- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 січня 1995 р. № 59 Київ |
Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів
Відповідно до
статті 17 Кодексу України про надра Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про порядок надання гірничих відводів, що додається.
Прем'єр-міністр України |
В.МАСОЛ |
Перший заступник Міністра Кабінету Міністрів України |
І.ДОЦЕНКО |
|
Інд. 19 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 січня 1995 р. № 59
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок надання гірничих відводів
( У тексті Положення слова "орган державного гірничого нагляду" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "орган Держпраці" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ
№ 352 від 06.05.2020 )
Загальні питання
1. Це Положення встановлює порядок надання гірничих відводів (частини надр) користувачам на території України для розробки родовищ корисних копалин підземним способом (шахтами та рудниками).
2. Дія цього Положення поширюється на користувачів надр, які здійснюють розробку родовищ корисних копалин підземним способом, в тому числі на інвесторів, з якими в установленому законом порядку укладено угоду про розподіл продукції.
3. Гірничий відвід надається Держпраці, що засвідчується актом про надання гірничого відводу згідно з додатком № 1.
Актом про надання гірничого відводу затверджуються межі ділянки надр, наданої на підставі спеціального дозволу на користування надрами (технічні межі), та встановлюються такі зобов’язання для суб’єкта господарювання, якому надано гірничий відвід:
забезпечення повноти геологічного вивчення гірничо-технічних, гідрогеологічних та інших умов використання надр у межах гірничого відводу, раціонального і комплексного використання надр та їх охорони;
забезпечення захисту людей, майна будівель, споруд та навколишнього природного середовища від шкідливого впливу гірничих розробок, пов’язаних з діяльністю підприємства;
забезпечення рекультивації земельних ділянок, порушених під час користування надрами, для подальшого їх використання у суспільному виробництві;
здійснення постійного спостереження за зсувами гірських порід, деформацією наявних наземних споруд і об’єктів, станом гірничих виробок, збереженням установлених гірничим відводом меж локалізації похованих шкідливих речовин, відходів виробництва та стічних вод;
попередження власників підприємств, розташованих на гірничому відводі, про час їх підробки гірничими роботами та узгодження з ними заходів щодо захисту від можливого шкідливого впливу гірничих робіт; дотримання інших вимог щодо користування надрами, встановлених законодавством.
У разі консервації гірничодобувного об’єкта на строк більше ніж п’ять років або його ліквідації акт про надання гірничого відводу повертається у 30-денний строк після оформлення актів приймання виконаних ліквідаційних робіт органу, який його надав, або його правонаступнику.
Будь-яка діяльність, пов’язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може провадитися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий.
4. Гірничий відвід може надаватися підприємствам, установам, організаціям (далі - підприємства), громадянам України, іноземцям та особам без громадянства (далі - громадяни), іноземним юридичним особам, а також користувачам надр на умовах угод про розподіл продукції (інвесторам) лише за наявності у них спеціального дозволу на користування надрами, а також погодженого та затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин.
5. Для новостворених підприємств гірничі відводи повинні оформлятися до початку будівництва гірничодобувного об'єкта.
6. Надання додаткових гірничих відводів до існуючого гірничого відводу оформляється як новий відвід у порядку, встановленому цим Положенням.
7. Надра в межах гірничого відводу повинні використовуватися відповідно до цілей, для яких їх було надано.
9. Передача наданого гірничого відводу повністю або частково іншому підприємству або громадянину забороняється.
У разі зміни користувача надр, реорганізації підприємства або продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами без зміни меж об’єкта надрокористування переоформляються акт про надання гірничого відводу та надпис на копії топографічного плану поверхні. Для цього суб’єкт звернення подає до адміністратора центру надання адміністративних послуг (за місцем розташування об’єкта надрокористування) органу, що надає гірничий відвід, заяву на одержання гірничого відводу із зазначенням номера спеціального дозволу на користування надрами та два екземпляри викопіювання з топографічного плану поверхні, геологічні розрізи, оформлені відповідно до вимог пункту 5 додатка № 2.
Рішення стосовно переоформлення гірничого відводу приймається протягом 15 днів з дати отримання зазначених документів.
10. Гірничі відводи під територією, де розміщені будівлі, споруди, населені пункти, джерела водопостачання, водоймища, об'єкти природно-заповідного фонду, пам'ятки історії, культури та мистецтва, об'єкти спеціального й іншого призначення, надаються за згодою відповідних місцевих рад та органів виконавчої влади.
11. Земельні ділянки для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, якщо інше не передбачено актами законодавства, виділяються після надання гірничого відводу в порядку, передбаченому чинним земельним законодавством.
Основні вимоги до гірничих відводів
12. Гірничий відвід на розробку родовищ корисних копалин надається з урахуванням меж об'єкта надрокористування, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, та з дотриманням вимог пункту 18 цього Положення.
На розробку великих родовищ корисних копалин гірничі відводи можуть бути надані двом або кільком підприємствам чи громадянам.
На розробку родовищ різних видів корисних копалин, які залягають на одній території, гірничі відводи надаються окремо для розробки кожного родовища.
Дозволяється зміна меж між суміжними гірничодобувними об’єктами, які належать одному і тому самому користувачу надр, що здійснює розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, за відповідним проектом, погодженим з територіальним органом Держпраці та затвердженим Держпраці. Рішення стосовно погодження та/або затвердження такого проекту приймається відповідним органом протягом 21 дня.
Послідовність відпрацювання родовищ або їх частин та взаємоув'язування гірничих робіт у зазначених випадках повинні забезпечувати найповніше, комплексне та економічно доцільне вилучення із надр розвіданих запасів корисних копалин і виконання вимог щодо охорони надр і навколишнього природного середовища.
13. Гірничий відвід на розробку родовища корисних копалин або його частини надається за умови, що запаси корисних копалин родовища та компонентів у них пройшли експертизу і одержали оцінку Державної комісії по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ).
17. Надання гірничих відводів з метою розробки родовищ корисних копалин підземним способом біля ділянок надр, наданих для будівництва і експлуатації підземних споруд у відпрацьованих гірничих виробках діючих гірничодобувних об’єктів, а також на ділянках надр біля родовищ корисних копалин дозволяється лише за умови усунення можливості взаємного шкідливого впливу експлуатованих споруд і розроблюваних родовищ.
18. Межі гірничого відводу розраховуються для розробки родовищ корисних копалин - контурами їх запасів, оцінених ДКЗ, у тому числі запасів категорії С2, з урахуванням зон зрушення гірських порід.
У разі наявності біля об’єкта надрокористування ділянок надр, наданих для будівництва і експлуатації підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин або відпрацьованих гірничих виробок діючих чи ліквідованих (законсервованих) гірничодобувних об’єктів умежі гірничого відводу включаються межі охоронних і бар’єрних ціликів, які забезпечують безпечне функціонування об’єкта надрокористування.
19. Проекти гірничих відводів розробляються спеціалізованими проектними організаціями або спеціалізованими підрозділами гірничодобувних підприємств, фізичними особами - суб’єктами підприємницької діяльності, які мають у своєму складі не менше одного працівника з відповідною спеціальністю 184 "Гірництво" ("Маркшейдерська справа", "Розробка родовищ та видобування корисних копалин (за способом видобування - підземний)".
20. Забороняється надання гірничого відводу із залишенням за його межами ділянки родовища, рудних тіл, жил і покладів корисних копалин, не придатних для самостійної розробки.
Подання та розгляд заявок для одержання гірничого відводу
21. Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин підземним способом надаються Держпраці після погодження заявки на отримання гірничого відводу з відповідним територіальним органом Держпраці.
23. Для одержання гірничого відводу підприємство чи громадянин подають заявку нарочно (уповноваженою ними особою) чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до адміністратора центру надання адміністративних послуг або територіальному органу Держпраці (за місцем розташування об’єкта надрокористування).
Заявка включає в себе: заяву (додаток № 1- 1), в якій зазначаються найменування підприємства чи відомості про громадянина, що мають намір одержати гірничий відвід, місцезнаходження гірничого відводу та мета, для якої він одержується; проект гірничого відводу у двох примірниках, складений відповідно до додатка № 2.
Інвестори, з якими укладено угоду про розподіл продукції, подають до заявки зазначену угоду.
................Перейти до повного тексту