- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 12 травня 2007 р. № 724
Київ
Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів, проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Правила поліпшення якісного складу лісів, проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства, що додаються.
Прем'єр-міністр України | В. ЯНУКОВИЧ |
Інд. 22 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 травня 2007 р. № 724
ПРАВИЛА
поліпшення якісного складу лісів, проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства
( У тексті Правил слова "Держкомлісгоспом за погодженням" замінено словами "Мінагрополітики за поданням Держлісагентства, погодженим", а слова "територіальні органи Мінприроди" в усіх відмінках - словом "Мінприроди" згідно з Постановою КМ
№ 1364 від 28.12.2011 )
( У тексті Правил слово "Мінекоенерго" замінено словом "Міндовкілля" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ
№ 826 від 09.09.2020 )
1. Ці Правила визначають основні вимоги до:
здійснення лісогосподарських заходів, спрямованих на підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, збереження біорізноманіття лісів, їх оздоровлення і посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів;
проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства.
2. Під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні.
3. Рубки формування і оздоровлення лісів проводяться способами, що не викликають ерозії ґрунтів, пошкодження дерев, які залишаються для подальшого росту, виключають можливість негативного впливу на стан лісів та водоймищ, забезпечують поступове відтворення і формування лісів, близьких до природних, постійне підтримання стійкості деревостанів.
4. Підставою для рубок формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства, є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів та/або постійними лісокористувачами.
Обстеження проводяться в разі необхідності здійснення рубок формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства, які не запроектовані чинними матеріалами лісовпорядкування, відповідно до
Порядку здійснення лісовпорядкування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2023 р. № 112 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 20, ст. 1130).
Обстеження проводяться комісіями, які утворюються власниками лісів та/або постійними лісокористувачами, протягом п’яти календарних днів після отримання звернення посадової особи постійного лісокористувача, до повноважень якої належить ведення лісового господарства, територіальних громад, фізичних або юридичних осіб про необхідність проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства.
Під час обстеження насаджень на предмет доцільності проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних з веденням лісового господарства, до складу таких комісій включаються представники власника лісів та/або постійного лісокористувача, територіального органу Держлісагентства, державної лісовпорядної організації, державних спеціалізованих лісозахисних підприємств, за згодою представники органу місцевого самоврядування, на території якого зростають насадження, та громадськості.
Участь в обстеженні насаджень на предмет доцільності проведення інших рубок та робіт, не пов’язаних з веденням лісового господарства, що проводяться комісіями, утвореними відповідно до цього пункту, беруть представники фізичних або юридичних осіб, які зверталися про необхідність у проведенні таких рубок та робіт.
Для обстеження насаджень у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон до складу комісії включається також представник структурного підрозділу у сфері охорони навколишнього природного середовища обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища.
З метою розчищення територій, вирубування дерев та чагарників на територіях з особливим режимом допуску та навколо них, а також на територіях військових об’єктів та навколо них обстеження насаджень проводиться комісіями, утвореними власниками лісів та/або постійними лісокористувачами, з дотриманням режиму територій з особливим режимом допуску та режиму територій військових об’єктів із залученням до складу комісій за згодою представників установ з особливим режимом допуску та представників військових об’єктів.
У разі проведення рубок та робіт у деревостанах, які не запроектовані чинними матеріалами лісовпорядкування, власники лісів та/або постійні лісокористувачі повідомляють про це органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації.
На представників комісії з обстеження деревостанів, в яких планується провести рубки формування і оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов’язані і не пов’язані з веденням лісового господарства, поширюються обмеження, визначені
статтею 22 Закону України "Про запобігання корупції".
У день проведення обстеження складається акт обстеження деревостанів, в яких планується провести рубки формування і оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов’язані і не пов’язані з веденням лісового господарства, за формою, визначеною Міндовкіллям. В акті обов’язково зазначаються рекомендації щодо необхідності проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних з веденням лісового господарства. У разі проведення інших рубок та робіт, не пов’язаних з веденням лісового господарства, представники фізичних або юридичних осіб, які зверталися про необхідність у проведенні таких рубок та робіт, ознайомлюються з результатами обстежень, викладених в акті обстеження деревостанів, в яких планується провести рубки формування і оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов’язані і не пов’язані з веденням лісового господарства.
Акт обстеження деревостанів, в яких планується провести рубки формування і оздоровлення лісів, інші рубки та роботи, пов’язані і не пов’язані з веденням лісового господарства, додається до документів, які подаються власниками лісів та/або постійними лісокористувачами для видачі спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка).
5. Особливості проведення рубок формування і оздоровлення лісів залежно від їх цільового призначення, породного складу насаджень, а також лісорослинних умов визначаються в інструкції з проведення рубок формування і оздоровлення лісів, що затверджується Міндовкіллям за поданням Держлісагентства.
6. У заповідних зонах біосферних заповідників, національних природних і регіональних ландшафтних парків, природних заповідниках, пралісових пам’ятках природи, пам’ятках природи, заповідних урочищах, пралісах, квазіпралісах та природних лісах забороняється проведення всіх видів рубок формування і оздоровлення лісів, вирубування дуплястих, сухостійних, фаутних дерев та ліквідація захаращеності.
На пологих, спадистих та стрімких схилах у гірських ялицево-букових деревостанах проводяться лише вибіркові рубки формування та оздоровлення лісів.
Розробка суцільних вітровалів і буреломів, а також суцільно вражених шкідниками і хворобами насаджень здійснюється шляхом вирубування всіх пошкоджених дерев у насадженнях з подальшим відтворенням лісів.
У Карпатському регіоні забороняється проведення суцільних рубок формування та оздоровлення лісів, крім розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також суцільно вражених шкідниками і хворобами насаджень, у:
високогірних лісах, що розташовані вище 1100 метрів над рівнем моря;
у лісах в лавинонебезпечних басейнах (смуги лісу за верхньою його межею залежно від довжини безлісного схилу);
у лісах в селенебезпечних басейнах (усі ліси в зонах формування селей, що встановлюються національною гідрометеорологічною службою);
у берегозахисних ділянках лісу.
Рубки оздоровлення та формування лісів в Карпатському регіоні здійснюються з урахуванням заборон та обмежень, визначених
Законом України "Про заборону на проведення суцільних рубок у гірських ялицево-букових лісах Карпатського регіону".
Рубки догляду
7. Рубки догляду проводяться шляхом періодичного вирубування дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне, згідно з технологічними картками на ділянках з попередньо підготовленою мережею технологічних коридорів (трелювальних волоків) та доріг для пересування транспорту тощо.
8. Рубки догляду можуть бути таких видів: освітлення, прочищення, проріджування, прохідна рубка.
9. Рубки освітлення формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в деревостані, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного деревостану.
10. Рубки прочищення забезпечують склад і рівномірне розміщення дерев головної породи на площі, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення окремих порід.
11. Рубки проріджування створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі деревостану, формується другий ярус у складних деревостанах).
12. Прохідні рубки призначені для збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності деревостанів та скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.
Прохідні рубки не проводяться в лісах, які розташовані в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду (крім господарських зон національних природних парків, регіональних ландшафтних парків та зон антропогенних ландшафтів біосферних заповідників).
13. Відбір дерев для рубок освітлення і прочищення провадиться лише на спеціально закладених пробних ділянках, що є еталоном для здійснення догляду на всій площі.
Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев провадиться на всій ділянці з урахуванням рівномірного розміщення кращих дерев.
Рубки проріджування і прохідні рубки проектуються виходячи з лісівничої доцільності, але за повноти насаджень не меншої 0,7 для прохідних рубок у соснових лісах штучного походження, 0,8 для прохідних рубок в інших лісах і 0,7 для рубок проріджування.
14. Інтенсивність зріджування деревостану під час проведення рубок догляду залежить від типу лісу, складу, віку і бонітету насадження, а також цілей лісовирощування і може бути: слабкою - вирубування до 15 відсотків запасу деревостану, помірною - 16-25, сильною - 26-35, дуже сильною - більш як 35 відсотків запасу деревостану.
15. Повторюваність окремих видів рубок догляду залежить від стану насадження. Якщо стан насадження потребує частішої повторюваності рубок, інтенсивність зріджування буде меншою і навпаки.
Рекомендуються такі строки повторюваності рубок догляду: для освітлення і прочищення - 3-5 років, проріджування - 5-10, прохідних рубок - 10-15 років. У мішаних і складних насадженнях повторюваність частіша. Конкретні строки повторюваності встановлюються під час лісовпорядкування.
16. Щорічний обсяг кожного виду рубок догляду визначається шляхом поділу площ насаджень, що потребують відповідного догляду, на відповідний строк повторюваності рубок.
17. Строк початку і закінчення рубок догляду визначається з урахуванням умов місцезростання насадження та біологічних особливостей деревних порід, що входять до його складу, інтересів мисливського господарства та побічних лісових користувань.
Рубки догляду закінчуються за один клас віку до настання стиглості деревостану.
18. Під час рубок догляду застосовується переважно комбінований метод рубки, який поєднує принципи низового та верхового догляду. В основу цього методу покладено поділ дерев за їх господарськими і біологічними ознаками на три категорії: кращі (цільові), допоміжні (корисні) та ті, що підлягають вирубуванню.
Під час рубок догляду вилучаються також дерева, що підлягають вирубуванню згідно з пунктом 22 цих Правил.
Санітарні рубки
19. Санітарні рубки спрямовуються на оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню.
20. Вимоги до проведення санітарних рубок визначені
Санітарними правилами в лісах України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 756).
Лісовідновні рубки
25. Лісовідновні рубки - комплексні рубки, які поєднують елементи рубок головного користування та рубок догляду для поновлення захисних, водоохоронних та інших корисних властивостей лісів, збереження біорізноманіття, підтримання і формування складної породної, ярусної і вікової структури деревостанів.
26. Лісовідновні рубки проводяться в стиглих та перестійних різновікових багатоярусних деревостанах та деревостанах простої структури для відновлення цінних порід дерев у лісах, у яких не дозволяється проводити рубки головного користування.
Лісовідновні рубки в гірських лісах Карпат не проводяться.
28. Під час проведення лісовідновних рубок застосовують способи розробки лісосік і технології, які забезпечують створення сприятливих умов для відновлення лісу.
29. Рішення про призначення насадження до лісовідновної рубки та застосування відповідних способів і технологій розробки лісосік приймається на підставі матеріалів лісовпорядкування, а у разі потреби - спеціального обстеження комісією, до складу якої входять представники обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальних органів Держлісагентства, власника лісів або постійного лісокористувача.
Рубки переформування
30. Рубки переформування - комплексні рубки, спрямовані на поступове перетворення деревостанів, які не відповідають цільовим деревостанам для певних типів лісу, у різновікові мішані багатоярусні деревостани на основі природного насіннєвого поновлення та відновлення лісів штучним способом. Вони проводяться в усіх категоріях лісів, починаючи із середньовікових деревостанів і поєднують одночасне вирубування окремих дерев або їх біогруп, сприяння природному поновленню деревних порід, створення лісових культур під наметом деревостану, за умови безперервного існування лісу.
Вирубування окремих дерев або їх біогруп здійснюється в місцях наявного життєздатного підросту та можливих місцях його появи.
Під час проведення рубок переформування насамперед вирубуються інвазійні види дерев.
У лісах, де не дозволяється проведення рубок головного користування, рубки переформування проводяться виключно у:
деревостанах штучного походження;
одновікових деревостанах природного походження, за умови коли відмінні від головних деревні породи становлять разом не більше 30 відсотків;
деревостанах природного походження, які перетворилися з чистих у мішані внаслідок проведення попередніх прийомів рубок переформування.
31. Рубки переформування проводяться поетапно за кілька прийомів шляхом здійснення комплексу лісогосподарських заходів для формування цільового деревостану, склад і структура якого наближені до природного стану.
Перелік ділянок, на яких можливо проведення рубок переформування, визначається під час лісовпорядкування. Щорічний обсяг проведення таких рубок не може перевищувати величину середньої зміни запасу на цих ділянках.
Кожний наступний прийом рубки призначається за умови досягнення запланованих результатів переформування та наявності достатньої для формування різновікових деревостанів кількості природного або штучного походження підросту деревних порід.
Вирубування дерев у наступні прийоми рубок переформування здійснюються у межах поточного приросту деревостану, кратного тривалості етапу переформування.
Після формування цільового деревостану відповідно до результатів попередніх прийомів рубок переформування з метою утримання деревостану у цільовому стані проводяться наступні прийоми рубок переформування, за винятком ділянок в межах природно-заповідного фонду, відмінних від господарських зон національних природних та регіональних ландшафтних парків.
32. Рубки переформування проводяться з метою забезпечення:
багатоцільового ведення лісового господарства на основі принципів, наближених до природи, з урахуванням соціальних, екологічних та економічних вимог;
збереження і підвищення біорізноманіття лісу на основі підтримання природних процесів шляхом вирощування різновікових мішаних деревостанів з багатоярусною вертикальною і складною горизонтальною структурою.
33. Повторюваність рубок переформування і лісогосподарські заходи повинні визначатися відповідно до біології порід, ґрунтових і гідрологічних умов, особливостей рельєфу, структури та породного складу деревостану, стійкості дерев, наявності та стану підросту і трав'яного покриву, випадання дерев тощо.
34. Інтенсивність під час проведення рубок переформування не повинна бути більшою 25 відсотків наявного запасу деревостану, а у листяних деревостанах експлуатаційних лісів - не більш як 35 відсотків наявного запасу деревостану.
35. На проведення рубки переформування складається спеціальна облікова картка постійного зберігання, форма якої затверджується Міндовкіллям за поданням Держлісагентства.
36. У деревостанах, у яких проводились рубки переформування, забороняється проведення поступових або суцільних рубок головного користування та суцільних рубок формування і оздоровлення лісів, крім розробки згарищ, суцільних вітровалів і буреломів, а також суцільно вражених шкідниками і хворобами насаджень.
Рубки, пов'язані з реконструкцією
38. Рубки, пов'язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів (далі - реконструктивні рубки), проводяться з метою заміни малоцінних і похідних молодняків на цільові та поєднуються із здійсненням заходів, пов'язаних з штучним відновленням лісів.
39. Реконструктивні рубки проводяться у:
чагарниках з недостатнім відновленням головних порід;
сильно зріджених деревостанах з куртинним розміщенням дерев;
деревостанах, які за своїм складом не відповідають конкретним типам лісу і є малоцінними;
у гірських лісах Карпат реконструктивні рубки проводяться лише в тих лісах, в яких дозволено проведення рубок головного користування.
................Перейти до повного тексту