- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Інструкція
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 18-433 від 16.03.94 м.Київ |
Міністерство транспорту
України
Судновласники України
( Інструкція втратила чинність на підставі Листа Міністерства
фінансів
N 31-34000-30-5/31052 від 07.08.2008 )
Про бухгалтерський облік інвалютних коштів на морському транспорті
( Із змінами, внесеними згідно з Листом Мінфіну
N 18-429 від 24.02.95 )
( Зміни до документу див. у Листі Міністерства фінансів
N 18-4217 від 23.12.96 )
I. Загальні положення
1. Бухгалтерський облік інвалютних коштів та операцій в іноземних валютах на морському транспорті ведеться у національній грошовій одиниці шляхом перерахунку за курсом Національного банку України. Одночасно операції в іноземних валютах відображаються в окремих регістрах за видами іноземної валюти.
2. Записи інвалютних коштів в регістрах бухгалтерського обліку здійснюються тільки на підставі документів, які містять обов'язкові реквізити, що передбачені Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р.
N 250.
3. Первинні документи, якими оформляються операції в іноземних валютах, заповнюються у тій грошовій одиниці, в якій реально здійснюються розрахунки за цією операцією.
4. Різниці між курсом Національного банку на дату відображення операції в іноземній валюті в бухгалтерському обліку і курсом Національного банку на дату здійснення розрахунків за вказану операцію (курсові різниці) визначаються, розподіляються та відображаються в бухгалтерському обліку в порядку, що наведено у листах Міністерства фінансів України від 16 квітня 1992 р. N 18-445 "Про бухгалтерський облік операцій в іноземних валютах" та від 22 березня 1993 р.
N 18-422 "Про зміни обліку операцій в іноземних валютах".
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Листом Мінфіну
N 18-429 від 24.02.95 )
II. Облік інвалютних коштів на рахунках у банках та в розрахунках
5. Порядок здійснення та оформлення операцій на валютних рахунках регулюється правилами банків.
6. Бухгалтерський облік наявності та руху іноземної валюти на відкритих в установленому порядку рахунках у банках на території України і за кордоном ведеться на рахунку 52 "Валютний рахунок", до якого відкриваються субрахунки:
1) "Валютний рахунок в Україні";
2) "Валютні рахунки за кордоном".
Аналітичний облік по рахунку 52 "Валютний рахунок" ведеться по кожному рахунку, відкритому в банку для збереження валютних коштів.
Операції по валютних рахунках відображаються в бухгалтерському обліку на підставі виписок банку та грошово-розрахункових документів, що мають додаватися до виписки.
7. Іноземна валюта, що одержують судновласники за виконану для іноземних замовників роботу та інші платежі в іноземній валюті, повинна повністю надходити на відкриті рахунки судновласників в установах банків на території України та за кордоном. Надходження коштів на валютні рахунки судновласників відображаються по дебету рахунку 52 "Валютний рахунок" та кредиту рахунку 62 "Розрахунки з покупцями та замовниками".
8. З валютних рахунків судновласників валютні кошти перераховуються закордонним партнерам за обслуговування українських суден та їх екіпажів у закордонних портах.
Перерахування іноземним агентським фірмам валютних коштів для виконання доручень судновласників в портах іноземних держав відображається в бухгалтерському обліку по дебету рахунку 61 "Розрахунки по авансах" та кредиту рахунку 52 "Валютний рахунок". При цьому в угодах між судновласником України та іноземним агентом повинно бути передбачено подання іноземними організаціями не рідше одного разу на місяць звіту і документів, що підтверджують використання коштів судновласників України на експлуатаційні потреби суден за кордоном.
9. Щомісячно судновласники документи про одержання і використання іноземними агентськими фірмами інвалютних коштів перевіряють щодо визнання їх підставою для обгрунтованих записів на рахунках обліку розрахунків з іноземним партнером.
Відомості про витрати і одержання інвалюти з перевірених звітів і документів іноземних партнерів (дисбурсментських рахунків тощо) та валютно-касового звіту капітану українських суден відображаються в бухгалтерському обліку до дебету рахунків 20 "Витрати на експлуатацію морського транспорту", 41 "Товари" тощо та кредиту рахунку 61 "Розрахунки по авансах".
10. У випадках несвоєчасного одержання документів, що підтверджують витрати його інвалютних коштів іноземними агентськими фірмами судновласник зобов'язаний провести службові розслідування з цих питань та звіряння взаємних розрахунків.
11. Витрати на представницькі цілі судновласники включають до експлуатаційних затрат (собівартості) в межах норм, затверджених на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 р.
N 764 наказом Міністерства фінансів України і Міністерства економіки України від 12 листопада 1993 р. N 88.
III. Облік інвалютної готівки
12. Облік готівки в іноземних валютах судновласників ведеться на рахунку 50 "Каса" з використанням таких субрахунків:
"Каса в іноземній валюті";
"Операційна каса в іноземній валюті".
Облік інвалютної готівки в касі судновласника ведеться на субрахунку "Каса в іноземній валюті". Субрахунок "Операційна каса в іноземних валютах" використовується для обліку інвалютної готівки у касах портів, вокзалів, суден і білетних касах.
Облік на вказаних субрахунках організовується також в розрізі видів валют, суден, білетних кас тощо.
13. Усі надходження і видачі валюти готівкою відображаються в касових книгах, порядок ведення яких у народному господарстві України затверджений постановою Національного банку України від 25 червня 1992 р. N 11.
14. Касова книга судна повинна бути пронумерована, прошнурована і опечатана сургучною або мастичною печаткою судовласника. Кількість аркушів у касовій книзі завіряється підписом керівника та головного бухгалтера судновласника.
Записи в касовій книзі ведуться за видами валюти.
Підчистки та необумовлені виправлення в касовій книзі забороняються.
15. Капітани суден зобов'язані забезпечити зберігання валютних коштів на судні, а також при доставці їх на судно та в установи банку, і нести у встановленому чинним законодавством порядку відповідальність у тих випадках, коли з їх вини не були створені необхідні умови, що забезпечують охоронність валютних коштів при їх зберіганні і транспортуванні.
16. Усі готівкові валютні кошти на судні зберігаються в сейфі суднової каси. Ключі від сейфу та печатка знаходяться у касира (помічника капітана), а дублікати ключів - у сейфі капітана.
Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать судну, забороняється.
Касир (помічник капітана) несе повну матеріальну відповідальність за збереження усіх прийнятих грошових коштів у валюті та цінних паперів.
17. Контроль за правильним веденням касової книги на пасажирських суднах покладається на старшого бухгалтера, а на грузових суднах на капітана, вказівки яких щодо порядку видання касової книги є обов'язковими.
18. Надходження інвалютних коштів на судно або витрачання повинно відображатися в касовій книзі на підставі оформлених первинних документів у день здійснення операції.
Валютна торговельна виручка на пасажирських суднах повинна здаватися в касу судна щоденно. Записи в касову книгу судна проводяться касиром зразу ж після отримання або видачі валюти по кожному прибутковому або видатковому касовому ордеру. Щоденно в кінці робочого дня касир підбиває підсумки операцій за день, виводить залишок валюти у касі на наступне число.
19. Приймання інвалюти за продані товари в барах, кіосках і за видання різних платних послуг на пасажирських суднах оформляється прибутковими касовими ордерами, що підписуються старшим бухгалтером та касиром.
Про приймання грошей видається квитанція за підписами старшого бухгалтера і касира, завірена печаткою (штампом) касира.
Пошкоджена валюта і така, що викликає сумніви, до каси не приймається.
20. Видача готівкової валюти з суднових кас провадиться за видатковими касовими ордерами, що підписані капітаном і старшим бухгалтером судна, з додатком належно оформлених первинних документів (відомостей, рахунків, квитанцій тощо).
Виплата валюти готівкою з суднової каси провадиться тільки в тих випадках, коли за безрахунковими розрахунками неможливо розрахуватися за поставлені товари та надані послуги.
Прибуткові та видаткові касові ордери повинні бути заповнені чітко та ясно. Підчистка або виправлення в них, навіть обумовлені, не допускаються.
21. Обмін валюти в касі судна категорично забороняється.
22. У кінці рейсу звіти касирів (копії записів у касовій книзі за день) з прибутковими і видатковими касовими документами здаються судновласнику.
23. Звіти про отриману готівкову валютну виручку при роботі пасажирських суден у закордонному плаванні в розрізі торговельних точок та від надання різних платних послуг складаються щомісячно, а на суднах, що працюють на лініях, - порейсно.
Ці звіти подаються судновласникам не пізніше 3-х днів після приходу в порт приписки.
Судновласники можуть встановлювати інші терміни і порядок подання звітів про одержання торговельної виручки та виручки від надання послуг у плаванні.
24. Валютна готівка з суден здається з приходом у порти України до банків, які мають ліцензію Національного банку на здійснення операцій в іноземній валюті.
25. На підставі отриманих касових звітів касирів, звітів про отриману готівкову валютну виручку при роботі пасажирських суден у закордонному плаванні, в бухгалтерському обліку проводяться записи щодо оприбуткування та списання валютних коштів по касі судна з відображенням по дебету і кредиту субрахунку "Операційна каса в іноземній валюті" рахунку 50 у кореспонденції з рахунками 46 "Реалізація", 61 "Розрахунки по авансах" тощо.
IV. Звітність капітана судна
26. Капітан судна в кінці рейсу подає Валютно-касовий звіт капітана, в якому на підставі первинних документів, відображається отримана та витрачена готівкова та безготівкова валюта на потреби обслуговування екіпажу судна в іноземних портах (додається).
27. Отримана на потреби екіпажу судна валюта готівкою за період здійснення всього рейсу та її витрачання на передбачені законодавством цілі відображається в першому розділі Валютно-касового звіту капітана, у другому та третьому розділах показуються інші витрати інвалютних коштів в іноземних портах, включаючи її витрати за безготівковими розрахунками.
28. Капітан судна несе повну матеріальну відповідальність за одержану під звіт валюту готівкою, а також за всі витрати під час рейсу понад діючі норми.
29. Валютно-касовий звіт капітана перевіряється службами судновласника щодо відповідності записів у ньому наявним первинним документам та діючим нормам витрат, після чого підлягає затвердженню керівництвом пароплавства.
30. На підставі затверджених валютно-касових звітів капітанів витрачена за діючими нормами готівкова та безготівкова валюта під час перебування судна в іноземних портах списується в дебет рахунків 20 "Витрати на експлуатацію морського транспорту", 41 "Товари", 61 "Розрахунки на авансах" тощо.
................Перейти до повного тексту