1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


Указ
Президента України
Питання Національної премії України імені Тараса Шевченка
1. Затвердити:
1) Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка (додається);
2) Положення про Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка (додається).
2. Визнати такими, що втратили чинність:
1) Указ Президента України від 4 жовтня 2010 року № 932/2010 "Питання Національної премії України імені Тараса Шевченка";
2) Указ Президента України від 17 січня 2011 року № 48/2011 "Про внесення змін до Положення про Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка";
3) Указ Президента України від 3 березня 2016 року № 78/2016 "Питання Національної премії України імені Тараса Шевченка";
4) Указ Президента України від 6 березня 2018 року № 55/2018 "Про внесення зміни до Указу Президента України від 3 березня 2016 року № 78/2016";
5) Указ Президента України від 5 березня 2019 року № 54/2019 "Про внесення змін до Указу Президента України від 3 березня 2016 року № 78/2016";
6) Указ Президента України від 14 липня 2021 року № 293/2021 "Питання Національної премії України імені Тараса Шевченка".
3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
10 вересня 2024 року
№ 626/2024


ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 10 вересня 2024 року № 626/2024
ПОЛОЖЕННЯ
про Національну премію України імені Тараса Шевченка
1. Національна премія України імені Тараса Шевченка (далі - Національна премія) є державною нагородою України за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення та демократизацію українського суспільства.
2. Національна премія може бути присуджена громадянину України, іноземцю, особі без громадянства.
Особа, якій присуджено Національну премію, іменується лауреатом Національної премії.
Присудження Національної премії особі, яка є лауреатом Національної премії, вдруге не провадиться.
Присудження Національної премії не може бути проведено посмертно.
3. Щорічно присуджується до восьми Національних премій за такими номінаціями:
література;
літературознавство і мистецтвознавство;
публіцистика і журналістика;
музичне мистецтво;
театральне мистецтво;
кіномистецтво;
візуальні мистецтва;
декоративно-прикладне мистецтво.
Національна премія присуджується творцям (авторам, виконавцям) нових оригінальних творів, опублікованих (випущених у світ) протягом останніх п'яти років (але не пізніше як за пів року до їх висунення на здобуття Національної премії).
На здобуття Національної премії не можуть бути висунуті монографічні наукові дослідження, підручники, посібники, альбоми-каталоги.
4. Національна премія присуджується за результатами конкурсу, який проводиться щорічно Комітетом з Національної премії України імені Тараса Шевченка (далі - Комітет).
5. Внесення пропозицій для участі творів у конкурсі на здобуття Національної премії (далі - конкурс) здійснюється культурними інституціями.
Культурна інституція може внести пропозицію щодо участі одного твору в конкурсі і лише в одній номінації.
На здобуття Національної премії висуваються твори, що є результатом безпосередньої творчої участі як одного творця (автора, виконавця), так і творчого колективу (для авторів твору - не більше трьох осіб, для виконавців твору - не більше п'яти осіб).
Включення до складу вказаного колективу осіб за адміністративну, організаційну, консультативну роботу, упорядкування, продюсування не допускається.
Внесення пропозицій стосовно участі в конкурсі творів, творцем (автором, виконавцем) яких є член Комітету або особа, яку Комітет визначив експертом, не допускається.
Перелік творів із зазначенням їх творців (авторів, виконавців), стосовно яких внесено пропозиції щодо участі в конкурсі, оприлюднюється на офіційному вебсайті Комітету.
6. Для участі твору в конкурсі його творець (автор, виконавець) надає Комітету письмову згоду.
7. Конкурс, що передбачає розгляд, обговорення та оцінку творів за всіма номінаціями, проводиться у три тури.
У першому турі конкурсу Комітет заслуховує експертів, проводить розгляд, обговорення та відбір творів, що братимуть участь у другому турі конкурсу, формує за результатами в кожній з номінацій список творів, які допущені до участі у другому турі ("довгий" список).
У другому турі конкурсу Комітет проводить поглиблений аналіз мистецької цінності, унікальності та оригінальності, а також суспільної значущості творів, їх впливу на національне соціокультурне середовище, його розвиток і можливості гідного представлення української культури в європейському та світовому культурному просторі. За результатами обговорення відбирає твори, що братимуть участь у третьому турі конкурсу, формує в кожній із номінацій список творів, які допущені до третього туру ("короткий" список).
У третьому турі конкурсу Комітет визначає твори, творцям (авторам, виконавцям) яких пропонує присудити Національну премію.
Рішення Комітету за результатами третього туру конкурсу оформлюється протоколом, який підписує голова Комітету.
"Довгий" і "короткий" списки оприлюднюються на офіційному вебсайті Комітету.
Зміна номінації, за якою твір був висунутий на здобуття Національної премії, не допускається.
Повторно, але не більше одного разу, на здобуття Національної премії можуть висуватися твори, що були допущені до участі у третьому турі.
8. За результатами конкурсу Комітет готує та вносить Президентові України подання про присудження Національної премії та проєкт відповідного Указу Президента України.
9. Присудження Національної премії провадиться Указом Президента України.
Указ Президента України про присудження Національної премії оприлюднюється в установленому порядку, як правило, до 9 березня року присудження Національної премії.
10. Лауреатові Національної премії вручаються Диплом і Почесний знак та виплачується грошова частина Національної премії. У разі відзначення Національною премією кількох авторів твору (співавторів, співвиконавців) Диплом та Почесний знак вручаються кожному лауреатові, а грошова частина Національної премії ділиться між ними порівну.
В Указі Президента України про присудження Національної премії на підставі пропозиції Комітету відповідно до видатків, передбачених у Державному бюджеті України на такі цілі, зазначається розмір грошової частини однієї Національної премії.

................
Перейти до повного тексту