1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
П О С Т А Н О В А
від 4 лютого 1985 р. N 49
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 1066 від 23.11.2016 )
Про організацію роботи по стандартизації в Українській РСР
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ УРСР N 54 від 24.06.91 )
У зв'язку з виданням Зводу законів СРСР і з метою вдосконалення організації роботи по стандартизації та посилення її ролі у прискоренні науково-технічного прогресу, підвищенні ефективності суспільного виробництва та поліпшенні якості продукції Рада Міністрів СРСР постановою від 7 січня 1985 р. N 13 вирішила:
1) Вважати головним завданням стандартизації в СРСР створення системи нормативно-технічної документації, яка визначає прогресивні вимоги до продукції, що виготовляється для потреб народного господарства, населення, оборони країни та експорту, до її розробки, виробництва і застосування, а також контроль за правильністю використання цієї документації.
Об'єктами стандартизації є продукція, правила, що забезпечують її розробку, виробництво і застосування, а також інші об'єкти, встановлювані Радою Міністрів СРСР.
2) Установити такі категорії нормативно-технічної документації, яка визначає вимоги до об'єктів стандартизації в СРСР:
державні стандарти (ГОСТ);
галузеві стандарти (ОСТ);
республіканські стандарти (РСТ);
технічні умови (ТУ).
Стандарти і технічні умови підлягають розробці на основі найвищих досягнень вітчизняної та зарубіжної науки і техніки та передового досвіду і повинні передбачати рішення, оптимальні для економічного і соціального розвитку країни.
3) У стандартах на продукцію встановлюються вимоги до груп однорідної продукції та в необхідних випадках вимоги до конкретної продукції.
Стандарти на групи однорідної продукції повинні визначати основні техніко-економічні показники такої продукції, раціональний склад її номенклатури (типи), вимоги до уніфікації та інші вимоги до продукції з метою забезпечення розробки і випуску продукції, що відповідає за своїми показниками найвищому світовому рівню або перевершує його. У стандартах на групи однорідної продукції можуть встановлюватися диференційовані строки введення в дію передбачених у них показників і вимог.
Вимоги до конкретної продукції (моделей, марок), що забезпечують відображення перспективних потреб науково-технічного прогресу і виконання відповідних стандартів на групи однорідної продукції, визначаються стандартами і технічними умовами на цю продукцію.
4) Державні стандарти на групи однорідної продукції і на конкретну продукцію розробляються за рішенням Державного комітету СРСР по стандартах і Держбуду СРСР (за закріпленою за ним номенклатурою).
У випадках, коли не передбачено розробку державних стандартів на групи однорідної продукції і на конкретну продукцію, міністерства і відомства СРСР, які є головними (провідними) по видах продукції, що випускається, розробляють галузеві стандарти або технічні умови на таку продукцію.
Республіканські стандарти розробляються на продукцію республіканського і місцевого значення, якщо на цю продукцію відсутні державні та галузеві стандарти або технічні умови міністерств і відомств СРСР, які є головними (провідними) по видах продукції, що випускається.
При відсутності державних, галузевих і республіканських стандартів або технічних умов міністерств і відомств СРСР, які є головними (провідними) по видах продукції, що випускається, міністерства, відомства, центральні органи кооперативних та інших громадських організацій можуть розробляти технічні умови на продукцію підвідомчих їм підприємств та організацій або забезпечують виробництво такої продукції безпосередньо на основі технічної документації, затвердженої в установленому порядку.
Розробка стандартів і технічних умов на продукцію є складовою частиною робіт по створенню нової (такої, що модернізується) продукції.
Стандарти на інші об'єкти стандартизації розробляються відповідно до рішень Ради Міністрів СРСР.
5) Державні стандарти на продукцію та інші об'єкти стандартизації затверджуються Державним комітетом СРСР по стандартах і Держбудом СРСР (за закріпленою за ним номенклатурою) і обов'язкові для всіх міністерств і відомств, підприємств, організацій та установ.
Державний комітет СРСР по стандартах і Держбуд СРСР (за закріпленою за ним номенклатурою) забезпечують у строк не більше трьох місяців розгляд проектів державних стандартів (з техніко-економічними обгрунтуваннями) і проектів планів основних організаційно-технічних заходів по їх впровадженню, що подаються розроблювачами, а також проведення силами науково-дослідних інститутів цих Комітетів державної експертизи зазначених проектів.
( Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ УРСР N 54 від 24.06.91 )
Галузеві стандарти на продукцію затверджуються міністерствами і відомствами СРСР, які є головними (провідними) по видах продукції, що випускається, і обов'язкові для підприємств, організацій та установ незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
Республіканські стандарти на продукцію затверджуються в порядку, встановлюваному Радою Міністрів союзної республіки, і обов'язкові для міністерств і відомств союзної республіки та всіх підприємств, організацій і установ, розташованих на території союзної республіки, незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
( Абзац четвертий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ УРСР N 54 від 24.06.91 )
6) Технічні умови на продукцію затверджуються за галузевим відповідними міністерствами, відомствами, центральними органами кооперативних та інших громадських організацій у порядку, встановлюваному Державним комітетом СРСР по стандартах.
Технічні умови відповідно до галузі їх поширення обов'язкові для підприємств, організацій і установ, що виготовляють, поставляють (реалізують), зберігають, транспортують, використовують (експлуатують) і ремонтують продукцію.
( Пункт 7 втратив чинність на підставі Постанови КМ УРСР N 54 від 24.06.91 )
8) Робота по стандартизації здійснюється в СРСР відповідно до річних планів.
( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ УРСР N 54 від 24.06.91 )( Абзац другий пункту 8 втратив чинність на підставі Постанови КМ УРСР N 54 від 24.06.91 )
Плани державної стандартизації розробляються Державним комітетом СРСР по стандартах і Держбудом СРСР (за закріпленою за ним номенклатурою).
9) Управління стандартизацією в країні здійснюється Державним комітетом СРСР по стандартах, який несе відповідальність за організацію, стан і оптимальний розвиток стандартизації та міжгалузевої уніфікації, посилення ролі стандартизації у прискоренні науково-технічного прогресу, підвищенні ефективності суспільного виробництва та поліпшенні якості продукції, за науково-технічний рівень і техніко-економічну обгрунтованість затверджуваних ним державних стандартів.
Держбуд СРСР несе відповідальність за посилення ролі стандартизації у розв'язанні завдань науково-технічного прогресу в будівництві і промисловості будівельних матеріалів та за науково-технічний рівень і техніко-економічну обгрунтованість затверджуваних ним державних стандартів.
Порядок здійснення робіт по стандартизації в СРСР установлюється комплексом актів державної системи стандартизації, а також іншими актами, що видаються Державним комітетам СРСР по стандартах.
10) З метою координації та підвищення рівня роботи по стандартизації в країні Державний комітет СРСР по стандартах і Держбуд СРСР (у галузі будівництва і промисловості будівельних матеріалів) має право затверджувати за поданням міністерств і відомств СРСР загальносоюзні головні організації по стандартизації.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ УРСР N 54 від 24.06.91 )
11) Стандарти, технічні умови і зміни до них, а також рішення про їх скасування підлягають обов'язковій державній реєстрації в органах Державного комітету СРСР по стандартах і повинні подаватися для державної реєстрації безплатно в кількості двох примірників.
Стандарти, технічні умови і зміни до них, які не пройшли державну реєстрацію, є недійсними.
12) Постійне державне зберігання державних, галузевих та республіканських стандартів і технічних умов, стандартів Ради Економічної Взаємодопомоги, стандартів і рекомендацій по стандартизації міжнародних організацій, національних стандартів зарубіжних країн, а також інформацію про них здійснює Центральний фонд стандартів і технічних умов Державного комітету СРСР по стандартах та його відділення в союзних республіках.
13) Виключне право видання і перевидання державних стандартів, стандартів Ради Економічної Взаємодопомоги, стандартів і рекомендацій по стандартизації міжнародних організацій належить Державному комітетові СРСР по стандартах.
Видання і перевидання галузевих та республіканських стандартів і технічних умов здійснюють органи, які їх затвердили.
14) Забезпечення заінтересованих підприємств, організацій і установ державними стандартами, стандартами Ради Економічної Взаємодопомоги, стандартами і рекомендаціями по стандартизації міжнародних організацій здійснює Державний комітет СРСР по стандартах.
Забезпечення галузевими та республіканськими стандартами і технічними умовами заінтересованих підприємств, організацій і установ незалежно від відомчої підпорядкованості здійснюють органи, які затвердили їх.

................
Перейти до повного тексту