- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про затвердження Статуту Фонду соціального страхування України
( Із змінами, внесеними згідно
з постановою правління Фонду соціального страхування України
№ 28 від 11.04.2017 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Фонду
соціального страхування
№ 64 від 14.12.2017 )
Затвердити Статут Фонду соціального страхування України у редакції, що додається.
Голова правління |
О.Б. Шевчук |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова правління
Фонду соціального страхування
України
03.04.2015 № 8
(в редакції постанови правління
Фонду соціального
страхування України
11.04.2017 № 28)
СТАТУТ
Фонду соціального страхування України
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом.
( Пункт 1.1 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Фонду соціального страхування
№ 64 від 14.12.2017 )
1.3. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
1.4. Фонд, якщо інше не передбачено законами України, не може займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої його створено, та використовувати свої кошти на цілі, не пов’язані з цією діяльністю.
1.5. Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням.
1.6. Управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців.
Безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція.
Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду.
1.7. Найменування Фонду:
українською мовою: Фонд соціального страхування України;
російською мовою: Фонд социального страхования Украины;
англійською мовою: Social Insurance Fund of Ukraine.
1.8. Місцезнаходження Фонду: 04070, м. Київ, вул. Боричів Тік, 28.
1.9. Фонд та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів.
Положенням про робочий орган виконавчої дирекції Фонду визначаються юридичні особи фондів соціального страхування, що припинилися, правонаступником яких є цей робочий орган.
( Розділ 1 доповнено новим пунктом 1.9 згідно з Постановою Фонду соціального страхування
№ 64 від 14.12.2017 )
2. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ І ФУНКЦІЇ ФОНДУ
2.1. Основними завданнями Фонду та його робочих органів є:
2.1.1. Реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.
2.1.2. Надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до
Закону.
2.1.3. Профілактика нещасних випадків.
2.1.4. Здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності.
2.1.5. Здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
2.1.6. Аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.
2.2. Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань:
2.2.1. Здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого в установленому законодавством порядку, управління майном.
2.2.2. Проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат.
2.2.3. Здійснюють заходи з профілактики страхових випадків.
2.2.4. Забезпечують функціонування інформаційно-аналітичних систем.
2.2.5. Здійснюють обмін інформацією з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, реалізації державної податкової політики та з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, Пенсійним фондом України для виконання Фондом покладених на нього функцій і завдань, визначених законодавством України.
2.2.6. Здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
2.2.7. Беруть участь у проведенні наукових досліджень з питань соціального страхування населення, вивчають міжнародний досвід з метою запровадження інноваційних форм соціального страхування, виступають замовником наукових робіт, досліджень і методичного забезпечення.
2.2.8. Беруть участь у здійсненні міжнародного співробітництва для розв’язання проблем та обміну досвідом у сфері соціального страхування.
2.2.9. Здійснюють систему заходів соціальної реабілітації, спрямованих на створення умов для повернення потерпілих до активної участі у житті.
( Пункт 2.2 розділу 2 доповнено новим підпунктом 2.2.9 згідно з Постановою Фонду соціального страхування
№ 64 від 14.12.2017 )
2.2.10. Здійснюють інші функції, передбачені цим статутом.
3. ПРАВА, ОБОВ’ЯЗКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ФОНДУ
3.1. Фонд має право:
3.1.1. Користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, даними електронного реєстру листків непрацездатності, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій.
3.1.2. Одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб’єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів.
3.1.3. Перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
3.1.4. Отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки.
3.1.5. Накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог
Закону.
3.1.6. Вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування.
3.1.7. Порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері соціального страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи.
3.1.8. Утворювати підприємства, установи, організації для виконання своїх статутних завдань.
3.1.9. Видавати у межах своєї компетенції постанови, накази, положення, інструкції, методичні рекомендації з питань, що належать до компетенції Фонду. У разі потреби приймати разом з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування спільні акти.
3.1.10. В окремих випадках у порядку визначеному правлінням Фонду, за наявності підстав:
визнати страховим нещасний випадок, що стався за обставин, не визначених відповідним переліком;
визнати страховим випадком захворювання, не внесене до переліку професійних захворювань, якщо на момент прийняття рішення медична наука має нові відомості, які дають підстави вважати це захворювання професійним.
3.1.11. Проводити перевірку правильності нарахування сум страхових виплат роботодавцями та особами, які добровільно застрахувалися у Фонді.
3.1.12. Здійснювати контроль за дотриманням чинного законодавства з питань відбору хворих на лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів.
3.1.13. Взаємодіяти з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування шляхом обміну відповідною інформацією, проведення інших заходів спрямованих на виконання
Закону.
3.2. Фонд зобов’язаний:
3.2.1. Забезпечувати своєчасне фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені
Законом.
3.2.2. Здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів.
3.2.3. Вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.
3.2.4. Контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених
Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування.
3.2.5. Стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.
3.2.6. Вести облік і звітність щодо страхових коштів.
3.2.7. Надавати безоплатно застрахованим особам і страхувальникам консультації з питань застосування законодавства про соціальне страхування.
3.2.8. Щорічно складати звіт про результати своєї діяльності та після його затвердження правлінням Фонду подавати Кабінету Міністрів України і оприлюднювати.
3.2.9. Інформувати страхувальників та застрахованих осіб про результати своєї роботи через засоби масової інформації.
3.2.10. Укладати угоди з лікувально-профілактичними закладами та окремими лікарями на обслуговування потерпілих на виробництві, а також угоди із санаторно-курортними закладами для обслуговування застрахованих осіб, які направляються безпосередньо із стаціонару лікувального закладу до реабілітаційних відділень.
Укладає тристоронні угоди із застрахованими особами, в тому числі потерпілими, та санаторно-курортними закладами чи іншими суб'єктами господарювання для забезпечення санаторно-курортним лікуванням, медичною реабілітацією, іншими медичними та соціальними послугами, передбаченими
Законом.
( Підпункт 3.2.10 пункту 3.2 розділу 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Фонду соціального страхування
№ 64 від 14.12.2017 )
3.2.11. Розглядати звернення роботодавців і застрахованих осіб.
3.2.12. Здійснювати заходи з підготовки та підвищення кваліфікації працівників, які забезпечують діяльність Фонду.
3.2.13. Здійснювати заходи, спрямовані на запобігання нещасним випадкам, усунення загрози здоров’ю працівників, викликаної умовами праці, у тому числі:
вивчати стан умов, безпеки, охорони праці та профілактичної роботи на підприємствах, у фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, з метою надання страхувальникам необхідних консультацій у створенні ними та реалізації ефективної системи управління охороною праці;
брати участь:
а) у навчанні, підвищенні рівня знань працівників, які вирішують питання охорони праці;
б) у здійсненні наукових досліджень у сфері охорони та медицини праці;
в) в організації розроблення засобів індивідуального захисту працівників;
перевіряти стан профілактичної роботи та охорони праці на підприємствах, брати участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві, а також професійних захворювань;
вести пропаганду безпечних та нешкідливих умов праці, організовувати створення тематичних кінофільмів, радіо- і телепередач, соціальної реклами, видавати та розповсюджувати нормативні акти, підручники, журнали, іншу спеціальну літературу, плакати, пам’ятки тощо з питань соціального страхування від нещасного випадку та охорони праці;
брати участь у розробленні законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці;
вивчати та поширювати позитивний досвід створення безпечних та нешкідливих умов виробництва;
виконувати інші профілактичні роботи.
3.3. Фонд несе відповідальність згідно із законом за шкоду, заподіяну з його вини застрахованим особам, внаслідок несвоєчасної або неповної виплати матеріального забезпечення, страхових виплат, ненадання або несвоєчасне надання соціальних послуг, передбачених
Законом.
3.4. Працівники Фонду за порушення законодавства про соціальне страхування несуть відповідальність згідно із законом.
4. ПРАВЛІННЯ ФОНДУ
4.1. До складу правління Фонду входять по сім представників держави, застрахованих осіб та роботодавців, які виконують свої обов’язки на громадських засадах.
Представники держави призначаються Кабінетом Міністрів України, представники застрахованих осіб обираються (делегуються) репрезентативними на національному рівні всеукраїнськими об’єднаннями профспілок, а представники роботодавців - репрезентативними на національному рівні всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців. Порядок обрання (делегування) таких представників визначається сторонами соціального діалогу самостійно.
4.2. Строк повноважень членів правління Фонду становить шість років і закінчується в день першого засідання нового складу правління.
4.3. В разі невиконання своїх обов’язків члени правління Фонду можуть бути позбавлені своїх повноважень за рішенням органу державного нагляду.
4.4. Правління Фонду очолює голова, який обирається з членів правління Фонду строком на два роки почергово від представників кожної сторони.
Головою правління може бути громадянин України.
Обраним головою вважається член правління, за якого проголосувала більшість присутніх на засіданні членів правління. Голова правління має двох заступників, які разом з головою представляють три сторони.
Черговість головування кожної представницької сторони визначається сторонами.
4.5. Основною формою роботи правління Фонду є засідання: чергові і позачергові, які проводяться відповідно до Регламенту роботи правління, що затверджується на його першому засіданні.
Регламент роботи правління Фонду встановлює порядок планування роботи правління Фонду, підготовки та ведення засідання правління Фонду, оформлення документів засідань правління Фонду та інші питання.
Чергові засідання правління Фонду проводяться відповідно до затвердженого ним плану, але не рідше одного разу на квартал.
Позачергові засідання правління Фонду можуть проводитися за ініціативою його голови або за пропозицією однієї з трьох представницьких сторін правління чи на вимогу однієї третини членів правління Фонду.
У разі потреби органи державного нагляду мають право вимагати скликання позачергового засідання правління Фонду. Якщо цю вимогу не буде виконано, органи державного нагляду мають право самі скликати та провести засідання правління Фонду, у порядку визначеному Регламентом роботи правління Фонду.
4.6. Правління правомочне приймати рішення за наявності на засіданні більшості складу від кожної представницької сторони. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів правління. У разі рівного розподілу голосів голос голови правління є вирішальним.
Якщо правління Фонду не може розпочати свою роботу у зв’язку з неявкою на засідання більшості складу від однієї із сторін, засідання правління переноситься на визначений присутніми членами правління строк. У цей період представницькі сторони проводять консультації.
У разі повторної неявки більшості складу від однієї із представницьких сторін правління правомочне приймати рішення, за умови присутності на засіданні більшості складу правління. Рішення приймається в установленому порядку і набирають чинності після погодження центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
4.7. Рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов’язковим для виконання, у тому числі всіма страхувальниками та застрахованими особами, яких воно стосується. Рішення правління Фонду оформляється постановою. Постанови правління Фонду підлягають обов’язковому оприлюдненню на офіційному веб-сайті Фонду протягом 20 робочих днів після їх прийняття.
4.9. Правління Фонду:
4.9.1. Обирає із своїх членів строком на два роки голову правління Фонду та двох його заступників. При цьому забезпечується почергове представництво на цих посадах кожної із трьох представницьких сторін.
4.9.2. Визначає поточні та перспективні завдання Фонду.
4.9.3. Спрямовує і контролює діяльність виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, щорічно, а також у разі потреби, заслуховує звіти директора виконавчої дирекції Фонду про її діяльність.
4.9.4. Створює на паритетних засадах для вирішення найбільш важливих завдань Фонду постійні та тимчасові комісії Фонду за напрямами роботи.
4.9.5. Подає на розгляд центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, для внесення на затвердження Кабінету Міністрів України пропозиції щодо визначення розміру внесків за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
4.9.6. Подає пропозиції щодо пропорцій розподілу частки єдиного внеску за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку та у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
4.9.7. Призначає та звільняє директора виконавчої дирекції Фонду в порядку, визначеному
Законом.
4.9.8. За поданням директора виконавчої дирекції Фонду визначає кількість та призначає і звільняє його заступників.
4.9.9. Затверджує:
статут Фонду, зміни та доповнення до нього;
регламент роботи правління Фонду, зміни та доповнення до нього;
регламенти роботи постійних та тимчасових комісій Фонду, зміни та доповнення до них;
звіти про виконання бюджетів (постатейно за доходами і видатками, визначеними
Законом), порядок використання коштів бюджету та коштів резерву Фонду;
( Абзац п'ятий підпункту 4.9.9 пункту 4.9 розділу 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Фонду соціального страхування
№ 64 від 14.12.2017 )
положення про виконавчу дирекцію Фонду, зміни та доповнення до нього;
типове положення про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, зміни та доповнення до нього, статути (положення) юридичних осіб - суб’єктів господарювання, утворюваних Фондом, зміни та доповнення до них;
структуру органів Фонду, граничну чисельність працівників, схеми їх посадових окладів, видатки на адміністративно-господарські витрати Фонду (за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення);
положення про службу страхових експертів з охорони праці, профілактики нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;
положення про порядок використання коштів лікувально-профілактичними, навчальними та іншими закладами, які надають Фонду соціальні послуги, та контроль за їх цільовим використанням;
порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, зміни та доповнення до нього;
порядок здійснення робочими органами Фонду фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам;
порядок формування та використання резерву коштів Фонду для забезпечення фінансової стабільності Фонду в сумі, необхідній для фінансування матеріального забезпечення в розрахунку не менш як на п’ять календарних днів;
порядок розміщення тимчасово вільних коштів, у тому числі резерву коштів Фонду, на депозитних рахунках банківських установ (за погодженням із центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення);
положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування;
порядок визнання страховим випадком захворювання, не внесеного до переліку професійних захворювань, якщо на момент прийняття рішення медична наука має нові відомості, які дають підстави вважати це захворювання професійним;
інші нормативно-правові акти та документи, що регламентують діяльність Фонду з виконання його статутних завдань.
4.9.10. Встановлює розміри:
компенсації потерпілому, який став інвалідом, самостійного придбання путівки для санаторно-курортного лікування;
допомоги на поховання.
4.9.11. Встановлює умови та порядок заміни щомісячної страхової виплати одноразовою.
4.9.12. Схвалює проект річного бюджету Фонду (постатейно за доходами і видатками, визначеними
Законом) та подає його в установленому порядку центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, для внесення на затвердження Кабінету Міністрів України.
4.9.13. Розпоряджається майном, яке перебуває у власності Фонду.
4.9.14. Створює резерв коштів для забезпечення виконання завдань за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
4.9.15. Готує подання щорічних звітів про діяльність Фонду.
4.9.16. Здійснює контроль за цільовим використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання.
4.9.17. Приймає рішення про утворення підприємств, установ, організацій для виконання статутних завдань Фонду.
4.9.18. Представляє Фонд у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, об’єднаннями громадян з питань соціального захисту громадян, а також органами соціального страхування зарубіжних країн, міжнародними організаціями, діяльність яких пов’язана із захистом соціальних прав людини.
4.9.19. Визначає та затверджує порядок атестації працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів.
4.9.20. Здійснює контроль за діяльністю виконавчої дирекції Фонду шляхом:
щорічного аналізу звітів виконавчої дирекції про виконання бюджету та завдань, покладених на неї;
заслуховування директора виконавчої дирекції та керівників робочих органів про результати діяльності;
щоквартального аналізу звітів виконавчої дирекції щодо виконання бюджету;
................Перейти до повного тексту