- Правова система ipLex360
- Законодавство
Посібник
Світового банку з надання коштів для реалізації проектів
Департамент позик
Офіційний переклад
1. Мета
1.1. Мета цього Посібника - опис процедур надання коштів позик для реалізації проектів(1). Зокрема в Посібнику роз'яснюються: a) різні методи надання коштів позик, які використовуються Банком; b) вимоги до зняття коштів з рахунка позики; c) види підтверджувальних документів, які можуть вимагатися в позичальника як доказ того, що кошти позики були використані для оплати витрат, які підлягають фінансуванню; d) критерії відкриття Спеціально виділеного рахунка; e) умови, які поширюються на аванси; f) дії, до яких може вдатися Банк, якщо вважатиме, що кошти позики не потрібні, або встановить, що такі кошти були використані неналежним чином; g) наслідки повертання коштів.
---------------
(1) "Банк" означає МБРР і МАР; "позика" означає кредит і грант; "позичальник" означає позичальника за позикою МБРР, кредиту МАР або авансу на підготовку проекту, а також одержувача гранта; "Угода про позику" означає угоду з Банком про надання кредиту або авансу. Цей Посібник з надання коштів поширюється на всі позики, кредити, аванси на підготовку проектів і гранти, які фінансуються з коштів Фонду інституціонального розвитку й Глобального екологічного фонду, якщо в документі "Операційна політика 10.20. Діяльність Глобального екологічного фонду" (готується до видання) не буде передбачено іншого. Цей Посібник поширюється також на інші гранти, які виконуються одержувачами й фінансуються з коштів траст-фондів, якщо умови угоди з донором не передбачають, як виняток, інших вимог.
2. Методи надання коштів
2.1. Принципи надання коштів у межах тієї чи тієї операції встановлюються Банком за згодою з позичальником і з урахуванням, inter alia, результатів оцінки систем, які застосовує позичальник, фінансового управління й закупівель, потреб конкретної операції в готівкових коштах, а також наявного в Банку досвіду надання коштів цьому позичальнику.
2.2. Банк надає кошти з Рахунка позики, який відкривається для кожної позики, позичальнику або за його вказівкою, застосовуючи, на свій розсуд, один чи кілька наведених нижче та визначених Банком методів видачі коштів.
a) Відшкодування витрат. Банк може відшкодовувати позичальнику витрати, які підлягають фінансуванню відповідно до Угоди про позику (витрати, які підлягають фінансуванню), які були попередньо сплачені позичальником за рахунок власних ресурсів.
b) Авансування. Банк може авансувати кошти позики на Спеціально виділений позичальником рахунок для цілей оплати витрат, які підлягають фінансуванню, у міру того, як вони виникають, а підтверджувальні документи таких витрат надаються пізніше (див. розділ 5 "Спеціально виділений рахунок").
c) Безпосередній платіж. Банк, на прохання позичальника, може напряму здійснювати платежі третій особі (наприклад, постачальнику, підряднику, консультанту) для оплати витрат, які підлягають фінансуванню.
d) Спеціальне зобов'язання. Банк може виплачувати кошти третій особі для оплати витрат, які підлягають фінансуванню, у рамках спеціальних зобов'язань, укладених письмово на прохання позичальника на умовах, погоджених Банком і позичальником.
3. Зняття коштів позики
3.1. Підписи вповноважених осіб. До того, як кошти позики можуть бути зняті з Рахунка позики або зарезервовані на Рахунку позики, уповноважений представник позичальника, зазначений в Угоді про позику, повинен надати Банкові: a) прізвище(-а), ім'я (імена) та по батькові посадової(-их) особи (осіб), уповноваженої(-их) підписувати заявки на зняття коштів і заявки на спеціальне зобов'язання (сукупно - Заявки), та b) засвідчені зразки підпису(-ів) цієї (цих) посадової(-их) особи (осіб). Якщо на Заявках вимагається більше, ніж один підпис, Позичальник повинен чітко зазначити це й оперативно повідомити Банкові про будь-які зміни, які стосуються повноважень підписувати Заявки.
3.2. Заявки. Форма й зміст Заявок, які надсилаються до Банкові, повинні відповідати вимогам, які обґрунтовано зазначені Банком. Форми Заявок можна отримати в режимі он-лайн на Інтернет-сайті "Client Connection" за адресою: http://clientconnection.worldbank.org, або в Банку, на запит.
3.3. У випадку зняття коштів з Рахунка позики для виплати авансу позичальник повинен надати оригінал підписаної заявки на зняття коштів. У випадку зняття коштів з Рахунка позики для відшкодування витрат або здійснення безпосередніх платежів, а також у випадку складання звіту про використання авансу позичальник повинен надати оригінал підписаної заявки на зняття коштів разом з однією копією кожного підтверджувального документа (див. розділ 4 "Вимоги до підтверджувальних документів"). У випадку зняття коштів з Рахунка позики під Спеціальне зобов'язання, позичальник повинен надати оригінал підписаної заявки на спеціальне зобов'язання разом з копією акредитива. Банк залишає за собою право не приймати або не розглядати дублікати копій Заявок і підтверджувальних документів та, на свій розсуд, може повертати або знижувати такі дублікати.
3.4. Доставка за допомогою електронних засобів зв'язку. Банк може дозволити позичальнику використовувати електронні засоби зв'язку для доставки в Банк Заявок та підтверджувальних документів у порядку та на умовах, зазначених Банком. Заявки та підтверджувальні документи, які доставлено відповідно до положень цього пункту, уважаються наданими Банку для цілей виконання вимог пунктів 3.2 й 3.3 цього Посібника.
3.5. Мінімальна сума, яка зазначається в Заявках. Банк установлює мінімальну суму, яку можна зазначати в Заявках, у випадку відшкодування витрат, безпосереднього платежу або зняття коштів під спеціальне зобов'язання. Банк залишає за собою право не приймати Заявки, сума яких не досягає встановленого мінімуму.
3.6. Період надання коштів позики. Банк оброблює Заявки тільки після того, як Угода про позику набирає чинності відповідно до його умов. Витрати, на фінансування яких подаються Заявки, повинні бути:
a) сплачені i) при настанні або після дати укладення Угоди про позику, або ii) у випадку операцій, які припускають ретроактивне фінансування, при настанні або після більш ранньої дати, зазначеної для цієї мети в Угоді про позику;
b) зазнані при настанні або до настання дати закриття, зазначеної або згаданої в Угоді про позику (Дата закриття), за винятком випадків, коли є спеціальна домовленість з Банком про інше.
3.7. Період надання коштів позики закінчується при настанні кінцевої дати, яку Банк установлює для одержання Банком заявок на зняття коштів і підтверджувальних документів (Кінцева дата видачі коштів). Кінцева дата видачі коштів може збігатися з Датою закриття або наступати не пізніше чотирьох місяців після Дати закриття. Зазвичай для цілей сприяння планомірному завершенню проекту й закриттю Рахунка позики Банк не приймає заявок на зняття коштів або підтверджувальних документів, одержаних після Кінцевої дати видачі коштів. До настання цих дат позичальник повинен оперативно інформувати Банк про будь-які передбачувані затримки в ході реалізації проекту або адміністративні проблеми виключного характеру. Банк повідомляє позичальнику про будь-які винятки, які він може припустити стосовно Кінцевої дати видачі коштів.
3.8. Умови надання коштів. Якщо в Угоді про позику є яка-небудь умова видачі коштів за конкретною категорією витрат, Банк видасть кошти позики за цією категорією тільки після того, як буде виконана ця умова й Банк повідомить про це позичальнику.
4. Вимоги до підтверджувальних документів
4.1. Позичальник надає Банкові підтверджувальні документи, щоб показати, що кошти позики були використані або використовуються для оплати витрат, які підлягають фінансуванню.
4.2. У випадку зняття коштів під спеціальне зобов'язання, комерційний банк надсилає безпосередньо до Банку підтвердження того, що умови виплати зарезервованих коштів виконані.
4.3. Види підтверджувальних документів. Банк вимагає або копії вихідних документів, які підтверджують витрати, що підлягають фінансуванню (Облікові записи), або стислі звіти про витрати (Стислі звіти), форма й зміст яких повинні відповідати вказівкам Банку. До числа Облікових записів належать такі документи, як рахунки-фактури й розписки. Стислий звіт може являти собою або a) непідтверджений аудитором проміжний фінансовий звіт, необхідний за Угодою про позику (Проміжний фінансовий звіт), або b) витратну відомість, в якій наведено зведення витрат, які підлягають фінансуванню й виплачених протягом зазначеного періоду (Витратна відомість). У будь-якому випадку позичальник зобов'язаний зберігати вихідні документи, які підтверджують фінансування витрат, і надавати їх у розпорядження аудиторів або інспекторів.
4.4. Банк визначає види підтверджувальних документів, які повинен надати позичальник, ураховуючи при цьому застосовуваний метод надання коштів. До числа підтверджувальних документів належать:
a) у випадку подання заявок стосовно відшкодування витрат: i) Проміжні фінансові звіти, ii) Витратні відомості, iii) Облікові записи або iv) Облікові записи, витребувані Банком для підтвердження конкретних витрат, і Витратні відомості для всіх інших витрат;
b) у випадку надання звітів про використання авансів: i) Проміжні фінансові звіти, ii) Витратні відомості, iii) Облікові записи або iv) Облікові записи, витребувані Банком для підтвердження конкретних витрат, і Витратні відомості для всіх інших витрат;
c) у випадку заявок на безпосередні платежі: Облікові записи;
d) будь-які інші підтверджувальні документи, які Банк може витребувати, надіславши повідомлення позичальнику.
4.5. Відсутність фінансових звітів, підтверджених аудитором. Якщо протягом строку, зазначеного в Угоді про позику, позичальник не надав будь-якого з підтверджених аудитором Фінансових звітів, необхідних відповідно до Угоди про позику, Банк, на свій розсуд, може відмовитися приймати заявки на зняття коштів, підтверджені Стислими звітами, навіть у випадку, коли звіти супроводжуються Обліковими записами.
................Перейти до повного тексту