1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Меморандум


НАЦІОНАЛЬНА АСОЦІАЦІЯ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
19.11.2013
МЕМОРАНДУМ
про співпрацю між Національною асоціацією адвокатів України та Міністерством юстиції України у сфері надання безоплатної правової допомоги
Керуючись Конституцією України , Законами України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" та "Про центральні органи виконавчої влади" ,
відзначаючи провідну роль адвокатури у реалізації конституційного права на правову допомогу, а держави - у забезпеченні безоплатного надання такої допомоги у визначених законом випадках,
з метою результативної та ефективної реалізації Закону України "Про безоплатну правову допомогу"
Національна асоціація адвокатів України (далі - НААУ) та Міністерство юстиції України (далі - Мін'юст) (далі разом - Сторони) уклали цей Меморандум про таке.
1. Загальні положення
1.1. Цей Меморандум затверджений рішенням Ради адвокатів України від 27 вересня 2013 року № 230 "Про укладення Меморандуму про співпрацю між Національною асоціацією адвокатів України та Міністерством юстиції України у сфері надання безоплатної правової допомоги" та наказом Міністерства юстиції України від 15 листопада 2013 року № 2424/5 "Про укладення Меморандуму про співпрацю між Національною асоціацією адвокатів України та Міністерством юстиції України у сфері надання безоплатної правової допомоги" і має для відповідних суб'єктів силу рішення Ради адвокатів України або наказу Міністерства юстиції України.
1.2. Робочими органами, які забезпечують виконання цього Меморандуму, є Рада адвокатів України (далі - РАУ) та Координаційний центр з надання правової допомоги (далі - Координаційний центр).
2. Напрями співпраці
2.1. Сторони визначають пріоритетними такі напрями співпраці:
інформаційна взаємодія;
дотримання гарантій адвокатської діяльності та захист професійних прав адвокатів;
розроблення, затвердження та впровадження стандартів якості надання безоплатної правової допомоги;
моніторинг та оцінювання якості надання адвокатами безоплатної правової допомоги;
підвищення кваліфікації адвокатами.
2.2. За напрямом інформаційної взаємодії Сторони:
2.2.1. Організовують оперативне розміщення інформації, зміст якої може становити спільний інтерес, на веб-сайтах unba.org.ua, minjust.gov.ua та legalaid.gov.ua, інших доступних інформаційних ресурсах.
2.2.2. Забезпечують створення апаратного та/або програмного забезпечення, необхідного для автоматичного (у режимі реального часу) відображення у реєстрах адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, даних Єдиного реєстру адвокатів України про адресу робочого місця адвоката, організаційно-правову форму здійснення ним адвокатської діяльності, зупинення або припинення адвокатської діяльності, інших даних про адвоката.
2.2.3. Поширюють усіма доступними засобами інформацію про право особи на захист, зокрема шляхом виготовлення та розміщення соціальної реклами.
2.2.4. Вживають дієвих заходів для заохочення адвокатів брати участь у конкурсах з відбору адвокатів для надання безоплатної вторинної правової допомоги.
2.2.5. Проводять роз'яснювальну роботу з метою залучення у встановленому порядку органами місцевого самоврядування адвокатів, адвокатських бюро та адвокатських об'єднань до надання безоплатної первинної правової допомоги.
2.3. За напрямом дотримання гарантій адвокатської діяльності та захисту професійних прав адвокатів Сторони:
2.3.1. Забезпечують можливість використання організаційних і комунікаційних ресурсів Координаційного центру та його територіальних відділень - центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі - центри) НААУ та/або радами адвокатів регіонів (далі - РАР) на платній основі на підставі укладеного цивільно-правового договору між НААУ та Координаційним центром або аналогічних договорів між РАР та відповідними центрами з метою забезпечення участі представників РАР у проведенні відповідних слідчих дій чи застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження стосовно адвокатів, повідомлення РАР про затримання адвокатів або застосування до них запобіжних заходів.
2.3.2. Сприяють залученню окремих адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу (за їх згодою), до діяльності Комітету захисту професійних прав адвокатів як представників РАР для участі у проведенні відповідних слідчих дій чи застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження стосовно адвокатів.
2.3.3. Вживають вичерпних заходів, кожна у межах власної компетенції, для забезпечення належної оплати діяльності адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
2.4. За напрямом розроблення, затвердження та впровадження стандартів якості надання безоплатної правової допомоги Сторони:
2.4.1. Визнають розроблення, затвердження та впровадження стандартів якості надання безоплатної правової допомоги (далі - Стандарти) важливим фактором підвищення рівня професіоналізму та доброчесності адвокатів і вважають за доцільне у майбутньому РАУ окремо розглянути питання про стандарти адвокатської діяльності з урахуванням результатів та аналізу не менш як річної практики застосування Стандартів у кримінальному, цивільному, адміністративному та господарському процесі, а також у провадженнях у справах про адміністративні правопорушення.
2.4.2. Утворюють робочу групу з розроблення Стандартів у складі згідно з окремим протоколом.
2.4.3. Визначають пріоритетним завданням робочої групи розроблення стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі.
2.4.4. Погоджуються, що перед затвердженням відповідно до пункту 10 частини першої статті 28 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" Мін'юстом проекти Стандартів будуть розглянуті на засіданні РАУ. У разі відмови РАУ схвалити проект (проекти) Стандартів Сторони докладають усіх зусиль для врегулювання розбіжностей, визнаючи при цьому, що наявність неврегульованих розбіжностей не може впливати на визначений законом обов'язок Мін'юсту затвердити Стандарти.

................
Перейти до повного тексту