- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 20 липня 1996 р. N 780 Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 1762 від 29.11.2000 )
Про затвердження Положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 245 від 19.03.97
N 1008 від 04.07.98 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Положення про мисливське господарство та порядок здійснення полювання (додається).
Пункт 14 Положення в частині посвідчення мисливця, як документа на право здійснення полювання, ввести в дію з 1 лютого 1997 року.
2. Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Севастопольській міській державним адміністраціям проаналізувати стан використання мисливських угідь і до 1 січня 1997 р. здійснити заходи для надання їх користувачам відповідно до вимог цього Положення.
3. Визначити такими, що втратили чинність:
Положення про полювання та мисливське господарство Української РСР, затверджене постановою Ради Міністрів УРСР від 8 серпня 1969 р. N 473 (ЗП УРСР, 1969 р., N 8, ст. 106; 1973 р., N 6, ст. 47);
постанову Ради Міністрів УРСР від 26 лютого 1973 р. N 107 "Про заходи по посиленню боротьби з порушеннями правил полювання" (ЗП УРСР, 1973 р., N 3, ст. 17);
постанову Ради Міністрів УРСР від 25 лютого 1980 р. N 127 "Про заходи по винищенню шкідливих хижих звірів" (ЗП УРСР, 1980 р., N 3, ст. 19);
постанову Ради Міністрів УРСР від 18 березня 1982 р. N 146 "Про зміну та визнання такими, що втратили чинність, рішень Уряду УРСР у зв'язку з прийняттям Закону УРСР "Про охорону і використання тваринного світу" і Закону УРСР "Про охорону атмосферного повітря" (ЗП УРСР, 1982 р., N 4, ст. 34);
абзац другий пункту 2 розпорядження Ради Міністрів УРСР від 2 вересня 1988 р. N 395.
Прем'єр-міністр України Перший заступник Міністра Кабінету Міністрів України М.СЕЛІВОН | П.ЛАЗАРЕНКО |
ЗАТВЕРДЖЕНЕ
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 липня 1996 р. N 780
ПОЛОЖЕННЯ
про мисливське господарство та порядок здійснення полювання
I. Загальна частина
1. Мисливське господарство - галузь, завданням якої є використання, охорона і відтворення мисливських тварин, надання послуг мисливцям щодо проведення полювання, розвиток мисливського спорту і мисливського собаківництва.
2. До мисливських тварин належать:
а) птахи: гагари, норці, лебеді, гуси, качки, курині, лиска, курочка водяна, пастушок, погонич, деркач, дрофа, стрепет, кулики, голуби;
б) звірі: хохуля, кріт, кріль дикий, заєць-біляк, заєць-русак, білка, бабак, бобер, нутрія вільна, ондатра, єнотовидний собака, лисиця, вовк, ведмідь, куниця лісова, куниця кам'яна, горностай, норка європейська, норка американська, тхір лісовий, тхір степовий, перегузня, борсук, видра, кіт лісовий, рись, кабан, лань, олень благородний, олень плямистий, козуля, лось, муфлон, зубр.
Мисливські тварини, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь, є природним ресурсом загальнодержавного значення і становлять державний мисливський фонд.
3. Мисливськими угіддями є всі ділянки суші і водного простору (ліси, поля, луки, болота, озера тощо), на яких водяться мисливські тварини і які можуть бути використані для мисливського господарства або добування (відлову, відстрілу) цих тварин.
На територіях природно-заповідного фонду, в його охоронних зонах мисливські тварини можуть добуватись у порядку, визначеному законодавством та відповідно до положень про ці території.
4. Мисливство - це вид спеціального використання тваринного світу шляхом добування диких звірів і птахів, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь, з метою задоволення матеріальних, рекреаційних потреб громадян та інших суспільних потреб.
5. Полювання - це сукупність дій людини, спрямованих на пошук, вистежування, переслідування з метою добування і саме добування диких звірів і птахів, що перебувають у стані природної волі у межах мисливських угідь.
Згідно із законодавством здійснюється промислове добування та спортивно-любительське полювання на мисливських тварин.
6. Відносини у галузі використання, охорони та відтворення державного мисливського фонду регулюються цим Положенням та іншими актами законодавства.
7. Державне управління в галузі ведення мисливського господарства здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Севастопольська міська державні адміністрації, спеціально уповноважений державний орган у галузі ведення мисливського господарства, яким є Мінлісгосп, та його органи на місцях.
Рішення Мінлісгоспу щодо ведення мисливського господарства та здійснення полювання, розвитку мисливського спорту і мисливського собаківництва, порядку видачі посвідчень мисливця, прийняті в межах його компетенції, є обов'язковими для виконання користувачами мисливських угідь, а також громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які займаються полюванням або розведенням мисливських собак, ловчих звірів і птахів.
II. Організація та ведення мисливського господарства
8. З метою організації та ведення мисливського господарства юридичним і фізичним особам (далі - користувачам) надаються у користування спеціально визначені для цього мисливські угіддя.
Суцільна площа мисливських угідь, що надається користувачеві, повинна, як правило, становити не менше 3 тис. гектарів.
( Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 245 від 19.03.97,
N 1008 від 04.07.98 )
9. Мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Севастопольською міською Радами за поданням державних органів лісового господарства і за погодженням із сільськими, селищними Радами, органами Мінекобезпеки та власниками або користувачами земельних ділянок.
Мисливські угіддя надаються у користування на термін не менше як 15 років.
Користувачі мисливських угідь мають переважне право на продовження терміну користування.
10. Умови ведення мисливського господарства визначаються договором, який укладається між державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя і користувачем мисливських угідь.
Форма типового договору встановлюється Мінлісгоспом.
11. Користувач мисливських угідь вправі, в установленому порядку, за згодою власників або користувачів земельних ділянок зводити у мисливських угіддях необхідні будівлі і біотехнічні споруди, вирощувати кормові культури, створювати захисні насадження, проводити штучне обводнення, здійснювати інші заходи, пов'язані з веденням мисливського господарства, які не суперечать законодавству та інтересам власників або користувачів земельних ділянок.
Відносини між власником або користувачем земельних ділянок і користувачем мисливських угідь регулюються відповідним договором.
12. Користувачі мисливських угідь зобов'язані:
раціонально використовувати державний мисливський фонд, не допускати погіршення екологічного стану середовища перебування мисливських тварин внаслідок власної діяльності;
проводити первинний облік чисельності і використання мисливських тварин, вивчати їх стан та характеристики угідь, де перебувають ці тварини, і в установленому порядку подавати цю інформацію органам, що здійснюють державний облік мисливських тварин та облік їх використання;
проводити комплексні заходи, спрямовані на відтворення, в тому числі штучне, мисливських тварин, збереження і поліпшення середовища їх перебування, щорічно вкладати кошти на охорону і відтворення мисливської фауни з розрахунку на 1 тис. гектарів лісових угідь не менше 8, польових - 6, водно-болотних - 4 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
( Абзац четвертий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 245 від 19.03.97,
N 1008 від 04.07.98 )
здійснювати заходи щодо виконання загальнодержавних і місцевих екологічних програм з питань охорони тваринного світу;
негайно інформувати природоохоронні органи, органи мисливського господарства, ветеринарні, санітарно-епідеміологічні служби про виявлення захворювань тварин, погіршення стану середовища їх перебування, виникнення загрози знищення та випадки загибелі тварин, здійснювати комплексні заходи щодо профілактики і боротьби з захворюваннями;
здійснювати охорону державного мисливського фонду, сформувати єгерську службу з розрахунку не менше одного єгера на 7 тис. гектарів лісових і 10 тис. гектарів польових угідь;
дотримуватись режиму охорони видів тварин, занесених до Червоної книги України і до переліків видів тварин, які підлягають особливій охороні на території Автономної Республіки Крим та областей в межах наданих у користування мисливських угідь;
самостійно припиняти використання мисливських тварин у разі погіршення їх стану та умов існування, зниження відтворюючої здатності та виникнення загрози знищення тварин, негайно вживати заходів до усунення негативних факторів впливу на тварин і середовище їх перебування;
забезпечувати мисливське впорядкування угідь, виділяти відтворювальні ділянки та визначати в натурі межі цих угідь та ділянок, в порядку, що визначається Мінлісгоспом;
виконувати інші обов'язки щодо охорони і використання об'єктів тваринного світу та користування мисливськими угіддями відповідно до законодавства.
У разі невиконання або порушення користувачем мисливських угідь зазначених вимог органи Мінлісгоспу або органи Мінекобезпеки можуть попередити його про необхідність усунення порушення у визначений термін чи заборонити використання державного мисливського фонду в угіддях цього користувача терміном до трьох років.
13. Право користування мисливськими угіддями припиняється у разі:
закінчення терміну користування;
зникнення потреби у користуванні або добровільної відмови від нього;
припинення діяльності юридичних і фізичних осіб, яким надано у користування мисливські угіддя;
систематичного невиконання обов'язків щодо охорони, відтворення і використання мисливських тварин, а також у інших випадках, передбачених законодавством.
Рішення про припинення права користування мисливськими угіддями, крім випадку закінчення терміну користування, приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською Радами за поданням державних органів лісового господарства або органів Мінекобезпеки.
III. Право на полювання
14. Документами на право полювання є посвідчення мисливця, контрольна картка обліку добутої дичини і порушень правил полювання з відміткою про сплату державного мита, дозвіл на добування мисливських тварин (ліцензія, відстрільна картка тощо), а також дозвіл на користування вогнепальною мисливською зброєю, арбалетом, луком, паспорт на собак мисливських порід, ловчих звірів і птахів з допуском до полювання у разі їх використання під час полювання. Контрольна картка діє протягом одного мисливського сезону.
Посвідчення мисливця видається Мінлісгоспом та його органами на місцях після складання громадянином екзамену за відповідною програмою.
Порядок видачі посвідчення мисливця і контрольної картки встановлюється Мінлісгоспом.
Розмір плати за видачу посвідчення мисливця і контрольної картки встановлюється Мінлісгоспом за погодженням з Мінфіном.
( Пункт 14 в редакції Постанови КМ
N 245 від 19.03.97 )
15. Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть здійснювати полювання на території України з дотриманням вимог цього Положення. При цьому посвідчення мисливця, видані відповідними установами іноземних держав, визнаються дійсними.
Умови організації полювання для цих осіб, розмір плати за надані послуги і добуту продукцію визначаються відповідними договорами, що укладаються між іноземними юридичними особами або громадянами і користувачем мисливських угідь на основі правил, затверджених Мінлісгоспом.
IV. Громадські мисливські організації
16. У веденні мисливського господарства, раціональному використанні, охороні та відтворенні державного мисливського фонду, здійсненні полювання, розвитку мисливського спорту і мисливського собаківництва беруть участь громадські мисливські організації, які діють на підставі своїх статутів, керуються цим Положенням та іншими актами законодавства.
Мисливець, який має документи, зазначені в пункті 14 і є членом громадської мисливської організації, може здійснювати полювання на пільгових умовах в мисливських угіддях, що надані у користування цій організації за наявності членського квитка даної громадської організації. Ці пільги не поширюються на мисливців, які не є членами громадських мисливських організацій.
V. Правила і терміни полювання
17. Добування парнокопитних тварин, ведмедя, куниць лісової та кам'яної, норки американської, тхора лісового, бобра, нутрії вільної, ондатри, бабака і білки здійснюється відповідно до лімітів, що затверджуються на мисливський сезон Мінекобезпеки за поданням Мінлісгоспу на підставі пропозицій користувачів мисливських угідь, погоджених з державним органом лісового господарства та органом екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя.
Добування інших мисливських тварин регулюється нормами відстрілу, які встановлюються на мисливський сезон державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя за погодженням з органами екологічної безпеки Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя.
18. Полювання на ведмедя, кабана, лань, оленів благородного та плямистого, козулю, лося, муфлона здійснюються за ліцензіями, які видаються Мінлісгоспом.
Вартість ліцензій визначається Мінлісгоспом за погодженням з Мінфіном.
19. Промислове добування білки, бабака, бобра, нутрії вільної ондатри, єнотовидного собаки, лисиці, куниць лісової і кам'яної, норки американської, тхора лісового дозволяється мисливцям, які уклали з користувачами мисливських угідь договори на здавання хутра та іншої продукції полювання, добутої на закріплених за мисливцями ділянках угідь за ліцензіями державного органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя. Вартість ліцензій визначається державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя за погодженням відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Севастопольською міською державними адміністраціями.
Ділянки для промислового добування зазначених мисливських тварин закріплюються користувачем мисливських угідь на термін не менше 5 років. Мисливці, за якими закріплено ці ділянки, мають переважне право на поновлення зазначеного терміну. У разі невиконання мисливцем визначених умов договір може бути розірвано достроково.
Списки мисливців, що займаються промисловим добуванням зазначених мисливських тварин, і закріплених за ними ділянок мисливських угідь затверджуються державним органом лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м.Севастополя за поданням користувача мисливських угідь.
20. Спортивно-любительське полювання на пернату дичину, кроля дикого, зайця-русака, єнотовидного собаку, лисицю здійснюється за відстрільними картками, що видаються користувачами мисливських угідь. Вартість відстрільних карток установлює користувач мисливських угідь.
Добування кротів, водяних полівок, ховрахів та хом'яків здійснюється за погодженням з користувачем мисливських угідь, при цьому наявність посвідчення мисливця не обов'язкова.
21. Добування вовків, бродячих собак і котів, сірих ворон, сорок, граків здійснюється мисливцями в мисливський сезон під час полювання на інші види дичини або за дозволами користувачів мисливських угідь спеціально створеними з цією метою бригадами мисливців.
Добування цих тварин не в мисливський сезон або в заборонених для полювання місцях здійснюється бригадами мисливців з дозволу державних органів лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя за письмовими заявами користувачів мисливських угідь.
Користувачі мисливських угідь можуть безоплатно забезпечувати мисливців, що добувають зазначених тварин, набоями та іншим необхідним спорядженням, установлювати для них відповідні винагороди або пільги.
Добування протягом року зазначених тварин входить до службових обов'язків працівників, уповноважених на охорону мисливських угідь, і здійснюється ними без спеціального на те дозволу.
Добування лисиць і єнотовидних собак протягом року у місцях інтенсивного розведення дрібної дичини здійснюється працівниками мисливських господарств за дозволом державного органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя.
22. Селекційний відстріл диких копитних тварин протягом року здійснюється лише за спеціальним дозволом Мінлісгоспу працівниками, уповноваженими на охорону мисливських угідь. Тварини, добуті протягом мисливського сезону, зараховуються до ліміту цього сезону, а тварини, добуті в міжсезоння, - до ліміту наступного мисливського сезону.
23. Вибірковий діагностичний відстріл диких мисливських тварин з метою проведення ветеринарно-санітарної експертизи та відстріл у встановлених ветеринарною службою осередках сказу та інших небезпечних захворювань здійснюється незалежно від термінів мисливського сезону працівниками, уповноваженими на охорону мисливських угідь, або спеціально створеними бригадами мисливців за розпорядженням державного органу лісового господарства Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя. Відстріляні тварини зараховуються до ліміту добування у порядку, визначеному в пункті 22.
24. Добування мисливських тварин, занесених до Червоної книги України, для розведення в спеціально створених умовах, а також для інших цілей здійснюється за дозволами Мінекобезпеки.
25. Мисливець зобов'язаний під час полювання, транспортування або перенесення продукції полювання мати при собі документи, зазначені в пункті 14 цього Положення і пред'являти їх на вимогу уповноважених на те осіб.
26. До полювання прирівнюється:
перебування осіб в межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах (крім доріг загального користування), з будь-якою стрілецькою зброєю (в тому числі арбалетом, луком), або з капканами та іншими знаряддями добування диких звірів і птахів, або з мисливськими собаками чи ловчими звірами і птахами, або з продукцією полювання;
перебування осіб на дорогах загального користування з продукцією полювання, або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю (в тому числі арбалетом, луком).
................Перейти до повного тексту