- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 5 липня 2004 р. N 833 Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 174 від 12.03.2008 )
Про затвердження Державної програми розвитку компресорного та мембранного машинобудування на 2005-2014 роки
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Державну програму розвитку компресорного та мембранного машинобудування на 2005-2014 роки (далі - Програма), що додається.
2. Міністерству фінансів, Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції щороку під час формування показників проекту Державної програми економічного та соціального розвитку і Державного бюджету України на відповідний рік передбачати кошти на виконання Програми виходячи з реальних можливостей бюджету.
3. Міністерству промислової політики щороку до 20 січня інформувати Кабінет Міністрів України про хід виконання Програми.
Прем'єр-міністр України | В.ЯНУКОВИЧ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 липня 2004 р. N 833
ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
розвитку компресорного та мембранного машинобудування на 2005-2014 роки
Загальні положення
Для інноваційного розвитку галузей промисловості та адаптації його до вимог Світової організації торгівлі необхідно забезпечити виробництво ресурсозберігаючого обладнання загального призначення, яким є сучасне енергозберігаюче компресорне та мембранне обладнання.
Україна має значний потенціал розвитку компресорної і мембранної техніки. Це спеціальні потужні компресори для вугільної, металургійної, нафтогазової, авіаційної, автотракторної, хімічної галузей промисловості та серійні машини для інших галузей.
Технологічні можливості вітчизняних підприємств з виробництва компресорної техніки та мембранних технологій не дають змоги швидко і з малими витратами переходити на виробництво нових видів техніки. Основні фонди підприємств здебільшого зношені, їх виробничий та науково-технічний потенціал оптимально не структурований. Зовсім не виробляються мембрани і мембранні модулі.
Обсяги виробництва та реалізації компресорної техніки недостатні для задоволення навіть мінімальних технологічних потреб підприємств, які становлять близько 10 тис. одиниць щороку.
За результатами вибіркового обстеження відповідності компресорного обладнання вимогам безпечного ведення робіт, на окремих підприємствах експлуатується близько 30 тис. компресорних установок, понад 40 відсотків з яких відпрацювали встановлені строки, майже 27 відсотків потребують проведення ремонтних робіт відповідно до технічних умов, а понад 10 відсотків підлягають виведенню з експлуатації. Лише на цих підприємствах експлуатація такого обладнання у 2002 році призвела до чотирьох нещасних випадків.
Серійна компресорна техніка більшості підприємств вже не відповідає сучасним вимогам енергозбереження і нормативним актам з охорони праці. Виробництво металомістких з низьким коефіцієнтом корисної дії поршневих та шестеренчастих машин застарілих конструкцій, які не переглядалися ось уже впродовж десятків років, треба замінити на нові енерго- і ресурсозберігаючі компресори, виготовлені за передовими прогресивними технологіями.
Експлуатація застарілих машин призводить до наднормативних витрат енергоносіїв.
Результати аналізу функціонування внутрішнього ринку компресорної техніки свідчать про невизначеність його інфраструктури, недосконалість механізмів середньо- та довгострокового кредитування виробників і споживачів, високі ставки кредитування, безсистемну дію механізму часткової компенсації вартості складної техніки та недостатню ефективність застосування фінансового лізингу через обмеженість коштів.
В останні роки виникла тенденція неухильного збільшення присутності на внутрішньому ринку компресорної техніки іноземного виробництва. Так, за період з 1 січня 2000 р. до 31 липня 2003 р. в Україну ввезено 1317 одиниць компресорної техніки різної модифікації на загальну суму понад 16,6 млн доларів США.
Через відсутність вітчизняного дослідного виробництва та випробувальних лабораторій для закупівлі такої кількості компресорних установок за кордоном для задоволення потреби лише обстежених підприємств потрібно понад 3,8 млрд доларів США, а для закупівлі азотномембранної техніки - 5-7 млрд доларів США.
З метою забезпечення розвитку компресорного та мембранного машинобудування необхідно прискорити:
розроблення і виробництво нових зразків конкурентоспроможного обладнання з використанням сучасної науково-технічної та технологічної бази;
розширення ринку складної компресорної техніки;
створення умов для розвитку вітчизняної компресорної та оригінальної мембранної технології шляхом:
- розроблення і реалізації проектів створення нових виробництв з розширеним впровадженням високих ресурсозберігаючих технологій, гнучких виробництв та систем забезпечення якості і сертифікації продукції;
- реалізації податкової та інвестиційної політики, що дасть змогу забезпечити збільшення обсягів фінансування за рахунок коштів підприємств, довгострокових кредитів, інвестицій і державної підтримки;
- виділення коштів для розвитку фінансового лізингу;
- забезпечення використання фінансових (власних коштів підприємств, інвестиційних і бюджетних коштів), матеріально-технічних та інших ресурсів для подальшого зміцнення науково-технічного потенціалу машинобудування.
Цю Програму розроблено з метою створення необхідних умов для розвитку в Україні компресорного та мембранного машинобудування.
Основні завдання, напрями та шляхи забезпечення виконання Програми
Основними завданнями Програми є:
створення інтелектуальної власності у галузі високих технологій;
забезпечення економії енергоресурсів за рахунок використання нової компресорної та мембранної техніки;
задоволення потреб внутрішнього ринку у конкурентоспроможній енергозберігаючій компресорній та мембранній техніці вітчизняного виробництва;
збільшення експортного потенціалу держави;
залучення вітчизняних виробників до виготовлення імпортозамінних комплектувальних вузлів, що сприятиме використанню потужного науково-технічного та виробничого потенціалу;
соціальний захист населення шляхом створення близько 6 тис. робочих місць, що дасть змогу зменшити соціальну напругу в суспільстві;
забезпечення населення чистою питною водою;
поліпшення екологічного стану річок в Україні.
Виконання Програми передбачається здійснювати за такими напрямами:
формування макротехнологічних галузеутворювальних комплексів з виробництва компресорної та мембранної техніки шляхом впровадження нових технологій;
створення нового дослідного виробництва порожнисто-волоконних мембран і мембранних модулів;
виготовлення дослідних зразків і налагодження виробництва нових видів компресорів та модернізація існуючих моделей;
розвиток ринку компресорної та мембранної техніки, створення системи його моніторингу;
проведення робіт із створення вітчизняного дослідного виробництва комплектувальних частин до компресорної та мембранної техніки;
підготовка та подання до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо державної підтримки розвитку фінансового лізингу та інших шляхів придбання компресорної та мембранної техніки.
Задоволення потреб внутрішнього ринку у конкурентоспроможній енергозберігаючій компресорній та мембранній техніці вітчизняного виробництва передбачається здійснювати шляхом:
модернізації існуючої складної компресорної техніки (гвинтових і поршневих компресорів);
розроблення та виготовлення дослідних зразків, налагодження серійного виробництва нових видів обладнання (мультипликаторні відцентрові і газові компресори);
розширення мережі та удосконалення технічного обслуговування компресорної техніки і збільшення строку її гарантійного обслуговування.
Виконання робіт, пов'язаних із створенням мембранного машинобудування, передбачається здійснити з використанням сучасного вітчизняного обладнання, матеріалів і комплектувальних виробів, крім окремих його видів, які сьогодні в Україні не виготовляються. Можлива закупівля за кордоном окремих елементів систем автоматизованого проектування.
................Перейти до повного тексту