1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 9 липня 2008 р. N 621
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 755 від 02.10.2013 )
Про затвердження Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 902 від 04.10.2010 N 1171 від 16.11.2011 N 632 від 28.08.2013 )
Відповідно до статті 14 Закону України "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Технічний регламент щодо активних медичних виробів, які імплантують (далі - Технічний регламент), що додається.
2. Визначити Державну службу з лікарських засобів відповідальною за впровадження Технічного регламенту та здійснення контролю за дотриманням його вимог.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 902 від 04.10.2010, N 1171 від 16.11.2011 )
3. Міністерству охорони здоров'я разом з Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики розробити і затвердити у місячний строк план заходів із впровадження Технічного регламенту.
Прем'єр-міністр України Ю.ТИМОШЕНКО
Інд. 28
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 липня 2008 р. N 621
ТЕХНІЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ
щодо активних медичних виробів, які імплантують
( Щодо набрання чинності Технічним регламентом та змін до нього див. розділ III Закону N 3164-IV від 01.12.2005 ) ( У тексті Технічного регламенту слово "МОЗ" замінено словами "Держлікінспекція МОЗ" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ N 902 від 04.10.2010 ) ( У тексті Технічного регламенту слова "Держлікінспекція МОЗ" у всіх відмінках замінено словом "Держлікслужба" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ N 1171 від 16.11.2011 )
Загальна частина
1. Цей Технічний регламент визначає загальні вимоги до активних медичних виробів, які імплантують, їх безпеки і процедури підтвердження відповідності таким вимогам.
2. Технічний регламент розроблено з урахуванням вимог Директиви Ради Європи 90/385/ЄС від 20 червня 1990 р. щодо активних медичних виробів, які імплантують.
3. У цьому Технічному регламенті терміни вживаються у такому значенні:
1) активний медичний виріб - медичний виріб, для функціонування якого необхідно джерело електричної енергії або іншої енергії, відмінної від енергії, яку генерує тіло людини або сила тяжіння.
Медичні вироби, призначені для передачі енергії, речовин тощо від активного медичного виробу до пацієнта без внесення будь-яких істотних змін, не є активними медичними виробами;
2) активний медичний виріб, який імплантують - медичний виріб, який повністю або частково вводиться в тіло людини через його поверхню або його анатомічний отвір шляхом хірургічного або іншого медичного втручання та який залишається в тілі, забезпечуючи його функціонування від джерела електричної енергії або іншої енергії, відмінної від енергії, яку генерує тіло людини або сила тяжіння;
3) активний медичний виріб, який імплантують, виготовлений на замовлення - медичний виріб, спеціально виготовлений за приписом лікаря, який на власну відповідальність визначив конкретні характеристики його конструкції, і призначений тільки для конкретного хворого.
Медичний виріб серійного виробництва, зміна конструкції якого здійснюється для задоволення індивідуальних потреб особи, що займається медичною практикою, або будь-якого іншого користувача, не є активним медичним виробом, який імплантують, виготовленим на замовлення;
4) активний медичний виріб, який імплантують, призначений для клінічних досліджень - будь-який активний медичний виріб, який імплантують, призначений для використання лікарем, який має відповідну кваліфікацію, під час проведення клінічних досліджень, визначених у ДСТУ 4659-1-2:2006 "Клінічні дослідження медичних виробів для людей" (ISO 14155-1:2003, MOD);
5) введення в експлуатацію - готовність активного медичного виробу, який імплантують, для першого застосування за призначенням;
6) введення в обіг - перша поява активного медичного виробу, який імплантують, крім виробів, призначених для клінічних випробувань, з метою розповсюдження та/або використання на ринку України незалежно від того, є цей виріб новим чи повністю відновленим.
Інші терміни використовуються у значенні, наведеному у Законах України "Про підтвердження відповідності", "Про стандартизацію", "Про акредитацію органів з оцінки відповідності", "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності" та "Про лікарські засоби".
4. Вимоги, встановлені цим Технічним регламентом, обов'язкові для виконання:
виробниками активних медичних виробів, які імплантують;
уповноваженими виробниками особами - резидентами України (далі - уповноважена особа);
особами, що відповідають за введення активних медичних виробів, які імплантують, в обіг або експлуатацію у разі, коли виробник або його уповноважена особа не провадить діяльності на території України (далі - особа, яка ввела активні медичні вироби, які імплантують, в обіг або експлуатацію);
центральними органами виконавчої влади, на які покладено функції з технічного регулювання і нагляду за безпекою активних медичних виробів, які імплантують (далі - центральні органи виконавчої влади);
призначеними органами з оцінки відповідності активних медичних виробів, які імплантують, вимоги до яких визначені постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2007 р. N 59 "Про затвердження Порядку здійснення процедури призначення органів з оцінки відповідності продукції, процесів і послуг вимогам технічних регламентів" (Офіційний вісник України, 2007 р., N 6, ст. 223) (далі - призначені органи).
5. На активний медичний виріб, який імплантують, призначений для введення в організм людини лікарського засобу, поширюється дія цього Технічного регламенту, а також Закону України "Про лікарські засоби" згідно з вимогами до лікарського засобу.
Якщо активний медичний виріб, який імплантують, і лікарський засіб становлять єдине ціле і медичний виріб непридатний для повторного використання, такий виріб є об'єктом регулювання Закону України "Про лікарські засоби".
Вимоги, встановлені цим Технічним регламентом, поширюються лише на ті характеристики медичного виробу, які пов'язані з його безпекою та ефективністю.
У разі коли невід'ємною частиною активного медичного виробу, який імплантують, є речовина, що може окремо використовуватися як засіб, визначений Законом України "Про лікарські засоби", і який здатний вчиняти на організм людини дію, що є допоміжною стосовно дії активного медичного виробу, який імплантують, безпека, якість і ефективність цього лікарського засобу перевіряється з урахуванням передбачуваної мети зазначеного виробу згідно із Законом України "Про лікарські засоби".
6. Електромагнітна сумісність активних медичних виробів, які імплантують, регулюється ДСТУ IЕС 60601-1-2-2001 "Електроустаткування медичне. Частина 1. Загальні вимоги безпеки. 2. Додатковий стандарт. Електромагнітна сумісність. Вимоги та випробування" (IEC 60601-1-2:1993, IDT).
Дія Технічного регламенту з підтвердження відповідності електромагнітної сумісності на активні медичні вироби, які імплантують, не поширюється.
7. Введення в обіг та експлуатацію активних медичних виробів, які імплантують, на які поширюється дія цього Технічного регламенту, дозволяється, якщо це не створює загрози життю і здоров'ю хворих, користувачів та інших осіб за умови належного встановлення, обслуговування та застосування за призначенням.
8. Виробник або уповноважена ним особа чи особа, яка ввела чи відповідальна за введення в обіг або експлуатацію активних медичних виробів, які імплантують, несуть відповідальність згідно із законодавством за невиконання процедур оцінки відповідності щодо вимог безпеки, встановлених цим Технічним регламентом.
Такі вимоги поширюються також на юридичних та фізичних осіб, які збирають, пакують, обробляють, повністю поновлюють та/або маркують один або більше готових виробів.
Зазначені вимоги не поширюються на осіб, що не є виробниками, а реалізують вже введені в обіг медичні вироби згідно з їх призначенням для конкретного хворого.
9. Перелік національних стандартів, які відповідають європейським гармонізованим стандартам та добровільне застосування яких може сприйматися як доказ відповідності активних медичних виробів, які імплантують, вимогам цього Технічного регламенту, формується та публікується відповідно до закону.
Активні медичні вироби, які імплантують, що відповідають вимогам стандартів з переліку національних стандартів, вважаються такими, що відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
До переліку національних стандартів за поданням Держлікслужби включаються монографії (фармакопейні статті) Державної фармакопеї України стосовно взаємодії між лікарськими засобами і матеріалами, що застосовуються в медичних виробах, які містять такі лікарські засоби.
( Пункт 9 в редакції Постанови КМ N 632 від 28.08.2013 )
10. Перед введенням в обіг або експлуатацію на активний медичний виріб, який імплантують, або на його упаковку та/або в документах, повідомленнях або інструкціях, що супроводжують таку продукцію, за винятком активних медичних виробів, які імплантують, виготовлених на замовлення, призначених для клінічних досліджень, наноситься національний знак відповідності згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. N 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 49, ст. 2188).
Застосування національного знака відповідності повинне здійснюватися відповідно до вимог, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. N 1585 "Про затвердження Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах" (Офіційний вісник України, 2003 р., N 41, ст. 2175).
11. Наявність на активних медичних виробах, які імплантують, національного знака відповідності означає, що фізична чи юридична особа, яка здійснила маркування або відповідає за це, перевірила і засвідчує відповідність медичних виробів вимогам цього Технічного регламенту, що поширюються на вироби, та проходження належних процедур оцінки відповідності.
12. Якщо на активні медичні вироби, які імплантують, поширюється дія інших технічних регламентів, якими передбачено нанесення національного знака відповідності, медичні вироби повинні також відповідати вимогам таких технічних регламентів. Умовою нанесення знака є відповідність активного медичного виробу, який імплантують, усім таким технічним регламентам.
У разі коли один чи кілька технічних регламентів передбачають право виробника обирати спосіб підтвердження відповідності, нанесення національного знака відповідності означає відповідність лише тим технічним регламентам, які застосовано виробником. У такому разі в документах, повідомленнях або інструкціях, що супроводжують активні медичні вироби, які імплантують, зазначаються посилання на застосовані технічні регламенти.
13. Якщо встановлено, що національний знак відповідності застосовується з порушенням вимог цього Технічного регламенту, виробник або його уповноважена особа чи особа, яка ввела активні медичні вироби, які імплантують, в обіг або експлуатацію, повинні вжити заходів до припинення порушення, привести вироби у відповідність з вимогами цього Технічного регламенту та підтвердити таку відповідність в установленому порядку.
У разі порушення законодавства центральні органи виконавчої влади вживають відповідних заходів для обмеження або заборони введення в обіг таких виробів або вилучення їх з ринку.
Будь-яке прийняте відповідно до цього Технічного регламенту рішення про обмеження або заборону введення в обіг активних медичних виробів, які імплантують, або введення їх в експлуатацію чи вилучення з ринку, повинно містити чіткий перелік підстав, на яких воно базується, і негайно повідомлятися заінтересованій стороні із зазначенням строків вжиття заходів до усунення зазначених порушень.
14. За результатами застосування Держлікслужба веде постійний облік та проводить оцінку будь-якої інформації про введені в обіг або експлуатацію активні медичні вироби, які імплантують, щодо:
несправності чи погіршення технічних характеристик та властивостей активного медичного виробу, який імплантують, будь-якої невідповідності у маркуванні чи інструкції із застосування, що можуть призвести або призвели до смерті чи погіршення здоров'я хворих, користувачів та інших осіб;
технічних або медичних причин зміни технічних характеристик та властивостей активного медичного виробу, який імплантують, що призводить до систематичного відкликання виробником цих виробів.
Для ведення обліку та проведення аналізу лікарі та заклади охорони здоров'я подають зазначену інформацію Держлікслужбі, виробникам або їх уповноваженим представникам.
15. У разі коли виявлено, що активні медичні вироби, які імплантують, за їх належного встановлення, обслуговування та застосування здатні спричиняти ризик для здоров'я і безпеки хворих, користувачів та інших осіб, вживають усіх можливих заходів для вилучення таких виробів з обігу або заборони чи обмеження введення їх в обіг або експлуатацію відповідно до законодавства.
Вимоги до розроблення та виготовлення активних медичних виробів, які імплантують
16. Активні медичні вироби, які імплантують, розробляються та виготовляються із забезпеченням мінімізації ризику для здоров'я хворих, користувачів та інших осіб, якщо їх імплантують у відповідних умовах і для встановлених цілей.
17. Активні медичні вироби, які імплантують, розробляються та виготовляються для виконання таких функцій:
профілактика, діагностика, лікування, спостерігання або полегшення стану пацієнта у разі захворювання, травми, каліцтва або компенсація недоліку органа чи фізичної вади;
дослідження, заміна або видозмінювання структури (анатомії) органів, тканин або фізіологічних процесів;
контроль за заплідненням.
18. Активні медичні вироби, які імплантують, розробляються, виготовляються та упаковуються таким чином, щоб їх технічні характеристики та властивості не змінювалися під час зберігання і транспортування.
19. Якщо активний медичний виріб, який імплантують, під час зберігання або експлуатації за умови належного встановлення, обслуговування, застосування, дотримання строку зберігання в умовах, передбачених виробником, може змінювати свої технічні характеристики та властивості, такі зміни не повинні погіршуватися до створення загрози життю і здоров'ю хворих, користувачів та інших осіб.
20. Виробник або уповноважений ним представник під час розрахунку і конструювання активних медичних виробів, які імплантують, зобов'язаний враховувати основні принципи інтегрованої безпеки.
21. Активні медичні вироби, які імплантують, що поставляються стерильними, розробляються, виготовляються, стерилізуються відповідно до затверджених методів у належних умовах та упаковуються в одноразову упаковку та/або згідно з відповідними процедурами, що забезпечують їх стерильність під час транспортування і зберігання, до відкриття упаковки безпосередньо перед імплантацією.
22. Конструювання і пакування активних медичних виробів, які імплантують, здійснюється так, щоб виключити або мінімізувати можливість виникнення ризиків, пов'язаних з:
їх фізичними властивостями, включаючи розміри;
застосуванням джерел енергії. Якщо робота виробу залежить від джерела електричної енергії, особлива увага приділяється ізоляції, відгалуженню та нагріванню виробу;
такими умовами навколишнього природного середовища, як магнітні поля, електричні сторонні впливи, електростатичні розряди, тиск і коливання тиску, прискорення тощо;
медичним втручанням, особливо під час застосування дефібриляторів або високочастотних, хірургічних активних медичних виробів, які імплантують;
іонізуючим випромінюванням, джерелом яких є радіоактивні речовини, що є у складі активного медичного виробу, який імплантують, дотриманням відповідної техніки безпеки;
неможливістю технічного обслуговування або калібрування у зв'язку з надмірним збільшенням відгалужень, старінням матеріалів, що використовуються, надлишковим виділенням виробом тепла або зниженням точності вимірювального і контрольного пристрою.
23. Конструювання та виготовлення активних медичних виробів, які імплантують, здійснюється таким чином, щоб гарантувалися технічні характеристики та продуктивність відповідно до загальних вимог, визначених у пунктах 16-21 цього Технічного регламенту, з урахуванням таких особливостей:
вибір матеріалів, що використовуються, особливо щодо їх токсичності;
взаємна сумісність матеріалів і тканин, біологічних клітин і рідин організму, що використовуються, з урахуванням передбачуваної мети застосування активного медичного виробу, який імплантують;
сумісність активних медичних виробів, які імплантують, з речовинами, які вони поставляють;
якість з'єднань з дотриманням відповідної техніки безпеки;
надійність джерела енергії;
належна герметичність;
належне функціонування систем керування, програмування і контролю, включаючи програмне забезпечення.
24. Активні медичні вироби, які імплантують, їх деталі (у разі потреби) повинні бути виконані помітно для забезпечення їх розпізнавання, а також з метою створення можливості для будь-якого втручання, викликаного загрозою для безпеки життю та/або здоров'ю, пов'язаною з цими медичними виробами або їх деталями.
25. Активні медичні вироби, які імплантують, мають код для однозначної ідентифікації їх виробника (особливо стосовно типу і року виготовлення виробу). Такий код у разі потреби визначається без оперативного втручання.
26. Якщо до (на) активного медичного виробу, який імплантують, та/або його комплектувальних деталей надані інструкції, необхідні для експлуатації, або якщо до них даються параметри роботи або регулювання за допомогою систем індикації, така інформація повинна бути зрозуміла для користувача і пацієнта.
27. На упаковці активного медичного виробу, який імплантують, наноситься чітке маркування, що не змивається протягом усього строку експлуатації та зберігання, яке містить:
1) на індивідуальній (стерильній) і торговельно-транспорній упаковках:
найменування виробу;
напис "винятково для клінічних досліджень" для активного медичного виробу, який імплантують, призначеного для клінічних досліджень;
напис "виготовлено на замовлення" для активного медичного виробу, який імплантують, виготовленого на замовлення;
дані про те, що виріб перебуває в стерильному стані;
місяць і рік виготовлення;
строк придатності для безпечної імплантації виробу;
2) лише на індивідуальній (стерильній) упаковці:
методи стерилізації;
відомості про стерильність упаковки;
прізвище і підпис виробника;
3) лише на торговельно-транспорній упаковці:
місцезнаходження виробника;
дані про цільове призначення виробу;
відомості про застосування виробу;
умови транспортування і зберігання виробу.
28. До кожного активного медичного виробу, який імплантують, у разі його постачання на ринок України додається інструкція з експлуатації, що містить:
рік маркування національним знаком відповідності;
інформацію, яка наноситься на індивідуальну (стерильну) та торговельно-транспортну упаковку, за винятком відомостей про місяць і рік виготовлення та строк придатності для безпечної імплантації медичного виробу;
дані продуктивності згідно з вимогами до розроблення та виготовлення, процедурами проведення оцінки відповідності, вимогами до розрахунків і конструкції, а також можливі небажані побічні дії;
необхідні технічні дані, на підставі яких лікар може вибрати відповідний активний медичний виріб, який імплантують, а також відповідне програмне забезпечення і комплектувальні деталі;
відомості про застосування, що дають змогу лікарю, а також у відповідному випадку і пацієнту використовувати належним чином активний медичний виріб, який імплантують, його комплектувальні деталі та програмне забезпечення, а також дані про тип, обсяг і строки контролю та інформацію про повторний функціональний контроль і заходи щодо обслуговування;
вимоги, яких слід дотримуватися для запобігання ризику, пов'язаного з імплантацією виробу;
інформацію про небезпеку взаємного впливу, що виникає через активний медичний виріб, який імплантують, під час спеціальних досліджень або лікування;
інструкції у разі порушення стерильності упаковки з даними про відповідні методи повторної стерилізації;
інформацію про те, що активний медичний виріб, який імплантують, може використовуватися повторно тільки в тому разі, якщо він придатний для виконання основних вимог під відповідальність виробника.
В інструкції з експлуатації містяться також відомості про можливі протипоказання і запобіжні заходи. Такі відомості стосуються:
інформації про строк використання та джерела енергії;
заходів з попередження у разі зміни потужності активного медичного виробу, що імплантують;
заходів із запобігання дії магнітних полів, електричних сторонніх впливів, електростатичних розрядів, тиску або коливань тиску, прискорення на активний медичний виріб, який імплантують;
інформації про медичне призначення активного медичного виробу, який імплантують.
29. Підтвердження відповідності активного медичного виробу, який імплантують, щодо характеристик і експлуатаційних показників згідно з вимогами до розроблення та виготовлення, визначеними у пунктах 16-29 цього Технічного регламенту, у належних умовах використання та оцінка побічних чи небажаних впливів повинні ґрунтуватися на клінічних даних, установлених згідно з ДСТУ 4659-1-2:2006 "Клінічні дослідження медичних виробів для людей" (ISO 14155-1:2003, MOD).
Процедури проведення оцінки відповідності
30. Для проведення оцінки відповідності активних медичних виробів, які імплантують, вимогам цього Технічного регламенту застосовуються модулі процедур оцінки відповідності або їх комбінації, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. N 1585 "Про затвердження Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах" (Офіційний вісник України, 2003 р., N 41, ст. 2175; 2007 р., N 1, ст. 31), з урахуванням таких особливостей щодо застосування активних медичних виробів, які імплантують:
1) для модуля В (перевірка типу):
технічна документація, що надається до заяви, крім визначеної в пункті 28 Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. N 1585, повинна містити:
- конструкторські креслення, передбачені методи виготовлення і стерилізації, схеми елементів, вузлів, кіл тощо;
- описи і пояснення до конструкторських креслень, схем елементів, вузлів, кіл та функціонування виробу;
- результати проектних розрахунків, аналізу ризиків, проведених досліджень, технічних випробувань тощо;
- повідомлення, в якому зазначено, чи містить виріб як невід'ємну частину речовину згідно з пунктом 5 цього Технічного регламенту, та результати випробувань;
- дані клінічних випробувань, які проведені згідно з вимогами ДСТУ 4659-1-2:2006 "Клінічні дослідження медичних виробів для людей" (ISO 14155-1-2; 2003, MOD);
- проект етикетки та інструкції із застосування.
Якщо активний медичний виріб, який імплантують, містить як невід'ємну частину речовину згідно з пунктом 5 цього Технічного регламенту, призначений орган до прийняття рішення про видачу сертифіката відповідності типу повинен отримати відповідне роз'яснення від Держлікслужби щодо застосування такої речовини разом з виробом.
Про прийняте рішення призначений орган повідомляє Держлікслужбу.
У разі відмови у видачі сертифіката перевірки типу призначений орган повинен письмово надати обґрунтування такої відмови.
Виробник або його уповноважена особа повинен інформувати призначений орган, який видав сертифікат перевірки типу, про всі зміни, зроблені у перевіреному виробі, які повинні пройти додаткову перевірку, якщо такі зміни можуть впливати на відповідність вимогам цього Технічного регламенту, або умови застосування активних медичних виробів, які імплантують.
Дані додаткової перевірки додаються до оригіналу сертифіката перевірки типу активних медичних виробів, які імплантують.
Виробник або його уповноважена особа повинні зберігати копії сертифікатів перевірки типу і додатків до них разом з технічною документацією протягом не менш як п'ять років після виготовлення останнього зразка активного медичного виробу, який імплантують.
У разі відсутності виробника або його уповноваженої особи зобов'язання щодо збереження технічної документації покладається на особу, яка ввела активний медичний виріб, який імплантують, в обіг;
2) для модуля D (забезпечення якості виробництва) - у разі коли цей модуль використовується у комбінації з модулем В, виробник або його уповноважена особа, що виконує зобов'язання згідно з вимогами цього Технічного регламенту, гарантує і декларує, що активний медичний виріб, який імплантують, відповідає типу, описаному в сертифікаті перевірки типу, і вимогам цього Технічного регламенту.

................
Перейти до повного тексту