1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Меморандум


Меморандум
про взаєморозуміння між Урядом України, Урядом Республіки Молдова та Європейською Комісією щодо місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова
Дата підписання: 07.10.2005
Дата набуття чинності: 07.10.2005
Уряди України, Республіки Молдова і Європейська Комісія досягли взаєморозуміння щодо такого:
Стаття I - МАНДАТ
1. Місія з надання допомоги в питаннях кордону, що діє під егідою Європейської Комісії та її партнера з реалізації Місії/оператора, та у тісному співробітництві з ОБСЄ надаватиме сприяння Урядам України і Республіки Молдова у здійсненні координованих заходів у прикордонній, митній та податковій сферах. Місія надаватиме відповідним органам державної влади України і Республіки Молдова практичні поради стосовно пов'язаних з кордоном, митних і фінансових питань та підтримуватиме заходи, що здійснюватимуться для прикордонних служб України і Молдови, митних адміністрацій, інших правоохоронних органів та інших відповідних органів державної влади в межах Механізму швидкого реагування Європейської Комісії та програми ТАСІС. Також приділятиметься увага запланованому проекту, спрямованому на створення системи обміну даними митних органів і даними щодо руху через кордон між відповідними адміністраціями України та Молдови.
2. Місія з надання допомоги в питаннях кордону надаватиме допомогу і поради посадовим особам прикордонних служб, митних адміністрацій, інших правоохоронних органів та інших відповідних органів державної влади у питаннях, пов'язаних з контролем і перевіркою вантажо- і пасажиропотоку, включаючи збирання митних зборів, процедури обліку, що застосовуються посадовими особами прикордонних служб, митних адміністрацій та інших правоохоронних органів, незалежно від того, де такі процедури застосовуються: на кордоні території, відповідно, України і Молдови, чи на розташованих всередині території зазначених країн дільницях органів внутрішніх справ і митних постах, призначених для перевірки документів і оформлення вантажів, регіональних і центральних управліннях відповідних адміністрацій.
3. Завдання Місії з надання допомоги в питаннях кордону докладно представлено в додатку.
4. Діяльність Місії з надання допомоги в питаннях кордону здійснюватиметься відповідно до положень цього Меморандуму про взаєморозуміння.
Стаття II - КООРДИНАЦІЙНІ ДОМОВЛЕННОСТІ
1. Місія Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону регулярно звітуватиме в письмовій формі перед Європейською Комісією (Штаб-квартири і Представництва в Києві та Кишиневі), Спеціальним представником ЄС в Молдові, а також перед Урядами України і Республіки Молдова щодо заходів і результатів роботи Місії з надання допомоги в питаннях кордону, у тому числі щодо ходу реалізації проектів з надання допомоги.
2. Місія з надання допомоги в питаннях кордону та її персонал (далі - експерти) не уповноважені забезпечувати дотримання законів України та, відповідно, Молдови і повинні утримуватись від будь-яких дій або діяльності, несумісних з консультативним чи контролюючим характером завдань, що на них покладено.
3. Експерти Місії, під час виконання завдань з надання допомоги, мають право без попереджень здійснювати візити до будь-яких пунктів на українсько-молдовському державному кордоні, у тому числі всіх прикордонних частин та митних постів, вздовж транзитних шляхів та до транзитних офісів, таких як Одеса та Іллічівськ, до будь-яких розташованих всередині території дільниць органів внутрішніх справ чи митних постів і служби обліку митних доходів, бути присутніми і спостерігати за проведенням митного оформлення вантажів, вивчати та копіювати митні імпортні документи, супроводжувальні комерційні документи та офіційні документи, які не містять державної таємниці, у тому числі такі, що зберігаються у комп'ютерах. Виконання завдань передбачених цим абзацом здійснюватиметься з урахуванням законодавства України та Республіки Молдова.
4. Процес обробки експертами комерційної інформації юридичних осіб здійснюється відповідно до принципів комерційної таємниці згідно з положеннями статті 287 Договору про заснування Європейського Співтовариства (в редакції від 24 грудня 2002 року).
5. Експерти Місії, у разі виникнення сумнівів, можуть звернутися із запитом до керівника відповідного митного чи прикордонного органу (наприклад, начальника митного поста, старшого зміни, начальника прикордонного поста, начальника прикордонного патруля) щодо здійснення повторної перевірки і повторної оцінки будь-якої партії вантажу, стосовно якої мито або інші збори, що сплачуються при ввезенні, вже було обраховано та сплачено. Доки запит буде розглядатися, транспортний засіб чи особи, щодо яких робився запит, не повинні залишати прикордонні чи митні пости.
6. Місія надаватиме допомогу в запобіганні незаконному перевезенню людей і товарів, що підлягають прикордонному і митному контролю, зокрема товарів, що обкладаються митом за високою ставкою, у тому числі акцизними зборами.
7. Початково допомога надаватиметься протягом 24 місяців, з можливістю продовження цього терміну відповідно до угоди між Урядами України, Республіки Молдова та Європейською Комісією, яка підтверджуватиметься обміном листами.
8. Органи влади України та Молдови зобов'язуються надати належним чином підготовлений персонал, який працюватиме разом з персоналом Місії з надання допомоги в питаннях кордону, незалежно від того, де така допомога надається і хто уповноважений забезпечувати дотримання законів, відповідно, України та Молдови. Діяльність персоналу Місії з надання допомоги в питаннях кордону обмежується згідно з положеннями пункту 2 вище.
9. Місія з надання допомоги в питаннях кордону має право створити матеріально-технічну базу в Одесі і, за умови укладення домовленості між, відповідно, органами влади України або Молдови та Місією, у будь-якому іншому місці, якщо в цьому виникне потреба. Кількість та вид транспортних засобів, а також кількісний склад персоналу, залученого до виконання завдань, може змінюватися згідно з домовленостями між органами влади України, Молдови і Місією, залежно від оперативних потреб.
10. Органи влади України та Молдови погоджуються забезпечити технічне обслуговування транспортних засобів Місії з надання допомоги в питаннях кордону, що є достатнім для здійснення діяльності, визначеної у стислому описі проекту, що додається.
11. Робота Місії розпочинається з 1 грудня 2005 року.
12. Експерти Місії носитимуть цивільний одяг і не матимуть зброї.
13. Загальна кількість експертів, які беруть участь у Місії, становить приблизно 50 осіб допоміжного персоналу та приблизно 10 осіб основного персоналу. Також, за згоди Урядів України та Республіки Молдова, для посилення Місії можуть залучатись додаткові експерти.
14. Персонал Місії з надання допомоги в питаннях кордону матиме при собі національні паспорти. Він буде тимчасово включений до дипломатичного списку Представництва Європейської Комісії в Україні як персонал, що входить до складу Місії з надання допомоги в питаннях кордону, на весь час діяльності Місії з надання допомоги в питаннях кордону. Він також матиме службові картки, які видаватимуться Європейською Комісією і підтверджуватимуть його статус персоналу Місії. Європейська Комісія поінформує Уряди України та Республіки Молдова стосовно дат прибуття та від'їзду персоналу Місії з надання допомоги в питаннях кордону.
Стаття III - ПРИВІЛЕЇ ТА ІМУНІТЕТИ
1. Іноземний персонал Місії з надання допомоги в питаннях кордону на територіях України та Республіки Молдова користується привілеями та імунітетами і несе обов'язки, які відповідають тим, що викладені у Віденській конвенції про дипломатичні зносини 1961 року і які, відповідно, надаються дипломатичним місіям, акредитованим в Україні та Республіці Молдова, та які покладаються на них, згідно із положеннями Угоди між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств про заснування представництва Комісії Європейських Співтовариств в Україні та про його привілеї та імунітети від 17 вересня 1993 року, а також Угоди між Урядом Республіки Молдова і Комісією Європейських Співтовариств про заснування представництва Комісії Європейських Співтовариств в Республіці Молдова та про його привілеї та імунітети від 28 червня 2005 року. На період виконання своєї місії, такий персонал забезпечується Міністерствами закордонних справ України та Молдови такими самими дипломатичним картками та номерними знаками на транспортні засоби, що і дипломатичний персонал Представництва Європейської Комісії.

................
Перейти до повного тексту