1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Положення


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 14-401 від 05.07.93
м.Київ
( Положення втратило чинність на підставі Листа Мінфіну N 053-496 від 09.06.2000 )
Положення про порядок реалізації та ведення бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних з продажем товарів
( Щодо змін див. Лист Мінфіну N 18-4170 від 10.12.93 )
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.93 N 469 "Про обмеження торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок)" встановлюється такий порядок реалізації та ведення бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних з продажем товарів з граничною надбавкою. Для всіх суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, що займаються торговельною і постачальницько-збутовою діяльністю, встановлено граничний рівень торговельної та постачальницько-збутової надбавки (націнки) реалізації товару (продукції) кінцевому споживачеві незалежно від кількості його перепродажу, в розмірі 50 відсотків до ціни вітчизняного виробника.
До ціни вітчизняного виробника, торговельної та постачальницько-збутової надбавки (націнки) додаються:
- фактичні транспортні витрати;
- витрати на сплату відсотків за користування банківським кредитом, але не вище ставки рефінансування Національного банку України на дату отримання кредиту в розрахунку фактичного користування кредитом не більше 60 днів на весь термін реалізації товару кінцевому споживачеві, тобто для усіх учасників реалізації сукупно;
- фактичні витрати на страхування майна або комерційних ризиків.
Відшкодування суб'єктам підприємницької діяльності транспортних витрат, витрат на сплату відсотків за користування банківським кредитом, на страхування майна або комерційних ризиків здійснюється шляхом їх включення до ціни товару (продукції) після нарахування торговельної чи постачальницько-збутової надбавки. У разі відсутності на момент формування даних про фактичні витрати, суб'єкти підприємницької діяльності можуть нараховувати середній відсоток вказаних витрат, виходячи із фактично сплачених сум за минулий місяць (по оплаті за кредит в межах встановлених граничних термінів).
При ввезенні (імпортуванні) товарів на митну територію України граничний розмір торговельної та постачальницько-збутової надбавки (націнки) встановлюється у розмірі 50 відсотків до митної вартості товару.
Митна вартість товару встановлюється шляхом перерахування контрактної вартості одиниці товару в українські карбованці за курсом Національного банку України на дату виписки вантажної митної декларації.
До митної вартості імпортованого товару, торговельної та постачальницько-збутової надбавки (націнки) додаються у розрахунку на одиницю продукції:
- фактичні транспортні витрати по доставці товару від місця його прийняття українським імпортером у іноземного продавця до місця передачі зазначеного товару кінцевому споживачеві у разі якщо ці транспортні витрати не включаються до контрактної ціни товару згідно з базовими умовами поставки (відповідно до правил Міжнародної торгової палати "ІНКОТЕРМС" у редакції 1990 року).
Підтвердженням правомірності включення транспортних витрат до ціни товару є оригінали банківських документів, що підтверджують фактичну оплату рахунків транспортних організацій;
- фактично сплачене ввізне (імпортне) мито за ставками єдиного митного тарифу та митні збори.
Підтвердженням правомірності включення ввізного (імпортного) мита та митних зборів до ціни товару є оригінали банківських документів, що підтверджують їх фактичну оплату;
- сума відсотків, що має бути сплачена за користування банківським кредитом у разі використання позичкових сум на придбання іноземної валюти.
При цьому, відсоткова ставка, яка включається до ціни товару, не може перевищувати ставки рефінансування Національного банку України, що діє на момент отримання позичкових сум. Нарахування зазначених відсотків здійснюється на фактичний строк користування кредитом, але не більше 90 днів з моменту отримання позичкових сум.
Сума відсотків, нарахованих за користування кредитом понад 90 днів, до ціни товару не включається.
Граничний строк користування кредитом у 90 днів розповсюджується на усіх учасників реалізації товарів сукупно.
Підтвердженням правомірності включення суми відсотків за кредит до ціни товару є належним чином оформлена кредитна угода з кредитуючою установою:
- сума відсотків, що має бути сплачена за користування банківським кредитом у іноземній валюті, у разі використання позичкових сум на оплату імпортної продукції. При цьому відсоткова ставка, яка включається до ціни товару, не може перевищувати ставки лондонського ринку короткотермінових міжбанківських кредитів (ЛІБОР), що діяла на момент отримання позичкових сум, збільшеної на 2 відсотки річних.
Нарахування зазначених відсотків здійснюється на фактичний термін користування кредитом, але не більш 90 днів з моменту отримання позичкових сум. Сума відсотків, нарахованих за користування кредитом понад 90 днів, до ціни товару не включається.
Граничний строк користування кредитом у 90 днів розповсюджується на усіх учасників реалізації товару сукупно.
Підтвердженням правомірності включення суми відсотків за кредит до ціни товару є належним чином оформлена кредитна угода з кредитуючою установою на підставі дозволу Національного банку України:
- фактичні витрати на страхування майна або комерційних ризиків, включаючи страхування валютних (курсових) та кредитних ризиків, цивільної відповідальності водіїв транспортних засобів, у разі, якщо ці витрати не включаються до контрактної ціни товару згідно з базовими умовами поставки. Підтвердженням правомірності включення витрат на страхування до ціни товару є оригінали банківських документів, що засвідчують фактичну оплату страхових внесків. Цей пункт діє у разі, якщо страхові внески носять безповоротний характер.
Обмеження рівня торговельної (постачальницько-збутової) надбавки не поширюється на:
- товари, які вивозяться (експортуються) за межі України;
- товари, що реалізуються на території України за іноземну валюту з додержанням валютного законодавства України;
- ювелірні вироби з дорогоцінних металів або недорогоцінних металів, оплакованих дорогоцінними металами, культивованих або природніх перлин, дорогоцінних або напівдорогоцінних каменів;
- товари, щодо яких порядок формування націнок визначено постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.93 N 403;
- легкові автомобілі, причепи, агрегати і запасні частини до них, технологічне устаткування та матеріали, що використовуються для їх ремонту і технічного обслуговування;
- хліб і булочні вироби з борошна пшеничного першого і другого сортів та житнього, хліб і булочні вироби із суміші борошна пшеничного першого і вищого сортів (з кількістю борошна пшеничного вищого сорту не більше 50 відсотків), хліб і булочні вироби для діабетиків та дитяче харчування, на які діють торговельні надбавки, затверджені постановою Мінекономіки від 08.06.92 N 9;
- борошно пшеничне та житнє, на які торговельні надбавки встановлюються Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями;
- картоплю і плодоовочеву продукцію тривалого зберігання, на які граничні рівні торговельних надбавок встановлюються Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями;
- лікарські засоби і вироби медичного призначення вітчизняного виробництва, на які граничний рівень торговельних надбавок до оптових цін встановлюється об'єднаннями "Фармація" в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі за погодженням з відповідними органами державної виконавчої влади.
Залишається без зміни порядок формування цін на млинзаводах, комбінатах хлібопродуктів, комбікормових заводах, які крім виробництва продукції, виконують операції по реалізації хлібопродуктів через дільниці хлібоприймальної мережі, а також хлібоприймальні підприємства, елеватори, реалізаційні і хлібні бази Мінсільгосппроду які здійснюють приймання, сушіння, очистку, зберігання, переробку та реалізацію хлібопродуктів (борошна, крупи тощо), де ціни формуються з урахуванням витрат на виробництво та рентабельності.
Розмір націнок на продукцію громадського харчування встановлюється Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями до ціни, сформованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.93 N 469.
У межах граничних рівнів торговельних і постачальницько-збутових надбавок, встановлених вищезазначеною постановою, регулювання може здійснюватися:
міністерствами і відомствами - на товари (продукцію), які реалізуються (постачаються) підвідомчими підприємствами в межах джержавного замовлення (контракту);
Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями - на товари (продукцію), які реалізуються (постачаються) в межах регіонального замовлення (контракту) відповідно до пункту 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державний контракт і державне замовлення на 1993 рік", та на соціально значущі товари за переліком згідно з додатком.
Конкретний розмір надбавок (націнок) на користь окремих продавців визначається за погодженням сторін у межах зазначених граничних рівнів.
Ціна виробника, митна вартість, включаючи митний тариф, транспортні витрати, витрати на сплату відсотків за користування банківським кредитом (у межах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.93 N 469), витрати на страхування майна або комерційних ризиків, торговельна та постачальницько-збутова надбавка (націнка) в рахунках-фактурах відображаються окремо.
Починаючи з 7 липня поточного року встановлюється такий порядок продажу залишків товарів і продукції:
а) одержаних безпосередньо від виробника або ввезених (імпортованих) на митну територію України - за цінами, сформованими відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.93 N 469;
б) одержаного через посердників - із застосуванням граничного рівня торговельних, постачальницько-збутових надбавок до ціни придбання у посередника з доданням транспортних витрат, витрат на сплату відсотків за користування банківським кредитом, витрати на страхування майна або комерційних ризиків.
Бухгалтерський облік товарів ведеться на рахунку 41 "Товари" на окремих субрахунках: "Товари на складах", "Товари в роздрібній торгівлі" на підприємствах роздрібної торгівлі за продажними цінами, а на оптових складах та базах торговельного і постачальницько-збутового підприємства - за продажними або купівельними цінами. При обліку товарів за продажними цінами різниця між купівельною вартістю та вартістю за продажними цінами відображається окремо на рахунку 42 "Торговельна націнка" на таких субрахунках:
"Торговельна націнка" - для обліку суми націнки, яка донарахована до купівельної вартості в межах граничного рівня торговельної та постачальницько-збутової націнки;
"Відшкодування транспортних витрат" - для оліку суми націнки, яка донарахована до купівельної вартості вітчизняного виробника для відшкодування фактичних транспортних витрат;
"Відшкодування витрат за користування кредитом" - для обліку суми націнки, яка донарахована до купівельної вартості товару вітчизняного виробництва для відшкодування витрат на сплату відсотків за користування банківським кредитом (не вище ставки рефінансування Національного банку України на дату отримання кредиту);
"Відшкодування страхових платежів" - для обліку суми націнки, яка донарахована до купівельної вартості товару вітчизняного виробника для відшкодування фактичних витрат на страхування майна або комерційних ризиків.
Торговельна та постачальницько-збутова націнка до митної вартості імпортованого товару обліковується на субрахунку "Торговельна націнка".

................
Перейти до повного тексту