1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Угода


УГОДА
між Україною і Європейським Союзом про участь України у програмі Європейського Союзу Горизонт 2020 - Рамкова програма з досліджень та інновацій (2014-2020)
( Угоду ратифіковано Законом № 604-VIII від 15.07.2015 )
Україна, з однієї сторони, та
Європейська комісія (далі - Комісія) від імені Європейського Союзу, з іншої сторони (далі разом - Сторони),
беручи до уваги те, що:
(1) Протокол III до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з іншої сторони, щодо рамкової угоди між Україною і Європейським Союзом про загальні засади участі України у програмах ЄС передбачає статтею 5, що конкретні терміни та умови участі України у кожній конкретній програмі, зокрема фінансовий внесок та процедури звітності і оцінки, визначаються компетентними органами України та Комісією.
Протокол тимчасово застосовується з 1 листопада 2014 року.-1
(2) 11 грудня 2013 року Європейський Парламент і Рада прийняли Регламент № 1291/2013/EU про створення нової Програми ЄС з досліджень та інновацій "Горизонт 2020 - Рамкова програма з досліджень та інновацій" (2014-2020)-2 (далі - Програма).
(3) Програма спрямована на сприяння досягненню єдиного європейського наукового простору та інноваційного союзу.
(4) Згідно зі статтею 7 Регламенту № 1291/2013/EU конкретні терміни та умови, що стосуються участі асоційованої країни у Програмі, у тому числі фінансового внеску, який має базуватися на показнику валового внутрішнього продукту асоційованої країни, визначаються міжнародним договором між Союзом і асоційованою країною.-3
__________
-1Рішення Ради від 29 вересня 2014 року № 2014/691/EU (OJ L289, 3.10.2014, p.1).
-2 Регламент Європейського Парламенту та Ради про створення Горизонту 2020 - Рамкової програми з досліджень та інновацій (2014-2020) (OJ L347, 20.12.2013, p.104).
-3 В контексті цієї Угоди Сторони розглядають термін "Угода" у значенні "Меморандуму про взаєморозуміння", що передбачено у статті 5 Протоколу .
домовились про таке:
Стаття 1
Сфера застосування Програми
1. Україна бере участь в Програмі в якості асоційованої країни включаючи окремі програми та правила участі, які визначено нижче:
Регламент № 1291/2013/EU про створення Рамкової програми Горизонт 2020 з досліджень та інновацій (2014-2020);-4
Регламент Європейського Парламенту та Ради № 1290/2013/EU від 11 грудня 2013 року-5, що встановлює правила участі у програмі Горизонт 2020, включаючи делеговані акти та будь-які інші подальші правила;
Рішення Ради № 743/2013/EU про створення Спеціальної програми з реалізації "Горизонт 2020"-6 та інші правила, що відносяться до реалізації Програми Горизонт 2020.
2. Регламент Європейського Парламенту та Ради № 294/2008/EC зі змінами, внесеними Регламентом Європейського Парламенту та Ради № 1292/2013 про заснування Європейського інституту інновацій та технологій, застосовується до участі українських організацій у освітніх та інноваційних товариствах.-7
__________
-4 Регламент Європейського Парламенту та Ради про створення Горизонту 2020 - Рамкової програми з досліджень та інновацій (2014-2020) (OJ L347, 20.12.2013, p.104).
-5 Регламент Європейського Парламенту та Ради, що встановлює правила участі у Програмі Горизонт 2020 (OJ L347, 20.12.2013, p.81).
-6 Рішення Ради № 743/2013/EU про створення Спеціальної програми (OJ L347, 20.12.2013, p.965).
-7 Регламент Європейського Парламенту та Ради № 1292/2013 від 11 грудня 2013 року із змінами, до Регламенту Європейської Комісії № 294/2008 про заснування Європейського інституту інновацій та технологій (OJ L347, 20.12.2013, p.174).
Стаття 2
Умови асоціації України в Програмі
1. Україна бере участь у заходах Програми відповідно до умов, зазначених у цій Угоді, зокрема відповідно до правових актів, зазначених у статті 1 цієї Угоди і додатках до неї.
2. Юридичні особи України беруть участь у непрямих заходах Програми, фінансованих з бюджету 2015 року і в подальшому, на тих же умовах, що застосовуються до юридичних осіб держав-членів Європейського Союзу, за умови дотримання правил та умов, встановлених або згаданих у цій Угоді.
3. Юридичні особи України беруть участь у діяльності освітніх та інноваційних товариств на тих же умовах, що застосовуються до юридичних осіб держав-членів Європейського Союзу.
4. В разі якщо Європейський Союз встановлює норми реалізації статей 185 і 187 Договору про функціонування Європейського Союзу, Україні дозволяється брати участь у формальних структурах, створених у рамках цих положень, відповідно до рішень і правил, які були або будуть схвалені для створення таких формальних структур.
5. Юридичні особи України беруть участь у діяльності Об'єднаного дослідницького центру, фінансованої з бюджету 2015 року і в подальшому, на тих же умовах, що застосовуються до юридичних осіб держав-членів Європейського Союзу.
6. Для участі у Програмі Україна сплачує свій фінансовий внесок до загального бюджету Європейського Союзу відповідно до статті 3 та Додатку II до цієї Угоди.
7. Представникам України дозволяється брати участь у якості спостерігачів в комітеті, зазначеному у статті 10.1 Рішення № 743/2013/EU про встановлення Спеціальної програми щодо реалізації "Горизонт 2020", відповідальному за моніторинг імплементації Програми за напрямками, які стосуються України.
Цей комітет засідає без присутності представників України під час голосування. Україна інформується про результати голосування.
Участь, відповідно до цього пункту, включаючи процедури отримання інформації та документації, встановлюється у такій же формі як і для представників держав-членів Європейського Союзу.
8. Транспортні та добові витрати представників та експертів України для участі в якості спостерігачів у роботі комітету, згаданого у статті 10.1 Рішення № 743/2013/EU про встановлення Спеціальної програми щодо реалізації "Горизонт 2020", або у інших засіданнях щодо реалізації Програми, відшкодовуються Комісією на тій же основі, і відповідно до процедур, що діють в даний час для представників держав-членів Європейського Союзу.
9. Представники України беруть участь у роботі Ради правління Об'єднаного дослідницького центру відповідно до Регламенту роботи Ради правління Об'єднаного дослідницького центру.
Участь, відповідно до цього пункту, включаючи процедури отримання інформації та документації, встановлюється у такій же формі як і для представників держав-членів Європейського Союзу.
10. Англійська, як одна з офіційних мов Європейського Союзу, використовується для процедур, пов'язаних із запитами, грантовими угодами та звітами, а також для інших юридичних та адміністративних аспектів Програми.
Стаття 3
Фінансові внески
1. Україна сплачує за кожен рік участі у Програмі фінансовий внесок до загального бюджету Європейського Союзу.
Фінансовий внесок України додається до суми, що визначається щороку у загальному бюджеті Європейського Союзу для задоволення фінансових зобов'язань, що випливають з різних форм заходів, необхідних для реалізації, управління та функціонування Програми.
2. Частина фінансового внеску України може, за зверненням України, забезпечуватися за рахунок відповідного зовнішнього інструменту допомоги Європейського Союзу. У випадку такої допомоги її умови будуть визначені у відповідних фінансових угодах.
3. Правила, що регулюють фінансові внески України, викладені у Додатку II до цієї Угоди.
Стаття 4
Звітність та оцінка
1. Без шкоди для повноважень Комісії та Європейської рахункової палати стосовно контролю та оцінки Програми, участь України в Програмі знаходитиметься під постійним спільним контролем України та Комісії на партнерських засадах.
2. Правила щодо фінансового контролю, відшкодувань та інших заходів протидії шахрайству, викладені в Додатку III до цієї Угоди.
Стаття 5
Комітет Україна-ЄС з досліджень та інновацій
1. Відповідно до цієї Угоди створюється Комітет України та Європейського Союзу з досліджень та інновацій (далі - Спільний Комітет).
2. Функції Спільного Комітету включають:
- забезпечення огляду та оцінки реалізації цієї Угоди;
- розгляд будь-яких шляхів покращення та подальшого розвитку співробітництва;
- розгляд будь-яких питань, пов'язаних з тлумаченням або застосуванням цієї Угоди.
3. Діяльність Спільного Комітету доповнює та відповідає роботі органів, створених відповідно до Угоди про партнерство і співробітництво між Україною, з однієї сторони, і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами, з іншої, а також Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з іншої.
4. Спільний Комітет складається з представників України і Європейського Союзу.
5. Спільний Комітет проводить засідання на прохання будь-якої із Сторін.
6. Спільний Комітет затверджує свій регламент роботи.
Стаття 6
Набрання чинності
1. Сторони ратифікують або затверджують цю Угоду відповідно до своїх внутрішніх процедур. Документи про ратифікацію чи затвердження передаються дипломатичними каналами на зберігання до Європейської Комісії.
2. Ця Угода набирає чинності з дати передачі на зберігання останнього документу про ратифікацію або затвердження і діє протягом строку дії Програми.
Стаття 7
Заключні положення
1. Дія цієї Угоди може бути припинена будь-якою із Сторін в будь-який час протягом строку дії Програми на підставі письмового повідомлення про намір припинити участь у Програмі.
За умови дотримання відповідних положень, Угода припиняє свою дію через три календарні місяці після дати отримання письмового повідомлення відповідною Стороною.
Закінчення строку дії та/або припинення дії цієї Угоди не впливає на:
(a) будь-які проекти чи заходи, які знаходяться в стані реалізації;
(b) виконання будь-яких контрактних домовленостей, які застосовуються до цих проектів і заходів.
У разі припинення дії цієї Угоди, Європейський Союз відшкодовує Україні частину внеску в загальний бюджет Європейського Союзу, що не буде витрачений через припинення дії цієї Угоди.
2. Додатки становлять невід'ємну частину цієї Угоди.
3. Ця Угода може бути змінена лише в письмовій формі за взаємною згодою Сторін.
4. Участь України, на її прохання, в якості асоційованої країни в подальшій рамковій програмі Союзу з досліджень та інновацій повинна бути предметом нової угоди, яка укладатиметься між Сторонами.
Учинено в м. Києві 20 березня 2015 pоку у двох примірниках, кожний українською та англійською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.
За Україну За Європейську Комісію
(підпис) (підпис)
Додаток I
УМОВИ
участі юридичних осіб України в Програмі
1. З метою участі України у Програмі, юридична особа України визначається як будь-яка фізична або юридична особа заснована в Україні, створена і визнана у встановленому національним законодавством порядку, яка володіє правоздатністю і може, діючи від свого імені, користуватись правами та нести обов’язки. У випадку фізичних осіб, під посиланням на створення мається на увазі постійне місце проживання.
В контексті даної Угоди, суб’єкт, який не володіє правоздатністю відповідно до законодавства України, розглядається як такий, що прирівнюється до юридичної особи за умови дотримання вимог, викладених у статті 131 (2) Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012-8 та статті 198 Регламенту (ЄС) № 1268/2012-9.
__________
-8 Регламент Європейського Парламенту та Ради (ЄС, Євратом) № 966/2012 від 25 жовтня 2012 року про фінансові правила, що застосовуються до загального бюджету Союзу (OJ L298, 26.10.2012).
-9 Регламент про Комісію (ЄС) № 1268/2012 від 29 жовтня 2012 року про правила застосування Регламенту Європейського Парламенту та Ради (ЄС, Євратом) № 966/2012 про фінансові правила, що застосовуються до загального бюджету Союзу (OJ L362, 31.12.2012).
2. Враховуючи те, що ЄС не визнає незаконну анексію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, юридичні особи, створені в Автономній Республіці Крим чи місті Севастополі не мають права брати участь в Програмі. У випадку припинення незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, це положення буде переглянуто.
3. Участь юридичних осіб України у Програмі відбувається на умовах, визначених для юридичних осіб, що засновані в "асоційованій країні", як зазначено в правилах участі.

................
Перейти до повного тексту