1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Конституційне подання


ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ
Згідно зі статтею 150 Конституції України, статтями 13, 41 Закону України "Про Конституційний Суд України" звертаюся до Конституційного Суду України з клопотанням щодо офіційного тлумачення частини восьмої статті 83 Конституції України (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., N 30, ст. 141; 2005 р., N 2, ст. 44), за якою коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України відповідно до Конституції України вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури Прем'єр-міністра України, а також відповідно до Конституції України вносить пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України. Представляти позицію Президента України у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено заступника Глави Секретаріату Президента України - Представника Президента України у Конституційному Суді України М. Ставнійчук.
Підставою для звернення до Конституційного Суду України є практична необхідність у роз'ясненні норми частини восьмої статті 83 Конституції України у системному зв'язку з іншими положеннями Основного Закону держави, оскільки має місце неоднозначне розуміння цієї норми суб'єктами реалізації відповідних повноважень. Зокрема, 16 грудня 2008 року Голова Верховної Ради України В. Литвин офіційно оголосив про підписання угоди про утворення нової коаліції; подання щодо кандидатури Прем'єр-міністра України від такої коаліції Президентові України не вносилося. Два ж місяці потому порушується питання про заміну деяких членів Уряду, які призначаються за поданням Прем'єр-міністра України.
У зв'язку з цим вважаю за необхідне зазначити таке.
Конституція України після внесення до неї змін Законом України від 8 грудня 2004 року N 2222-IV закріпила новий порядок призначення Прем'єр-міністра України та формування складу Кабінету Міністрів України, за яким кандидатуру для призначення на посаду Прем'єр-міністра України вносить Президент України за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до статті 83 Конституції України, або депутатської фракції, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України; Міністр оборони України, Міністр закордонних справ України призначаються Верховною Радою України за поданням Президента України, інші члени Кабінету Міністрів України призначаються Верховною Радою України за поданням Прем'єр-міністра України (частини третя, четверта статті 114) .
За частиною восьмою статті 83 Основного Закону держави коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України відповідно до Конституції України вносить пропозиції Президенту України щодо кандидатури Прем'єр-міністра України, а також відповідно до Конституції України вносить пропозиції щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктами 9, 10 частини першої статті 106 Конституції України Президент України вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до статті 83 Конституції України, подання про призначення Верховною Радою України Прем'єр-міністра України в строк не пізніше ніж на п'ятнадцятий день після одержання такої пропозиції; вносить до Верховної Ради України подання про призначення Міністра оборони України, Міністра закордонних справ України.
Таким чином, Основний Закон держави уповноважує коаліцію депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформовану відповідно до статті 83 Конституції України, вносити Президенту України пропозиції щодо кандидатури Прем'єр-міністра України та пропозиції Прем'єр-міністру України щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України.
Отже, саме зі сформуванням відповідно до статті 83 Конституції України коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України пов'язується формування Кабінету Міністрів України (частина восьма статті 83, пункт 9 частини першої статті 106, частини третя і четверта статті 114 Конституції України) .
Питання формування коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України врегульовано статтею 83 Конституції України. Так, за статтею 83 Основного Закону держави у Верховній Раді України за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України ( частина шоста) ; коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України ( частина сьома) .

................
Перейти до повного тексту