- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Указ
У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про Концепцію формування системи безоплатної правової допомоги в Україні
Схвалити Концепцію формування системи безоплатної правової допомоги в Україні (додається).
Президент України | В.ЮЩЕНКО |
м. Київ, 9 червня 2006 року N 509/2006 |
СХВАЛЕНО
Указом Президента України
від 9 червня 2006 року N 509/2006
КОНЦЕПЦІЯ
формування системи безоплатної правової допомоги в Україні
I. Мета Концепції
Цією Концепцією встановлюються загальні принципи формування і функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні, а також повного або часткового фінансування правової допомоги за рахунок коштів державного бюджету.
Метою Концепції є створення засад для впровадження державної системи доступної та якісної правової допомоги, яка б відповідала потребам суспільства.
II. Сучасний стан надання безоплатної правової допомоги
На сучасному етапі стан надання безоплатної правової допомоги в Україні є незадовільним та таким, що не відповідає основним європейським вимогам забезпечення доступу особи до правосуддя.
Законодавство України містить окремі розрізнені положення, які регулюють питання щодо надання безоплатної правової допомоги, але системи, яка б забезпечувала реальний доступ осіб до такої допомоги, не створено.
Так, законодавство України надає право на безоплатну правову допомогу багатьом категоріям осіб, але до цього часу державне фінансування було передбачено лише для оплати правової допомоги у кримінальних справах у випадках, визначених
Кримінально-процесуальним кодексом України.
Порядок призначення адвоката (захисника) через адвокатські об'єднання, як це передбачено
Кримінально-процесуальним кодексом України, був запроваджений за інших історичних обставин і тому не враховує сучасних форм та умов функціонування адвокатської професії, а відтак не забезпечує надання якісної та своєчасної правової допомоги.
Для категорій осіб, визначених іншими законодавчими актами, не передбачено фінансування безоплатної правової допомоги, не визначено порядку її одержання.
Передбачений чинним законодавством розмір оплати праці адвокатам з надання правової допомоги в кримінальних справах за призначенням становить 15 гривень за повний робочий день. Такий розмір оплати праці, а також ускладнена процедура підтвердження адвокатом його участі у цій категорії справ не сприяють забезпеченню систематичної та ініціативної участі адвокатів і належної якості правової допомоги, що надається за рахунок держави.
На даний час не сформовано єдиної державної політики у сфері забезпечення фізичних осіб безоплатною правовою допомогою.
Законодавством на Міністерство юстиції України покладено лише функцію оплати за рахунок держави участі адвоката у кримінальній справі за призначенням. Проте моніторинг фактичних потреб осіб у наданні безоплатної правової допомоги не проводиться, а бюджетне фінансування здійснюється на підставі застарілих показників.
III. Шляхи створення системи безоплатної правової допомоги
Створення ефективної системи безоплатної правової допомоги має відбуватись шляхом:
1) створення взаємопов'язаних складових системи - первинної та вторинної безоплатної правової допомоги;
2) забезпечення належного рівня та оптимального порядку оплати правової допомоги за рахунок державного бюджету;
3) встановлення чітких критеріїв доступу осіб до безоплатної правової допомоги;
4) створення ефективної моделі управління системою безоплатної правової допомоги та її фінансування.
1. Організація надання безоплатної первинної правової допомоги.
Метою безоплатної первинної правової допомоги має бути інформування особи про зміст її права та порядок його реалізації, забезпечення можливостей досудового вирішення правових спорів, а також запобігання необгрунтованим часовим та фінансовим затратам особи на доступ до адвоката. Держава повинна забезпечувати організацію надання безоплатної первинної правової допомоги для всіх осіб.
Безоплатна первинна правова допомога має включати надання правової інформації, правових консультацій та роз'яснень, складання правових документів (звернень, довідок, запитів тощо), крім процесуальних, допомогу в доступі до вторинної безоплатної правової допомоги та альтернативних форм вирішення спору, зокрема медіації (посередництва).
Безоплатна первинна правова допомога повинна бути територіально доступною.
Законом можуть установлюватись часові межі надання безоплатної первинної правової допомоги.
Суб'єктами надання безоплатної первинної правової допомоги є та/або можуть бути:
органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їх власних та делегованих повноважень;
юридичні особи публічного права, утворені органами місцевого самоврядування;
фізичні особи та юридичні особи приватного права, відбір яких здійснюється на підставі конкурсу (тендера).
2. Організація надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Метою безоплатної вторинної правової допомоги має бути забезпечення рівних можливостей доступу осіб до правосуддя.
Безоплатна вторинна правова допомога включає складання процесуальних документів, захист від обвинувачення, представництво особи в судах та інших державних органах.
Право особи на безоплатну вторинну правову допомогу визначається з урахуванням інтересів правосуддя та рівня матеріальної забезпеченості особи.
тяжкості обвинувачення та суворості можливого покарання;
складності правових та фактичних обставин справи;
скрутних життєвих обставин, в яких опинилась особа.
Інтереси правосуддя вимагають надання безоплатної правової допомоги кожній заарештованій або затриманій особі. При визначенні права на повну або часткову оплату правової допомоги за рахунок коштів державного бюджету має враховуватися рівень матеріальної забезпеченості особи. Критерії визначення рівня матеріальної забезпеченості особи має встановлювати Кабінет Міністрів України. Держава може передбачити механізм часткового відшкодування особою вартості наданої правової допомоги у випадках, установлених відповідним законом.
Реалізація завдань цієї Концепції має відбуватися поетапно. Починаючи з першого етапу впровадження системи безоплатної правової допомоги і протягом реалізації інших етапів право на безоплатну вторинну правову допомогу обов'язково повинно забезпечуватися:
................Перейти до повного тексту