- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
Затверджено
постановою Правління
Національного Банку
України N 169 від 11.10.94
( Інструкція втратила чинність на підставі Постанови Нацбанку
N 121 від 27.05.96 )
Інструкція
про порядок відкриття розрахункових, поточних та бюджетних рахунків в установах банків
( Зміни в текст не внесені. Додатково див. Інструкцію Нацбанку
N 14 від 20.01.95 )
1. Загальні положення
1.1. Розрахункові, поточні та бюджетні рахунки відкриваються зареєстрованим в установленому чинним законодавством порядку суб'єктам підприємницької діяльності, іншим організаціям та установам незалежно від форм власності (надалі "підприємства") на умовах, викладених у цій Інструкції та в договорі на відкриття та обслуговування банківського рахунку.
Договір на відкриття та обслуговування банківського рахунку складається за довільною формою і має містити реквізити сторін, номер та вид рахунків, умови відкриття та закриття рахунків, види послуг, що надаються банком, зобов'язання сторін, відповідальність за невиконання зобов'язань, інші положення за домовленістю сторін та умови, за яких договір може бути розірвано.
1.2. Розрахункові рахунки відкриваються підприємствам, що здійснюють виробничу, науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою одержання прибутку, володіють або наділені основними та оборотними коштами та мають самостійний баланс.
На розрахунковому рахунку, на відміну від поточного, здійснюються операції комерційного характеру. Поточний рахунок призначений для фінансування оперативно-господарських витрат. На поточному та розрахунковому рахунках здійснюються розрахунки, як правило, за основною діяльністю.
1.3. Підприємствам, що мають філії, представництва, відділення та інші відособлені підрозділи не за місцем свого знаходження, та/або знаходяться на окремому балансі, за клопотанням власника основного рахунку і за згодою установи банку, в якій відкривається субрахунок, можуть бути відкриті субрахунки для зарахування виручки та проведення розрахунків за місцем знаходження цих підрозділів.
Субрахунки відкриваються за рішенням установи банку, в якій відкрито основний рахунок підприємства, підписаного керівником та головним бухгалтером установи банку і скріпленого печаткою, з визначенням обсягу та характеру операцій, які можуть виконуватися на цих рахунках. Копії рішень зберігаються в справі з юридичного оформлення рахунку.
1.4. Поточні рахунки відкриваються організаціям та установам, що не мають ознак, вказаних в абзаці 1 пункту 1.2. цієї Інструкції (структурним підрозділам підприємств, розташованим не за їх місцезнаходженням; установам та організаціям, що знаходяться на державному бюджеті, керівники яких не є самостійними розпорядниками коштів, або на ім'я цих керівників; постійним уповноваженим різних громадських фондів; підприємствам, що приїхали на гастролі і т.ін.).
1.5. Бюджетні рахунки відкриваються підприємствам, організаціям, установам, яким виділяються кошти за рахунок державного або місцевого бюджету для цільового їх використання.
1.6. Розрахунковий, поточний та бюджетний рахунки для зберігання коштів і здійснення всіх видів розрахунків, кредитних та касових операцій відкриваються в установі банку за місцем реєстрації підприємства, або у будь-якому банку України за згодою сторін. Рахунки в установах банків за межами України відкриваються відповідно до встановленого порядку.
1.7. Операції з розрахунковими, поточними та бюджетними рахунками регулюються чинним законодавством України, нормативними актами Національного банку України, цією Інструкцією та здійснюються на підставі розрахунково-грошових документів встановлених форм.
1.8. Кожне підприємство може мати тільки один розрахунковий або поточний рахунок. Якщо підприємство має в установах банків депозитні рахунки, то кошти на такі рахунки перераховуються з розрахункового, поточного рахунку цього підприємства і після закінчення строку зберігання повертаються на цей же розрахунковий, поточний рахунок.
1.9. Юридичною адресою власника рахунку вважається адреса, вказана у картці із зразками підписів та відбитком печатки, причому вона має відповідати адресі, вказаній у статуті.
Про зміну юридичної адреси власник рахунку зобов'язаний у тижневий строк заявити в письмовій формі установі банку, в якій знаходиться його рахунок.
1.10. Усі підприємства та установи банків зобов'язані дотримуватись вимог чинного законодавства з питань відкриття рахунків в установах банків та цієї Інструкції.
1.11. За порушення вимог, викладених у цій Інструкції, установи комерційних банків несуть відповідальність у порядку ст.48 N 872-12 Закону "Про банки і банківську діяльність". Службові особи комерційних банків, крім цього, несуть дисциплінарну та адміністративну відповідальність згідно з чинним законодавством.
2. Оформлення відкриття розрахункових, поточних та бюджетних рахунків
2.1. Для відкриття рахунків підприємства подають установам банків такі документи:
2.1.1. Заяву на відкриття рахунку встановленого зразка. Заява підписується керівником та головним бухгалтером власника рахунку. Якщо в штаті немає посади головного бухгалтера чи іншої службової особи, виконуючої обов'язки головного бухгалтера, заява підписується лише керівником.
За бюджетними рахунками надання заяв на відкриття рахунків не вимагається (за винятком депозитних рахунків і поточних рахунків за позабюджетними коштами), рахунок оформляється при відкритті фінансування з бюджету.
2.1.2. Копію свідоцтва про державну реєстрацію у виконавчому комітеті міської, районної, районної в місті Ради народних депутатів за місцем знаходження підприємства, іншому органі, уповноваженому здійснювати державну реєстрацію, засвідчену нотаріально чи органом, який видав свідоцтво про державну реєстрацію.
2.1.3. Копію рішення про створення, реорганізацію підприємства того органу, якому надано таке право чинним законодавством, засвідчену нотаріально чи органом, який видав таке рішення.
2.1.4. Один з примірників належним чином затвердженого статуту (положення), або його копію, засвідчену нотаріально.
Установа банку, в якій відкриваються рахунки (субрахунки) ставить відмітку про відкриття такого рахунку на тому примірнику статуту (положення), на якому стоїть відмітка податкової інспекції про реєстрацію підприємства в податкових органах, після чого цей примірник повертається власнику рахунку.
2.1.5. Картку із зразками підписів та відбитком печатки встановленого зразка.
2.2. При відкритті субрахунків філіям та іншим відособленим підрозділам підприємств подаються такі самі документи, що і при відкритті рахунків відповідним юридичним особам (крім копії свідоцтва про державну реєстрацію відособленого підрозділу), а також клопотання цих юридичних осіб про відкриття рахунку та копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, що створила відособлений підрозділ.
2.3. Рахунок відкривається з письмового дозволу керівника установи банку на заяві про відкриття рахунку.
2.4. Якщо на момент відкриття рахунку підприємство не має печатки, то до документів додається заява про користування рахунком без печатки до часу її виготовлення, але не більше 60 днів.
2.5. Копія рішення про створення не надається: організаціями орендарів, орендними підприємствами, селянськими (фермерськими) господарствами, приватними підприємствами, підприємцями (без створення юридичної особи), установами та організаціями, які знаходяться на державному бюджеті.
2.6. Замість рішення про створення господарськими товариствами, договірними об'єднаннями, товарними біржами, друкованими засобами масової інформації (редакції, видавництва) установам банку надається нотаріально засвідчена копія установчого договору.
2.7. Колективні сільськогосподарські підприємства, товариства споживчої кооперації, профспілкові організації, політичні партії та громадські організації, релігійні організації (релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади) для відкриття рахунку, крім документів, вказаних в пп. 2.1.1., 2.1.2., 2.1.4., 2.1.5., подають копію протоколу або виписку з протоколу загальних зборів про створення, засвідчену нотаріально.
2.8. Орендні підприємства, крім документів, вказаних у пп. 2.1.1., 2.1.2., 2.1.4., 2.1.5., подають копію договору оренди, засвідчену нотаріально.
2.9. Статут для відкриття рахунків в установах банків не надається: повним товариством, командитним товариством, селянським (фермерським) господарством, підприємцями (без створення юридичної особи), установами та організаціями, які знаходяться на державному бюджеті.
2.10. Підприємцям, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, розрахунковий та інші рахунки відкриваються на їх ім'я.
Для відкриття рахунку в установу банку подаються: заява про відкриття рахунку, підписана підприємцем; свідоцтво про державну реєстрацію підприємця; картка із зразком підпису, засвідчена нотаріально.
За довіреністю підприємця, засвідченій нотаріально, рахунком підприємця можуть розпоряджатися інші особи.
У разі смерті підприємця його права і обов'язки щодо здійснення підприємницької діяльності переходять до його спадкоємців. При цьому рахунок, відкритий на ім'я підприємця, переоформляється на ім'я спадкоємця. Для цього спадкоємець, який у встановленому порядку прийняв спадщину, надає в установу банку: заяву про переоформлення рахунку на своє ім'я; копію свідоцтва про право на спадщину, засвідчену нотаріально; картку із зразком підпису, засвідчену нотаріально.
2.11. Підприємство, що корпоратизується, надає в установу банку для відкриття рахунку заяву, копію свідоцтва про реєстрацію, копію рішення загальних зборів про створення відкритого акціонерного товариства, один з примірників статуту та картку із зразками підписів та відбитком печатки. Надалі, після реєстрації випуску акцій та проведення установчих зборів, акціонерне товариство надає установі банку, в якій відкрито розрахунковий чи інший рахунок, копію засвідченого нотаріально установчого договору.
2.12. Для відкриття тимчасових розрахункових рахунків господарським товариствам, у т.ч. банкам, для зарахування коштів, що вносяться для формування статутного фонду, подається заява про відкриття рахунку, підписана одним із засновників, якому загальними зборами засновників доручено оформлення документів з організації товариства та копія установчого договору, засвідчена нотаріально. Після реєстрації зазначених товариств та надання їм статусу юридичної особи, відкривається постійний розрахунковий рахунок, для відкриття якого додатково подається заява про відкриття розрахункового рахунку, один з примірників належним чином оформленого статуту, копія свідоцтва про державну реєстрацію, картка із зразками підписів та відбитком печатки, заява (у разі потреби) про користування рахунком без печатки до її виготовлення.
2.13. Рахунки юридичним та фізичним особам-нерезидентам відкриваються в порядку, передбаченому Національним банком України.
2.14. Для відкриття поточного рахунку представництву (бюро, агентство, контора та інші підрозділи) юридичної особи-нерезидента подається заява про відкриття рахунку; свідоцтво про реєстрацію представництва в МЗЕЗ України; легалізований* витяг з торговельного реєстру країни перебування про реєстрацію підприємства як юридичної особи, чиє представництво засновується в Україні; легалізований статут (положення) цього підприємства; рішення підприємства про відкриття представництва в Україні; легалізована довіреність на виконання представницьких функцій тією чи іншою особою; картка із зразками підписів та відбитком печатки.
2.15. Для відкриття поточного рахунку представництву іноземного банку надається заява про відкриття рахунку; свідоцтво про реєстрацію у Національному банку України; положення про представництво іноземного банку, погоджене з Національним банком України; легалізована довіреність на виконання представницьких функцій тією чи іншою особою; картка із зразками підписів та відбитком печатки.
................Перейти до повного тексту