1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 21 червня 2017 р. № 432
Київ
Про затвердження Порядку та умов забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 190 від 10.03.2021; в редакції Постанов КМ № 1235 від 01.11.2022, № 805 від 09.07.2024 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018 № 173 від 20.02.2019 № 575 від 26.06.2019 № 356 від 13.05.2020 № 190 від 10.03.2021 № 605 від 20.05.2022 № 1235 від 01.11.2022 № 197 від 07.03.2023 № 307 від 18.03.2024 № 562 від 17.05.2024 № 805 від 09.07.2024 № 126 від 07.02.2025 )
( Установити, що положення абзацівдругого та четвертого пункту 7 та абзацу третього пункту 13 Порядку та умов забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, затверджених цією Постановою, не застосовуються під час здійснення професійної адаптації осіб, визначених у пункті 1 зазначених Порядку та умов, яким установлена інвалідність, шляхом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів акредитованими в установленому законодавством порядку закладами згідно з Постановою КМ № 126 від 07.02.2025 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок та умови забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, що додаються.
( Постановляюча частина із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 239 від 04.04.2018, № 173 від 20.02.2019, № 190 від 10.03.2021; в редакції Постанов КМ № 1235 від 01.11.2022, № 805 від 09.07.2024 )

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 червня 2017 р. № 432
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 9 липня 2024 р. № 805)
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України
( У тексті Порядку та умов слова "суб’єкт освітньої діяльності" в усіх відмінках і формах числа замінено словом "заклад" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 126 від 07.02.2025 )
1. Ці Порядок та умови визначають механізм забезпечення структурними підрозділами, на які покладені функції з питань ветеранської політики, районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи) соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, визначених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - особи).
До членів сімей осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, зазначених в абзаці першому цього пункту, належать дружина/чоловік, їх неповнолітні діти, діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти, до закінчення ними закладів професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, але не більш як до досягнення ними 23 років).
2. Дія цих Порядку та умов не поширюється на осіб, які відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" проходили протягом останніх трьох років професійне навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, зокрема отримали ваучери відповідно до Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 207 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 26, ст. 867).
2-1. У цих Порядку та умовах під терміном "заклад, що здійснює професійну адаптацію (далі - заклад)" розуміється заклад, який діє відповідно до Закону України "Про освіту", або акредитований в установленому законодавством порядку заклад, що здійснює підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.
( Порядок та умови доповнено пунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 126 від 07.02.2025 )
3. Заходи із соціальної та професійної адаптації здійснюються за рахунок бюджетних коштів та інших джерел, не заборонених законодавством.
4. Соціальна адаптація - це базова соціальна послуга відповідно до Закону України "Про соціальні послуги", що включає в себе:
допомогу в аналізі життєвої ситуації, визначення основних методів розв’язання проблем і перенаправлення (за потреби) до відповідних фахівців з метою їх розв’язання (за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування);
надання психологічної допомоги, проведення корекції психологічного стану та поведінки в повсякденному житті;
сприяння отриманню психіатричної допомоги;
допомогу в зміцненні/відновленні родинних і суспільних зв’язків, у тому числі шляхом сімейного консультування;
створення умов для формування та розвитку соціальних і комунікаційних навичок;
надання інформації з питань соціального захисту;
проведення групових сімейних психологічних тренінгів з питань, що стосуються персональних та сімейних цінностей, підтримки власних ресурсів в поточних умовах та підтримки один одного.
5. Умовами забезпечення соціальної адаптації є:
дотримання державного стандарту надання соціальної послуги, затвердженого в установленому законодавством порядку;
відповідність Класифікатору соціальних послуг, затвердженому в установленому законодавством порядку;
відповідність встановленим Кабінетом Міністрів України критеріям діяльності надавачів соціальних послуг.
6. Організація забезпечення соціальної адаптації забезпечується відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 587 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1781).
7. Умовами забезпечення професійної адаптації відповідно до цих Порядку та умов є:
відповідність навчання за актуальними на ринку праці професіями (спеціальностями), що користуються попитом на ринку праці;
наявність підстав для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації;
наявність вакансій, на які потенційно може бути працевлаштована особа за результатами професійної адаптації.
8. Професійна адаптація - це заходи, спрямовані на здобуття, відновлення та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, що здійснюються шляхом:
підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за робітничою професією, у тому числі підвищення кваліфікації за освітніми програмами/робочими освітніми програмами;
підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів акредитованими в установленому законодавством порядку закладами;
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 126 від 07.02.2025 )
отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше ступеня (рівня) освіти, підвищення кваліфікації, проходження спеціалізації, у тому числі із скороченим строком навчання;
отримання другого (магістерського) рівня вищої освіти на основі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. При цьому вартість такого навчання не повинна перевищувати п’ятнадцятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на момент вступу до закладу освіти.
Заходи з професійної орієнтації, що є складовою професійної адаптації, здійснюються у порядку, визначеному законодавством.
9. Центри зайнятості двічі на рік до 20 січня та 20 липня інформують місцеві органи про професії/спеціальності, що користуються попитом на ринку праці, з урахуванням можливостей працевлаштування осіб з інвалідністю.
Зазначена інформація використовується місцевими органами під час розгляду питання визначення напряму професійного навчання осіб з метою сприяння подальшому їх працевлаштуванню.
10. Заходи з професійної адаптації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю здійснюються з урахуванням:
рекомендацій, визначених в її індивідуальній програмі реабілітації, або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та рекомендацій (які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю) у зв’язку з прийнятим рішенням експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи;
придатності її до керування транспортним засобом (для осіб з інвалідністю, які мають потребу у здійсненні заходів з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів).
У разі коли особи з інвалідністю, діти з інвалідністю потребують додаткових умов для забезпечення професійної адаптації, закладами вживаються заходи для забезпечення розумного пристосування, що враховує їх індивідуальні потреби.
( Пункт 10 в редакції Постанови КМ № 126 від 07.02.2025 )
11. Місцевими органами ведеться облік осіб, які отримують/отримали послугу з професійної адаптації, а також осіб, щодо яких вже укладені договори, строк дії яких є незавершеним в попередньому бюджетному періоді.

................
Перейти до повного тексту