1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 12 травня 2007 р. N 712
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 930 від 11.11.2015 )
Про затвердження Порядку видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 427 від 09.06.2010 N 31 від 19.01.2011 N 849 від 10.08.2011 N 149 від 15.02.2012 )
Відповідно до статті 22 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Порядок видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, що додається.
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Інд. 28
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 травня 2007 р. N 712
ПОРЯДОК
видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів
( У тексті Порядку слова "скасування" і "скасований" замінено відповідно словами "анулювання" і "анульований" згідно з Постановою КМ N 31 від 19.01.2011 )
1. Цей Порядок визначає процедуру видачі, призупинення (далі - тимчасове зупинення), анулювання та поновлення експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів.
2. Оператори потужностей (об'єктів), що провадять діяльність з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі, повинні отримати експлуатаційний дозвіл відповідного головного державного санітарного лікаря, який видається на кожну з таких потужностей.
3. Оператори потужностей (об'єктів), що провадять діяльність з виробництва харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, та оператори агропродовольчих ринків повинні отримати експлуатаційний дозвіл відповідного головного державного інспектора ветеринарної медицини на кожну з таких потужностей (об'єктів).
4. Експлуатаційний дозвіл видається на потужності (об'єкти), що розташовані за однією адресою (тільки територія, споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання з деталізацією на рівні виробничої лінії) і визначені власником потужностей (об'єктів).
5. Оператори потужностей (об'єктів) повинні отримати експлуатаційний дозвіл на кожну з потужностей (об'єктів) у таких випадках:
після введення в експлуатацію побудованих (реконструйованих) об'єктів з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів;
у разі зміни виду господарської діяльності та стану капітальних приміщень;
якщо експлуатаційний дозвіл був анульований;
у разі здійснення експорту харчових продуктів.
6. Виконавцями заходів, необхідних для видачі експлуатаційного дозволу, є посадові особи відповідно державної санітарно-епідеміологічної або ветеринарної служби.
7. Розмір плати за видачу та поновлення експлуатаційного дозволу становить 200 гривень (без урахування податку на додану вартість). Плата за проведення необхідних досліджень та вимірювань стягується відповідно до законодавства.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 31 від 19.01.2011 )
8. Для отримання експлуатаційного дозволу оператору потужностей (об'єктів) необхідно звернутися із заявою до головного державного санітарного лікаря або головного державного інспектора ветеринарної медицини відповідної території за формою, встановленою головним державним санітарним лікарем України або головним державним інспектором ветеринарної медицини України.
9. До заяви додаються:
( Абзац другий пункту 9 виключено на підставі Постанови КМ N 149 від 15.02.2012 )
копія документа, який підтверджує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта;
( Абзац третій пункту 9 в редакції Постанов КМ N 427 від 09.06.2010, N 149 від 15.02.2012 )
перелік харчових продуктів, що виробляються, переробляються або реалізуються, за підписом заявника;
протоколи досліджень харчових продуктів, проведених акредитованими лабораторіями.
10. Заява та документи, зазначені у пункті 9 цього Порядку, подаються в одному примірнику особисто заявником або через уповноважений ним орган чи особу, або рекомендованим листом. У разі подання заяви та документів рекомендованим листом підпис заявника підлягає нотаріальному засвідченню.
Заявник несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної в заяві та документах.
11. Після надходження заяви та документів, зазначених у пункті 9 цього Порядку, посадова особа державної санітарно-епідеміологічної служби або державної ветеринарної служби проводить інспекцію потужностей (об'єктів) з метою встановлення відповідності санітарним заходам.
12. Інспекція потужностей (об'єктів), підконтрольних санітарній службі, проводиться відповідними державними санітарними інспекторами, а підконтрольних ветеринарній службі, - відповідними державними ветеринарними інспекторами.
13. Строк проведення інспекції та видачі експлуатаційного дозволу не повинен перевищувати 30 календарних днів з дати надходження заяви та необхідних документів, передбачених цим Порядком.
Для усунення зауважень, визначених в акті за результатами проведення інспекції, і виконання необхідних досліджень строк видачі експлуатаційного дозволу може бути продовжений.
14. У разі прийняття рішення про відмову у видачі експлуатаційного дозволу оператору потужностей (об'єктів) надсилається повідомлення про прийняте рішення в письмовій формі протягом п'яти робочих днів з дати його прийняття з обґрунтуванням відмови.
15. Експлуатаційний дозвіл видається у формі згідно з додатком до Порядку в трьох примірниках.
Перший примірник видається оператору потужностей (об'єктів), другий залишається відповідно у державній санітарно-епідеміологічній службі або ветеринарній службі, третій примірник надсилається відповідно до головного державного санітарного лікаря України або головного державного інспектора ветеринарної медицини України.
16. У разі коли оператор потужностей (об'єктів), який вже має експлуатаційний дозвіл, побудував нові або здійснює реконструкцію споруд і планує використовувати їх для виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, встановлює нову виробничу лінію, такий оператор повинен звернутися із заявою відповідно до головного державного санітарного лікаря або головного державного інспектора ветеринарної медицини про такі наміри не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку такого виробництва, переробки або реалізації.

................
Перейти до повного тексту