- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Розпорядження
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 17 листопада 2004 р. N 861-р Київ |
Про схвалення Концепції Державної програми створення сприятливих умов для стабілізації та розвитку рослинництва на 2005-2010 роки
1. Схвалити Концепцію Державної програми створення сприятливих умов для стабілізації та розвитку рослинництва на 2005-2010 роки, що додається.
2. Мінагрополітики, Мінекономіки і Мінфіну разом з Українською академією аграрних наук розробити та подати у шестимісячний строк Кабінетові Міністрів України проект Державної програми створення сприятливих умов для стабілізації та розвитку рослинництва на 2005-2010 роки.
Прем'єр-міністр України | В.ЯНУКОВИЧ |
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 17 листопада 2004 р. N 861-р
КОНЦЕПЦІЯ
Державної програми створення сприятливих умов для стабілізації та розвитку рослинництва на 2005-2010 роки
I. Проблема, для розв'язання якої розробляється Програма
Рослинництво є основною стратегічною галуззю сільського господарства, рівень розвитку якої визначає ступінь продовольчої безпеки держави, якість харчування населення, а отже, і здоров'я нації.
Основними причинами, які зумовили спад виробництва продукції рослинництва та зниження його ефективності, є недостатня обґрунтованість проведення глибоких структурних реформ галузі та підтримка сільськогосподарських товаровиробників, неприйнятність умов кредитування, поглиблення диспаритету цін на сільськогосподарську продукцію, звуження внутрішнього ринку внаслідок зниження платоспроможності населення.
Поглиблення в останні роки кризових явищ у рослинництві супроводжується значним зниженням родючості ґрунтів, недотриманням вимог сівозміни, погіршенням структури посівних площ, недооцінкою важливості полезахисного лісорозведення, втратою генетичного потенціалу у рослинництві, що призвело до зменшення обсягів виробництва рослинницької продукції.
Порівняно з 1990 роком обсяги виробництва зерна в усіх категоріях господарств зменшилися на 18 млн. тонн, або в 1,5 раза проти середнього показника за останні три роки, цукрових буряків - на 29,8 млн. (у 3 рази), льону-довгунця - на 97 тис. тонн (майже в 10 разів).
На ринку продукції рослинництва спостерігається незбалансованість попиту і пропонування, дається взнаки недостатня розвинутість інфраструктури. Товарообмін здійснюється переважно з допомогою посередників, а товаровиробники не стали його реальними учасниками.
Цінова ситуація та попит на продовольчі товари не прогнозуються. Ціни формуються під впливом регіональної собівартості продукції, попиту, пропонування та інших факторів.
Разом з тим у рослинництві відбулися деякі зрушення. Зокрема, за останні три роки середньорічні обсяги валового виробництва зерна (порівняно з 1996-2000 роками) збільшилися на 6,8 млн. тонн, у тому числі пшениці - на 1 млн. і кукурудзи - на 2,5 млн., льону-довгунця - на 4,3 тис., соняшнику - на 0,6 млн., картоплі - на 1 млн. та овочів - на 0,7 млн. тонн. Однак виробництво цукрових буряків зменшилося майже на 2 млн. тонн.
Залишаються невирішеними питання стабілізації виробництва зерна, особливо продовольчого, а також цукрових буряків та іншої продукції рослинництва, збільшення напрямів і обсягу надання галузі державної підтримки.
Нестійкість динаміки виробництва продукції рослинництва поряд з іншими факторами призводить до коливання рівня затрат на 1 гектар посіву і собівартості одиниці продукції, а недосконалість цінової політики - до зниження прибутковості та рентабельності галузі.
II. Аналіз причин виникнення проблеми Основними причинами виникнення проблеми є:
несприятлива цінова політика на ринку продукції рослинництва та неефективність економічного механізму підтримки галузі, зокрема селекції і насінництва;
різке погіршення балансу гумусу, азоту, фосфору і калію, що зумовлює втрату понад 10 відсотків енергетичного потенціалу ґрунту;
відсутність системи раціонального використання земель, їх охорони, оптимізації структури угідь, відновлення і використання зрошувальних та осушувальних систем, відтворення, підвищення та охорони родючості ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення;
недостатні обсяги вирощування зернових колосових, кукурудзи, сої, цукрових буряків та інших культур за інтенсивними технологіями, зокрема на основі збільшення доз внесення добрив і виконання комплексу робіт із захисту посівів від бур'янів, хвороб і шкідників;
недостатнє впровадження новітніх малозатратних технологій виробництва екологічно чистої сільськогосподарської продукції із збереженням навколишнього середовища;
низький рівень інтеграційних процесів у виробництві продукції рослинництва.
III. Мета Програми
Мета Програми полягає у визначенні основних напрямів державної політики щодо створення сприятливих умов для стабілізації та розвитку рослинництва на 2005-2010 роки, зокрема:
доведення обсягів валового виробництва зерна у 2010 році до 42 млн. тонн, у тому числі озимої пшениці - 20,2 млн., кукурудзи - 7,4 млн., цукрових буряків - 21 млн., олійних культур - 4 млн., картоплі - 19 млн., овочів - 7 млн., льону-довгунця - 19 тис., хмелю - 1,2 тис., сої - 1,5 млн. тонн;
................Перейти до повного тексту