1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 липня 2019 р. № 689
Київ
Питання проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 171 від 26.02.2020 № 490 від 19.05.2021 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства охорони здоров’я стосовно запровадження моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні.
2. Затвердити Порядок проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні, що додається.
3. Установити, що фінансування заходів, пов’язаних з проведенням моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні, здійснюється в межах видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік для міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Прем'єр-міністр України В.ГРОЙСМАН
Інд. 73
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 липня 2019 р. № 689
ПОРЯДОК
проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні
( У тексті Порядку слова "Генеральна прокуратура України" замінено словами "Офіс Генерального прокурора" згідно з Постановою КМ № 171 від 26.02.2020 ) ( У тексті Порядку слово "Мінсоцполітики" замінено словом "Нацсоцслужба" згідно з Постановою КМ № 490 від 19.05.2021 )
1. Цей Порядок визначає механізм проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні (далі - моніторинг) та визначає правила і завдання для суб’єктів моніторингу.
2. Моніторинг проводиться з метою: виявлення негативних тенденцій розвитку ситуації у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, алкоголю, нових потенційно небезпечних психоактивних речовин (далі - психоактивні речовини), пов’язаної з формуванням наркотичної та алкогольної залежності у населення; виявлення нових загроз для національної безпеки, що виникають внаслідок незаконного обігу психоактивних речовин і визначення факторів, які їх викликають; підготовки пропозицій щодо запобігання поширенню незаконного обігу психоактивних речовин.
3. Моніторинг проводить Центр психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ (далі - Центр) за показниками, визначеними Європейським моніторинговим центром з наркотиків та наркотичної залежності, Комісією з наркотичних засобів при ООН, Міжнародним комітетом з контролю за наркотиками.
Моніторинг передбачає регулярне спостереження за розвитком ситуації у сфері обігу психоактивних речовин, протидії їх незаконному обігу, профілактики немедичного вживання психоактивних речовин, лікування, ресоціалізації, діагностики та реабілітації (медичної та соціальної) залежних осіб, що здійснюється з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту персональних даних.
4. Основними завданнями моніторингу є:
безперервне отримання та проведення аналізу інформації про стан процесів і явищ у сфері обігу психоактивних речовин, а також протидії їх незаконному обігу, профілактики немедичного вживання психоактивних речовин, лікування та ресоціалізації залежних осіб;
своєчасне виявлення негативних тенденцій розвитку ситуації, пов’язаної з формуванням наркотичної та алкогольної залежності у населення, нових загроз для національної безпеки, що виникають внаслідок незаконного обігу психоактивних речовин, а також визначення факторів, які їх викликають;
прогнозування розвитку наркотичної та алкогольної ситуації в Україні, підготовка пропозицій щодо запобігання поширенню незаконного обігу психоактивних речовин.
5. Об’єктами моніторингу є:
державна статистична інформація;
інформація/дані суб’єктів моніторингу відповідно до показників, визначених у пункті 8цього Порядку;
інформаційно-аналітичні документи суб’єктів моніторингу;
дані наукових і соціологічних досліджень з питань, що стосуються обігу психоактивних речовин, а також протидії їх незаконному обігу, профілактики їх немедичного вживання, лікування, ресоціалізації осіб, залежних від вживання психоактивних речовин.
6. Суб’єктами моніторингу є МОЗ, МОН, Мінмолодьспорт, Нацсоцслужба, Мін’юст, МВС, Міноборони, Національна поліція, ДФС, Адміністрація Держприкордонслужби, Держлікслужба, Держстат, Держфінмоніторинг, МЗС, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, а також за згодою Верховний Суд, СБУ, Офіс Генерального прокурора, Національна академія медичних наук, Державне управління справами, АТ "Укрзалізниця", громадські організації.
7. Суб’єкти моніторингу забезпечують подання Центру щороку до 1 травня інформації/даних та інформаційно-аналітичних документів відповідно до показників, визначених у пункті 8 цього Порядку.
У разі потреби Центр може додатково подавати суб’єктам моніторингу запити щодо необхідної інформації про наркотичну та алкогольну ситуацію в Україні.
8. Моніторинг проводиться за такими показниками:
1) загальні популяційні дослідження, проведені серед осіб за віковими групами 15-16 років, щодо поширеності, форм вживання психоактивних речовин (із зазначенням їх класу, виду, наслідків вживання).
Показник містить дані анкетування/опитування осіб за віковими групами 15-16 років, що свідчать про масштаби, поширеність та форми вживання психоактивних речовин (із зазначенням їх класу та виду, мотивів, факторів, які обумовлюють їх вживання), частоту, доступність та місце вживання психоактивних речовин молоддю.
МОЗ, МОН, Мінмолодьспорт (із залученням у разі потреби громадських організацій) подають дані анкетування/опитування осіб за віковими групами 15-16 років за формою згідно з додатком 1;
2) загальні популяційні дослідження, проведені серед осіб за віковими групами 15-64 роки, щодо поширеності, форм вживання психоактивних речовин (із зазначенням їх класу, виду, наслідків вживання).
Показник містить дані анкетування/опитування осіб за віковими групами 15-64 роки, що свідчать про масштаби, поширеність та форми вживання психоактивних речовин (із зазначенням їх класу та виду, мотивів, факторів, які обумовлюють їх вживання), частоту, доступність та місце вживання психоактивних речовин серед населення.
Нацсоцслужба, МОЗ (із залученням у разі потреби громадських організацій) подають дані анкетування/опитування осіб за віковими групами 15-64 роки за формою згідно з додатком 2;
3) звернення за лікуванням, поширеність розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин.
Показник містить інформацію/дані про суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з медичної практики та надають психіатричну допомогу населенню, кількість і характеристику осіб, які звернулися за лікуванням у зв’язку із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання психоактивних речовин, види наданої їм медичної допомоги.
МОЗ, Міноборони, МВС, Мін’юст, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, а також за згодою СБУ, Державне управління справами, Національна академія медичних наук, АТ "Укрзалізниця" подають інформацію/дані щодо захворюваності, поширеності та лікування осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин за формою згідно з додатком 3;
4) проблемне вживання наркотичних засобів та психотропних речовин.
Показник, передбачає проведення Центром (із залученням у разі потреби громадських організацій) аналізу отриманих даних, наданих суб’єктами моніторингу за формами згідно з додатками 1-3, щодо вживання населенням наркотичних засобів та психотропних речовин ін’єкційним шляхом, регулярного та/або довгострокового використання опіоїдів, кокаїну та/або амфетамінів, канабісу, зокрема нових наркотичних засобів і психотропних речовин;
5) смертність, пов’язана з вживанням психоактивних речовин.
Показник містить інформацію/дані про кількість смертей, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин (за статтю, віковими групами та причинами смерті (відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ-10), та щодо встановлених фактів наявності в біологічному матеріалі таких осіб психоактивних речовин.
Держстат подає інформацію/дані щодо осіб, які померли внаслідок вживання психоактивних речовин (за статтю, віковими групами та причинами смерті (відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ-10) за формою згідно з додатком 4 (таблиці 1 і 2).
МОЗ подає інформацію/дані про кількість померлих осіб, щодо яких встановлено факт наявності в біологічному матеріалі психоактивних речовин за формою згідно з додатком 4 (таблиця 3);
6) інфекційні захворювання серед осіб, які вживають наркотичні засоби та психотропні речовини ін’єкційним шляхом.
Показник містить інформацію/дані щодо кількості осіб, які вживають наркотичні засоби та психотропні речовини ін’єкційним шляхом і які мають в анамнезі інфекційні гепатити, туберкульоз, ВІЛ-інфекцію, щодо програм (наказів, інструкцій, методичних рекомендацій, проектів громадських організацій тощо) з питань проведення тестування на ВІЛ-інфекцію.

................
Перейти до повного тексту