та інших документах, необхідних для митного контролю;
- опитувати як громадян, які прямують через митний кордон України і мають предмети, що підлягають митному оформленню, так і інших громадян, які не мають таких предметів, в зв'язку з виконанням службових обов'язків щодо проведення митного контролю та оформлення;
- використовувати під час здійснення митного контролю технічні та спеціальні засоби, безпечні для життя та здоров'я людини, тварин і рослин, та такі, що не завдають шкоди громадянам;
- зупинити в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю осіб при наявності підстав вважати, що вони мають при собі або в несупроводжуваному багажі предмети, що підлягають обов'язковому декларуванню та митному оподаткуванню чи підпадають під категорії предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження;
- здійснювати огляд та переогляд речей з розпакуванням місць багажу громадян у випадках, передбачених митним законодавством України та цими Правилами;
- не пропускати через митний кордон України предмети, валюту та цінності, які згідно з законами України не можуть бути ввезені на її територію або вивезені за кордон;
- вилучати без повернення і відшкодування вартості предмети, заборонені згідно з законодавством України до переміщення через митний кордон на тій підставі, що вони можуть завдати шкоди незалежності і суверенітету України, її політичним та економічним інтересам, територіальній цілісності, громадському порядку, моральності людей, правам громадян України, здоров'ю, або становити загрозу життю населення та тваринного світу, або призвести до руйнування навколишнього середовища, а також продукцію, що містить пропаганду ідей війни, расизму та расової дискримінації, геноциду та іншу, що суперечить відповідним нормам Конституції (Основного Закону) України. Вилучення таких предметів оформляється актом встановленого зразка;
- оцінювати предмети, що підлягають митному оподаткуванню;
- приймати від громадян мито і митні збори з оформленням документів встановленого зразку;
- при виявленні предметів контрабанди або порушення митних правил складати протокол про правопорушення і вилучати ці предмети, предмети з тайниками, а також речі, валюту і цінності з метою забезпечення стягнення штрафу у відношенні осіб, які не мають постійного місця проживання в Україні;
- у виняткових випадках при наявності достатніх підстав припускати, що громадянин приховує при собі предмети контрабанди чи предмети, які є безпосередніми об'єктами порушення митних правил згідно з письмовим рішенням начальника митниці чи особи, що його замішує, здійснювати особистий огляд. До початку такого огляду посадова особа митниці повинна ознайомити громадянина з встановленим порядком проведення особистого огляду.
Службові особи митних органів зобов'язані:
- під час митного оформлення не допускати дій, що принижують честь і гідність громадян чи завдають їм неправомірної шкоди;
- в разі відмови у пропуску через митний кордон України предметів давати зацікавленим особам вичерпні роз'яснення вимог митного оформлення, виконання яких забезпечує можливість такого пропуску;
- у встановленому порядку інформувати громадян про митні правила, що діють на території України.
1.3.4. Права і обов'язки громадян, які перетинають митний кордон України.
Громадяни, що мають право на в'їзд на митну територію України або на виїзд за її межі, перетинають митний кордон України без перешкод при умові дотримання вимог цих Правил.
Громадяни зобов'язані:
- подавати митниці у відповідних випадках необхідні для митного контролю митну декларацію та інші документи, передбачені цими Правилами та іншими діючими нормативними документами;
- на вимогу митниці самостійно розпаковувати та упаковувати предмети, які підлягають митному оформленню, а також відкривати багаж, ручну поклажу, місткості та інші місця, де можуть знаходитись такі предмети;
- виконувати законні вимоги службових осіб митниці.
Громадяни мають право:
- бути присутніми під час митного огляду предметів, що їм належать;
- залишати на зберігання в митниці свої предмети, валюту і цінності, які не пропущені митницею через митний кордон України;
- своєчасно і повно знайомитись з офіційними текстами законів та інших нормативних актів, а також із змінами в них, що регулюють відносини, які прямо чи побічно стосуються митної справи;
- одержувати інформацію від митних органів на оплатній основі.
1.4. Митне оформлення
1.4.1. Пред'явленню митному контролю і митному оформленню підлягають:
- зброя різна і боєприпаси;
- наркотики, наркотичні засоби і пристосування для їх вживання;
- предмети старовини і мистецтва, що являють собою художню, історичну, наукову чи іншу культурну цінність;
- валюта України, купони багаторазового використання, квитки українських лотерей;
- інша валюта (крім валюти України) готівкою: при ввезенні - в сумі, що перевищує 200 доларів США або еквівалент цієї суми в другій іноземній валюті, при вивезенні - незалежно від суми;
- платіжні документи (чеки, векселі, акредитиви та ін.), фондові цінності (акції, облігації та ін.) в іноземній валюті.
- дорогоцінні метали (золото, срібло, платина, метали платинової групи) у будь-якому вигляді і стані;
- коштовні камені у сирому і обробленому вигляді (діаманти, брильянти, рубіни, смарагди, сапфіри, а також перли);
- ювелірні та інші побутові вироби із дорогоцінних металів та коштовних каменів і лом таких виробів;
- майнові документи;
- українська валюта, купони багаторазового використання, інша валюта, платіжні документи, цінності та будь-які предмети, що належать іншим особам;
- будь-які товари народного споживання, якщо законодавчими актами України введено обмеження на їх переміщення через митний кордон України;
- речі та цінності, що підлягають оподаткуванню митом;
- предмети, заборонені до ввезення в Україну, вивезення з України або транзиту через територію України;
- предмети, зазначені в пункті 2.1.3 цих Правил;
- предмети, що провозяться в ручній поклажі та багажі, якщо їх власник відправив несупроводжуваний багаж.
Предмети, що перемішуються через митний кордон України, окрім митного контролю можуть підлягати санітарному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному та екологічному контролю.
Митне оформлення може бути завершено тільки після закінчення зазначених видів контролю.
Зазначені в цьому пункті предмети, валюта і цінності підлягають обов'язковому митному оформленню незалежно від режиму митного контролю.
1.4.2. Митна декларація
Митна декларація заповнюється кожною особою, яка прямує через митний кордон України, до початку митного оформлення в одному примірнику тією мовою, яку ця особа розуміє, або її рідною мовою.
Особи, що заповнюють митну декларацію, повинні вказати в ній точну кількість місць багажу, що їм належить, в тому числі ручну поклажу, а також суму і інші відомості про валюту, коштовності та інші предмети, про які йдеться в декларації і які особи пред'являють для митного оформлення.
Предмети, валюта та цінності, що підлягають декларуванню, але не були вказані в митній декларації і виявлені під час митного огляду, визнаються предметами порушення митних правил або контрабанди так само, як і інші предмети, що підлягають декларуванню, приховані від митного контролю.
Такі ж наслідки наступають і в тому випадку, коли особи повідомляють неправильні відомості при усній декларації.
Митні декларації, заповнені громадянами України при виїзді за кордон та іноземними громадянами при в'їзді в Україну, залишаються у них на весь час перебування за кордоном або в Україні і служать підставою для безперешкодного ввезення або вивезення зазначених в них речей, валюти і цінностей.
Загублені митні декларації не відновлюються, а особи, що їх загубили, позбавляються права на безперешкодне переміщення зазначених вище речей, валюти і цінностей.
В митній декларації вказуються відомості про предмети, валюту і цінності, які особа має при собі, а також в ручній поклажі і багажі, що пред'являються власником для митного оформлення.
В окремих випадках по рішенню службових осіб митниць громадяни, що виїжджають з України, повинні заповнити попередню декларацію (додаток 5.3.2).
Декларація не заповнюється в таких випадках:
1. Якщо особі, що перетинає державний кордон, не виповнилось 16 років. Відомості про її предмети, валюту і цінності вказуються в декларації осіб, які її супроводжують.
2. При в'їзді на територію України через ті пункти митного контролю, де діє система спрощеного контролю у випадках, коли предмети, що ввозяться, не підлягають митному оформленню.
3. Якщо особа або група осіб, що перетинають державний кордон України, користуються митними пільгами.
4. В окремих випадках згідно з рішенням службових осіб митниць з метою сприяння створенню умов для прискорення пасажиропотоку через митний кордон України.
( Підпункт 1.4.3 втратив чинність на підставі Наказу Державної митної служби N 645 від 08.10.99 )
Розділ 2. Порядок пропуску через митний кордон України предметів, валюти і цінностей громадян
2.1. Основні принципи і загальні вимоги, що стосуються ввезення, вивезення та транзиту через територію України речей, валюти та цінностей громадян.
2.1.1. Громадяни, що прямують через митний кордон України, мають право ввозити на її територію та вивозити за кордон речі, валюту і цінності, якщо ці предмети належать особисто їм або членам їх сімей і не призначені для оплатного відчуження.
Речі, валюта і цінності не можуть бути ввезені на територію України або вивезені за кордон тільки в тих випадках, якщо їх переміщення заборонено законодавством України або якщо кількість чи вартість цих предметів перевищує норми, що встановлені цими Правилами і другими нормативними актами України, а також якщо не сплачено мито чи митні збори, нараховані у зв'язку з ввозом чи вивозом предметів і цінностей.
2.1.2. Предмети, ввезення і вивезення яких заборонено, перелічені в Списку (див. додаток 5.1).
2.1.3. Речі і предмети, що не призначені для особистого користування громадян, які переміщують їх через митний кордон, і які належать або призначені для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності (наприклад, товари, майно, устаткування та інші предмети), пропускаються через митний кордон України згідно з Тимчасовим положенням про порядок пропуску товарів, майна та інших предметів, яким передбачається обов'язкове декларування таких предметів, сплата мита та митних зборів.
2.1.4. Громадяни можуть вивозити за кордон без будь-яких обмежень кількості предмети, що придбані в спеціалізованих установах і других організаціях, уповноважених вести торгівлю на іноземну валюту.
Такі предмети випускаються необмежено по документах, що підтверджують цю покупку.
2.1.5. Предмети, які призначені для обміну, продажу, формування майна кооперативу, передачі в аренду, використання в рамках індивідуальної діяльності і будь-якої подібної діяльності, що передбачає отримання доходів, можуть бути пропущені за умови митного оподаткування.
Предмети, які були ввезені без митного оподаткування, можна використовувати з зазначеною вище метою тільки після сплати мита.
2.1.6. Предмети, які являють собою значну художню, історичну, наукову чи іншу подібну цінність, у тому числі предмети релігійного культу, які являють собою таку цінність, можуть бути ввезені в Україну без митного оподаткування і без обмежень кількості.
2.1.7. Предмети, що пересилаються в Україну у вантажних відправленнях на адресу приватних осіб, пропускаються при умові сплати цими особами мита згідно Ставок мит.
Предмети, що ввозяться по фактурах-ліцензіях, пропускаються без сплати мита.
2.2. Порядок пропуску через митний кордон України окремих предметів, валюти і цінностей громадян
2.2.1. Предмети особистого користування та куплені предмети
2.2.1.1. Предмети особистого користування пропускаються громадянам як при ввезенні, так і при вивезенні без митного оподаткування при умові, що їх ввезення чи вивезення відповідає вимогам, зазначеним п. 1.2.7.
Предмети особистого користування, ввезені раніше із-за кордону або вивезені за кордон, пропускаються безперешкодно.
2.2.1.2. Громадянам України, які виїжджають за кордон з метою туризму, в приватних справах, а також в службових справах на строк до 6 місяців, заборонено вивезення товарів народного споживання, зазначених в Додатку 5.2.
Громадянам України, що виїжджають за кордон у службових справах на строк більше 6 місяців, побутові предмети, зазначені в Додатку 5.2, пропускаються для особистого користування в кількості не більше одного предмета (комплекта) на сім'ю при умові обов'язкового повернення цих предметів.
2.2.1.3. Іноземним громадянам, які повертаються за кордон після тимчасового перебування в Україні з метою туризму та в приватних справах, заборонено вивезення товарів народного споживання, зазначених в Додатку 5.2.
Іноземним громадянам, що повертаються за кордон після тимчасового перебування в Україні у службових справах, в т. ч. при виїзді у відпустку, зазначені в Додатку 5.2 побутові предмети пропускаються в кількості не більше одного предмета (комплекта) на особу на протязі календарного року за умови, що ці предмети куплені на легальну валюту України.

................
Перейти до повного тексту