1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


Указ
Президента України
Про Положення про проходження військової служби (навчання) курсантами вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) Служби безпеки України
( Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 39/2021 від 29.01.2021 )
Відповідно до статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу"
постановляю:
1. Затвердити Положення про проходження військової служби (навчання) курсантами вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) Служби безпеки України (додається).
2. На часткову зміну Указу Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053 "Про положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців" визнати такими, що втратили чинність, абзац сьомий статті 1 та Положення про проходження військової служби (навчання) за контрактом курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України, затверджене зазначеним Указом.
3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
м. Київ
9 жовтня 2019 року
№ 739/2019
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 9 жовтня 2019 року № 739/2019
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження військової служби (навчання) курсантами вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) Служби безпеки України
I. Загальні засади
1. Це Положення визначає порядок проходження військової служби (навчання) курсантами вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України та військових навчальних підрозділів Служби безпеки України закладів вищої освіти (далі - вищі військові навчальні заклади), їх права та обов’язки.
2. Терміни у цьому Положенні вживаються у таких значеннях:
курсант - особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого військового навчального закладу і навчається з метою здобуття вищої освіти за певним ступенем та якій присвоєно військове звання рядового, сержантського і старшинського складу або таке звання вона мала під час вступу на навчання;
контракт про проходження військової служби (навчання) курсантами вищих військових навчальних закладів (далі - контракт) - письмова угода, що укладається між громадянином України та державою, від імені якої виступає Служба безпеки України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби (навчання).
3. Підготовка курсантів у вищих військових навчальних закладах проводиться з метою подальшого проходження ними військової служби за контрактом осіб офіцерського складу в Службі безпеки України та інших державних органах, що здійснюють керівництво військовими формуваннями і уклали зі Службою безпеки України відповідні угоди, передбачені законодавством України (далі - заінтересовані державні органи).
Підготовка курсантів вищих військових навчальних закладів здійснюється за освітніми програмами на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти у порядку, визначеному законодавством України, нормативно-правовими актами Служби безпеки України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки.
4. Строки військової служби в календарному обчисленні для курсантів відповідають часу навчання у вищому військовому навчальному закладі.
Строки військової служби (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів обчислюються з дня їх призначення на посади курсантів у порядку, встановленому цим Положенням.
Курсанти, які до зарахування до вищих військових навчальних закладів не проходили військової служби, особисто складають Військову присягу на вірність Українському народові в порядку, встановленому Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.
В особливий період курсанти проходять військову службу (навчання) з урахуванням особливостей, передбачених законодавством України, цим Положенням та нормативно-правовими актами Служби безпеки України.
II. Зарахування на навчання та прийняття на військову службу (навчання) за контрактом
5. Вимоги щодо професійно-психологічного відбору, порядок підбору, вивчення та направлення до вищих військових навчальних закладів кандидатів на навчання для участі в конкурсному відборі, у тому числі тих, які направляються заінтересованими державними органами, встановлюються нормативно-правовими актами Служби безпеки України.
6. Прийом громадян України на навчання до вищих військових навчальних закладів здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про вищу освіту".
Обсяги прийому громадян до вищих військових навчальних закладів за програмами підготовки громадян для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу за спеціальностями (спеціалізаціями) і статтю, у тому числі обсяги прийому осіб, яким надано право зарахування за квотами, передбаченими законодавством України, визначаються Головою Служби безпеки України та керівниками інших заінтересованих державних органів з урахуванням потреб комплектування.
7. На військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів зараховуються громадяни України, віком від 17 років до 30 років, у тому числі ті, яким 17 років виповнюється в рік початку військової служби, які успішно пройшли конкурсний відбір і відповідають встановленим вимогам проходження військової служби на посадах курсантів, мають повну загальну середню, професійно-технічну або вищу освіту та не мають військових звань офіцерського складу.
8. Зарахування громадянина на навчання до вищого військового навчального закладу здійснюється згідно з наказом керівника вищого військового навчального закладу.
Громадяни, зараховані на навчання до вищого військового навчального закладу, укладають контракт.
Відмова від укладання контракту тягне за собою відрахування громадянина з вищого військового навчального закладу, яке здійснюється за наказом керівника вищого військового навчального закладу.
Громадяни, зараховані на навчання до вищого військового навчального закладу, призначаються на посаду курсанта наказом керівника вищого військового навчального закладу у день укладення контракту.
9. Контракт укладається за формою, що додається, у двох примірниках, підписується курсантом і керівником вищого військового навчального закладу, скріплюється гербовою печаткою вищого військового навчального закладу і зберігається у кожної із сторін.
Контракт з особами, яким не виповнилося 18 років, укладається відповідно до вимог Цивільного кодексу України.
III. Військові звання
10. Курсантам під час проходження ними військової служби (навчання) у вищих військових навчальних закладах присвоюються військові звання, передбачені Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу" для рядового, сержантського і старшинського складу.
11. Курсантам, які до зарахування до вищого військового навчального закладу не мали військового звання, одночасно із зарахуванням до цього вищого військового навчального закладу присвоюється військове звання солдата.
За курсантами, зарахованими до вищих військових навчальних закладів із числа військовослужбовців і військовозобов’язаних, зберігаються військові звання, присвоєні їм до вступу у вищі військові навчальні заклади.
12. Військове звання старшого солдата присвоюється курсантам у званні солдата в порядку заохочення.
13. Військове звання молодшого сержанта присвоюється курсантам, призначеним на посади сержантського і старшинського складу, які успішно виконують свої службові обов’язки та мають зразкову військову дисципліну, після складання заліків за відповідною програмою в порядку, встановленому керівником вищого військового навчального закладу.
14. Чергові військові звання сержанта, старшого сержанта, головного сержанта присвоюються курсантам у послідовному порядку за умови позитивної характеристики, відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатною посадою, та наявності вислуги у попередньому званні не менше як 6 місяців.
( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 39/2021 від 29.01.2021 )
15. Пониження курсантів у військовому званні на один ступінь може застосовуватися як вид дисциплінарного стягнення в порядку, встановленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
16. Курсанти з числа старших солдатів, а також осіб сержантського і старшинського складу можуть бути позбавлені військових звань у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення військового звання.
( Пункт 16 в редакції Указу Президента № 39/2021 від 29.01.2021 )
17. Право присвоєння курсантам військових звань рядового, сержантського і старшинського складу, пониження їх у військовому званні на один ступінь у порядку дисциплінарного стягнення та поновлення у попередньому військовому званні належить керівнику вищого військового навчального закладу.
( Абзац перший пункту 17 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 39/2021 від 29.01.2021 )
Курсантам, засудженим до службового обмеження для військовослужбовців, під час відбування цього покарання чергові військові звання не присвоюються. Строк покарання не зараховується їм до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання.
IV. Призначення на посади. Переміщення по службі
18. Призначення на посади курсантів здійснюється наказами керівника вищого військового навчального закладу.
19. Військові посади, на які дозволено призначати курсантів, та відповідні цим посадам військові звання визначаються штатами змінного складу вищих військових навчальних закладів.
20. Пониження курсантів у посаді за порушення військової дисципліни здійснюється керівником вищого військового навчального закладу в порядку, встановленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
21. Курсанти, понижені в посаді в дисциплінарному порядку, можуть бути поновлені на попередній або іншій рівній посаді керівником вищого військового навчального закладу, якщо дисциплінарне стягнення відіграло виховну роль і військовослужбовець виправив свою поведінку, зразково виконує військовий обов’язок, але не раніше як через 6 місяців після пониження та за наявності вакантних посад.
У разі відсутності вакантних посад дисциплінарне стягнення може бути знято без поновлення у посаді.
Переміщення по службі на вищі посади курсантів, засуджених до службового обмеження для військовослужбовців, під час відбування цього покарання не проводиться.
V. Відрядження
22. Курсантів дозволяється направляти у службові відрядження:
а) для проходження практики;
б) для забезпечення охорони, супроводження і доставки військових вантажів, озброєння, військової техніки та інших матеріальних засобів;
в) для супроводження нарочних із секретними документами і матеріалами або для доставки таких документів і матеріалів як нарочним;
г) для супроводження хворих;
ґ) для участі в освітніх, наукових, спортивних і культурно-масових заходах;
д) в інших випадках за рішенням Голови Служби безпеки України або його заступників.
Строк відрядження визначається керівником вищого військового навчального закладу відповідно до законодавства.
23. Під час направлення курсантів у відрядження береться до уваги їх стан здоров’я і результати навчання. Курсанти, які мають незадовільні результати в навчанні, схильні до порушень військової дисципліни і потребують повсякденного контролю за їх поведінкою з боку командирів, та курсанти, які мають скарги на стан здоров’я, у відрядження, що передбачені підпунктами "б" - "д" пункту 22 цього Положення, не направляються.
Курсанти жіночої статі не направляються у відрядження, що передбачене підпунктом "б" пункту 22 цього Положення.
24. Курсанти направляються у службові відрядження відповідно до наказу по вищому військовому навчальному закладу, виданому на підставі рішення керівника вищого військового навчального закладу або Голови Служби безпеки України чи його заступників.
25. Курсантам, які направляються у відрядження, видається посвідчення про відрядження за встановленою формою.
26. Після прибуття до пункту відрядження курсанти зобов’язані негайно звернутися до посадової особи, у розпорядження якої вони були відряджені, і стати на облік у порядку, встановленому Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
27. Під час слідування у відрядження та повернення з нього курсантам забороняється відхилятися від зазначеного в посвідченні про відрядження маршруту або здійснювати самовільні зупинки в проміжних пунктах.
28. Якщо курсант не може вчасно прибути до місця відрядження чи до вищого військового навчального закладу внаслідок непередбачених перешкод на транспорті або у зв’язку з хворобою чи з інших поважних причин, він повинен одержати позначку в посвідченні про відрядження або довідку про причини затримки у військового коменданта на транспорті або начальника підрозділу Центрального управління чи регіонального органу Служби безпеки України (далі - підрозділ, орган Служби безпеки України), військового коменданта гарнізону або військового комісара за місцем відрядження, а в разі відсутності таких - від органу місцевого самоврядування.
Про причини затримки курсант повинен за можливості повідомити безпосереднього начальника або особу, яка виконує його обов’язки.
29. У разі втрати в дорозі службових або особистих документів, зброї, іншого військового майна відряджений повинен негайно повідомити про це військового коменданта на транспорті, начальника підрозділу, органу Служби безпеки України або військового коменданта гарнізону чи військового комісара, а якщо такі відсутні - орган поліції або орган місцевого самоврядування.
30. Поважними причинами затримки курсанта у відрядженні понад строки, зазначені в посвідченні про відрядження, є: хвороба, що перешкоджає пересуванню; стихійне лихо та інші надзвичайні обставини. Причини затримки мають бути підтверджені відповідними документами.
31. У разі порушення курсантом військової дисципліни під час його перебування у відрядженні начальник підрозділу, органу Служби безпеки України, військовий комендант гарнізону або військовий комісар за місцем відрядження мають право припинити відрядження і відправити такого курсанта до вищого військового навчального закладу.
Про всі заходи, вжиті стосовно курсанта, який порушив військову дисципліну, начальник підрозділу, органу Служби безпеки України, військовий комендант гарнізону чи військовий комісар за місцем відрядження повідомляє керівника вищого військового навчального закладу та робить відповідну позначку в посвідченні про відрядження такого курсанта.
32. У разі неповернення курсанта з відрядження в установлений строк і відсутності повідомлення про причини його затримки керівник вищого військового навчального закладу невідкладно надсилає запит начальнику, у розпорядження якого курсанта було відряджено, та за необхідності організовує розшук такого курсанта.
33. У разі оголошення мобілізації (введення воєнного стану) курсанти, які перебувають у відрядженнях, зобов’язані з дозволу начальників, у розпорядження яких вони прибули, негайно повернутися до вищого військового навчального закладу.
VI. Практична підготовка
34. Практична підготовка курсантів здійснюється шляхом проходження ними практики, як правило, у підрозділах, органах Служби безпеки України або інших заінтересованих державних органах, які направляли їх на навчання.
Порядок організації та проведення практики курсантів встановлюється нормативно-правовими актами Служби безпеки України.
Під час проходження практики використання курсантів не за призначенням, а також на посадах і роботах, не пов’язаних із виконанням програм практичної підготовки, заборонено.
VII. Відпустки
35. Курсантам вищих військових навчальних закладів щороку надаються канікулярні відпустки: зимова - тривалістю до 14 календарних днів та літня до 30 календарних днів.

................
Перейти до повного тексту