1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 26 січня 1994 р. N 45
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 433 від 06.05.2001 )
Про затвердження Положення про позашкільний навчально-виховний заклад
На виконання Закону України "Про освіту" Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Положення про позашкільний навчально-виховний заклад, що додається.
Виконуючий обов'язки
Прем'єр-міністра України
Міністр
Кабінету Міністрів України

Ю.ЗВЯГІЛЬСЬКИЙ

І.ДОЦЕНКО
Інд.28
ЗАТВЕРДЖЕНЕ
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 січня 1994 р. N 45
ПОЛОЖЕННЯ
про позашкільний навчально-виховний заклад
I. Загальні положення
1. Позашкільний навчально-виховний заклад - це широкодоступний заклад освіти, який дає дітям та юнацтву додаткову освіту, спрямовану на здобуття знань, умінь й навичок за інтересами, а також забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та організації змістовного дозвілля.
2. До позашкільних навчально-виховних закладів належать: палаци, будинки, станції, клуби й центри дитячої, юнацької творчості, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади. Примірний перелік позашкільних навчально-виховних закладів затверджується Міністерством освіти.
3. Позашкільний навчально-виховний заклад може бути комплексним і профільним.
Комплексний позашкільний навчально-виховний заклад включає творчі об'єднання за інтересами: гуртки, секції, ансамблі, театри тощо (далі - творчі об'єднання).
Профільний позашкільний навчально-виховний заклад забезпечує умови для розвитку природних нахилів та інтересів дітей і підлітків, задоволення їх потреб з певного напряму діяльності.
4. Позашкільний навчально-виховний заклад організує роботу з дітьми та юнацтвом на принципі добровільності вибору типів закладів, видів діяльності за інтересами.
5. До навчання у позашкільному навчально-виховному закладі залучаються вихованці, учні, студенти в основному віком від 5 до 18 років.
6. Головними завданнями позашкільного навчально-виховного закладу є:
реалізація державної політики в галузі освіти;
створення умов для гармонійного розвитку особистості, задоволення потреб дітей і підлітків у додатковій освіті, організація їх дозвілля;
виявлення, розвиток і підтримка юних талантів та обдаровань, стимулювання творчого самовдосконалення дітей і юнацтва;
формування у дітей та юнацтва національної самосвідомості, активної громадянської позиції;
задоволення потреб учнівської молоді у професійному самовизначенні відповідно до її інтересів і здібностей.
7. Позашкільний навчально-виховний заклад створюється відповідно до чинного законодавства за наявності належних умов для здійснення навчально-виховного процесу, необхідної матеріально-технічної бази, педагогічних кадрів.
8. Засновниками позашкільних навчально-виховних закладів можуть бути державні, кооперативні, громадські організації, підприємства, установи, фізичні особи.
Це положення поширюється на всі типи позашкільних навчально-виховних закладів незалежно від форм власності.
9. Позашкільний навчально-виховний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, актами законодавства України, зокрема Законом України "Про освіту", Конвенцією ООН про права дитини, цим Положенням і власним статутом.
10. Статут позашкільного навчально-виховного закладу розробляється на основі чинного законодавства, цього Положення.
У статуті зазначається повна назва закладу, його адреса, засновник, підпорядкованість; мета і головні завдання діяльності; основні характеристики методичної та масової роботи, навчально-виховного процесу; права, обов'язки та відповідальність його учасників, а також визначається порядок управління закладом й організації його фінансово-господарської та підприємницької діяльності, використання майна, внесення змін та доповнень до статуту тощо.
Статут позашкільного навчально-виховного закладу затверджується радою цього навчально-виховного закладу за поданням засновника, реєструється місцевими органами державної виконавчої влади або органами місцевого і регіонального самоврядування відповідно до чинного законодавства.
11. Позашкільний навчально-виховний заклад визнається юридичною особою з дня реєстрації його статуту.
12. Позашкільний навчально-виховний заклад співпрацює з іншими навчально-виховними закладами, сім'ями, трудовими колективами, громадськими організаціями, творчими колективами, товариствами, фондами, громадянами.
13. Позашкільний навчально-виховний заклад організує свою діяльність відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку, що затверджуються трудовим колективом за поданням засновника або уповноваженого ним органу і профспілкового комітету на основі типових правил.
14. Мова навчання в позашкільному навчально-виховному закладі визначається відповідно до Закону України "Про мови в Українській РСР".
15. Позашкільний навчально-виховний заклад відповідає за збереження життя і здоров'я дітей та учнівської молоді під час навчально-виховної роботи з ними.
II. Організація діяльності позашкільного навчально-виховного закладу
16. Головні напрями діяльності позашкільного навчально-виховного закладу визначаються цим закладом разом із засновником і погоджуються з відповідним органом державного управління освітою. Позашкільний навчально-виховний заклад проводить навчально-виховну, організаційно-методичну та організаційно-масову роботу.
17. Позашкільний навчально-виховний заклад за рішенням засновника може діяти самостійно, у складі навчально-виховного комплексу, профільного об'єднання, асоціації тощо.
18. Позашкільний навчально-виховний заклад працює за річним планом роботи, розробляє та затверджує програму реалізації головних напрямів діяльності з урахуванням особливостей соціально-економічного розвитку регіону, інтересів дітей та юнацтва, потреб сім'ї, інших освітніх закладів, молодіжних і дитячих громадських організацій тощо.
19. Позашкільний навчально-виховний заклад організує роботу з учнями протягом календарного року.
Навчальний рік у позашкільному навчально-виховному закладі розпочинається, як правило, 10 вересня поточного року і закінчується 26 травня наступного року.
20. Позашкільний навчально-виховний заклад проводить набір учнів як на безконкурсній основі, так і за конкурсом, умови якого розробляються позашкільним навчально-виховним закладом і погоджуються із засновником.
21. Навчально-виховний процес у позашкільному навчально-виховному закладі здійснюється диференційовано, відповідно до індивідуальних можливостей дітей та з урахуванням їх вікових особливостей.
22. Творчі об'єднання позашкільного навчально-виховного закладу класифікуються за трьома рівнями:
I - початковий. Це творчі об'єднання загальнорозвиваючого спрямування, що сприяють виявленню творчих здібностей дітей або розвитку їх інтересу до творчої діяльності;
II - основний. Це творчі об'єднання, які розвивають стійкі інтереси дітей та учнівської молоді, дають їм додаткову освіту, задовольняють потреби у професійній орієнтації;
III - вищий. Це творчі об'єднання за інтересами для юних талантів, обдарованих дітей та юнацтва.
Відповідно до рівня класифікації визначається мета і перспективи діяльності творчого об'єднання, його чисельний склад, кількість годин для опанування програм тощо.
23. Зміст роботи творчих об'єднань визначається навчальними планами і програмами як авторськими, так і рекомендованими Міносвіти або іншими центральними органами державної виконавчої влади, які мають позашкільні навчально-виховні заклади. Авторські програми затверджуються педагогічною радою позашкільного навчально-виховного закладу та узгоджуються з державним органом управління освітою. Програма може бути однопрофільною, комплексною, наскрізною і передбачати навчання учнів індивідуальне, в групах, об'єднаннях. Залежно від специфіки діяльності позашкільного закладу відповідного рівня творчого об'єднання навчання учнів може вестися за програмами від одного місяця до кількох років.
Програмами може бути передбачена індивідуальна робота з обдарованими дітьми, дітьми-інвалідами, в тому числі за місцем проживання.
24. Чисельний склад творчих об'єднань за інтересами встановлюється директором позашкільного навчально-виховного закладу згідно з нормативами їх наповнюваності, навчальними планами і програмами.
25. Педагогічний колектив позашкільного навчально-виховного закладу працює відповідно до розкладу занять, затвердженого директором.
Тривалість занять (навчання) встановлюється з урахуванням психофізіологічного розвитку дітей, допустимого навантаження учнів різних вікових категорій: для вихованців (учнів) віком від 5 до 6 років - 30 хвилин, від 6 до 7 - 35, усіх інших - 45 хвилин.
26. Позашкільний навчально-виховний заклад може організовувати роботу своїх творчих об'єднань у приміщеннях загальноосвітних шкіл, професійно-технічних училищ, навчально-виробничих комбінатів, підприємств, організацій, вищих навчальних закладів, наукових установ, за місцем проживання дітей та юнацтва відповідно до укладених угод із зазначеними закладами.
27. З метою розвитку і підтримки стійких інтересів учнів, їх обдаровань і самовизначення щодо майбутньої професії позашкільний навчально-виховний заклад може проводити роботу спільно з науково-дослідними, творчими організаціями, вищими навчальними закладами, створювати лабораторії для творчої, експериментальної, науково-дослідної роботи.
Позашкільний навчально-виховний заклад може бути творчою лабораторією, базою ліцею, гімназії, коледжу в роботі з обдарованими дітьми.
28. Позашкільний навчально-виховний заклад, який має висококваліфіковані кадри, відповідні матеріально-технічні умови, може організовувати на своїй базі виробничу практику учнів.
Для подальшого розвитку інтересів і нахилів учнів, підтримки їх професійних навичок позашкільний навчально-виховний заклад за умови дотримання правил охорони праці й техніки безпеки організує виконання замовлень підприємств, установ, організацій на виготовлення продукції (робіт). При цьому характер і зміст робіт повинні сприяти формуванню й удосконаленню знань і умінь, передбачених програмами роботи творчих об'єднань.
За угодою з відповідними підприємствами, установами, організаціями та за наявності умов для одержання певної професії під час навчання у позашкільному навчально-виховному закладі учневі, який склав кваліфікаційні іспити, в установленому порядку видається свідоцтво (посвідчення) про присвоєння кваліфікації, розряду, класу, категорії за професією.
29. Права та обов'язки учасників навчально-виховного процесу позашкільного навчально-виховного закладу визначені Законом України "Про освіту". Статутом позашкільного навчально-виховного закладу можуть передбачатися додаткові права та обов'язки учасників навчально-виховного процесу, що не суперечать чинному законодавству.
Для зарахування учнів до спортивних, спортивно-технічних, туристичних, хореографічних об'єднань необхідна довідка медичного закладу про відсутність у них протипоказань для занять у зазначених творчих об'єднаннях.

................
Перейти до повного тексту