1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 16 травня 1996 р. N 535
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 724 від 12.05.2007 )
Про затвердження Правил рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок
Відповідно до статті 53 Лісового кодексу України Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Правила рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок (додаються)
Прем'єр-міністр України
Міністр
Кабінету Міністрів України
Є.МАРЧУК

В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.22
ЗАТВЕРДЖЕНІ
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 1996 р. N 535
ПРАВИЛА
рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Ці Правила є сукупністю норм і вимог щодо здійснення рубок, спрямованих на забезпечення охорони, оздоровлення, посилення захисних властивостей і підвищення продуктивності лісів, організації території лісового фонду, проведення інших лісогосподарських заходів, а також щодо розчищення земельних ділянок лісового фонду, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, шляхів, видобуванням корисних копалин, прокладанням кабелю, трубопроводів та інших комунікацій, здійсненням інших робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства.
Правила рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок поширюються на всі ліси, в яких дозволяється проведення таких рубок, і є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями та громадянами, яким надано землі лісового фонду в постійне або тимчасове користування.
2. Рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, та інші рубки (не пов'язані з веденням лісового господарства) здійснюються за спеціальним дозволом - лісорубним квитком.
3. Обсяги заготівлі деревини під час проведення рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, визначаються на підставі обстежень, що проводяться лісовпорядними службами та відповідними працівниками лісогосподарських підприємств.
4. У лісах заповідників, заповідних і рекреаційних зон національних природних і регіональних ландшафтних парків, пам'яток природи, заповідних урочищ у виняткових випадках можуть проводитись санітарні рубки, рубки, пов'язані з реконсрукцією малоцінних деревостанів та влаштуванням протипожежних розривів, лише на підставі наукового обгрунтування і за погодженням з органами Мінекобезпеки.
5. Особливості проведення рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, залежно від цільового призначення, породного складу насаджень, а також лісорослинних зон визначаються нормативними актами, що затверджуються Мінлісгоспом.
НОРМИ І ВИМОГИ ЩОДО ЗДІЙСНЕННЯ РУБОК, ПОВ'ЯЗАНИХ З ВЕДЕННЯМ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
Рубки догляду за лісом
6. Рубки догляду за лісом полягають у періодичному вирубуванні дерев, подальше збереження яких в складі насаджень недоцільне.
7. Головними завданнями рубок догляду є:
поліпшення якості і породного складу насаджень;
збереження і посилення екологічних (захисних, водоохоронних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих, рекреаційних), естетичних та інших властивостей лісу;
підвищення стійкості та продуктивності насаджень;
створення умов для скорочення термінів вирощування технічно стиглої деревини;
8. До рубки в першу чергу призначаються:
ділянки, на яких зростають хворі і пошкоджені дерева;
культури і природні молодняки цінних порід, які пригнічуються небажаними деревними та чагарниковими породами;
змішані деревостани з головною і другорядними породами в одному ярусі;
деревостани, в яких є світлолюбиві породи (дуб, ясень, модрина, сосна тощо);
складні деревостани;
чисті перегущені молодняки цінних порід;
молодняки насіннєво-порослевого походження;
перегущені насадження;
деревостани з куртинним розміщенням дерев, якщо в окремих групах існує загроза пригнічення головних порід другорядними або у разі перегущеності чистих куртин.
9. У чистих насадженнях до рубки догляду призначаються перш за все ділянки перегущених деревостанів з великою кількістю відсталих за ростом дерев, що мають стовбури з наявністю вад, а також насадження, неоднорідні за походженням, та молодняки з уповільненим ростом.
У змішаних насадженнях рубки призначаються на ділянках, на яких другорядні (небажані) породи негативно впливають на ріст головних.
10. У чистих і змішаних деревостанах із куртинним розміщенням дерев рубки догляду призначаються незалежно від їх загальної зімкнутості і повноти, якщо в окремих групах є небезпека затінення головних порід другорядними або насіннєвих екземплярів порослевими, а також у разі значної загущеності чистих куртин.
11. Рубки догляду за інших рівнозначних умов призначаються в першу чергу в насадженнях вищих бонітетів. У насадженнях V і нижчих бонітетів вони, як правило, не проводяться.
12. Рубки догляду за лісом поділяються на такі види:
освітлення;
прочищення;
проріджування;
прохідна рубка.
Рубки о с в і т л е н н я формують насадження бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в насадженні, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного насадження.
Рубки п р о ч и щ е н н я забезпечують склад і форму деревостану (відрізняються від освітлення тим, що створюють рівномірне розміщення дерев головної породи на площі, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення між окремими породами).
Рубки п р о р і д ж у в а н н я створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі насадження; в окремих випадках, якщо співвідношення порід у складі насаджень небажане, то продовжується його поліпшення, формується другий ярус у складних деревостанах);
П р о х і д н і р у б к и призначені для створення умов щодо збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності насаджень та скорочення термінів вирощування технічно стиглої деревини (продовжується поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану).
13. Під час догляду за насадженнями застосовується переважно комбінований метод рубок, який поєднує принципи низового та верхового доглядів. В основу цього методу покладено розподіл дерев за їх господарськими і біологічними ознаками на три категорії: кращі (цільові), допоміжні (корисні) та ті, що підлягають видаленню.
14. Для подальшого росту залишають кращі дерева, як правило, головних порід насіннєвого походження. Такі дерева повинні бути здоровими, мати прямі, повнодеревні, без сучків стовбури, правильно сформовані крони, добре укорінення.
Залежно від цільового призначення насаджень ознаки кращих дерев можуть бути іншими.
15. До категорії допоміжних належать підгінні та грунтополіпшуючі дерева, що сприяють очищенню кращих дерев від сучків, формуванню їх стовбурів і крон, виконують грунтозахисні функції. Вони можуть бути в будь-якій частині намету або утворювати другий ярус. До цієї категорії належать дерева всіх порід і класів росту, що ростуть на галявинах та у "вікнах", якщо вони не віднесені до категорії кращих, а також дуплисті дерева (для гніздування корисної лісової фауни), чагарники та дерева підліскової форми.
У чистих насадженнях до таких дерев належать відсталі в рості, але життєздатні дерева головних порід.
16. До дерев, що підлягають вирубуванню, належать:
дерева, що заважають росту та формуванню крон кращих і допоміжних дерев;
дерева, що мають широкі низькоопущені, з товстими сучками крони та низькоякісні сильнозбіжисті стовбури;
порослеві дерева, що пригнічують життєздатні насіннєві дерева головних порід;
окремі кращі екземпляри однорідних за ростом і якістю дерев густих груп;
дерева-двійчатки, розвилки, багатоверхівкові, сильно викривлені, з великими пасинками та з іншими вираженими вадами і пошкодженнями, якщо вони заважають росту кращих дерев.
Під час рубок догляду всіх видів видаляють також дерева, що підлягають санітарній рубці.
Дерева, що підлягають видаленню, можуть належати до всіх класів росту і бути у всіх ярусах насадження.
17. Призначення дерев до рубки провадиться в окремих невеликих групах. В кожній з них відбирають кращі дерева, потім допоміжні, що залишають для подальшого росту, і, нарешті, намічають дерева, які потрібно вирубати. У разі відсутності в окремих групах дерев, що відповідали б вищезазначеним вимогам, слід залишати відносно кращі дерева цих груп.
18. Відбір дерев для рубок освітлення і прочищення провадиться лише на спеціально закладених пробних ділянках, що є еталоном для здійснення догляду на всій площі.
Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев провадиться на всій ділянці з врахуванням рівномірного розміщення кращих дерев.
19. Насінники, що виконали своє призначення, і своєчасно не зрубані поодинокі дерева вирубуються під час першого прийому рубок догляду. Запас деревини таких дерев під час визначення інтенсивності рубок догляду в молодняках не враховується і обчислюється окремо.
20. Інтенсивність зріджування деревостану під час проведення рубок догляду залежить від типу лісу, складу, віку і бонітету насадження, а також цілей лісовирощування.
Розрізняють такі інтенсивності зріджування: слабка - вирубка до 15 відсотків запасу деревостану, помірна - 16-25 відсотків, сильна - 26-35 відсотків, дуже сильна - більше 35 відсотків.
21. У молодняках, насадженнях швидкоростучих і світлолюбивих порід, а також у змішаних деревостанах під час рубок догляду досягають сильної або дуже сильної інтенсивності зріджування, а у перегущених, особливо невітростійких насадженнях, які ростуть на схилах крутизною понад 20 градусів, і нестійких грунтах - слабкої інтенсивності.
22. Після здійснення рубок догляду на схилах до 20 градусів, а також на стійких грунтах схилів більшої крутизни повнота чистих насаджень може бути знижена до 0,6 (північні експозиції) і 0,7 (південні експозиції); на схилах, що мають понад 20 градусів, і на ділянках з нестійкими грунтами - відповідно до 0,7 і 0,8.
23. Повторюваність окремих прийомів рубок догляду залежить від стану насадження. Якщо стан насадження потребує частішої повторюваності рубок, інтенсивність зріджування окремих прийомів буде меншою і навпаки.
Рекомендуються такі терміни повторюваності рубок догляду: при освітленні і прочищенні 3-5 років, проріджуванні - 5-10 років, при прохідних рубках - 10-15 років. У змішаних і складних насадженнях повторюваність частіша. Конкретні терміни повторюваності встановлюються під час чергового лісовпорядкування.
24. Щорічний обсяг кожного виду рубок визначається шляхом поділу площ насаджень, що потребують відповідного догляду, на повторюваність рубок.
25. Проект щорічних обсягів рубок догляду складається по лісогосподарському підприємству в розрізі лісництв. При цьому за кожним видом догляду зазначається площа і кількість деревини, що підлягає вирубуванню.
Проріджування при повноті насадження 0,7, а прохідні рубки при повноті 0,8 і нижче не проектуються.
26. Термін початку і закінчення рубок догляду визначається із врахуванням умов місцезростання насадження та біологічних особливостей деревних порід, що входять до його складу.

................
Перейти до повного тексту