1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
І НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 17 липня 1995 р. N 523
Київ
Про стан виконання Указу Президента України від 18 червня 1994 р. N 319 "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами"
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1336 від 25.08.98 )
Кабінет Міністрів України відзначає, що міністерства, відомства, суб'єкти підприємницької діяльності, органи валютного та експортного контролю, правоохоронні органи незадовільно виконують Указ Президента України від 18 червня 1994 р. N 319 "Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами", а також доручення Президента України щодо наведення чіткого порядку у провадженні зовнішньоекономічної діяльності та валютного регулювання.
Продекларували наявність або відсутність валютних цінностей, що знаходяться за межами України, лише 383998 суб'єктів підприємницької діяльності (82,3 відсотка їх загальної кількості). Наявність валютних цінностей за кордоном продекларували 7849 підприємств і організацій на суму 2322 млн. доларів США, 202 млн. німецьких марок, 1079 млрд. російських рублів, у тому числі майна на суму 202 млн. доларів США, 29 млн. німецьких марок, 73 млрд. російських рублів, інвестицій - 17 млн. доларів США, 2 млн. німецьких марок, 12 млрд. російських рублів, отриманих дивідендів - 1,4 млн. доларів США, 98 тис. німецьких марок, 3 млрд. російських рублів, придбаних акцій та цінних паперів - 10 млн. доларів США, 1 млн. німецьких марок, 2 млрд. російських рублів, коштів на рахунках у закордонних банках - 28 млн. доларів США, 2 млн. німецьких марок, 8 млрд. російських рублів та заборгованості за експортними операціями на суму 0,6 млрд. доларів США, 51 млн. німецьких марок, 293 млрд. російських рублів у межах законодавчо встановлених термінів повернення валютних цінностей в Україну і 1,4 млрд. доларів США, 117 млн. німецьких марок, 688 млрд. російських рублів - з порушенням зазначених термінів.
Податковими інспекціями перевірено 129848 суб'єктів підприємницької діяльності, що становить 26,6 відсотка їх загальної кількості. Виявлено, що 2505 підприємств і організацій не задекларували або не повністю задекларували валютні цінності, що знаходяться за межами України. Їх вартість становить 1150 млн. доларів США, 45,3 млн. німецьких марок і 154,4 млрд. російських рублів, у тому числі майна на суму 123 млн. доларів США, 6 млн. німецьких марок, 30,4 млрд. російських рублів, інвестицій - 35 млн. доларів США, 12,3 млн. німецьких марок, 30 млрд. російських рублів, дивідендів - 22 млн. доларів США, 2 млн. німецьких марок, 14 млрд. російських рублів та заборгованості за експортними операціями на суму 970 млн. доларів США, 25 млн. німецьких марок, 80 млрд. російських рублів.
Установлено, що 83 підприємства і організації без відповідного дозволу Національного банку відкрили за межами України валютні рахунки, на яких тримають 9 млн. доларів США, 17 тис. німецьких марок і 2,2 млрд. російських рублів, 102 суб'єкти підприємницької діяльності сплачували інвестиційні внески до статутних фондів спільних підприємств та придбали за кордоном без ліцензій Національного банку акції на суму 8,3 млн. доларів США і 246 млн. російських рублів.
Більшість підприємств і організацій, що порушили вимоги Указу Президента України від 18 червня 1994 р. N 319, входять до сфери управління Міністерства промисловості, Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії, Міністерства сільського господарства і продовольства, Міністерства вугільної промисловості, Міністерства транспорту, Державного комітету нафтової, газової і натопереробної промисловості та розташовані у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Харківській і Херсонській областях та в м. Києві.
На порушення неодноразових вимог Міністерство машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії та Міністерство сільського господарства і продовольства не інформували Уряд про стан виконання зазначеного Указу підприємствами і організаціями, що входять до їх сфери управління. Не надійшла така інформація і від Департаменту авіаційного транспорту, Державної акціонерної компанії "Укрресурси". Державний комітет по харчовій промисловості та деякі інші подали інформацію з неконкретними даними.
Внесені Головною державною податковою інспекцією разом з Національним банком пропозиції щодо заходів, спрямованих на реалізацію у повному обсязі вимог зазначених Указу та доручень Президента України, свідчать про недостатнє виконання цими органами своїх функцій у сфері валютного контролю.
Незважаючи на те, що механізм контролю за своєчасним надходженням валютних коштів на рахунки уповноважених банків України та переміщенням через її митний кордон товарів (робіт, послуг) запроваджено відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України і Національного банку ще в 1993 році, Головна державна податкова інспекція жодного разу не подала Урядові України відомості із всебічним аналізом результатів такого контролю.
У результаті Уряд до цього часу не має повних відомостей стосовно обсягів експортованих протягом 1991'1994 років товарів (робіт, послуг) і обсягів валютної виручки від них, а також стосовно коштів, які вже надійшли, і тих, які належить повернути до України, термінів їх повернення тощо.
Недостатній контроль за виконанням зазначених Указу та доручень спричинив прийняття Президентом України Указу від 10 березня 1995 р. N 205 "Про неналежне виконання вимог щодо повернення валютних цінностей, які незаконно знаходяться за кордоном".
Кабінет Міністрів України і Національний банк України
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Вказати керівникам Міністерства промисловості, Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії, Міністерства сільського господарства і продовольства, Міністерства транспорту, Міністерства вугільної промисловості, Державного комітету нафтової, газової і нафтопереробної промисловості на незадовільну організацію роботи з виконання Указу Президента України від 18 червня 1994 р. N 319, відповідних доручень Президента України і Кабінету Міністрів України та зажадати від них проведення всебічної перевірки виконання суб'єктами підприємницької діяльності, що входять до сфери управління зазначених міністерств і Комітету, цих вимог з притягненням в установленому порядку до відповідальності керівників підприємств і організацій, винних у їх порушенні, і в місячний термін поінформувати Кабінет Міністрів України про наслідки.

................
Перейти до повного тексту