- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 15 липня 1997 р. N 750
Київ
Про додаткові заходи щодо поліпшення роботи з питань охорони праці на виробництві
Кабінет Міністрів України відзначає, що стан охорони праці на виробництві залишається незадовільним, а на більшості підприємств навіть погіршується.
Щорічно на виробництві в країні травмується понад 80 тис. працюючих, з них близько 2 тис. чоловік гине, від 5 до 10 тис. чоловік отримують професійні захворювання. Тільки за шість місяців поточного року на виробництві загинуло 729 працівників проти 912 за такий же період 1996 року. Високим є рівень травматизму на підприємствах Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії, Міністерства промисловості, у ряді областей. Значних збитків завдають економіці та посилюють соціальну напруженість аварії, які супроводжуються значними матеріальними втратами та людськими жертвами. Так, у 1996 році сталося 244 аварії з груповими нещасними випадками, під час яких було травмовано 664 працівники, в тому числі 223 - смертельно. Найбільші аварії мали місце на підприємствах Міністерства вугільної промисловості. З початку 1997 року на шахтах сталося 13 підземних пожеж, дві великі аварії на шахтах імені Карла Маркса виробничого об'єднання "Орджонікідзевугілля" та "Макіївська-Центральна", під час яких було травмовано 17 шахтарів, з них 5 - смертельно.
Основними причинами аварій, нещасних випадків і грубих порушень технологічної дисципліни є недбальство виконавців, спеціалістів і керівників підприємств, низька кваліфікація та некомпетентність персоналу, відсутність належного контролю за його роботою, ослаблення вимогливості у дотриманні правил безпеки.
Пріоритети у реалізації державної політики в галузі охорони праці, як і раніше, віддаються не профілактичним заходам і мінімізації професійних ризиків, а компенсації останніх. Внаслідок цього щорічно для запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням у середньому витрачається 22 гривні в розрахунку на одного працівника, а на виплату компенсацій за роботу в шкідливих умовах - 42 гривні.
Негативно позначається на стані охорони праці незадовільне вирішення організаційних питань. На багатьох підприємствах не створено дієвої системи управління охороною праці, не визначено функціональних обов'язків посадових осіб, не укомплектовано відповідними спеціалістами служби охорони праці. Особливо це характерно для Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії, Житомирської, Полтавської та Харківської областей.
Працівники підрозділів державного нагляду за охороною праці не завжди виявляють принциповість і вимогливість до порушників законодавства про охорону праці, незадовільно використовують надані їм права для притягнення винних до відповідальності.
1. Звернути увагу Міністра вугільної промисловості Русанцова Ю.О., Міністра промисловості Мазура В.Л., Міністра машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії Гуреєва В.М., голів Житомирської, Полтавської та Харківської обласних державних адміністрацій на серйозні недоліки в організації роботи, пов'язаної із створенням безпечних і нешкідливих умов праці на підприємствах, і зажадати від них вжиття вичерпних заходів для їх усунення.
Про виконання у двомісячний термін доповісти Кабінетові Міністрів України.
2. Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
забезпечити систематичний аналіз стану охорони праці на підприємствах, виявлення найбільш уразливих місць, розроблення та здійснення в 1997 - 1998 роках комплексу відповідних організаційних і технічних заходів;
надати підприємствам і організаціям допомогу у розробленні та реалізації в 1997 році ефективної системи управління охороною праці, створенні комісій з питань охорони праці, перегляді посадових інструкцій, у яких передбачити обов'язки, права та відповідальність спеціалістів за виконання покладених на них функцій з охорони праці;
передбачати в колективних договорах і угодах усіх рівнів вирішення найважливіших питань запобігання аварійності, виробничому травматизму та професійним захворюванням;
провести в 1997 - 1998 роках навчання і перевірку знань працівників правил безпечного ведення робіт, розробити і здійснити заходи для створення тренажерів, моделювання за їх допомогою критичних ситуацій, вироблення в експлуатаційного персоналу практичних навичок управління складною технікою;
організувати починаючи з серпня 1997 р. щотижневий розгляд стану справ з охорони праці на підприємствах і в організаціях за участю профспілкових організацій, працівників органів державного нагляду за охороною праці, служб охорони праці місцевих органів виконавчої влади;
................Перейти до повного тексту