- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Угода
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАРЕЄСТРОВАНО
в Міністерстві праці
та соціальної політики
України
14.01.2009 за N 2
ЗМІНИ І ДОПОВНЕННЯ
до Галузевої угоди між Міністерством аграрної політики України, галузевими об'єднаннями підприємств та Профспілкою працівників АПК на 2006 - 2008 роки
Сторони домовилися:
Розділ II
Виробничі відносини, участь працівників в управлінні підприємствами
1. Абзац 6 пункту 2.3. викласти у такій редакції:
"- сприяння підвищенню конкурентоспроможності продукції агропромислового комплексу, надання в необхідних обсягах державної підтримки сільгосптоваровиробникам в умовах входження України до СОТ.".
2. Пункт 2.3. доповнити абзацами такого змісту:
"- першочергового прийняття Верховною Радою України законів щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу;
- збільшення в Державному бюджеті України на 2009 рік обсягу коштів на підтримку аграрного виробництва та фінансування Аграрного фонду України;
- запровадження постійного узгодження цінової політики між сільгосптоваровиробниками, постачальниками мінеральних добрив, засобів захисту рослин, паливо-мастильних матеріалів, сільськогосподарської техніки, інших матеріально-технічних ресурсів, вартості послуг та забезпечення формування необхідних обсягів стабілізаційного фонду палив;
- забезпечення Урядом спільно з Національним банком України та асоціацією українських банків:
- кредитування банками сільгосптоваровиробників та підприємств харчової і переробної промисловості в період фінансової кризи в необхідних обсягах;
- недопущення в умовах фінансової кризи перегляду відсоткової ставки за кредитами, залученими підприємствами АПК.".
Розділ IV
Забезпечення зайнятості працівників
3. Абзац 3 пункту 4.2. викласти у такій редакції:
"- у разі масового вивільнення працівників в умовах фінансової кризи домагатимуться визначення в регіональних програмах зайнятості конкретних заходів щодо створення в сільській місцевості додаткових робочих місць для забезпечення альтернативної зайнятості, відповідних обсягів громадських робіт, перепідготовки кадрів і ін.".
Розділ V
Трудові відносини. режим праці і відпочинку
4. Пункт 5.4. викласти у такій редакції:
"Забороняється вимагати, примушувати, схиляти працівників до виконання роботи, що не входить до їх обов'язків і не обумовлена трудовим договором.
Залучати працівників до виконання такої роботи можливо лише з їх згоди та додаткової оплати праці згідно з чинним законодавством, цією Угодою і колективним договором.".
Розділ VI
Оплата праці
5. Пункти 6.11 - 6.16 викласти у такій редакції:
"6.11. Мінімальний гарантований розмір тарифної ставки робітника, який виконує просту роботу, що не вимагає кваліфікації на госпрозрахункових підприємствах, а також в навчально-дослідних і інших госпрозрахункових підрозділах аграрних закладів освіти з 1 грудня 2008 року не може бути меншим за 669 гривень (прожитковий мінімум для працездатної особи) за повністю виконану місячну норму праці (обсяг робіт) або 4,01 грн. за годину.
6.12. Мінімальний гарантований розмір тарифної ставки робітника I-го розряду з 1 грудня 2008 року - 682 грн. в розрахунку на місяць або 4,08 грн. за годину.
6.13. Мінімальні гарантовані розміри годинних тарифних ставок окремих категорій робітників за видами виконуваних робіт та коефіцієнти міжрозрядних співвідношень з 1 грудня 2008 року згідно з додатком 1 до Змін і доповнень до Галузевої угоди.
6.14. Мінімальні гарантовані розміри годинних тарифних ставок і місячних окладів робітників наскрізних професій та коефіцієнти міжкваліфікаційних співвідношень з 1 грудня 2008 року згідно з додатком 2 до цих Змін і доповнень до Галузевої угоди.
6.15. Мінімальні гарантовані розміри місячних окладів технічних службовців та коефіцієнти міжпосадових співвідношень з 1 грудня 2008 року згідно з додатком 3 до цих Змін і доповнень до Галузевої угоди.
6.16. Мінімальні гарантовані розміри посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців та коефіцієнти міжпосадових співвідношень з 1 грудня 2008 року згідно з додатком 4 до цих Змін і доповнень до Галузевої угоди.".
6. Абзац 2 пункту 6.23 викласти у такій редакції:
"У разі нарахування працівникові заробітної плати за місяць у розмірі меншому за встановлений законодавством мінімальний розмір заробітної плати, роботодавець повинен забезпечити відрахування до пенсійного фонду у розмірі, не меншому за необхідний для зарахування працівникові страхового пенсійного стажу.".
7. Розділ VI доповнити новим пунктом такого змісту:
"6.39. Міністерство аграрної політики зобов'язується:
- розривати контракти з керівниками державних підприємств, що належать до сфери управління міністерства, у разі порушення ними законодавства про оплату праці, допущення заборгованості із виплати заробітної плати згідно з рішеннями засідань Комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат;
- розглядати пропозиції виборних органів профспілки щодо застосування засобів впливу на керівників державних (заснованих на державній власності) підприємств, бюджетних установ, закладів аграрної освіти і науки, з вини яких допущена заборгованість з виплати заробітної плати;".
8. Пункти 6.39 і 6.40 вважати пунктами 6.40 і 6.41.
9. Вважати такими, що втратили чинність з 1 грудня 2008 року, додатки 1, 2, 3, 4 до Змін і доповнень до
Галузевої угоди (реєстраційний N 3 від 9 січня 2008 року Міністерства праці та соціальної політики України).
Розділ VII
Умови та охорона праці
10. Розділ VII "Умови та охорона праці" викласти в такій редакції:
"Сторони домовилися:
7.2. Домогтись включення до Загальнодержавної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2008 - 2012 рр. розділу щодо розробки та використання заходів по забезпеченню безпечних умов праці в агропромисловому комплексі та безумовного виконання запланованих заходів.
7.3. Розробити Галузеву програму поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2009 - 2013 рр. та домогтися її виконання, визначивши як пріоритетні напрями з питань охорони праці:
- опрацювання нормативно-правових актів;
- організація навчань і перевірку знань.
7.4. Здійснювати постійний відомчий контроль та періодичний аналіз стану охорони праці, аварійності та травматизму на підприємствах. Розробляти заходи по запобіганню найбільш характерних аварій і нещасних випадків на виробництві, на спільних засіданнях розглядати питання щодо стану охорони праці, вносити пропозиції про підвищення відповідальності керівників за низький рівень контролю за технологічною та трудовою дисципліною, за допуск до роботи працівників у стані алкогольного сп'яніння.
7.5. З метою забезпечення належного рівня правової підготовки Сторін колективних договорів і угод, здійснення ефективного контролю за додержанням законодавства щодо охорони праці, щорічно організовувати для представників власників і Профспілки навчання за місцем роботи.
7.6. Щорічно вносити відповідні пропозиції щодо галузевих страхових тарифів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
7.8. Згідно п. 3.7 Генеральної угоди на 2008 - 2009 роки рекомендувати включати до колективних договорів тривалість робочого часу для осіб, які мають дітей віком до 14 років або дитину інваліда, на одну годину на тиждень менше встановленої тривалості із збереженням заробітної плати.
7.9. Визначити під час укладання колективних договорів відповідно до вимог п. 3.2 Генеральної угоди на 2008 - 2009 роки перелік робіт, на яких за умовами виробництва працівник не має права відлучатися від робочого місця та використовувати час обідньої перерви на свій розсуд, та погодити такий перелік з відповідним профспілковим органом.
Міністерство аграрної політики України зобов'язується:
7.10. Здійснювати методичне керівництво діяльністю підприємств на основі єдиної науково-технічної політики, відомчий контроль за станом охорони праці в галузі.
7.11. Вжити заходів щодо укомплектування та покращення роботи служби охорони праці в Міністерстві аграрної політики, Міністерстві аграрної політики Автономної Республіки Крим, головних, Севастопольському міському, районних управліннях (відділах) агропромислового розвитку місцевих держадміністрацій, господарствах, підприємствах, в установах і в організаціях системи управління Міністерства. Забезпечити підготовку та підвищення кваліфікації у вищих учбових закладах керівників служб з питань охорони праці, пожежної безпеки та безпеки дорожнього руху.
7.12. Постійно організовувати навчання і перевірку знань з охорони праці, відповідно до чинного типового положення про проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці.
7.13. Активізувати роботу районних управлінь агропромислового розвитку державних адміністрацій щодо надання методичної допомоги з питань охорони праці фермерським господарствам та підприємствам, у яких не використовується наймана праця.
7.14. Відповідно до п. 3.19 Генеральної угоди на 2008 - 2009 роки, доручити бюджетним установам передбачати у розрахунках до кошторисів видатки на охорону праці окремим розділом.
Сторона роботодавців зобов'язується:
7.15. Згідно з вимогами Закону України
"Про охорону праці" забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників в галузі охорони праці, впровадити на підприємствах всіх форм власності системи управління охороною праці, для чого:
- вжити заходів по кадровому забезпеченню підприємств спеціалістами з охорони праці, підготовки та підвищення їх кваліфікації;
- розробити за участю сторін колдоговору і реалізувати Комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
- забезпечити виконання необхідних профілактичних заходів, впроваджувати у виробництво безпечні технології, нову техніку з метою створення здорових та безпечних умов праці;
- забезпечити проведення інструктажу, навчання для працівників, спеціального навчання і перевірки знань на роботах з підвищеною небезпекою, не рідше одного разу на три роки навчання та перевірку знань для посадових осіб.
7.16. Фінансування профілактичної роботи, всіх заходів з охорони праці здійснювати за рахунок наступних джерел:
- для підприємств всіх форм власності, що використовують найману працю - 0,5% від суми реалізованої продукції, для бюджетних організацій - 0,2% від фонду оплати праці (ст.
19 Закону України
"Про охорону праці") ;
- за рахунок валових витрат згідно Переліку засобів та заходів з охорони праці (постанова Кабінету Міністрів
N 994 від 27.06.03) ;
- за рахунок Фонду виробничого розвитку, який формується за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженні підприємств.
7.17. Вчасно і в повному обсязі проводити атестацію робочих місць з умов праці. Результати використати для розробки заходів по приведенню виробничого середовища і характеру праці у відповідність із стандартами безпеки праці, санітарними нормами та правилами, а також для встановлення пільг, компенсацій, гарантованих державною (лікувально-профілактичного харчування, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі (ст.
7 Закону України
"Про охорону праці") ) .
7.18. Забезпечити працівників спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту відповідно до чинного законодавства.
7.19. Забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного медичного огляду осіб до 21 року. За результатами медичних оглядів, у разі потреби, забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів.
7.20. Не залучати жінок у дітородному віці до виконання робіт із застосуванням пестицидів чи отрутохімікатів.
7.21. Дотримуватися вимог чинного законодавства про заборону застосування праці неповнолітніх у виробництвах і на роботах з важкими та шкідливими умовами праці.
7.22. Відповідно до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р.
N 1112) забезпечити повне, якісне і об'єктивне розслідування нещасних випадків на виробництві та профзахворювань, установлення істинних технічних та організаційних причин нещасних випадків. Забезпечити безвідкладну передачу до ФСС НВВ необхідних матеріалів щодо нещасних випадків і профзахворювань для здійснення своєчасних страхових виплат.
7.23. Виходячи з фінансових можливостей підприємства, встановлювати пільги, компенсації, які перевищують відповідні нормативи, передбачені законодавством, за рахунок прибутку.
Профспілкова сторона зобов'язується:
7.24. Відповідно до ст.
41 Закону України
"Про охорону праці" та ст.
30 Закону України
"Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" здійснювати громадський контроль за додержанням власником законодавства та інших нормативно-правових актів з охорони праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належного виробничого побуту для працівників та забезпечення їх засобами колективного та індивідуального захисту.
У разі загрози життю або здоров'ю працівників, вимагати негайного припинення робіт на місцях, дільницях, де виникає загроза життю або здоров'ю працівника.
7.25. Встановити дієвий контроль за додержанням роботодавцями вимог статті
19 Закону України
"Про охорону праці" щодо обсягів фінансування профілактичних заходів з охорони праці. Щорічно аналізувати причини виробничого травматизму та профзахворювань за зведеною ф. 7-ТНВ, готувати пропозиції щодо вжиття ефективних заходів підвищення рівня безпеки праці.
7.27. Брати участь у роботі комісій з розслідування нещасних випадків на виробництві. В разі необхідності вимагати від роботодавця проведення повторного (додаткового) розслідування, визнання нещасних випадків пов'язаними з виробництвом, не допускати безпідставного звинувачення потерпілих, зменшення їм виплати одноразової допомоги, якщо нещасний випадок трапився внаслідок невиконання потерпілим вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
7.28. Контролювати своєчасність і повноту відшкодування шкоди, заподіяної застрахованому ушкодженням його здоров'я Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
Надавати працівникам правову допомогу з питань законодавства з охорони праці, соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, відшкодування шкоди, заподіяної застрахованому. Представляти та відстоювати інтереси працівників при вирішенні спірних питань з охорони праці в судових та інших державних органах.
7.29. З метою підвищення ефективності дій щодо захисту прав та інтересів потерпілих на виробництві постійно вести роботу щодо легалізації прихованого виробничого травматизму, ініціювати проведення розслідування та оформлення в установленому порядку актів
форми Н-1, взяття на облік.
7.30. Активізувати громадський контроль за підвищенням рівня знань та чітким виконанням норм і правил охорони праці усіма працюючими, виконання ними вимог трудової та технологічної дисципліни, встановленого порядку поводження із засобами праці, користування засобами індивідуального і колективного захисту, забезпечення особистої безпеки та безпеки оточуючих людей.".
Розділ IX
Соціальний захист студентів аграрних вищих навчальних закладів
11. Пункт 9.3 доповнити абзацом такого змісту:
"Сприяє організації проведення практики студентів вищих аграрних навчальних закладів за кордоном.".
12. Доповнити пунктом 9.8 такого змісту:
"9.8. Шляхом укладання Угод із Профспілками інших держав сприяє забезпеченню безпечних умов праці та соціальних гарантій студентам, що проходять практику за кордоном.".
Розділ XI
Гарантії діяльності профспілок
13. Останнє речення пункту 11.2 викласти у такій редакції:
"Погашення заборгованості із профспілкових внесків у строки встановлені в колективному договорі.".
14. Міністерству аграрної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій, Управлінню промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської державної адміністрації, управлінням агропромислового розвитку районних державних адміністрацій, власникам підприємств, уповноваженим органам або особам і виборним органам профспілки працівників АПК вжити заходів щодо забезпечення виконання встановлених в цих Змінах і доповненнях до Галузевої угоди норм і гарантій на підприємствах усіх організаційно-правових форм, які за характером виробництва належать до галузі згідно з діючим законодавством.
від |
від |
від |
від |
Міністерства аграрної політики України |
Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств |
Асоціації фермерів та приватних землевласників України |
Профспілки працівників агропромислового комплексу України |
Міністр |
Голова |
Президент |
Голова |
Ю.Мельник |
О.Боровик |
І.Томич |
В.Чепур |
Додаток 1
до Змін і доповнень
до Галузевої угоди
на 2006 - 2008 роки
МІНІМАЛЬНІ ГАРАНТОВАНІ РОЗМІРИ
годинних тарифних ставок окремих категорій робітників за видами виконуваних робіт сільськогосподарських підприємств та коефіцієнти міжрозрядних співвідношень
(в гривнях)
|
Розряди робіт |
Коефіцієнти співвідношень мінімальних гарантованих розмірів тарифних ставок робітників I розряду |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
Коефіцієнти міжрозрядних співвідношень |
1,00 |
1,09 |
1,20 |
1,35 |
1,55 |
1,80 |
|
Ручні роботи в рослинництві |
4,08 |
4,45 |
4,90 |
5,51 |
6,32 |
7,34 |
1,00 |
Ручні роботи в тваринництві |
4,73 |
5,16 |
5,68 |
6,39 |
7,33 |
8,51 |
1,16 |
Механізовані роботи в рослинництві, земляні і дорожні роботи (з урахуванням груп підприємств за регіонами) |
|
|
|
|
|
|
|
I група |
4,77 |
5,20 |
5,72 |
6,44 |
7,39 |
8,59 |
1,17 |
II група |
5,26 |
5,73 |
6,31 |
7,10 |
8,15 |
9,47 |
1,29 |
III група |
5,79 |
6,31 |
6,95 |
7,82 |
8,97 |
10,42 |
1,42 |
Механізовані роботи в тваринництві |
4,77 |
5,20 |
5,72 |
6,44 |
7,39 |
8,59 |
1,17 |
Механізовані вантажно- розвантажувальні роботи |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Транспортні роботи, виконувані тракторними агрегатами |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Ремонтні і верстатні роботи |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Примітки:
1. Годинні тарифні ставки робітників розраховані, виходячи з мінімального гарантованого розміру тарифної ставки робітника I-го розряду, середньомісячної норми тривалості робочого часу 167 години в 2009 році при 40-годинному робочому тижні та коефіцієнтів міжрозрядних співвідношень.
2. Приклад розрахунку годинної тарифної ставки робітника I розряду:
на ручних роботах в рослинництві: |
682 : 167 = 4,08 гривні |
на ручних роботах тваринництві: |
4,08 х 1,16 = 4,73 гривні |
на механізованих роботах в рослинництві
I група |
4,08 х 1,17 = 4,77 гривні |
II група |
4,08 х 1,29 = 5,26 гривні |
III група |
4,08 х 1,42 = 5,79 гривні. |
3. Групи з оплати праці трактористів-машиністів встановлюються в залежності від регіону:
I група - сільгосппідприємства Автономної Республіки Крим (крім гірських і передгірних), Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Одеської і Херсонської областей;
II група - сільгосппідприємства Вінницької, Луганської, Донецької, Кіровоградської, Полтавської, Тернопільської, Харківської, Черкаської, Чернівецької (крім гірських і передгірних), лісостепові підприємства Житомирської, Київської, Львівської, Сумської, Хмельницької та Чернігівської областей;
III група - сільгосппідприємства Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Рівненської областей, гірські і передгірні підприємства Автономної Республіки Крим, Львівської і Чернівецької областей та поліські підприємства Житомирської, Київської, Львівської, Сумської, Хмельницької і Чернігівської областей.
МІНІМАЛЬНІ ГАРАНТОВАНІ РОЗМІРИ
годинних тарифних ставок робітників інших підприємств та коефіцієнти міжрозрядних співвідношень
(в гривнях)
Види робіт, виробництв, діяльності |
Розряди робіт |
Коефіцієнти співвідношень мінімальних гарантованих розмірів тарифних ставок робітників I розряду |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Міжрозрядні тарифні коефіцієнти |
1,00 |
1,09 |
1,20 |
1,35 |
1,55 |
1,80 |
|
Підприємства первинної обробки льону та інших конопляних культур, деревообробної промисловості |
4,24 |
4,62 |
5,09 |
5,72 |
6,57 |
7,63 |
1,04 |
Житлово- комунальні господарства, інші підприємства |
4,24 |
4,62 |
5,09 |
5,72 |
6,57 |
7,63 |
1,04 |
Машинодобування |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Мікробіологічна промисловість |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Будівельні, будівельно- монтажні роботи |
5,10 |
5,56 |
6,12 |
6,89 |
7,91 |
9,18 |
1,25 |
Ремонтно- будівельні роботи |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Механізатори, зайняті на вантажно- розвантажувальних роботах (з використанням кранів, лебідок та подібних установок) |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Робітники, зайняті на верстатних роботах по обробці металу та інших матеріалів, різання на металообробних верстатах |
4,86 |
5,30 |
5,83 |
6,56 |
7,53 |
8,75 |
1,19 |
Робітники на ремонтних роботах в спеціалізованих цехах і майстернях, водопровідних і каналізаційних систем, компресорних установок |
4,32 |
4,71 |
5,18 |
5,83 |
6,70 |
7,78 |
1,06 |
Робітники на ремонті устаткування очисних споруд і промислового господарства |
4,24 |
4,62 |
5,09 |
5,72 |
6,57 |
7,63 |
1,04 |
Робітники у виробничих цехах і підрозділах, безпосередньо з налагоджування технологічного електротехнічного обладнання, електронно- обчислювальної техніки, контрольно- вимірювальних приладів і автоматики, на верстатних роботах |
4,69 |
5,11 |
5,63 |
6,33 |
7,27 |
8,44 |
1,15 |
Робітники у виробничих цехах і підрозділах, ремонт особливо складного обладнання, контрольно- вимірювальних приладів і автоматики |
4,86 |
5,30 |
5,83 |
6,56 |
7,53 |
8,75 |
1,19 |
Експлуатаційні роботи, ремонт, налагодження і обслуговування рухомого складу, шляхів, штучних споруд та інших технічних засобів залізничного транспорту: |
|
|
|
|
|
|
|
- в залізничних цехах інших підприємств і організацій |
4,24 |
4,62 |
5,09 |
5,72 |
6,57 |
7,63 |
1,04 |
- на роботах по поточному ремонту широких колій, по ремонту і наладці технологічного обладнання і засобів залізничного транспорту |
4,69 |
5,11 |
5,63 |
6,33 |
7,27 |
8,44 |
1,15 |
Торгівля і громадське харчування (продавці, кухарі і ін.) |
4,08 |
4,45 |
4,90 |
5,51 |
6,32 |
7,34 |
1,00 |
Примітки:
1. Годинні тарифні ставки робітників розраховані, виходячи з мінімального гарантованого розміру тарифної ставки робітника I-го розряду, середньомісячної норми тривалості робочого часу 167 години в 2009 році при 40-годинному робочому тижні та коефіцієнтів міжрозрядних співвідношень.
2. Мінімальна годинна тарифна ставка робітника I розряду 4,08 гривні.
3. Приклад розрахунку годинної тарифної ставки робітника I розряду:
зайнятого на верстатних роботах по обробці металу та інших матеріалів різанням на
металообробних верстатах: |
4,08 х 1,19 = 4,86 гривні. |
в мікробіологічній промисловості: |
4,08 х 1,06 = 4,32 гривні. |
................Перейти до повного тексту