1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 травня 2009 р. № 490
Київ
Про затвердження Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 627 від 12.06.2013 № 1138 від 23.12.2015 № 893 від 22.11.2017 № 320 від 03.04.2019 № 1007 від 22.09.2021 № 601 від 10.05.2022 № 1218 від 10.11.2023 )
Відповідно до статті 15 Закону України "Про дорожній рух" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, що додається.
2. Міністерству внутрішніх справ привести у двомісячний строк власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.

Прем'єр-міністр України

Ю. ТИМОШЕНКО

Інд. 31


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 травня 2009 р. № 490
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 10 листопада 2023 р. № 1218)
ПОРЯДОК
державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів
1. Цей Порядок визначає процедуру державної акредитації закладів незалежно від форми власності та організаційно-правової форми (у тому числі філій чи відокремлених підрозділів юридичних осіб), що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - заклади), та атестації їх спеціалістів.
2. Державна акредитація закладу та атестація його спеціалістів є основними формами державного контролю за діяльністю закладу.
3. Інформація про акредитовані заклади та їх атестованих спеціалістів вноситься регіональним сервісним центром Головного сервісного центру МВС (далі - регіональний сервісний центр) до Єдиного державного реєстру МВС засобами єдиної інформаційної системи МВС.
4. Основним завданням державної акредитації є визначення:
стану матеріально-технічної бази закладу;
рівня організації та проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - водії) і професійного рівня спеціалістів закладу;
додержання закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв.
5. Підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації водіїв проводяться спеціалістами закладу, що пройшли атестацію, за результатами якої отримали атестат спеціаліста, форма якого наведена в додатку 1.
Атестація спеціалістів закладу проводиться не рідше ніж один раз на п’ять років.
6. Перелік вимог до закладу та кваліфікаційні вимоги до спеціалістів визначаються наказом МВС за погодженням з МОН, Мінінфраструктури і Мінекономіки.
7. Державна акредитація закладу проводиться акредитаційною комісією, склад якої призначається наказом керівника регіонального сервісного центру. До складу акредитаційної комісії включаються представники місцевих органів управління освітою та територіальних органів Держпраці. Положення про акредитаційну комісію затверджує МВС.
Заклади, крім закладів, що мають відповідну ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної) освіти, проходять державну акредитацію за напрямами:
підготовка (підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації) - навчання за відповідними програмами щодо Правил дорожнього руху, будови та експлуатації транспортних засобів, основ безпеки дорожнього руху та надання домедичної допомоги, вмінь і навичок керування транспортним засобом; навчання осіб, що мають посвідчення водія, додатковим знанням і навичкам для допуску їх до керування транспортними засобами інших категорій, удосконалення майстерності керування транспортними засобами, зокрема в ускладнених умовах, транспортними засобами спеціального або спеціалізованого призначення, тими, що використовуються для перевезення небезпечних, великовагових і великогабаритних вантажів, практичним навичкам керування транспортними засобами з механічною коробкою передач осіб, що мають у посвідченні водія відмітку про право на керування транспортними засобами лише з автоматичною коробкою передач;
теоретична підготовка - навчання відповідно до типової навчальної програми теоретичного модуля в кількості мінімальних навчальних годин, відведених на освоєння навчального матеріалу з основ законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, щодо Правил дорожнього руху, етики (психологічних основ) водія, будови і технічного обслуговування транспортного засобу, основ керування транспортним засобом і вимоги до безпеки дорожнього руху;
практична підготовка - навчання відповідно до типової навчальної програми практичного модуля в кількості мінімальних навчальних годин, відведених на освоєння навчального матеріалу з практичного керування транспортним засобом відповідної категорії та спеціальних положень стосовно категорій транспортних засобів.
8. З метою підготовки необхідних для державної акредитації документів заклад, крім закладів, що мають відповідну ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної) освіти, звертається до регіонального сервісного центру за місцезнаходженням приміщень (кабінетів, класів), у яких здійснюватиметься відповідна підготовка (далі - місцезнаходження), для погодження робочих тематичних програм та навчальних планів, зокрема щотижневих, з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв (далі - робочі програми і плани) відповідно до напряму акредитації та до територіального сервісного центру МВС для проведення обстеження матеріально-технічної бази закладу щодо відповідності вимогам до закладу.
Робочі програми і плани розробляються закладом відповідно до Типової навчальної програми підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 р. № 229 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 16, ст. 749; 2021 р., № 81, ст. 5172), відповідно до напряму підготовки.
Організація роботи, пов’язаної з державною акредитацією закладу та атестацією його спеціалістів, у тому числі обстеженням матеріально-технічної бази закладу щодо відповідності вимогам до закладу та погодженням робочих програм і планів, оформленням, видачею, обліком сертифікатів про державну акредитацію закладу та атестатів спеціалістів, складанням теоретичного та практичного іспитів спеціалістами, переатестацією спеціалістів та визнанням атестата спеціаліста недійсним, переакредитацією закладу, здійснюється в порядку, встановленому МВС.
9. Для державної акредитації заклад відповідно до напряму акредитації подає до регіонального сервісного центру за місцезнаходженням заяву за формою, встановленою МВС, до якої додає:
1) відомості про склад спеціалістів закладу, їх атестацію;
2) погоджені з регіональним сервісним центром робочі програми і плани;
3) висновок про відповідність матеріально-технічної бази закладу вимогам до закладу, затверджений керівником територіального сервісного центру МВС за місцезнаходженням;
4) засвідчені підписом керівника або уповноваженої особи закладу (фізичної особи - підприємця) копії документів, що підтверджують право власності/користування:
для підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації - транспортними засобами, приміщеннями (кабінетами/класами), спорудами та/або земельними ділянками (майданчиками для навчання з початкового керування);
для теоретичної підготовки - приміщеннями (кабінетами/класами);
для практичної підготовки - транспортними засобами, приміщеннями, спорудами та/або земельними ділянками (майданчиками для навчання з початкового керування).
Копії документів, що підтверджують право власності/користування транспортними засобами, приміщеннями, спорудами та/або земельними ділянками (майданчиками для навчання з початкового керування), до регіонального сервісного центру не подаються у разі, коли право власності на відповідний об’єкт (користування відповідним об’єктом) нерухомого майна та транспортні засоби зареєстровано відповідно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі транспортних засобів.
У разі коли заклад має намір здійснювати підготовку водіїв незалежно від напряму із числа осіб з інвалідністю, в заяві зазначається відповідна інформація та категорія таких осіб.
Заява та додані до неї документи, що оформлені згідно з вимогами законодавства у сфері електронного документообігу та використання електронних документів, можуть бути надіслані на офіційну адресу електронної пошти відповідного регіонального сервісного центру.
10. Заклад, що має відповідну ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної) освіти, для державної акредитації подає до регіонального сервісного центру за місцезнаходженням заяву із зазначенням відомостей про матеріально-технічну базу, до якої додає:
1) відомості про склад спеціалістів закладу;
2) робочі програми і плани, затверджені місцевим органом управління освітою.
Під час перевірки документів, що подані для державної акредитації, працівник регіонального сервісного центру перевіряє інформацію щодо наявності в закладу ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері професійної (професійно-технічної) освіти, а також відомості, зазначені в ліцензії та додатку до неї, за Єдиною державною електронною базою з питань освіти, функціонування якої забезпечує МОН.
11. Заява, подана закладом для державної акредитації, перевіряється працівником регіонального сервісного центру протягом п’яти робочих днів з дня надходження та в разі її відповідності установленим цим Порядком вимогам передається до акредитаційної комісії на розгляд.
Заява, подана закладом для державної акредитації, залишається без розгляду, якщо за результатом її перевірки встановлено, що відомості в ній зазначені не в повному обсязі або відсутні документи, що додаються до заяви, а також у разі звернення закладу про залишення документів без розгляду.
У разі залишення заяви, поданої для державної акредитації, без розгляду регіональний сервісний центр протягом п’яти робочих днів з дня її надходження надсилає закладу на зазначену в заяві адресу повідомлення із зазначенням підстав для залишення заяви без розгляду.
12. За результатами перевірки заяви, поданої для державної акредитації, та доданих до неї документів, поданих відповідно до пунктів 9 і 10 цього Порядку, акредитаційна комісія приймає в місячний строк з дня їх надходження рішення про державну акредитацію закладу або про відмову в його державній акредитації та відповідно видає сертифікат про державну акредитацію (далі - сертифікат) за формою згідно з додатком 2 або надсилає в письмовій формі вмотивовану відмову в державній акредитації.
Заклад після усунення підстав для відмови у державній акредитації може повторно подати до регіонального сервісного центру необхідні для державної акредитації документи у спосіб, визначений цим Порядком.
Сертифікат видається безстроково.
13. Інформація про видані сертифікати вноситься до Єдиного державного реєстру МВС засобами єдиної інформаційної системи МВС та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Головного сервісного центру МВС.
За заявою закладу (в разі зміни його місцезнаходження (перейменування населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів) та/або найменування) здійснюється заміна сертифіката шляхом видачі нового сертифіката без проходження таким закладом державної акредитації.
У разі втрати або пошкодження сертифіката за заявою закладу видається його дублікат.
Дублікат сертифіката оформлюється шляхом заповнення бланка сертифіката даними, аналогічними даним сертифіката, який втрачений чи пошкоджений, а новий сертифікат, який видається у зв’язку з його заміною, оформлюється шляхом заповнення бланка сертифіката даними, аналогічними даним сертифіката, що підлягає заміні, з урахуванням змін, що стали підставою для його заміни, та проставляються відмітки "Дублікат" або "Замінений" відповідно.
Відомості про видачу дубліката сертифіката або нового сертифіката у зв’язку із заміною сертифіката вносяться до Єдиного державного реєстру МВС засобами єдиної інформаційної системи МВС.
Під час видачі дубліката сертифіката або нового сертифіката у зв’язку із заміною сертифіката плата стягується лише в розмірі вартості бланка сертифіката.
14. Бланки сертифіката виготовляються на замовлення Головного сервісного центру МВС, який у встановленому порядку забезпечує ними регіональні сервісні центри.
15. Рішення про відмову в державній акредитації закладу приймається в разі, коли:
стан його матеріально-технічної бази або чисельність спеціалістів є такими, що унеможливлюють виконання робочих програм і планів відповідно до напряму підготовки за заявленою максимальною кількістю осіб для одночасної підготовки водіїв;
для державної акредитації подано документи, передбачені пунктами 9 і 10 цього Порядку, за формою, що не відповідає вимогам законодавства, або документи, в яких виявлено недостовірні відомості;
під час розгляду поданих для державної акредитації документів установлено факт одночасного використання матеріально-технічної бази (її частини) або одночасної роботи спеціаліста в кількох закладах в обсягах, що унеможливлюють виконання робочих програм і планів за заявленою максимальною кількістю осіб для одночасної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв.
16. Протягом п’яти робочих днів з дня видачі сертифіката регіональний сервісний центр видає наказ про закріплення акредитованого закладу за підпорядкованим територіальним сервісним центром МВС з урахуванням його адміністративно-територіальної приналежності.
17. Дія сертифіката тимчасово припиняється згідно з рішенням акредитаційної комісії в разі:
1) встановлення документально підтвердженого факту порушення закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, а саме:
здійснення підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації водіїв особою, яка не має відповідного атестата;
здійснення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв спеціалістом закладу за напрямом, за яким він не проходив атестації;

................
Перейти до повного тексту