1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
XI сесія VI скликання
РІШЕННЯ
28.02.2013 року N 63/9120
( Рішення втратило чинність згідно з рішенням Київської міської ради N 241/2463 від 20.04.2017 р. )
Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві
( Із змінами, внесеними рішенням Київської міської ради N 195/1060 від 04.03.2015 р. ) ( Додатково див. постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 грудня 2013 року )
Відповідно до Земельного кодексу України, законів України "Про оренду землі", "Про Державний земельний кадастр", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", "Про землеустрій", "Про оцінку земель", "Про державну експертизу землевпорядної документації", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", "Про адміністративні послуги", "Про захист персональних даних", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про місцеве самоврядування в Україні", з метою визначення порядку передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність із земель комунальної власності Київська міська рада
вирішила:
1. Затвердити Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві згідно з додатком 1 до цього рішення.
2. Затвердити форми таких клопотань:
- клопотання про погодження місця розташування об'єкта згідно з додатком 2 до цього рішення;
- клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою згідно з додатком 3 до цього рішення;
- клопотання про надання дозволу на передачу земельної ділянки (її частини) в суборенду згідно з додатком 4 до цього рішення;
- клопотання (лист-повідомлення) про поновлення договору оренди земельної ділянки згідно з додатком 5 до цього рішення.
3. Визнати такими, що втратили чинність, рішення Київської міської ради згідно з додатком N 6 до цього рішення.
4. Покласти на Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) такі функції з реалізації повноважень Київської міської ради:
4.1. Організація здійснення землеустрою, організація і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності територіальної громади міста Києва при проведенні землеустрою.
4.2. Здійснення в установленому законодавством порядку заходів щодо державної реєстрації земельних ділянок комунальної власності територіальної громади міста Києва в Державному земельному кадастрі.
4.3. Здійснення в установленому законодавством порядку заходів щодо реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки територіальної громади міста Києва.
4.4. Здійснення в установленому законодавством порядку інформаційної взаємодії з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, та його територіальним органом у місті Києві при веденні Державного земельного кадастру та здійсненні Київською міською радою повноважень у галузі регулювання земельних відносин.
4.5. Узгодження із юридичними і фізичними особами істотних умов договорів оренди земельних ділянок та договорів про поновлення договорів оренди земельних ділянок, які укладаються на підставі відповідних рішень Київської міської ради.
4.6. Підготовка та видача розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності під час узгодження істотних умов договорів оренди земельних ділянок та додаткових угод про поновлення договорів оренди земельних ділянок (у разі зміни розміру орендної плати при поновленні договору), які укладаються з юридичними і фізичними особами на підставі відповідних рішень Київської міської ради, підписання цього розрахунку директором департаменту та скріплення його печаткою департаменту.
5. Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації):
5.1. Забезпечити облік та зберігання других примірників договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких є Київська міська рада і право оренди яких зареєстровано в установленому законом порядку.
5.2. Забезпечити в установленому законом порядку надання державним реєстраторам прав на нерухоме майно за їх запитами, зробленими під час проведення реєстрації прав на земельні ділянки, інформації (довідки, копії документів тощо) про документи, що посвідчують право власності, постійного користування чи оренди земельних ділянок, які в установленому порядку зареєстровані Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) до 01.01.2013.
5.3. З метою організації здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності при проведенні землеустрою забезпечити ведення міського земельного кадастру на основі створеної за кошти міського бюджету автоматизованої системи - програмного комплексу "Кадастр", на базі якої виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) здійснювалось ведення Державного земельного кадастру в місті Києві.
5.4. Забезпечити в установленому законодавством порядку вжиття заходів щодо здійснення органами державної реєстрації прав або нотаріусом як спеціальним суб'єктом, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, реєстрації права оренди земельних ділянок комунальної власності територіальної громади міста Києва, що передаються фізичним і юридичним особам в оренду на підставі відповідних договорів оренди землі.
5.5. Забезпечити зберігання в Департаменті земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) оригіналів документації із землеустрою, затвердженої та/або розглянутої Київської міською радою, із дотриманням вимог рішення Київської міської ради від 27.11.2008 N 658/658 "Про питання зберігання документації із землеустрою".
5.6. Забезпечити відповідно до рішення Київської міської ради від 29.10.2009 N 534/2603 "Про питання зберігання документів, що посвідчують право власності та право користування земельними ділянками в м. Києві" зберігання других примірників державних актів на право власності на земельні ділянки, державних актів на право постійного користування земельними ділянками та договорів оренди земельних ділянок, зареєстрованих і виданих Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) до 01.01.2013 на підставі статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
6. Встановити, що надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельних ділянок державної власності, визначених пунктами 4 і 6 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розмежування земель державної та комунальної власності", а також затвердження зазначеної документації із землеустрою здійснюється Київською міською радою в порядку, затвердженому цим рішенням.
7. Рішення Київської міської ради, згоди Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради чи їх доручення (резолюції Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради), які надані у порядку, що діяв на час їх надання, є підставою (згодою, дозволом) для подальшого розроблення, розгляду, погодження, затвердження документації із землеустрою, приведення її у відповідність до чинного законодавства та прийняття рішень Київської міської ради про надання у користування або у власність цих земельних ділянок, а також реєстрації таких земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
8. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, погоджені комісією з розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації із землеустрою, до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення", але не затверджені Київською міською радою до 01.01.2013, розглядаються Київською міською радою після державної реєстрації таких земельних ділянок в порядку, встановленому Законом України "Про Державний земельний кадастр".
9. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розроблені на підставі дозволів Київської міської ради, підписаних Київським міським головою або заступником міського голови - секретарем Київради, але не погоджені комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення", розглядаються Київською міською радою після їх погодження та державної реєстрації таких земельних ділянок в порядку, встановленому Земельним кодексом України та Законом України "Про Державний земельний кадастр".
10. Клопотання юридичних і фізичних осіб щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, подані та зареєстровані до моменту набрання чинності цим рішенням, але по яких Київською міською радою не прийняті рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, розглядаються відповідно до Тимчасового порядку, затвердженого пунктом 1 цього рішення.
11. Поновлення договорів оренди земельних ділянок, терміни дії яких закінчилися та ці ділянки не зареєстровані в Державному земельному кадастрі, здійснюється після державної реєстрації таких земельних ділянок в Державному земельному кадастрі відповідно до закону. У такому разі дозволом на розроблення технічної документації із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є рішення Київської міської ради, на підставі якого укладався договір оренди земельної ділянки, строк дії якого закінчився, або доручення Київського міського голови чи заступника міського голови - секретаря Київради на розроблення зазначеної технічної документації із землеустрою.
( пункт 11 із змінами, внесеними згідно з рішенням Київської міської ради N 195/1060 від 04.03.2015 р. )
12. Пункт 12 виключено
( згідно з рішенням Київської міської ради N 195/1060 від 04.03.2015 р. )
13. Передати Державному агентству земельних ресурсів України копію технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва, в тому числі нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення в межах міста Києва, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26.07.2007 N 43/1877 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення".
Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити у п'ятиденний строк з дня офіційного оприлюднення цього рішення передачу за актом приймання-передачі копії зазначеної технічної документації Державному агентству земельних ресурсів України.
14. Після прийняття та набрання чинності Законом України про перелік адміністративних послуг Тимчасовий порядок, затверджений пунктом 1 цього рішення, підлягає приведенню у відповідність до вимог такого закону.
15. Пункт 15 виключено
( згідно з рішенням Київської міської ради N 195/1060 від 04.03.2015 р. )
16. Офіційно оприлюднити це рішення у газеті Київської міської ради "Хрещатик".
17. Це рішення набуває чинності з дня його офіційного оприлюднення.
18. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури.
Заступник міського голови-секретар Київради Г. Герега
Додаток 1
до рішення Київської міської ради
28.02.2013 N 63/9120
(у редакції рішення Київської міської ради
04.03.2015 N 195/1060)
ПОРЯДОК
передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві (далі - Порядок)
Розділ 1. Загальні положення
Стаття 1. Визначення термінів
У цьому Порядку наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - витяг з Державного земельного кадастру, виданий територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера, складовою частиною якого є кадастровий план земельної ділянки;
витяг з міського земельного кадастру - текстово-графічний витяг з міського земельного кадастру, що відображає місцезнаходження та межі об'єктів землеустрою та/або земельних ділянок;
витяг з містобудівного кадастру - документ, виданий безкоштовно службою містобудівного кадастру Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що містить запитувані споживачем офіційні відомості з містобудівного кадастру, які характеризують чинні на певній території містобудівні регламенти та інші умови провадження містобудівної діяльності, містобудівні умови та обмеження, а також (у разі наявності) вимоги та обмеження щодо використання земельних ділянок і розташованих на них об'єктів нерухомості, викопіювання з містобудівної документації та інші довідкові відомості з інформаційних ресурсів містобудівного кадастру;
державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру територіальним органом у місті Києві центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, відомостей про сформовану земельну ділянку в порядку, встановленому Законом України "Про Державний земельний кадастр", підтвердженням чого є витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою - підписаний за результатами розгляду клопотань фізичних та юридичних осіб Київським міським головою або заступником міського голови - секретарем Київради на підставі рішення (у формі протоколу) постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування дозвіл на розроблення документації із землеустрою, або у встановлених цим Порядком випадках рішення (у формі протоколу) постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури і землекористування, а також доручення Київського міського голови чи заступника міського голови - секретаря Київради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); невід'ємною частиною дозволу є додаток з планом-схемою, виконаний у відповідному масштабі, із зазначенням орієнтовних меж, площі і місця розташування земельної ділянки, її проектного цільового призначення та облікового коду у міському земельному кадастрі, який підписаний директором або заступником директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) згідно з розподілом обов'язків;
дозвіл Київської міської ради на передачу земельної ділянки в суборенду - рішення Київської міської ради про надання орендарю згоди на передачу земельної ділянки або її частини в суборенду іншій особі, який надається у разі відсутності в рішенні Київської міської ради про передачу земельної ділянки в оренду та в договорі оренди земельної ділянки пункту (умов договору) про право передачі земельної ділянки в суборенду без прийняття на це окремого рішення Київської міської ради;
дозвільний центр - створений в установленому Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" порядку орган, в якому представники місцевих дозвільних органів та державний адміністратор діють за принципом організаційної єдності щодо видачі документів дозвільного характеру, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру та який є складовою частиною центру надання адміністративних послуг, що створюється відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги";
електронний файл - електронний файл уніфікованої форми для обміну інформацією, що містить відомості про результати робіт із землеустрою у форматі та згідно з вимогами, визначеними Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 N 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" (далі - Порядок ведення Державного земельного кадастру);
завдання на проектування - документ, виданий Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на звернення зацікавленої особи або визначеного нею розробника документації із землеустрою, який складається з текстово-графічної інформації, що має враховуватись при розробленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також в інших, передбачених цим Порядком випадках, невід'ємною частиною якого є додаток з планом-схемою, виконаний у відповідному масштабі, із зазначенням орієнтовних меж, площі і місця розташування земельної ділянки, її проектного цільового призначення та облікового коду у міському земельному кадастрі;
зацікавлена особа - фізична або юридична особа, яка зацікавлена в одержанні земельної ділянки в користування або безоплатно у власність згідно з законодавством України;
згода (дозвіл) Київської міської ради на поділ чи об'єднання земельних ділянок - доручення Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу (об'єднання) земельних ділянок, надане на підставі клопотання землекористувача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо поділу (об'єднання) раніше сформованих земельних ділянок без зміни їх цільового призначення;
земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами;
землекористувач - юридична або фізична особа, яка відповідно до законодавства оформила право користування земельною ділянкою;
зміна виду використання земельної ділянки - зміна виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення), що визначається землекористувачем самостійно і змінюється відповідно до цього Порядку та в межах вимог, встановлених законом, до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою;
кадастрова справа - справа, сформована на підставі клопотань зацікавлених осіб щодо передачі (надання) земельних ділянок та доданих зацікавленими особами до клопотань документів, дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою, містить оригінал розробленої документації із землеустрою з матеріалами її погодження, а також інші документи щодо передачі (надання) земельної ділянки; реєстраційний номер кадастрової справи є одночасно її реєстраційним номером у Департаменті земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент земельних ресурсів);
контроль при проведенні землеустрою - здійснення Департаментом земельних ресурсів контролю за використанням та охороною земель комунальної власності при проведенні землеустрою щодо відповідності розробленої документації із землеустрою технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва, програмі використання та охорони земель міста Києва та іншим міським програмам у сфері охорони і використання земель, затвердженим відповідними рішеннями Київської міської ради, а також даним міського земельного кадастру;
міський земельний кадастр - електронна база даних, що відображає черговий стан використання та охорони земель міста на основі автоматизованої системи - програмного комплексу "Кадастр" (далі - ПК "Кадастр"), яка ведеться Департаментом земельних ресурсів, зокрема з метою організації здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності при проведенні землеустрою;
об'єкт землеустрою - земельна ділянка, щодо якої зацікавленій особі надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування нової земельної ділянки або на підставі якої здійснюється передача (надання) земельної ділянки без формування земельної ділянки та зміни її цільового призначення;
приймальня Київради з земельних питань - приймальня Київської міської ради, відповідальна за реєстрацію клопотань (заяв) та документообіг справ-клопотань, кадастрових справ щодо отримання дозволів на розроблення документації із землеустрою, рішень Київської міської ради щодо передачі земельних ділянок у власність чи користування, поновлення чи внесення змін до договорів оренди земельних ділянок та інших документів у випадках, встановлених цим Порядком;
проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки - вид документації із землеустрою, яка розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки та включає:
- завдання на розроблення проекту землеустрою;
- пояснювальну записку;
- копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- дозвіл Київської міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду;
- довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями;
- матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки);
- відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів);
- розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом);
- розрахунок розміру збитків землевласників та землекористувачів (у випадках, передбачених законом);
- акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки);
- акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки);
- перелік обмежень у використанні земельних ділянок;
- викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);
- кадастровий план земельної ділянки;
- матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки);
- матеріали погодження проекту землеустрою;
реєстрація клопотань (заяв) - реєстрація приймальнею Київради з земельних питань клопотань про погодження місця розташування об'єкта, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або заяв на одержання документа дозвільного характеру в ПК "Кадастр" шляхом внесення до нього відомостей про зацікавлену особу, що звернулась з відповідним клопотанням (заявою), про місце розташування, розміри та межі об'єкта землеустрою, а також присвоєння такому клопотанню (заяві) і відповідній справі-клопотанню або кадастровій справі реєстраційного номера та присвоєння реєстраційно-облікового коду об'єкта землеустрою в ПК "Кадастр";
справа-клопотання - справа, сформована на підставі клопотання зацікавленої особи про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, містить дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою, реєстраційний номер справи-клопотання є одночасно її реєстраційним номером у Департаменті земельних ресурсів;
технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - вид документації із землеустрою, яка складається з текстової і графічної частин та розробляється у разі передачі (надання) в користування (власність) сформованої земельної ділянки без зміни її меж та цільового призначення, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі, але право комунальної власності територіальної громади міста Києва на яку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, але право власності (користування) на земельну ділянку не зареєстровано;
технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, - вид документації із землеустрою, яка складається з текстової і графічної частин та розробляється з метою передачі орендарем частини земельної ділянки в суборенду, а також у встановлених цим Порядком випадках з метою одержання орендарем згоди Київської міської ради на передачу частини земельної ділянки в суборенду іншій особі та визначає встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, відомості про які відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" підлягають реєстрації в Державному земельному кадастрі до здійснення державної реєстрації права суборенди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та включає:
- пояснювальну записку;
- технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;
- кадастровий план земельної ділянки із зазначенням меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту;
- матеріали польових геодезичних робіт;
- копії документів, що є підставою для виникнення прав суборенди, сервітуту;
технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок - вид документації із землеустрою, яка складається з текстової і графічної частин та розробляється у разі формування нової земельної ділянки шляхом поділу чи об'єднання землекористувачем раніше сформованих земельних ділянок, що перебувають в його користуванні, без зміни їх цільового призначення та включає:
- пояснювальну записку;
- технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;
- кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку;
- матеріали польових геодезичних робіт;
- акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу;
- перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути;
нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні);
- згоду власника земельної ділянки на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній);
технічне забезпечення ПК "Кадастр" - технічне і технологічне супроводження ПК "Кадастр", в тому числі перевірка електронного файла на відповідність документації із землеустрою в паперовій формі даним міського земельного кадастру, а також формування інформації в електронному вигляді з метою включення до міського земельного кадастру для організації і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності при проведенні землеустрою, підготовка та видача витягів з міського земельного кадастру;
формування земельної ділянки - визначення на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою щодо поділу (об'єднання) земельних ділянок площі, меж та цільового призначення (крім поділу чи об'єднання), правового режиму, в тому числі видів її використання і обмежень у використанні земельної ділянки та здійснення її державної реєстрації;
цільове призначення земельної ділянки - віднесення рішенням Київської міської ради про передачу земельної ділянки у власність чи користування такої земельної ділянки до тієї чи іншої категорії земель, визначеної на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку з метою використання земельної ділянки за її призначенням.
Стаття 2. Завдання та сфера дії Порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві
1. Порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві (далі - Порядок) з метою вирішення питань реалізації права на землю фізичними та юридичними особами визначає загальні положення і встановлює особливості та процедуру надання в постійне користування, передачі в оренду та у власність земельних ділянок із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, процедуру поділу чи об'єднання земельних ділянок комунальної власності, передачі в суборенду та поновлення договорів оренди земельних ділянок комунальної власності, а також визначає засади організації здійснення землеустрою, організації і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності при проведенні землеустрою, координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів.
2. Цей Порядок розроблено відповідно до вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Лісового кодексу України, Водного кодексу України, законів України "Про оренду землі", "Про Державний земельний кадастр", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", "Про землеустрій", "Про оцінку земель", "Про державну експертизу землевпорядної документації", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення", "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", "Про адміністративні послуги", "Про захист персональних даних", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про місцеве самоврядування в Україні".
3. Дія цього Порядку поширюється на випадки надання (передачі) Київською міською радою земельних ділянок із земель комунальної власності:
а) в постійне користування:
підприємствам, установам та організаціям, що належать до комунальної власності, а також підприємствам, установам та організаціям, що належать до державної власності, з одночасною передачею земельних ділянок комунальної власності у державну власність;
громадським організаціям інвалідів України, їх підприємствам (об'єднанням), установам та організаціям;
релігійним організаціям України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їхньої діяльності;
публічному акціонерному товариству залізничного транспорту загального користування, утвореному відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування";
підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління багатоквартирними житловими будинками та належними до них будівлями і спорудами державної або комунальної власності;
іншим суб'єктам земельних відносин у випадках, встановлених законом;
б) в оренду без проведення земельних торгів у разі:
розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій);
використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями;
будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів;
надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, а також господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 60 відсотків;
надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їхнім членам) під творчі майстерні;
надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено;
розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України;
надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності, для забезпечення таких потреб;
надання земельних ділянок для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону;
надання земельної ділянки замість (взамін) викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала;
будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
створення озеленених територій загального користування;
будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд);
передачі громадянам земельних ділянок для ведення садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів;
надання земельних ділянок особам взамін тих, що були викуплені (примусово відчужені) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції;
поновлення договорів оренди землі;
використання земельних ділянок для здійснення концесійної діяльності;
передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках комунальної власності;
надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керівним компаніям цих індустріальних парків;
в інших випадках, визначених законом;
в) безоплатно у власність громадянам, а також у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян, для:
будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки);
будівництва індивідуальних гаражів; індивідуального дачного будівництва; ведення садівництва;
г) безоплатно у власність юридичним особам:
житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам для житлового і гаражного будівництва;
садівницьким товариствам земель загального користування (земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями і спорудами та іншими об'єктами загального користування);
дачним кооперативам земель загального користування (земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями і спорудами загального користування);
об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків для експлуатації і обслуговування розташованих на земельних ділянках багатоквартирних житлових будинків, а також будівель, споруд та прибудинкової території, що належать їм;
в інших випадках, визначених законодавством.
4. Земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у комунальній власності, передаються підприємствам, установам та організаціям, що належать до комунальної власності, лише на праві постійного користування, якщо інше не передбачено законодавством.
Земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, передані з комунальної власності до державної власності, передаються підприємствам, установам та організаціям, що належать до державної власності, на праві постійного користування з одночасною передачею земельної ділянки комунальної власності у державну власність, якщо інше не передбачено законодавством.
5. Клопотання про погодження місця розташування об'єкта, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою (проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), крім клопотань громадян щодо передачі земельних ділянок в оренду або безоплатно у власність у межах норм безоплатної передачі (приватизації) земельних ділянок, якщо інше не передбачено цим Порядком, подаються до Київської міської ради через приймальню Київської міської ради з земельних питань (далі - приймальня Київради з земельних питань).
6. Реєстрацію клопотань, зазначених у частині п'ятій цієї статті та у інших встановлених цим Порядком випадках, формування відповідних справ-клопотань та реєстрацію їх передачі до Київської міської ради приймальня Київради з земельних питань здійснює за допомогою технічних засобів ПК "Кадастр" та забезпечує їх одночасне оприлюднення на офіційному веб-сайті Київради (www.kmr.gov.ua).
7. Матеріально-технічне забезпечення приймальні Київради з земельних питань покладається на Департамент земельних ресурсів.
8. Технічне забезпечення ПК "Кадастр" здійснює комунальне підприємство, підпорядковане Департаменту земельних ресурсів.
9. Заяви суб'єктів господарювання на одержання документів дозвільного характеру (рішення Київської міської ради про передачу у власність, надання у постійне користування або в оренду земельних ділянок) подаються до Київської міської ради за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України, через дозвільний центр, який є складовою частиною центру надання адміністративних послуг (далі - Дозвільний центр).
10. Дозвільний центр у день реєстрації заяви на одержання документів дозвільного характеру або протягом наступного робочого дня передає заяву з доданими до неї документами до приймальні Київради з земельних питань.
11. Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральному плані міста, планах зонування та детальних планах територій.
12. Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, обов'язковий для врахування під час розроблення документації із землеустрою.
13. Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території, забороняється, якщо інше не передбачено законодавством.
14. У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", передача (надання) земельних ділянок із земель комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, якщо інше не передбачено законодавством.
15. У разі набуття зацікавленою особою права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, яка перебуває в користуванні іншої особи, оформлення прав на відповідну земельну ділянку здійснюється з урахуванням положень статей 79-1, 116, 120 Земельного кодексу України.
Стаття 3. Підстави для передачі (надання) земельних ділянок у користування
1. Передача земельних ділянок в оренду або надання їх у постійне користування здійснюється відповідно до рішення Київської міської ради, яке приймається на підставі відповідної документації із землеустрою, крім випадків, коли відповідно до законодавства та цього Порядку передача в оренду або надання у постійне користування земельної ділянки здійснюється без складання документації із землеустрою.
2. Передача земельних ділянок в оренду або надання їх у постійне користування на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або передачі (надання) земельної ділянки із зміною її цільового призначення.
3. Передача земельних ділянок в оренду або надання їх у постійне користування на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється у разі передачі (надання) в користування сформованої земельної ділянки без зміни її меж та цільового призначення, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", в тому числі шляхом перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку з книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю, на право постійного користування землею та договорів оренди землі, але право комунальної власності територіальної громади міста Києва на яку не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
4. Передача земельних ділянок в оренду із внесенням змін до договорів оренди земельних ділянок або надання їх у постійне користування на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу чи об'єднання земельних ділянок здійснюється у разі формування нових земельних ділянок шляхом поділу та/або об'єднання землекористувачем раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають в його користуванні.
5. Без складення документації із землеустрою здійснюється передача в оренду (у власність) або надання у постійне користування земельної ділянки без зміни її меж та цільового призначення, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та право комунальної власності територіальної громади міста Києва на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
6. Передача орендарем частини земельної ділянки в суборенду здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, а у разі якщо в суборенду передається вся земельна ділянка, така технічна документація не розробляється.
7. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для її передачі в оренду (у власність) або надання її в постійне користування розробляється на підставі дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою, крім випадків, коли відповідно до законодавства та цього Порядку особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування або у власність, набуває право замовити розроблення відповідної документації без надання дозволу на її розроблення.
8. Технічна документація із землеустрою щодо поділу чи об'єднання земельних ділянок розробляється на підставі згоди (дозволу) Київської міської ради на поділ чи об'єднання земельних ділянок.
9. На розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, дозвіл Київської міської ради не вимагається.
Стаття 4. Підстави для безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичним особам або громадянам
1. Передача земельних ділянок безоплатно у власність юридичним особам або громадянам здійснюється рішенням Київської міської ради, яке приймається на підставі відповідної документації із землеустрою, крім випадків, коли відповідно до законодавства та цього Порядку передача земельних ділянок здійснюється без складання документації із землеустрою, а у разі приватизації громадянами земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні, - на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (при приватизації земельної ділянки, на якій розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, - після присвоєння такій земельній ділянці кадастрового номер, якщо відповідно до законодавства та цього Порядку передачу земельної ділянки не може бути здійснено без складання документації із землеустрою) або на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки (при приватизації земельної ділянки, право користування якою посвідчено державним актом на право постійного користування або договором оренди землі).
2. Передача земельних ділянок безоплатно у власність здійснюється у разі:
приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
безоплатної передачі громадянам земельних ділянок у межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, визначених законодавством;
безоплатної передачі житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам, садівницьким товариствам, дачним кооперативам та об'єднанням співвласників багатоквартирного житлового будинку у передбачених законодавством випадках;
в інших випадках, передбачених законодавством.
3. Передача земельних ділянок безоплатно у власність на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється у випадках, передбачених частиною другою статті 3 та відповідно до розділу 4 цього Порядку.
4. Передача земельних ділянок безоплатно у власність на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється у випадках, передбачених частиною третьою статті 3 та відповідно до розділу 5 цього Порядку.
5. Без складання документації із землеустрою здійснюється передача безоплатно у власність земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право комунальної власності територіальної громади міста Києва на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення.
6. Приватизація земельних ділянок, які перебувають в користуванні громадян, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або без складання документації із землеустрою на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки, та відповідно до розділу 8 цього Порядку.
Розділ 2. Порядок отримання дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою
Стаття 5. Подання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою
1. Зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування або у власність, звертається до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань (крім випадків, встановлених цим Порядком для громадян, які подають клопотання про передачу земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), ведення садівництва, індивідуального дачного та гаражного будівництва або про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з метою одержання земельних ділянок для зазначених цілей в оренду) із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
2. До клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою додаються:
графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а саме: витяг з міського земельного кадастру та витяг з містобудівного кадастру;
нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи її частини при формуванні нової земельної ділянки (у разі необхідності вилучення земельної ділянки) або припинення права користування земельною ділянкою чи її частиною при формуванні нової земельної ділянки (у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (припинення права користування) земельної ділянки та умов її вилучення - у разі наявності правоустановчих документів на земельну ділянку, оформлених та виданих відповідно до чинного на час їх оформлення та видачі законодавства, а також документи, що посвідчують правонаступництво землекористувача (якщо таке було), або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання. У разі подання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для експлуатації та обслуговування існуючих будівель чи споруд відповідно до статті 120 Земельного кодексу України за рахунок земельної ділянки або частини земельної ділянки, яка була відведена уповноваженим органом до 15.03.91 (до введення в дію Земельного кодексу Української РСР) та на яку на момент подання клопотання документ, що посвідчує право користування, не був оформлений та зареєстрований, нотаріально посвідчена згода не вимагається. У разі подання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою особою, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду на такій земельній ділянці, відповідно до статті 120 Земельного кодексу України нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи її частини не вимагається. У цьому разі право постійного користування земельною ділянкою попереднього землекористувача або договір оренди земельної ділянки припиняються рішенням Київської міської ради відповідно до статті 141 Земельного кодексу України та статті 31 Закону України "Про оренду землі" у зв'язку із набуттям зацікавленою особою права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), розташованих на земельній ділянці, а щодо об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), переданих з комунальної у державну власність (або навпаки), - також копії рішень уповноважених органів щодо передачі із комунальної та прийняття у державну власність (або навпаки) об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд) та акти приймання-передачі таких об'єктів (завірені зацікавленою особою або вищестоящою організацією (установою, закладом));
копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, якщо такі розташовані на земельній ділянці, засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника зацікавленої особи;
нотаріально посвідчена згода на поділ та/або об'єднання земельної ділянки заставодержателів, інших користувачів земельної ділянки, якщо такі є (лише у разі подачі клопотання щодо поділу та/або об'єднання земельних ділянок відповідно до розділу 6 цього Порядку);
копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку (у разі подачі клопотання щодо поділу та/або об'єднання земельних ділянок відповідно до розділу 6 цього Порядку);
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (лише у разі подачі клопотання про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) при передачі (наданні) земельної ділянки відповідно до розділу 5 цього Порядку або у разі подачі клопотання про отримання дозволу на розроблення технічної документації щодо поділу та/або об'єднання земельних ділянок відповідно до розділу 6 цього Порядку);
засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів (для юридичних осіб), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців), копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України) (для фізичних осіб - підприємців), а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України);
довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника представляє уповноважена ним особа (у разі якщо клопотання подається представником).
2.1. До згоди землекористувача на вилучення чи припинення права користування земельною ділянкою або до клопотання щодо поділу та/або об'єднання земельних ділянок, а також у разі передачі сформованої земельної ділянки без зміни її цільового призначення додаються:
а) у разі виникнення права користування земельною ділянкою до 01.01.2013 - копія документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
б) у разі виникнення права користування земельною ділянкою після 01.01.2013 - копії документів, що посвідчують оформлення та реєстрацію права користування земельною ділянкою, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права користування земельною ділянкою.
2.2. У разі подачі клопотання щодо земельної ділянки, яка надавалась в користування до 15.03.91 (до введення в дію Земельного кодексу Української РСР), до згоди землекористувача додаються копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки в користування, у разі відсутності землекористувача до клопотання додається довідка Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки до введення в дію Земельного кодексу Української РСР, яка видається безоплатно, та/або видані уповноваженими органами інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують відсутність землекористувача та речових прав інших осіб на земельну ділянку, щодо якої подано клопотання.
3. У разі невідповідності клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та складу доданих до нього документів вимогам цього Порядку клопотання не приймається.
4. Приймальня Київради з земельних питань у день реєстрації клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або протягом наступного робочого дня передає це клопотання з доданими до нього документами, сформованими у справу-клопотання, до Департаменту земельних ресурсів.
5. У разі надходження до Департаменту земельних ресурсів клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з доданими документами, які не відповідають складу та змісту документів, встановлених цією статтею, або не дають можливості розглядати клопотання по суті (подано недостатньо відомостей та документів щодо правового статусу майна, розташованого на земельній ділянці, графічні матеріали не відповідають вимогам цієї статті), Департамент земельних ресурсів через приймальню Київради з земельних питань повертає їх зацікавленій особі на доопрацювання.
У випадку повернення клопотання Департамент земельних ресурсів письмово зазначає про підстави такого повернення.
Після усунення зацікавленою особою зазначених Департаментом земельних ресурсів недоліків повторне повернення клопотання не допускається.
6. У разі подачі клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з метою зміни цільового призначення земельної ділянки та/або будівництва (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єктів будівництва (будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури та інші об'єкти) визначення відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації здійснюється відповідно до витягу з містобудівного кадастру.
Стаття 6. Надання дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою
1. Реєстраційний номер справи-клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою є одночасно реєстраційним номером відповідного клопотання в Департаменті земельних ресурсів.
2. За результатами опрацювання клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою Департамент земельних ресурсів протягом семи робочих днів з дня його отримання готує проект дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або проект відмови у наданні такого дозволу згідно із затвердженою рішенням Київської міської ради формою та проект відповідного висновку постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури і землекористування, які передаються на розгляд цієї комісії приймальнею Київради з земельних питань через секретаріат Київської міської ради.
Постійна комісія Київської міської ради з питань містобудування, архітектури і землекористування (далі - Комісія) протягом 14 робочих днів з дня одержання справи-клопотання розглядає проект висновку та клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою разом з доданими до нього документами.
3. Якщо Комісія погоджується з проектами документів, підготовленими Департаментом земельних ресурсів, то за результатами розгляду головою та секретарем Комісії підписується відповідний висновок, який разом із справою-клопотанням передається до приймальні Київради із земельних питань.
4. Приймальня Київради із земельних питань не пізніше наступного робочого дня після отримання підписаного висновку Комісії передає його разом із клопотанням та проектом дозволу на розроблення документації із землеустрою (або відмови в наданні такого дозволу) на розгляд Київському міському голові або заступнику міського голови - секретарю Київради.
5. Якщо Комісія не погоджується з проектами документів, підготовленими Департаментом земельних ресурсів, то за результатами розгляду Комісія надає витяг з протоколу засідання Комісії, підписаний головою та секретарем Комісії, який разом із справою-клопотанням повертається до Департаменту земельних ресурсів через приймальню Київради із земельних питань для підготовки проекту дозволу на розроблення документації із землеустрою або відмови у наданні дозволу, - відповідно до витягу з протоколу.
6. На підставі витягу із протоколу засідання Комісії Департамент земельних ресурсів подає через приймальню Київради із земельних питань на розгляд Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради проект дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмови у наданні дозволу.
7. Київський міський голова або заступник міського голови - секретар Київради на підставі висновку або витягу з протоколу засідання Комісії підписує дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмову у наданні такого дозволу.
8. Підставами для відмови у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою можуть бути невідповідність ініціативи щодо розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також Генеральному плану міста Києва, іншій містобудівній документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель міста Києва, проектам землеустрою щодо впорядкування території міста Києва, затвердженим у встановленому законодавством порядку; подання зацікавленою особою неповного складу пакета документів, необхідних для одержання дозволу на розроблення документації із землеустрою - у разі якщо зацікавлена особа не усунула недоліки, виявлені Департаментом земельних ресурсів відповідно до частини п'ятої статті 5 цього Порядку; виявлення в документах, поданих зацікавленою особою, недостовірних відомостей та інші підстави, встановлені законом.
Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено згідно із статтею 151 Земельного кодексу України.
9. Київський міський голова, заступник міського голови - секретар Київради у разі незгоди з висновком (витягом з протоколу) Комісії повертає його зі своїми зауваженнями для повторного розгляду.
10. Дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмова в наданні такого дозволу передається до приймальні Київради із земельних питань для видачі зацікавленій особі або уповноваженому нею представнику.
Після укладання договору з розробником документації із землеустрою на розроблення відповідної документації із землеустрою відповідно до наданого дозволу зацікавлена особа в письмовій формі (листом) повідомляє Департамент земельних ресурсів про укладання такого договору.
11. Копія дозволу Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою або відмови в наданні такого дозволу, засвідчена печаткою секретаріату Київської міської ради, разом із відповідною справою-клопотанням передається через приймальню Київради із земельних питань до Департаменту земельних ресурсів.
12. Дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою не гарантує позитивного рішення Київської міської ради з питання передачі (надання) земельної ділянки. В дозволі відповідно до вимог законодавства України можуть бути зазначені попередні умови передачі (надання) земельної ділянки.
13. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Київською міською радою не надано дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивованої відмови у його наданні, крім випадку, передбаченого частиною п'ятою статті 5 цього Порядку, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право, якщо інше не встановлено законодавством, замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Київську міську раду через приймальню Київради з земельних питань у місячний строк з дня укладання договору з розробником документації із землеустрою. До письмового повідомлення, в якому зазначається реєстраційний номер справи-клопотання, додається засвідчена зацікавленою особою або розробником документації із землеустрою копія договору на виконання робіт із землеустрою щодо розроблення відповідної документації із землеустрою.
Приймальня Київради з земельних питань не пізніше наступного робочого дня з дня надходження повідомлення направляє його разом з копією договору на виконання робіт із землеустрою до Департаменту земельних ресурсів.
Департамент земельних ресурсів на підставі повідомлення зацікавленої особи щодо розроблення документації із землеустрою без одержання дозволу Київської міської ради на її розроблення у разі набуття зацікавленою особою такого права відповідно до законодавства та цього Порядку, базуючись на відповідній справі-клопотанні, протягом п'яти робочих днів готує завдання на проектування та видає його разом із оригіналом повідомлення, залишаючи у справі-клопотанні копію такого повідомлення, зацікавленій особі або розробнику документації із землеустрою, якщо таке право розробника визначено договором на розроблення документації із землеустрою.
Розділ 3. Погодження місця розташування об'єкта на земельній ділянці
Стаття 7. Подання клопотання про погодження місця розташування об'єкта
1. Юридичні особи або фізичні особи - підприємці, зацікавлені у викупі земельних ділянок, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності з метою погодження місця розташування об'єкта звертаються до Київської міської ради з клопотанням про погодження місця розташування об'єкта через приймальню Київради з земельних питань для погодження місця розташування таких об'єктів:
будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, пов'язаних з обслуговуванням територіальної громади міста Києва (доріг, мостів, естакад, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, нафтових та газових терміналів, електростанцій), та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;
розташування об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення;
створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та розміщення кладовищ;
для розміщення інших об'єктів у встановлених законодавством випадках.
Погодження місця розташування об'єкта для викупу земельних ділянок, що допускають можливість їх примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду, здійснюється виключно під розміщення:
лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, пов'язаних з обслуговуванням територіальної громади міста Києва (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації;
об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, кладовищ;
інших об'єктів у встановлених законодавством випадках.
2. До клопотання про погодження місця розташування об'єкта додаються:
матеріали обґрунтування необхідності викупу та/або відведення земельної ділянки;
графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та орієнтовний розмір земельної ділянки, а саме: витяг з міського земельного кадастру та витяг з містобудівного кадастру;
документи щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд) - у разі розташування таких на землях комунальної власності, якщо місце розташування об'єкта, крім земель приватної власності, також погоджується на землях комунальної власності;
нотаріально засвідчена письмова згода власника земельної ділянки (землекористувача) на викуп земельної ділянки (її частини) (крім викупу земельної ділянки (її частини) на підставах, що допускають можливість її примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності) із зазначенням розмірів передбаченої для викупу земельної ділянки та умов її викупу;
засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів (для юридичних осіб), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців), копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України) (для фізичних осіб - підприємців);
довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
2.1. До згоди власника земельної ділянки на її викуп додаються:
а) у разі виникнення права власності на земельну ділянку до 01.01.2013 - копія документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
б) у разі виникнення права власності на земельну ділянку після 01.01.2013 - копії документів, що посвідчують оформлення та реєстрацію права власності на земельну ділянку, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку;
в) у разі якщо на земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди) - документи щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці, що підтверджують в установленому законодавством порядку оформлення та реєстрацію права власності на таке нерухоме майно, а також копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.
3. У разі невідповідності клопотання про погодження місця розташування об'єкта та складу доданих до нього документів вимогам цього Порядку клопотання не приймається.
4. Приймальня Київради з земельних питань у день реєстрації клопотання про погодження місця розташування об'єкта або протягом наступного робочого дня передає це клопотання з доданими до нього документами, сформованими у справу-клопотання, до Департаменту земельних ресурсів для організації розгляду клопотання територіальним органом у м. Києві центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (далі - Територіальний орган земельних ресурсів), та Департаментом містобудування та архітектури.
5. У разі викупу земельних ділянок під об'єкти містобудування, розміщення яких визначено містобудівною або землевпорядною документацією (Генеральний план міста Києва, детальні плани території, інша містобудівна документація, техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель міста Києва, проекти землеустрою щодо впорядкування території міста Києва тощо), погодження місця розташування об'єкта не проводиться.
Стаття 8. Розгляд клопотань про погодження місця розташування об'єкта
1. Департамент земельних ресурсів протягом п'яти днів з дня надходження клопотання про погодження місця розташування об'єкта надсилає його копію і копії додатків до нього Територіальному органу земельних ресурсів і Департаменту містобудування та архітектури, які протягом 10 днів з дня одержання копії клопотання надають Київській міській раді висновок про погодження місця розташування об'єкта або про відмову в такому погодженні, який із супровідним листом надсилається на адресу Департаменту земельних ресурсів.
2. Департамент земельних ресурсів на підставі висновків Територіального органу земельних ресурсів і Департаменту містобудування та архітектури готує проект рішення Київської міської ради про погодження місця розташування об'єкта або про відмову в такому погодженні.
3. У разі якщо викуп земельних ділянок проводиться за погодженням з Верховною Радою України, Департамент земельних ресурсів готує висновок щодо можливості погодження місця розташування об'єкта та проект листа від імені Київської міської ради за підписом Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради про подання матеріалів погодження місця розташування об'єкта до Кабінету Міністрів України для їх розгляду і подання до Верховної Ради України для прийняття відповідного рішення.
4. У рішенні Київської міської ради про погодження місця розташування земельної ділянки зазначається кадастровий номер земельної ділянки, у зв'язку з викупом якої погоджується місце розташування об'єкта.
5. Рішення про погодження місця розташування об'єкта з одночасним наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради з урахуванням особливостей, встановлених цим Порядком, та у строки, встановлені законодавством.
Суб'єктом подання проекту рішення виступає Департамент земельних ресурсів, а проект рішення у цьому разі підписується директором та керівником юридичної служби цього департаменту та подається на розгляд Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
6. У разі якщо викуп земельних ділянок проводиться за погодженням з Верховною Радою України, рішення про погодження місця розташування об'єкта з одночасним наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймається Київською міською радою після отримання рішення Верховної Ради України про погодження місця розташування об'єкта.
7. Рішення Київської міської ради про погодження місця розташування об'єкта і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову в такому погодженні і наданні такого дозволу видається секретаріатом Київської міської ради зацікавленій особі або її уповноваженому представнику.
8. Копія рішення Київської міської ради про погодження місця розташування об'єкта і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову в такому погодженні і наданні такого дозволу разом із відповідною справою-клопотанням передається до Департаменту земельних ресурсів, а копія такого рішення надсилається секретаріатом Київської міської ради до Департаменту містобудування та архітектури.
Розділ 4. Порядок передачі (надання) земельної ділянки на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та здійснення контролю за використанням і охороною земель при проведенні землеустрою
Стаття 9. Розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
1. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється на підставі дозволу на його розроблення або без такого дозволу у разі якщо зацікавленою особою відповідно до законодавства та цього Порядку набуто право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, крім випадку коли право на земельну ділянку підлягає набуттю на конкурентних засадах (земельних торгах).
У разі набуття зацікавленою особою відповідно до законодавства та цього Порядку права на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без одержання дозволу Київської міської ради на його розроблення (частина тринадцята статті 6 цього Порядку) такий проект землеустрою розробляється з урахуванням завдання на проектування, виданого Департаментом земельних ресурсів.
2. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням зацікавленої особи виконавцем робіт із землеустрою, який відповідно до законодавства є розробником документації із землеустрою.
3. Умови і строки розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки визначаються договором, укладеним між зацікавленою особою і розробником документації із землеустрою, а строк розроблення проекту землеустрою не має перевищувати встановленого законодавством максимального строку складання документації із землеустрою.
4. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється відповідно до вимог, визначених законодавством та цим Порядком.
5. При виконанні робіт із розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в частині встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) допускається збільшення меж земельної ділянки та її площі не більше ніж на 50 кв. м у порівнянні з дозволом Київської міської ради або завданням на проектування, виданим Департаментом земельних ресурсів у випадку коли зацікавленою особою відповідно до законодавства та цього Порядку набуто право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, крім випадку коли право на земельну ділянку підлягає набуттю на конкурентних засадах (земельних торгах).
6. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок, а проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої власник має намір змінити, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання Київською міською радою дозволу на його розроблення, але з обов'язковим урахуванням містобудівної ситуації, визначеної у витягу з містобудівного кадастру.
Стаття 10. Погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки
1. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з дотриманням вимог законів України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про адміністративні послуги" погоджується в порядку та органами, встановленими статтею 186-1 Земельного кодексу України.
2. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект з дотриманням вимог законів України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про адміністративні послуги" подається зацікавленою особою або розробником документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, або його територіального органу в місті Києві для здійснення такої експертизи.
3. Зацікавлена особа має право ініціювати проведення добровільної державної експертизи проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
4. У разі передачі проекту землеустрою на погодження через дозвільний центр (центр надання адміністративних послуг) цей центр при порушенні відповідними органами встановлених законодавством строків погодження проекту землеустрою або проведення державної експертизи землевпорядної документації інформує про це управління по роботі з кореспонденцією Київського міського голови та Київської міської ради секретаріату Київської міської ради.
5. Якщо земельна ділянка надається за погодженням з Верховною Радою України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається зацікавленою особою до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який зі своїми пропозиціями та у встановлених законом випадках з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації подає зазначений проект до Кабінету Міністрів України, де розглядають ці матеріали та подають їх до Верховної Ради України для прийняття відповідного рішення.
6. Якщо земельна ділянка надається у користування за погодженням з Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається зацікавленою особою до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який розглядає його і в місячний строк подає зазначений проект із своїми пропозиціями та у встановлених законом випадках з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації до Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення.
Стаття 11. Державна реєстрація земельної ділянки та внесення відомостей про документацію із землеустрою до міського земельного кадастру
1. Земельна ділянка, сформована на підставі розробленого та погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законодавством.
2. Після державної реєстрації земельної ділянки розробник документації із землеустрою від імені зацікавленої особи, якщо інше не встановлено договором на розроблення документації із землеустрою, подає розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки до Департаменту земельних ресурсів із:
заявою про внесення відомостей про проект землеустрою до міського земельного кадастру, який ведеться Департаментом земельних ресурсів у порядку, встановленому рішенням Київської міської ради;
витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
матеріалами погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в тому числі з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації - у разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законодавством;
електронним файлом.
3. Департамент земельних ресурсів для здійснення контролю при проведенні землеустрою у строк, що не перевищує 14 робочих днів, перевіряє проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на відповідність дозволу на його розроблення або завданню на проектування, виданого Департаментом земельних ресурсів у випадку, коли зацікавленою особою відповідно до законодавства та цього Порядку набуто право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, а також даним міського земельного кадастру та організовує перевірку електронного файлу.
4. Департамент земельних ресурсів у разі відповідності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вимогам, встановленим частинами другою та третьою цієї статті, надає пропозиції у формі висновку щодо можливості надання під забудову та для інших потреб земельної ділянки, копія якого зберігається в матеріалах кадастрової справи, а також організовує внесення електронного файлу до міського земельного кадастру, про що на проекті землеустрою, в тому числі на графічній частині, робиться позначка.
5. Після внесення відомостей про проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки до міського земельного кадастру проект землеустрою разом з висновком Департаменту земельних ресурсів невідкладно повертається Департаментом земельних ресурсів розробнику документації із землеустрою, який її подав від імені зацікавленої особи, або зацікавленій особі.
6. У разі невідповідності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вимогам, встановленим частинами другою та третьою цієї статті, або якщо за результатами здійснення контролю при проведенні землеустрою з'ясувались відомості чи обставини, що не були належним чином відображені розробником у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не відповідають дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або завданню на проектування, виданого Департаментом земельних ресурсів у випадку, коли зацікавленою особою відповідно до законодавства та цього Порядку набуто право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки повертається Департаментом земельних ресурсів розробнику документації із землеустрою, який його подав від імені зацікавленої особи, або безпосередньо зацікавленій особі на доопрацювання. У такому випадку Департамент земельних ресурсів у висновку щодо можливості надання під забудову та для інших потреб земельної ділянки письмово зазначає підстави повернення.
Після усунення зацікавленою особою або розробником документації із землеустрою недоліків, зазначених Департаментом земельних ресурсів, повторне повернення проекту землеустрою не допускається.
Після доопрацювання проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається до Департаменту земельних ресурсів в порядку, встановленому цією статтею.
Стаття 12. Заходи з організації землеустрою на підставі відомостей міського земельного кадастру щодо наявності підстав для надання (передачі) земельної ділянки без розроблення документації із землеустрою
1. У разі виникнення передбачених законодавством підстав для надання земельної ділянки без розроблення документації із землеустрою зацікавлена особа звертається до Департаменту земельних ресурсів із заявою щодо підтвердження наявності чи відсутності відомостей про реєстрацію права комунальної власності територіальної громади міста Києва на земельну ділянку з метою можливості її одержання в користування (у власність) без розроблення документації із землеустрою.
2. До заяви додаються такі документи:
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд) та матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, якщо такі розташовані на земельній ділянці;
нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки (у разі необхідності вилучення земельної ділянки) чи припинення права користування земельною ділянкою (у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою) або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання;
засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів (для юридичних осіб), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців), копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України) (для фізичних осіб - підприємців), а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України);
довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником);
інші документи, які є підставою для надання земельної ділянки.
3. Департамент земельних ресурсів з метою здійснення контролю при проведенні землеустрою у строк, що не перевищує 14 робочих днів, перевіряє подані документи, наявність (відсутність) зареєстрованого права комунальної власності на земельну ділянку та за результатами такої перевірки у разі наявності підстав для надання (передачі) земельної ділянки без розроблення документації із землеустрою готує відповідний висновок щодо можливості надання під забудову та для інших потреб земельної ділянки, який разом з наданими зацікавленою особою документами повертається Департаментом земельних ресурсів зацікавленій особі для звернення до Київської міської ради щодо прийняття нею рішення про надання (передачу) земельної ділянки.
Стаття 13. Підготовка проекту рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки та прийняття такого рішення на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або без складання документації із землеустрою
1. Після державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та внесення даних про таку документацію із землеустрою до міського земельного кадастру або у разі передачі (надання) земельної ділянки без складання документації із землеустрою (якщо не змінюються межі та цільове призначення земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності територіальної громади міста Києва на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) зацікавлена особа з метою прийняття Київською міською радою рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) звертається до державного адміністратора дозвільного центру з заявою на одержання документа дозвільного характеру за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.
2. До заяви на одержання документа дозвільного характеру додаються:
а) у разі передачі (надання) земельної ділянки на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки:
оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з матеріалами його погодження;
позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації - у разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законодавством;
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
висновок Департаменту земельних ресурсів щодо можливості надання під забудову та для інших потреб земельної ділянки, одержаний відповідно до статті 11 розділу 4 цього Порядку;
довіреність або засвідчена в установленому законодавством порядку її копія, на підставі якої інтереси зацікавленої особи представляє його уповноважена особа (у разі якщо заява подається представником);
б) у разі передачі (надання) земельної ділянки без складання документації із землеустрою:
витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (крім випадку, коли такий витяг додано до згоди землекористувача);
висновок Департаменту земельних ресурсів щодо можливості надання під забудову та для інших потреб земельної ділянки без складання документації із землеустрою, одержаний відповідно до статті 12 розділу 4 цього Порядку;
нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд) та копії матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, якщо такі розташовані на земельній ділянці, а щодо об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), переданих з комунальної у державну власність, - також копії рішень уповноважених органів щодо передачі із комунальної та прийняття у державну власність об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд) та акти приймання-передачі таких об'єктів;
нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки (у разі необхідності вилучення земельної ділянки) чи припинення права користування земельною ділянкою (у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою) або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання. До згоди землекористувача на вилучення чи припинення права користування земельною ділянкою додаються копії документів, що посвідчують оформлення та реєстрацію права користування земельною ділянкою, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію речового права на земельну ділянку. У разі подання заяви на одержання документа дозвільного характеру особою, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, розташовану на земельній ділянці, відповідно до статті 120 Земельного кодексу України, нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи припинення права користування земельною ділянкою, необхідною для експлуатації та обслуговування набутого у власність житлового будинку, будівлі або споруди, не вимагається. У цьому разі право постійного користування земельною ділянкою попереднього землекористувача або договір оренди земельної ділянки припиняються рішенням Київської міської ради відповідно до статті 141 Земельного кодексу України та статті 31 Закону України "Про оренду землі" у зв'язку із набуттям зацікавленою особою права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів (для юридичних осіб), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців), копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України) (для фізичних осіб - підприємців), а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України);
довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника представляє уповноважена ним особа (у разі якщо клопотання подається представником).
3. У разі невідповідності заяви та складу доданих до неї документів вимогам цього Порядку заява не приймається.
4. Державний адміністратор дозвільного центру у день реєстрації заяви на одержання документа дозвільного характеру або протягом наступного робочого дня передає заяву з доданими до неї документами до приймальні Київради з земельних питань.
5. Приймальня Київради з земельних питань у день надходження заяви на одержання документа дозвільного характеру або протягом наступного робочого дня надсилає її разом з доданими до неї документами до Департаменту земельних ресурсів для підготовки проекту рішення Київської міської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність) у разі наявності підстав для відмови у наданні (передачі) земельної ділянки в користування (у власність), крім випадків повернення заяви на одержання документа дозвільного характеру на доопрацювання у порядку, встановленому частиною шостою цієї статті.
Заява на одержання документа дозвільного характеру реєструється приймальнею Київради з земельних питань у день її надходження або протягом наступного робочого дня за допомогою технічних засобів ПК "Кадастр" з присвоєнням відповідного реєстраційного номера та зазначенням дати її реєстрації, які вважаються реєстраційним номером та датою реєстрації цієї заяви у Київській міській раді.
6. Заява на одержання документа дозвільного характеру разом з доданими до неї документами повертається Департаментом земельних ресурсів через державного адміністратора дозвільного центру зацікавленій особі на доопрацювання у разі надходження до Департаменту земельних ресурсів заяви:
а) з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який не відповідає вимогам законодавства та цього Порядку (проект не відповідає вимогам до складу та змісту проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проект не погоджено в установленому законодавством порядку, щодо проекту не одержано позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації, проект не містить відомостей і документів щодо правового статусу нерухомого майна (будівель, споруд), розташованого на земельній ділянці, які підтверджують речове право зацікавленої особи на таке майно, відсутність інших документів чи відомостей, які повинні бути складовою проекту, відомості про проект землеустрою не внесені до міського земельного кадастру), а також якщо не здійснено державної реєстрації земельної ділянки;
б) до якої у разі передачі (надання) земельної ділянки без складання документації із землеустрою не додано в повному обсязі документів, визначених підпунктом б) частини другої цієї статті.
У разі повернення заяви на одержання документа дозвільного характеру Департамент земельних ресурсів письмово зазначає підстави такого повернення.
Після усунення зацікавленою особою зазначених Департаментом земельних ресурсів недоліків повторне повернення заяви не допускається.
7. Рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) або про відмову в передачі (наданні) земельної ділянки приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради, з урахуванням особливостей, встановлених цим Порядком, та у строки, встановлені законодавством.
Суб'єктом подання проекту рішення виступає Департамент земельних ресурсів, проект рішення у цьому разі підписується директором та керівником юридичної служби департаменту і подається на розгляд Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
8. У рішенні про надання (передачу) земельної ділянки зазначаються кадастровий номер земельної ділянки та її розмір (площа), а також реєстраційний номер і дата надходження заяви на видачу документа дозвільного характеру та номер кадастрової справи.
9. Рішенням про надання (передачу) земельної ділянки у користування (власність) здійснюються:
затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі якщо рішення приймається на підставі проекту землеустрою);
вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок або припинення права користування земельною ділянкою (у разі необхідності) відповідно до частини п'ятої статті 116 Земельного кодексу України та інших норм законодавства;
надання (передача) земельної ділянки особі у користування (власність) з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання (передачі), у тому числі (у разі необхідності) вимог відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;
одночасна передача земельної ділянки комунальної власності у державну власність у разі надання земельної ділянки комунальної власності у постійне користування підприємствам, установам, організаціям державної власності, в тому числі у разі надання земельної ділянки у зв'язку з передачею будівлі, споруди, іншого об'єкта нерухомого майна комунальної власності у державну власність на підставі відповідного рішення Київської міської ради.
10. Рішення Київської міської ради про надання (передачу) земельної ділянки зацікавленій особі у користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність) передається секретаріатом Київської міської ради державному адміністратору дозвільного центру для видачі зацікавленій особі або уповноваженому нею представнику, а засвідчена копія такого рішення надсилається із супровідним листом територіальному органу у м. Києві центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.
11. Копія рішення Київської міської ради про надання (передачу) земельної ділянки зацікавленій особі у користування (у власність) або про відмову у передачі (наданні) земельної ділянки в користування (у власність) разом з відповідною кадастровою справою передається до Департаменту земельних ресурсів, а копія рішення про надання (передачу) земельної ділянки секретаріатом Київської міської ради надсилається до Департаменту містобудування та архітектури.
Розділ 5. Порядок передачі (надання) земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (без проекту землеустрою щодо її відведення)
Стаття 14. Розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
1. Дозвіл Київської міської ради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у разі передачі земельної ділянки без зміни її меж та цільового призначення, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі, але право комунальної власності територіальної громади міста Києва на яку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, надається у формі доручення Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
2. Зацікавлена особа з метою розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) звертається до Київської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) відповідно до статті 5 цього Порядку з урахуванням особливостей, встановлених цією статтею.
3. Департамент земельних ресурсів після надходження з приймальні Київради з земельних питань клопотання та доданих до нього документів протягом п'яти робочих днів перевіряє подані документи та у разі відсутності недоліків готує проект доручення Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), який передається на підпис Київському міському голові або заступнику міського голови - секретарю Київради через приймальню Київради з земельних питань.
У разі невідповідності клопотання про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та доданих документів складу та змісту документів, встановлених цією статтею, або у разі неможливості розглядати клопотання по суті (подано недостатньо відомостей та документів щодо правового статусу майна, розташованого на земельній ділянці, подані графічні матеріали не відповідають вимогам цієї статті) вони протягом визначеного цією статтею терміну повертаються Департаментом земельних ресурсів через приймальню Київради з земельних питань зацікавленій особі на доопрацювання. У випадку повернення клопотання Департамент земельних ресурсів письмово зазначає підстави такого повернення.
Після усунення зацікавленою особою зазначених Департаментом земельних ресурсів недоліків повторне повернення клопотання не допускається.
4. Департамент земельних ресурсів після надходження доручення Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) протягом п'яти робочих днів письмово інформує зацікавлену особу про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
5. Дозвіл Київської міської ради на розроблення документації із землеустрою не гарантує позитивного рішення Київської міської ради з питання передачі (надання) земельної ділянки.
6. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється на підставі доручення Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради про надання дозволу на розроблення зазначеної технічної документації із землеустрою або завдання на проектування, виданого Департаментом земельних ресурсів у випадку, коли зацікавленою особою відповідно до законодавства та цього Порядку набуто право замовити розроблення документації із землеустрою без одержання такого дозволу.
7. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Київською міською радою не надано дозволу на розроблення документації із землеустрою, крім випадку, передбаченого частиною третьою цієї статті, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право, якщо інше не встановлено законодавством, замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Київську міську раду через приймальню Київради з земельних питань у місячний строк з дня укладання договору з розробником документації із землеустрою. До письмового повідомлення, в якому зазначається реєстраційний номер справи-клопотання, додається засвідчена зацікавленою особою або розробником документації із землеустрою копія договору на виконання робіт із землеустрою щодо розроблення відповідної документації із землеустрою.
Приймальня Київради з земельних питань не пізніше наступного робочого дня з дня надходження повідомлення направляє його разом з копією договору на виконання робіт із землеустрою до Департаменту земельних ресурсів.
Департамент земельних ресурсів на підставі повідомлення зацікавленої особи щодо розроблення документації із землеустрою без одержання дозволу Київради на її розроблення у разі набуття зацікавленою особою такого права відповідно до законодавства та цього Порядку, базуючись на відповідній справі-клопотанні, протягом п'яти робочих днів готує завдання на проектування та видає його разом із оригіналом повідомлення, залишаючи у справі-клопотанні копію такого повідомлення, - зацікавленій особі або розробнику документації із землеустрою, якщо таке право розробника визначено договором на розроблення документації із землеустрою.
8. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за замовленням зацікавленої особи виконавцем робіт із землеустрою, який відповідно до законодавства є розробником документації із землеустрою.
9. Умови і строки розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) визначаються договором, укладеним між зацікавленою особою і розробником документації із землеустрою, а термін розроблення технічної документації не має перевищувати встановленого законодавством максимального терміну складання документації із землеустрою.
10. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється відповідно до вимог, визначених законодавством та цим Порядком.

................
Перейти до повного тексту