1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 2 червня 1998 р. N 790
Київ
Про стан розрахунків і погашення заборгованості за спожиті теплову та електричну енергію, природний газ
( Про зняття дисциплінарного стягнення див. Постанову КМ N 2096 від 30.12.98 )
Відзначити, що стан розрахунків за спожиті теплову та електричну енергію, природний газ залишається незадовільним. Рішення Кабінету Міністрів України з цього питання не виконуються більшістю міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями. Міністерство фінансів, місцеві органи виконавчої влади не виконують також рішення Кабінету Міністрів України щодо забезпечення бюджетних установ та організацій коштами в повному обсязі для оплати енергоносіїв та компенсації виплат населенню за пільгами і субсидіями, передбаченими законодавством.
З початку року борг за теплову та електричну енергію збільшився на 618 млн. гривень, або на 20,3 відсотка, і становить 3659 млн. гривень, у тому числі за електроенергію - 2230 млн. гривень. Заборгованість споживачів перед підприємствами Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості за використаний природний газ у 1998 році становить близько 2 млрд. гривень, а в цілому з урахуванням попередніх років - понад 7,6 млрд. гривень.
Станом на 10 травня ц.р. борг підприємств соціально-побутової сфери, бюджетних установ та організацій і населення за спожитий у 1998 році природний газ збільшився порівняно з 1 лютого ц. р. у 2,8 раза і становить 1,5 млрд. гривень. Цією категорією споживачів сплачено лише 27,3 відсотка вартості використаного в 1998 році природного газу. В Дніпропетровській області борг зазначених споживачів збільшився у 4,4 раза, Львівській - у 4,2, Сумській - у 3,9, Закарпатській та Одеській - у 3,8, Кіровоградській і Полтавській - у 3,6, Харківській і Волинській - у 3,4 раза.
За даними Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз", із загальної суми заборгованості за використаний у 1998 році природний газ 653,4 млн. гривень (44 відсотки) припадає на підприємства соціально-побутової сфери, 425,6 млн. гривень (29 відсотків) - на місцеві бюджети для компенсації пільг і субсидій населенню, 353,9 млн. гривень (24 відсотки) - безпосередньо на населення.
Якщо в цілому відсоток проплат за газ, поставлений акціонерним товариством "Укргазпром" промисловим підприємствам, становить 47,9, то споживачі Чернівецької області перерахували цьому акціонерному товариству лише 0,4 відсотка вартості спожитого газу, Запорізької - 4,1, Київської - 11,5, Черкаської - 12,4, Дніпропетровської - 19,5, Донецької - 26,6 відсотка. Такий стан розрахунків призвів до того, що заборгованість перед акціонерним товариством "Укргазпром" лише в цьому році становила 1,87 млрд. гривень. З цих причин акціонерне товариство "Укргазпром" заборгувало Російському акціонерному товариству "Газпром" за спожитий російський газ близько 470 млн. доларів США.
Незважаючи на низький рівень проплат, деякі місцеві органи виконавчої влади, зокрема Автономної Республіки Крим, Донецької, Черкаської, Тернопільської та Дніпропетровської областей, звертаються до Кабінету Міністрів України з проханням збільшити доведені обсяги споживання газу. В ряді областей все ще мають місце використання газу без укладення договорів, перевитрати встановлених обсягів споживання газу. Однак підприємства Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз", акціонерних товариств "Укргазпром", "Укрнафта", державного виробничого підприємства "Чорноморнафтогаз" не вживають рішучих заходів для припинення безоплатного споживання природного газу. Станом на 18 травня ц. р. із 1090 підприємств, які заборгували за спожитий газ, відключено лише 602. Разом з тим окремі місцеві органи виконавчої влади не тільки не сприяють забезпеченню дисципліни газоспоживання, а і потурають тим, хто чинить опір посадовим особам, які відключають боржників від газових мереж.
При 88-відсотковому рівні оплати всіма видами платежів у цілому по Україні в Автономній Республіці Крим і Тернопільській області оплачено лише 63 відсотки вартості спожитої електричної і теплової енергії, Рівненській - 66,8, Чернівецькій - 69,7. Водночас у Запорізькій, Дніпропетровській, Київській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській областях та у м. Києві рівень оплати становить 90 і більше відсотків.
Найгірший стан з оплатою електричної і теплової енергії через банківські установи у Луганській області - 4,9, Запорізькій - 9,5, Дніпропетровській - 9,6, Донецькій - 9,8 відсотка її товарного відпуску, тоді як у середньому по Україні вона становила 19,8 відсотка, а у Київській, Полтавській, Сумській, Житомирській, Чернівецькій, Вінницькій областях та м. Києві - понад 25 відсотків.
Заслухавши інформації Міністра енергетики Шеберстова О.М., заступника голови Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Тарашевського В.С., голови правління Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" Слободяна С.М., голови правління акціонерного товариства "Укргазпром" Клюка Б.О., а також звіти ряду керівників обласних державних адміністрацій про стан розрахунків за спожиті теплову та електричну енергію, природний газ Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Визнати незадовільною роботу із забезпечення своєчасних розрахунків за спожитий природний газ обласних державних адміністрацій: Дніпропетровської (Мігдєєв О.В.), Львівської (Гладій М.В.), Сумської (Берфман М.А.), Закарпатської (Устич С.І.), Кіровоградської (Громовий М.П.) та за спожиту електричну і теплову енергію: Луганської (Єфремов О.С.), Запорізької (Куратченко В.О.), Донецької (Янукович В.Ф.).
2. Оголосити догану заступнику голови Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Тарашевському В.С. за незадовільне виконання рішень Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення механізму розрахунків за спожитий природний газ.
3. Оголосити догану голові правління Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" Слободяну С.М. за допущені недоліки в роботі, незадовільну діяльність підприємств Компанії із забезпечення своєчасних розрахунків за спожитий природний газ.
4. Зобов'язати керівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
вжити додаткових заходів для виконання у 1998 році рішень Кабінету Міністрів України з питань поліпшення розрахунків за енергоносії;
забезпечити погашення до 1 липня 1998 р. боргів за спожиті у 1998 році енергоносії бюджетними установами і організаціями та з компенсації пільг і субсидій, передбачених для окремих категорій громадян;
під час уточнення бюджетів на 1998 рік передбачити кошти на реструктуризацію боргів за спожитий природний газ установами і організаціями, які фінансуються з відповідних бюджетів, що склалися на 1 жовтня 1997 р., з урахуванням розміру боргу, який має бути погашеним у поточному році, а також внести необхідні зміни з метою повного забезпечення бюджетного фінансування придбання енергоносіїв для потреб бюджетних організацій і установ та компенсації встановлених законодавством пільг і субсидій для окремих категорій громадян.

................
Перейти до повного тексту