1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 13 листопада 2013 р. № 828
Київ
Про затвердження Порядку атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1055 від 06.10.2023 № 919 від 13.08.2024 )
Відповідно до частини двадцять першої статті 48 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників, що додається.

Прем'єр-міністр України

М.АЗАРОВ

Інд. 70


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 13 листопада 2013 р. № 828
ПОРЯДОК
атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників (громадян України, які приймаються на роботу), видачі свідоцтва про атестацію, посвідчення, книжки та жетона рятувальника, а також перелік документів, які необхідно подати для їх одержання.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
1-1. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України, Цивільному кодексі України, Законах України "Про об’єкти підвищеної небезпеки", "Про екстрену медичну допомогу", "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг", Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 34, ст. 1217).
( Порядок доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
2. Атестації підлягають державні, регіональні, комунальні аварійно-рятувальні служби, аварійно-рятувальні служби громадських організацій та аварійно-рятувальні служби підприємств, установ та організацій (далі - об’єктові аварійно-рятувальні служби), рятувальники, які працюють на контрактній основі (за трудовим договором), а також громадяни України, які приймаються на роботу до аварійно-рятувальної служби на контрактній основі (за трудовим договором).
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
3. Атестація аварійно-рятувальних служб і рятувальників (громадян України, які приймаються на роботу) проводиться з метою перевірки їх здатності до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж, а також для надання права на проведення таких робіт.
Особливістю проведення атестації спеціалізованих аварійно-рятувальних служб, укомплектованих кваліфікованим водолазним складом і спеціальним оснащенням для виконання водолазних робіт (далі - спеціалізована аварійно-рятувальна служба), є проведення сертифікації водолазних підрозділів. Метою такої сертифікації є визначення переліку видів водолазних робіт, які здатний виконувати водолазний підрозділ з урахуванням класної кваліфікації, присвоєної особам, допущеним до виконання таких робіт та наявного оснащення.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
4. Атестація рятувальників (громадян України, які приймаються на роботу) проводиться з метою визначення:
рівня спеціальної, фізичної підготовки, обсягу знань, умінь і практичних навичок рятувальників (громадян України, які приймаються на роботу), у тому числі навичок надання домедичної допомоги;
знання ними аварійно-рятувальної справи і тактики ліквідації аварій та надзвичайних ситуацій;
придатності за станом здоров’я до виконання аварійно-рятувальних робіт.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
5. Атестованим аварійно-рятувальним службам видається свідоцтво про атестацію за формою згідно з додатком 1, атестованим рятувальникам - посвідчення рятувальника за формою згідно з додатком 2, книжка рятувальника за формою згідно з додатком 3 та жетон рятувальника за формою згідно з додатком 4.
6. Ведення електронного реєстру атестованих аварійно-рятувальних служб і рятувальників здійснюється в порядку, встановленому МВС.
( Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
6-1. Документи в електронній формі подаються до міжвідомчої атестаційної комісії з дотриманням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги" та "Про електронні документи та електронний документообіг".
( Порядок доповнено пунктом 6-1 згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
Організація атестації аварійно-рятувальних служб і рятувальників
7. Атестацію аварійно-рятувальних служб і рятувальників (громадян України, які приймаються на роботу) проводить міжвідомча атестаційна комісія, яка утворюється Кабінетом Міністрів України.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
8. Завдання та порядок організації роботи міжвідомчої атестаційної комісії визначаються положенням про неї, затвердженим МВС.
( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
9. Результати засідання міжвідомчої атестаційної комісії викладаються у відповідних протоколах за формами згідно з додатками 7 і 8. Протоколи та документи атестованих служб підлягають зберіганню в установленому порядку.
10. Функції з проведення сертифікації водолазних підрозділів спеціалізованих аварійно-рятувальних служб та підготовки відповідних висновків, що подаються на розгляд міжвідомчої атестаційної комісії, покладаються на ДСНС.
Порядок проведення сертифікації водолазних підрозділів спеціалізованих аварійно-рятувальних служб затверджується МВС.
( Абзац другий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
Атестація аварійно-рятувальних служб
11. Аварійно-рятувальна служба атестується у разі, коли не менш як 80 відсотків рятувальників, які безпосередньо беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, атестовані на право ведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
Спеціалізовані аварійно-рятувальні служби підлягають сертифікації у разі, коли у своєму складі мають не менше одного працівника, допущеного до медичного забезпечення водолазних спусків, та не менше трьох водолазів, зокрема одного з кваліфікацією 1 або 2 класу I-II групи спеціалізації та двох з кваліфікацією 3 класу III групи спеціалізації.
11-1. Атестація аварійно-рятувальних служб проводиться за такими видами:
1) первинна атестація проводиться під час створення аварійно-рятувальних служб;
2) періодична атестація проводиться один раз на п’ять років;
3) позачергова атестація проводиться під час реорганізації аварійно-рятувальної служби, перепрофілювання (зміни кодів і видів виконуваних аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт), у разі групового нещасного випадку з рятувальниками, які працюють на контрактній основі (за трудовим договором) у такій аварійно-рятувальній службі.
( Порядок доповнено пунктом 11-1 згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
12. Для проходження атестації керівник аварійно-рятувальної служби подає міжвідомчій атестаційній комісії в електронній формі:
( Абзац перший пункту 12 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
1) заяву за формою згідно з додатком 9;
2) заяву про проведення перевірки діяльності аварійно-рятувальної служби та її готовності до дій за призначенням, складену в довільній формі;
( Підпункт 2 пункту 12 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
3) виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
( Підпункт 3 пункту 12 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
4) пояснювальну записку з обґрунтуванням необхідності підтвердження відповідної спеціалізації служби на виконання конкретних аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;
5) інформацію про структуру, штатний розпис аварійно-рятувальної служби, список особового складу;
6) нормативи готовності аварійно-рятувальної служби до дій за призначенням, затверджені її засновником;
7) затверджений засновником служби табель оснащення (табель до штату) служби технікою, спорядженням, засобами зв’язку та оповіщення з відмітками про наявність, інформацію про забезпеченість службовими приміщеннями та навчально-тренувальним комплексом;
( Підпункт 7 пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
8) документи навчально-методичної бази у разі здійснення спеціальної підготовки особового складу на власному навчально-тренувальному комплексі, або відомості про спеціальну підготовку на навчально-тренувальних комплексах інших підприємств, установ та організацій, у тому числі за кордоном, відомості про наявність ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної) освіти, виданої МОН (за наявності);
( Підпункт 8 пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
9) документи про створення аварійно-рятувальної служби, статут (положення), а також інші документи, що регламентують її діяльність;
10) копію наказу про допуск водолазів та інших працівників до проведення водолазних спусків та робіт;
11) копію наказу про організацію зберігання водолазного спорядження, засобів забезпечення водолазних спусків та робіт;
12) копію наказу про призначення відповідальної особи за наповнення повітряних (кисневих) балонів апаратів, транспортних балонів, ємностей, що працюють під тиском;
13) копію наказу про призначення особи, що контролює безпеку користування барокамерою;
14) копію наказу про призначення особи, що здійснює контроль за безпечним користуванням водолазним спорядженням, технікою та засобами забезпечення водолазних спусків та робіт;
15) копії типових інструкцій з організації та охорони праці під час виконання водолазних робіт;
16) копію журналу водолазних робіт;
17) копію формуляра водолазної станції;
18) копію журналу медичного забезпечення водолазів;
19) копії особистих книжок водолазів;
20) копії формулярів водолазного спорядження, засобів забезпечення водолазних спусків та робіт;
21) копію акта про результати останньої перевірки діяльності аварійно-рятувальної служби та її готовності до дій за призначенням.
( Підпункт 21 пункту 12 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
12-1. У разі коли заяву подано з порушенням пункту 12 цього Порядку або документи, додані до заяви, містять недостовірні відомості, посадова особа ДСНС, яка розглядає таку заяву, приймає рішення про залишення заяви без руху. ДСНС надсилає заявнику письмове повідомлення про залишення заяви без руху протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви.
У повідомленні про залишення заяви без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Для усунення заявником недоліків ДСНС встановлює строк, що становить десять робочих днів. За обґрунтованим клопотанням заявника ДСНС продовжує строк усунення виявлених недоліків на десять робочих днів.
Рішення про залишення заяви без руху може бути оскаржене до адміністративного суду у строк, передбачений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
( Порядок доповнено пунктом 12-1 згідно з Постановою КМ № 919 від 13.08.2024 )
13. ДСНС протягом десяти робочих днів після проходження атестації аварійно-рятувальної служби приймає рішення про видачу свідоцтва згідно з додатком 1 та видає його або приймає рішення про відмову в його видачі, про що письмово повідомляє аварійно-рятувальну службу.
Рішення про відмову у видачі свідоцтва може бути оскаржене до адміністративного суду у строк, передбачений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
( Пункт 13 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 919 від 13.08.2024 )
Спеціалізованій аварійно-рятувальній службі видається свідоцтво про атестацію з урахуванням висновку про результати сертифікації водолазного підрозділу.
14. Структурний підрозділ ДСНС, який виконує покладені на нього функції з проведення сертифікації спеціалізованих аварійно-рятувальних служб, на запит міжвідомчої атестаційної комісії подає не пізніше ніж за п’ять днів до початку її засідання висновки про результати сертифікації водолазного підрозділу аварійно-рятувальної служби, яка підлягає атестації.
15. У разі отримання негативного висновку про атестацію міжвідомча атестаційна комісія зазначає у протоколі засідання причини непроходження атестації, порядок та строк оскарження такого рішення та викладає рекомендації щодо усунення недоліків і порушень, про що повідомляється керівнику аварійно-рятувальної служби.
( Абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023; в редакції Постанови КМ № 919 від 13.08.2024 )
Таке рішення може бути оскаржене до адміністративного суду у строк, передбачений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
( Абзац пункту 15 в редакції Постанови КМ № 919 від 13.08.2024 )
У разі отримання аварійно-рятувальною службою під час перевірки оцінки "не готова до дій за призначенням" така аварійно-рятувальна служба до атестації не допускається.
( Пункт 15 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
У разі відсутності позитивного висновку про сертифікацію водолазного підрозділу спеціалізованої аварійно-рятувальної служби міжвідомча атестаційна комісія приймає рішення про неатестацію на проведення водолазних робіт.
З метою отримання допуску до проведення зазначених робіт спеціалізована аварійно-рятувальна служба проходить переатестацію після отримання позитивного висновку про сертифікацію водолазного підрозділу.
16. Контроль за своєчасністю проходження аварійно-рятувальними службами атестації покладається на структурний підрозділ ДСНС, на який покладено функції із забезпечення діяльності міжвідомчої атестаційної комісії.
( Пункт 16 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
17. У разі зміни найменування аварійно-рятувальної служби та (або) її місцезнаходження керівник аварійно-рятувальної служби подає ДСНС заяву про переоформлення свідоцтва про атестацію із зазначенням нових відомостей.
ДСНС проводить перевірку таких відомостей, за результатами якої приймає рішення про оформлення нового свідоцтва про атестацію.
Нове свідоцтво про атестацію видається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня надходження до ДСНС поданої керівником аварійно-рятувальної служби заяви про переоформлення свідоцтва про атестацію.
Свідоцтво про атестацію, що було переоформлене, визнається ДСНС недійсним.
Строк дії свідоцтва про атестацію не продовжується.
18. У разі втрати або пошкодження свідоцтва про атестацію ДСНС видає протягом 15 робочих днів з дня одержання відповідної заяви дублікат, на якому проставляється позначка "дублікат".
Атестація рятувальників
19. Вимоги до порядку перевірки знань, правил, норм, інструкцій з ведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж, а також вимоги до відповідних вольових та психофізіологічних якостей, фізичної підготовки та витривалості, спеціальних знань і навичок рятувальників (у тому числі начальницького складу) визначаються навчальними програмами підготовки рятувальників і статутом (положенням) аварійно-рятувальної служби.
20. Згідно з кваліфікаційними вимогами рятувальникам присвоюються такі класні кваліфікації:
рятувальник;
рятувальник 3-го класу;
рятувальник 2-го класу;
рятувальник 1-го класу;
рятувальник вищої категорії.
21. Підставою для розгляду питання щодо дострокового присвоєння рятувальнику класної кваліфікації вищого ступеня є клопотання керівника аварійно-рятувальної служби та результати перевірки рівня підготовки такого рятувальника.
22. Перевірка фізичних якостей рятувальників (громадян України, які приймаються на роботу), які підлягають атестації, проводиться керівниками аварійно-рятувальних служб на спеціально обладнаних навчально-тренувальних комплексах.
Перевірка професійних знань рятувальників (громадян України, які приймаються на роботу), які підлягають атестації, проводиться ДСНС або її територіальним органом із використанням технологій дистанційного оцінювання.
( Пункт 22 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
22-1. Первинна атестація проводиться після закінчення відповідної підготовки громадянами України, які виявили бажання стати рятувальниками.
Періодична атестація проводиться під час періодичної атестації аварійно-рятувальної служби, але не рідше ніж один раз на п’ять років. Рятувальник, який атестований не раніше ніж за рік до закінчення строку дії свідоцтва про атестацію аварійно-рятувальної служби, в якій він працює на контрактній основі (за трудовим договором), під час періодичної атестації аварійно-рятувальної служби атестацію не проходить.
Позачергова атестація проводиться під час зміни профілю робіт, у разі підвищення класної кваліфікації, порушення правил охорони праці, техніки безпеки, які призвели до травмування під час проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж.
( Порядок доповнено пунктом 22-1 згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
23. Для первинної атестації громадянина України керівник аварійно-рятувальної служби подає міжвідомчій атестаційній комісії в електронній формі:
( Абзац перший пункту 23 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
1) клопотання-рекомендацію керівника аварійно-рятувальної служби, в яку громадянин України приймається на роботу (в якій працює);
( Підпункт 1 пункту 23 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
2) медичну довідку про стан здоров’я та придатність особи до виконання аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж;
3) свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації відповідно до займаної посади.
( Підпункт 3 пункту 23 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1055 від 06.10.2023 )
24. Для періодичної (позачергової) атестації рятувальника керівник аварійно-рятувальної служби подає міжвідомчій атестаційній комісії в електронній формі:
( Абзац перший пункту 24 в редакції Постанови КМ № 1055 від 06.10.2023 )
1) книжку рятувальника з відміткою посадових осіб про його участь в аварійно-рятувальних та інших невідкладних роботах, гасінні пожеж у міжатестаційний період;

................
Перейти до повного тексту