- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПЛЕНУМ ВИЩОГО ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про підсумки роботи господарських судів України за 2010 рік та завдання на 2011 рік
Заслухавши та обговоривши доповідь Голови Вищого господарського суду України Татькова В.І. про підсумки роботи господарських судів у 2010 році, пленум Вищого господарського суду України відзначає, що упродовж зазначеного періоду робота господарських судів із забезпечення належного рівня правосуддя, захисту прав та охоронюваних законом інтересів учасників правовідносин у сфері господарювання здійснювалася на належному рівні.
У 2010 році місцевими господарськими судами розглянуто 275 тисяч звернень осіб за захистом своїх порушених прав і охоронюваних законом інтересів.
Найбільшу кількість справ розглянуто місцевими господарськими судами м. Києва (46 тис.), Донецької (20 тис.), Дніпропетровської (29 тис.), та Харківської (31 тис.) областей.
До апеляційних господарських судів у 2010 році надійшло понад 48 тис. скарг, що майже на 14 відсотків більше, ніж у 2009 році.
Напружено працювала касаційна інстанція. За 2010 рік на розгляд Вищого господарського суду України надійшло 32,3 тис. касаційних скарг, що на 26 відсотків більше порівняно з 2009 роком.
Показник якості судових актів, ухвалених місцевими господарськими судами у 2010 році, становив 4,4 відсотка проти 4,3 відсотка у 2009 році.
Найкращих показників якості розгляду справ досягнуто господарськими судами Закарпатської, Житомирської, Чернівецької і Луганської областей, де кількість змінених та скасованих судових актів склала відповідно від 2,4 до 2,8 відсотка.
У 2010 році Верховним Судом України переглянуто судові рішення Вищого господарського суду України у 115 справах. За результатами їх перегляду змінено або скасовано 102 судових рішення Вищого господарського суду України (у тому числі 83 постанови).
Водночас матеріали судової практики свідчать про певні недоліки у роботі господарських судів, зниження рівня відповідальності деяких суддів за результати здійснення правосуддя, зокрема, у дотриманні процесуальних строків вирішення спорів, захисті прав та законних інтересів сторін, що стало підставою для відповідних скарг та звернень.
Апеляційна інстанція поки що не стала основною ланкою господарського судочинства, на яку згідно з чинним законодавством покладено виправлення помилок судів першої інстанції та обов'язок щодо вивчення та узагальнення судової практики і надання місцевим господарським судам методичної допомоги в застосуванні законодавства.
Вищим господарським судом України недостатньо здійснюється робота щодо забезпечення однакового та правильного застосування чинного законодавства господарськими судами та надання їм методичної допомоги. Такий стан справ потребує активізації діяльності у відповідному напрямку судових палат та відділу вивчення та узагальнення судової практики Вищого господарського суду України.
Підвищеної уваги Вищого господарського суду України потребує робота з розробки та опрацювання проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів, спрямованих на вдосконалення господарського судочинства, судоустрою, статусу суддів та регулювання господарських правовідносин.
Пленум Вищого господарського суду України
П О С Т А Н О В И В:
1. Доповідь Голови Вищого господарського суду України Татькова В.І. "Про підсумки роботи господарських судів України у 2010 році та завдання на 2011 рік" взяти до відома.
2. Головам місцевих та апеляційних господарських судів:
- у березні 2011 року провести збори суддів та працівників апарату судів з обговорення стану здійснення правосуддя, проблем судочинства та шляхів їх вирішення з поданням відповідних пропозицій Вищому господарському суду України;
- звернути особливу увагу на якість роботи суддів у здійсненні правосуддя, забезпечивши дотримання закріплених
Конституцією та законами України основних засад судочинства;
- здійснювати постійний контроль за додержанням процесуальних норм у розгляді справ;
- здійснити аналіз причин надходження скарг на дії суддів і працівників апарату суду та вжити заходів щодо усунення причин, що породжують такі скарги;
................Перейти до повного тексту