1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


РАДА ЦЕНТРАЛЬНОЇ СПІЛКИ СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
II збори XIX скликання
П О С Т А Н О В А
23.02.2005
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 )
Про примірні Засновницький договір та Статут підприємства споживчої кооперації
На виконання постанови XVIII (позачергового) з'їзду споживчої кооперації України "Про Програму завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України" щодо реалізації корпоративних прав членів споживчих товариств збори Ради Укоопспілки
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Затвердити та ввести в дію з 1 січня 2006 року:
1.1. Засновницький договір підприємства споживчої кооперації (примірний) (додаток 1).
1.2. Статут підприємства споживчої кооперації (примірний) (додаток 2).
2. Встановити, що:
2.1. Зміни і доповнення до затверджених примірник документів вносяться Правлінням Укоопспілки з наступним затвердженням зборами Ради Укоопспілки.
2.2. Вищі органи управління споживчих товариств, споживспілок або уповноважені ними органи можуть вносити доповнення до примірних документів, якщо ці доповнення не суперечать законодавству України і нормативним актам Укоопспілки.
3. Рекомендувати правлінням споживспілок і споживчих товариств:
3.1. Продовжити проведення у 2005 році широкої роз'яснювальної роботи серед членів споживчих товариств щодо подання ними заяв про прийняття їх у число співвласників підприємств споживспілок та набуття ними у 2006 році правового статусу - засновник підприємства споживчої кооперації.
3.2. У 2006 році внести на розгляд вищих органів управління підприємств споживспілок пропозиції щодо внесення змін до засновницького складу підприємств споживспілок.
4. Вважати такою, що з 31 березня 2005 року втратила чинність, постанову других зборів Ради Укоопспілки сімнадцятого скликання "Про внесення змін і доповнень до постанови сьомих зборів Ради Укоопспілки шістнадцятого скликання "Про удосконалення організаційної структури споживчої кооперації України".
5. Правлінням та ревізійним комісіям споживспілок і споживчих товариств встановити контроль за виконанням цієї постанови.
Голова зборів Ради
Секретар зборів Ради
В.О.Боїн
Л.С.Костюк
Додаток 1
ПОГОДЖЕНО
з Президією ЦК Профспілки
працівників споживчої кооперації Укоопспілки дев'ятнадцятого
України
(Постанова
22.02.2005 N П-17/7)
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова других зборів Ради

скликання
23.02.2005
ЗАСНОВНИЦЬКИЙ ДОГОВІР
ПІДПРИЄМСТВА СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ (примірний)
"____________________________"
______ "___" ____________ 200_ р.
__________________________________________________________________
та: _____________________________________________________________,
які є Засновниками підприємства споживчої кооперації (далі -
Засновники), погодилися створити підприємство споживчої кооперації
_________________________________________________________________,
________________________________________ (далі - підприємство).
Місцезнаходження підприємства: ___________________________________
__________________________________________________________________
2. Мета, завдання та предмет діяльності підприємства
2.1. Метою діяльності підприємства є задоволення потреб у товарах, роботах, послугах членів споживчих товариств, інших громадян, підприємств, організацій, споживчої кооперації України та позасистемних споживачів.
2.2. Завданням підприємства є ефективне використання в процесі господарювання фінансових, матеріальних і трудових ресурсів з метою виконання завдань, визначених Законом України "Про споживчу кооперацію", "Про кооперацію" та Статутом підприємства.
2.3. Предметом діяльності підприємства є: (зазначається перелік видів діяльності).
2.4. Види діяльності, які відповідно до законодавства України потребують ліцензії (спеціального дозволу), підприємство буде здійснювати після отримання такої ліцензії (дозволу).
3. Майно підприємства та джерела формування
3.1. Майно підприємства становлять основні засоби, товари, матеріали, грошові кошти, інші цінності як внесені засновниками до Статутного фонду підприємства, так і придбані в процесі господарської діяльності, а також основні засоби, передані засновниками в довірче управління, які відображаються у самостійному балансі підприємства.
У випадку, якщо споживчим товариством, споживспілкою вносяться до Статутного фонду підприємства чи передаються йому в довірче управління основні засоби неподільного громадського майна, то за ними продовжує зберігатися статус неподільного громадського майна і на підприємстві.
Підприємство здійснює право власності на своє майно.
3.2. Джерелами формування майна підприємства є:
3.2.1. Грошові та матеріальні внески Засновників.
3.2.2. Доходи, одержані від господарсько-фінансової діяльності.
3.2.3. Безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян.
3.2.4. Інші джерела, не заборонені законодавством України.
3.3. Ризик випадкової загибелі або пошкодження майна, яке є власністю підприємства, несе підприємство.
3.4. Майно підприємства підлягає страхуванню.
4. Розмір і порядок формування статутного фонду (капіталу) та інших фондів підприємства
4.1. Для забезпечення статутної діяльності підприємства у порядку, передбаченому цим Статутом, формує статутний та резервний фонди (капітали).
4.2. Розмір статутного фонду (капіталу) затверджується Зборами Засновників підприємства.
4.3. Статутний фонд (капітал) підприємства формується:
- споживчим товариством, споживспілкою - внесенням матеріальних, грошових та інших цінностей в розмірі не менше 25 відсотків суми статутного фонду;
- членами споживчого товариства - внесенням матеріальних, грошових, інших цінностей. Загальний внесок фізичних осіб - членів споживчих товариств у статутному фонді підприємства не може перевищувати 75 відсотків його суми.
4.4. Збори Засновників підприємства можуть прийняти рішення про збільшення розміру статутного фонду (капіталу).
Збільшення розміру статутного фонду (капіталу) здійснюється збільшенням часток Засновників, при цьому у складі статутного фонду (капіталу) зберігається пропорція: не менше 25 % - внесок споживчого товариства, споживспілки; не більше 75 % - внески членів споживчого товариства.
4.5. За рахунок відрахувань від доходу підприємства, пожертвувань, безповоротної фінансової допомоги та за рахунок інших, не заборонених законом надходжень для покриття можливих втрат, на підприємстві створюється резервний (страховий) фонд. Розмір резервного (страхового) фонду становить ___% від статутного фонду (капіталу). Розмір щорічних відрахувань у резервний фонд становить ___% від суми доходу.
4.6. Підприємство може створювати інші фонди, необхідні для його діяльності. Розмір інших фондів, порядок їх формування і використання визначаються загальними Зборами Засновників підприємства.
5. Правовий статус підприємства і його права
5.1. Підприємство є юридичною особою за законодавством України, має право від свого імені укладати договори, контракти тощо, набувати майнові і немайнові права, нести відповідальність, бути позивачем і відповідачем у судових органах.
Правовий статус підприємства визначається законодавством України та Статутом підприємства.
5.2. Підприємство набуває статусу юридичної особи з моменту державної реєстрації згідно з законодавством України.
5.3. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
Відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого Зборами Засновників. Вони можуть відкривати рахунки в установах банків відповідно до закону. Діяльність розташованих на території України відокремлених підрозділів підприємств, що знаходяться за її межами, регулюється законодавством України та нормативними актами Укоопспілки.
5.4. Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
5.5. Підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями усім належним йому майном, за винятком основних засобів, переданих йому в довірче управління Засновниками. Відповідальність Засновників за зобов'язаннями підприємства обмежується розміром їх внесків у статутний фонд (капітал) підприємства.
5.6. Підприємство може користуватися й іншими правами, наданими підприємствам України згідно з законодавством України.
6. Органи управління підприємства
6.1. Вищим органом управління підприємства є Збори Засновників підприємства.
Кожен Засновник незалежно від розміру внеску до статутного фонду (капіталу) має один голос.
6.2. Збори Засновників підприємства скликаються не рідше одного разу на рік.
Позачергові Збори Засновників підприємства можуть скликатися за ініціативою споживчого товариства, спілки споживчих товариств, які є Засновниками підприємства, або за ініціативою не менше 50% засновників - фізичних осіб.
Призначення дати, місця і порядку денного чергових чи позачергових Зборів Засновників здійснюється дирекцією підприємства за погодженням з правлінням споживчого товариства, спілки споживчих товариств, які є Засновниками підприємства, не пізніше ніж за 15 днів до проведення Зборів Засновників.
Якщо протягом зазначеного терміну Збори не були скликані директором, то впродовж наступних 20 днів вони можуть бути скликані споживчим товариством, споживспілкою чи ініціативною групою Засновників з числа фізичних осіб.
6.3. Збори Засновників є правомочними, якщо в їх роботі беруть участь 3/4 загальної кількості Засновників, при цьому участь представника споживчого товариства, спілки споживчих товариств, які є Засновниками підприємства, обов'язкова.
6.4. Рішення Зборів Засновників приймається кваліфікованою більшістю голосів, тобто є правомірним, якщо за нього проголосували 3/4 Засновників, які взяли участь у роботі Зборів Засновників.
У період між скликаннями Зборів Засновників, при необхідності термінового вирішення питань, не віднесених Статутом підприємства до виключної компетенції Зборів Засновників, рішення приймаються керівником підприємства.
6.5. У виключній компетенції Зборів Засновників є:
6.5.1. Затвердження Статуту підприємства, внесення змін та доповнень до Статуту. Збори Засновників призначають уповноважену особу для здійснення необхідних дій щодо державної реєстрації підприємства, змін та доповнень до Статуту.
6.5.2. Прийняття рішень щодо змін (прийняття та вихід) у складі Засновників, розрахунків із Засновниками тощо.
6.5.3. Визначення основних напрямів діяльності підприємства, затвердження його планів та звітів про їх виконання.
6.5.4. Призначення директора підприємства проводиться шляхом проведення відкритого конкурсу відкритим або закритим (таємним) голосуванням. Збори Засновників підприємства затверджують контракт та виносять рішення про розірвання контракту із керівником підприємства.
6.5.5. Затвердження річного звіту і балансу підприємства, а також розподіл прибутку і порядок його використання, визначення порядку списання збитків, розгляд результатів ревізії господарсько-фінансової діяльності підприємства.
6.5.6. Затвердження Положень про відокремлені підрозділи підприємства.
6.5.7. Прийняття рішення:
а) про продаж, безоплатну передачу основних засобів, за виключенням основних засобів, за якими зберігається статус з неподільного громадського майна, або передані підприємству в довірче управління;
б) про передачу основних засобів у заставу, здачу в операційну оренду, їх списання, а також списання дебіторської заборгованості згідно з законодавством України;
в) про створення, реорганізацію, ліквідацію філій, представництв, інших відокремлених підрозділів підприємства;
г) про реорганізацію й ліквідацію підприємства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.
6.5.8. Визначення обсягів інформації, яка не підлягає розголошенню, згідно з законодавством України.
6.6. Збори Засновників підприємства мають право приймати будь-які інші рішення, пов'язані зі статутною діяльністю підприємства.
6.7. Збори Засновників можуть у будь-який час вимагати усний або письмовий звіт від директора з будь-яких питань господарсько-фінансової діяльності підприємства, а також призначати ревізії і перевірки.
6.8. Збори Засновників обирають ревізійну комісію підприємства або делегують функції контролю ревізійній комісії споживчого товариства, споживспілки, які є Засновниками підприємства.
7. Компетенція директора підприємства
7.1. Підприємство очолює директор, який призначається на посаду Зборами Засновників на підставі контракту, в якому визначаються права, строки найму, обов'язки і його відповідальність, умови його матеріального забезпечення і звільнення з посади.
7.2. Директор забезпечує:
7.2.1. Додержання законодавства України, нормативних актів Укоопспілки, рішень Зборів Засновників, Статуту підприємства.
7.2.2. Збереження товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та іншого майна, додержання трудової і виробничої дисципліни працівниками підприємства.
7.2.3. Виконання умов колективного договору.
7.3. Директор підзвітний Зборам Засновників, виконує їх рішення, несе відповідальність за діяльність підприємства згідно з вимогами законодавства України.
7.4. Директор має право:
7.4.1. Самостійно вирішувати всі питання діяльності підприємства, за винятком віднесених Статутом до компетенції Зборів Засновників.
7.4.2. Діяти без письмових доручень від імені підприємства, представляти його інтереси в установленому порядку у вітчизняних та іноземних організаціях, підприємствах і установах.
7.4.3. Укладати договори, видавати доручення, відкривати в банках поточні та інші рахунки, розпоряджатися коштами і майном в межах наданих йому повноважень.
7.4.4. Приймати рішення і давати вказівки, обов'язкові для виконання всіма працівниками підприємства, приймати на роботу та звільняти з роботи працівників підприємства, застосовувати до них заходи заохочення та стягнення.
7.5. Директор несе персональну відповідальність за належне виконання обов'язків, передбачених Статутом підприємства та законодавством України.
7.6. Рішення директора оформляються наказами.
7.7. Директор:
7.7.1. Подає Зборам Засновників звіт про господарсько-фінансову діяльність підприємства у визначені Зборами Засновників строки.
7.7.2. Розглядає та затверджує товарні, товарно-грошові звіти, інвентаризаційні матеріали тощо.
7.7.3. Відповідає за організацію бухгалтерського обліку, за складання звітів, балансів, кошторисів, планів дій та фінансово-господарську діяльність підприємства.
8. Господарська, економічна і соціальна діяльність підприємства
8.1. Підприємство самостійно:
8.1.1. Планує свою діяльність на основі замовлень і попиту на товари, продукцію, роботи, послуги.
8.1.2. Організовує матеріально-технічне забезпечення виробництва, придбання ресурсів на ринку товарів, робіт і послуг.
8.1.3. Реалізує товари, виконує роботи та надає послуги за цінами і тарифами, встановленими самостійно або на договірній основі, крім випадків державного регулювання цін і тарифів, передбачених законодавством України.
8.1.4. Встановлює черговість і напрями списання коштів з рахунків підприємства, яке здійснюється установами банків за його дорученням. Розрахунки підприємства за своїми зобов'язаннями проводяться у порядку, встановленому законодавством України.
8.1.5. Забезпечує організацію бухгалтерського обліку на підприємстві і складання фінансової, статистичної та іншої звітності за формами, затвердженими в установленому порядку, подання її в установлені терміни Засновнику підприємства - споживчому товариству, спілці споживчих товариств, а також іншим Засновникам (на їх вимогу), в органи державної податкової служби та державної статистики і несе відповідальність за її достовірність.
8.1.6. Встановлює форми, системи і розміри оплати праці працівників підприємства за погодженням з профспілковим комітетом, визначає правила внутрішнього трудового розпорядку згідно з законодавством України.
8.1.7. Може встановлювати додаткові порівняно з законодавством України та колективним договором трудові і соціально-побутові пільги для працівників підприємства за згодою Зборів Засновників.
8.1.8. Несе відповідальність в установленому законодавством України порядку за шкоду, заподіяну іншим юридичним та фізичним особам, здоров'ю і працездатності його працівників.
8.1.9. Забезпечує дотримання правил техніки безпеки, створює для працюючих на підприємстві безпечні умови праці, виконання вимог Законів України "Про охорону праці", "Про пожежну безпеку".
8.2. Підприємство відповідно до законодавства України несе відповідальність за додержання вимог і раціональне використання природних ресурсів, викидів та скидів підприємства у навколишнє середовище і розміщення відходів.
Послуги підприємства повинні відповідати державним стандартам, гігієнічним нормам та іншим вимогам законодавства.
8.3. Ревізію діяльності підприємства здійснює ревізійна комісія споживчого товариства, споживспілки, які є Засновниками підприємства.
Матеріали ревізії подаються на розгляд Зборам Засновників для затвердження і прийняття відповідного рішення.
9. Трудовий колектив підприємства
9.1. Трудовий колектив підприємства становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством.
9.2. Трудові відносини, режим роботи та відпочинок працюючих на підприємстві громадян регулюються законодавством України, Статутом підприємства, колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку.
9.3. Підприємство в особі директора укладає з кожним працівником підприємства індивідуальний трудовий договір, який визначає умови найму, звільнення, оплати праці, взаємні права, обов'язки та відповідальність, передбачені законодавством України та колективним договором.
9.4. Для виконання робіт, що мають разовий характер, підприємство має право укладати договори підряду з окремими особами та колективами з оплатою праці за згодою сторін.
9.5. Працівники підприємства підлягають соціальному страхуванню та соціальному забезпеченню в установленому законодавством України порядку.
9.6. Трудовий колектив підприємства:
- вирішує питання соціального розвитку підприємства;
- розглядає та затверджує проект колективного договору;
- вирішує інші питання самоврядування трудового колективу.
9.7. Повноваження трудового колективу підприємства представляє профспілковий комітет підприємства.
При кількості працюючих на підприємстві до 15 чоловік їх повноваження представляє профспілковий комітет юридичної особи, яка є Засновником підприємства.
10. Розподіл і використання прибутку та списання збитків
10.1. Порядок розподілу і використання прибутку визначається Зборами Засновників згідно з законодавством України та нормативними актами Укоопспілки.
10.2. Чистий прибуток звітного року направляється на:
а) виробничі і соціальні заходи підприємства;
б) створення резервного капіталу;
в) кооперативні виплати Засновникам;
г) виконання інших статутних завдань.
10.3. Збитки підприємства списуються за рахунок резервного фонду (капіталу) та інших джерел, визначених Засновниками.
11. Припинення діяльності підприємства
11.1. Припинення діяльності підприємства здійснюється його реорганізацією (злиття, приєднання, поділ, перетворення) або ліквідацією.
Підприємство є таким, що припинило свою діяльність, з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про його припинення.
11.2. Реорганізація підприємства (злиття, приєднання, поділ, перетворення) здійснюється за рішенням Зборів Засновників та за іншими підставами, передбаченими законодавством України.
11.3. Ліквідація підприємства здійснюється за рішенням Зборів Засновників або суду.
11.4. Ліквідація підприємства здійснюється призначеною Зборами Засновників ліквідаційною комісією. З дня призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження з управління справами підприємства.
11.5. Ліквідаційна комісія за актом приймання-передачі приймає та оцінює наявне майно підприємства, виявляє його дебіторів і кредиторів, вживає заходи для стягнення та сплати боргів підприємства, складає ліквідаційний баланс та подає його на затвердження Зборів Засновників.
11.6. Ліквідаційна комісія згідно з законодавством несе відповідальність за бухгалтерський облік господарських операцій, пов'язаних з ліквідацією підприємства, включаючи оцінку майна і зобов'язань підприємства, та складання ліквідаційного балансу і фінансової звітності, за шкоду, заподіяну підприємству.
Майно, що залишилося після ліквідації підприємства, розподіляється між Засновниками відповідно до їх часток у статутному капіталі.

................
Перейти до повного тексту