1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Указ


У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
( Указ втратив чинність на підставі Указу Президента N 1578/99 від 16.12.99 )
Про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ
З метою забезпечення запровадження механізму застосування односторонніх обмежень імпорту відповідно до норм та принципів системи ГАТТ/СОТ, закріплення цих норм і принципів у законодавстві України та відповідно до частини другої статті 25 Конституційного Договору між Президентом України та Верховною Радою України "Про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України"
постановляю:
1. Затвердити Положення про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ (додається).
2. Покласти на Міжвідомчу комісію з питань регулювання імпорту виконання функцій щодо розслідування наявності причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту товару та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння.
3. Уповноважити Міжвідомчу комісію з питань регулювання імпорту давати роз'яснення щодо Положення про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ.
4. Зобов'язати Міжвідомчу комісію з питань регулювання імпорту інформувати Світову організацію торгівлі про:
- порушення розслідування наявності причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту товару та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння;
- наявність причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту товару та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння;
- прийняття рішення про застосування або продовження строку застосування обмеження імпорту товару;
- про зміни в законодавстві України щодо застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ.
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 27 червня 1996 року
N 478/96
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 27 червня 1996 року N 478/96
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ
1. Це Положення визначає порядок застосування в Україні обмежень імпорту товару (незалежно від країни його походження) у разі значного порушення рівноваги між товаром вітчизняного виробництва та відповідним імпортним товаром на внутрішньому ринку України.
2. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
галузь національного виробництва - усі вітчизняні товаровиробники певного товару або ті з них, чий сумарний випуск певного товару становить основну частку виробництва такого товару в Україні;
серйозна шкода - значне загальне послаблення на внутрішньому ринку України позицій галузі національного виробництва щодо певного товару;
загроза заподіяння серйозної шкоди - наближення серйозної шкоди, яка неминуче випливає з обставин, що склалися на внутрішньому ринку України;
обмеження імпорту товару - тарифні або нетарифні (кількісні) заходи, які застосовуються в установленому порядку щодо імпорту певного товару за умови, що певний товар імпортується в Україну в кількостях, які зростають в абсолютних величинах або стосовно обсягів виробництва цього товару в Україні, що призводить або може призвести до заподіяння серйозної шкоди галузі національного виробництва;
тарифні обмеження імпорту товару - заходи, пов'язані із застосуванням ввізного мита до товару, що імпортується в Україну;
нетарифні (кількісні) обмеження імпорту товару - заходи, що обмежують обсяг товару, який імпортується в Україну протягом визначеного строку;
короткострокове обмеження імпорту товару - обмеження імпорту товару на строк не більше 180 днів;
тимчасове обмеження імпорту товару - тарифне обмеження імпорту товару на строк не більше 200 днів, яке застосовується в установленому порядку за наявності критичних обставин, коли є підстави вважати, що зростання обсягів імпорту певного товару може заподіяти серйозну шкоду, яку буде важко ліквідувати.
3. Обмеження імпорту товару застосовуються на строк, необхідний для запобігання заподіянню галузі національного виробництва серйозної шкоди або її усунення.
4. Обмеження імпорту товару застосовуються таким чином, щоб у результаті їх застосування очікувані обсяги імпорту відповідного товару були не нижчими від середнього рівня імпорту цього товару, який обчислюється за останні три роки, щодо яких є статистичні дані. У виняткових випадках допускається застосування більш суворих обмежень імпорту за наявності відповідного обгрунтування необхідності застосування таких обмежень для запобігання заподіянню серйозної шкоди або її усунення.
5. Обмеження імпорту товару не застосовуються до товару походженням з країни, що розвивається, якщо обсяги імпорту в Україну цього товару із зазначеної країни не перевищують трьох відсотків від загальних обсягів експорту цього товару, за умови, що загальні обсяги імпорту цього товару в Україну з країн, що розвиваються, не перевищують дев'яти відсотків від загальних обсягів імпорту цього товару в Україну.
6. Обмеження імпорту товару застосовуються на строк до чотирьох років, а у випадках, коли внаслідок погіршення стану галузі національного виробництва дальше вжиття обмежень імпорту необхідне для запобігання заподіянню серйозної шкоди або її усунення, цей строк може бути продовжено до восьми років у порядку, передбаченому цим Положенням. При цьому до строку застосування обмеження імпорту товару зараховується строк застосування тимчасового обмеження імпорту товару, якщо таке тимчасове обмеження було застосовано.
У випадках, коли щодо певного товару застосовується обмеження імпорту на строк, що перевищує один рік, через рівні періоди часу здійснюється поступова лібералізація такого обмеження.
У випадках, коли щодо певного товару застосовується обмеження імпорту на строк, що перевищує три роки, з моменту сплину половини такого строку можливе припинення заходів щодо обмеження імпорту або їх лібералізація.
Обмеження імпорту товару, строк застосування яких було продовжено відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть бути суворішими, ніж ті, що передували такому продовженню, та підлягають перегляду і лібералізації в загальному порядку.
Наступне обмеження імпорту товару може застосовуватися щодо певного товару, якщо після закінчення застосування попереднього обмеження імпорту сплинув строк, який дорівнює строку застосування попереднього обмеження, але не раніше, ніж через два роки.
У випадку застосування короткострокового обмеження імпорту товару наступне короткострокове обмеження імпорту товару застосовується за умови, що за останні п'ять років, які передують запровадженню короткострокового обмеження імпорту товару, такі обмеження застосовувались не більш як два рази і минув один рік від дня запровадження попереднього короткострокового обмеження імпорту товару.
7. Рішення про застосування тарифних обмежень імпорту товару, за винятком тарифних обмежень щодо підакцизних товарів, приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міжвідомчої комісії з питань регулювання імпорту (далі - Комісія) після попереднього розгляду та схвалення Митно-тарифною радою України пропозицій, поданих Комісією. У випадку внесення Комісією подання про застосування тарифних обмежень імпорту підакцизних товарів Кабінет Міністрів України звертається з відповідними пропозиціями до Верховної Ради України для вирішення питання в установленому порядку.
Рішення про застосування нетарифних (кількісних) обмежень імпорту товару приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства економіки України з визначенням розподілу між країнами, з яких імпортується відповідний товар, граничних обсягів імпорту цього товару, які дозволяється імпортувати в Україну протягом визначеного строку. Зазначене подання Міністерства економіки України готується на підставі рішення Комісії. Розподіл граничних обсягів імпорту відповідного товару між країнами, з яких імпортується товар, визначається на підставі пропозицій Комісії.

................
Перейти до повного тексту