1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 28 квітня 2001 р. N 412
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 622 від 13.04.2007 )
Про затвердження Положення про порядок реєстрації та переміщення через митний кордон України товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1493 від 11.10.2002 N 1510 від 11.10.2002 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Положення про порядок реєстрації та переміщення через митний кордон України товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності (додається).
2. Ця постанова набирає чинності через 30 днів з дня опублікування.
Прем'єр-міністр України В.ЮЩЕНКО
Інд. 28
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 квітня 2001 р. N 412
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок реєстрації та переміщення через митний кордон України товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності
Загальні питання
1. Це Положення розроблено згідно з Митним кодексом України та законодавчими актами у сфері охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності.
2. Дія Положення поширюється на товари, що містять об'єкти інтелектуальної власності, імпортуються чи експортуються українськими та іноземними суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форми власності і видів діяльності та підлягають включенню до реєстру товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності, який складається Держмитслужбою.
Дія Положення не поширюється на товари, що містять об'єкти інтелектуальної власності, переміщуються через територію України транзитом чи ввозяться на митну територію України або вивозяться з неї фізичними особами для власного використання та не призначені для використання в комерційних цілях, а також пересилаються в міжнародних поштових та експрес-відправленнях.
3. Митні органи здійснюють контроль за переміщенням товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності, за наявності цих товарів у реєстрі, який складається Держмитслужбою.
4. За реєстрацію товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності, за продовження терміну дії реєстрації, а також за внесення змін до реєстру таких товарів справляються митні збори в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
5. У цьому Положенні поняття мають таке значення:
товари, що містять об'єкти інтелектуальної власності (далі - об'єкти інтелектуальної власності), - примірники наукових, літературних, художніх творів, у тому числі комп'ютерних програм, баз даних, фонограм, товарів, маркованих знаками для товарів та послуг із зазначенням їх походження, інших товарів, що як такі можуть бути зареєстровані Держмитслужбою;
правовласник - власник прав на об'єкт інтелектуальної власності чи особа, яка має право на використання об'єкта інтелектуальної власності відповідно до законодавства;
представник правовласника - особа, уповноважена правовласником представляти його інтереси;
контрафактні товари - об'єкти інтелектуальної власності, переміщення яких через митний кордон України призводить до порушення прав правовласника, що захищаються відповідно до законодавства та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
реєстр об'єктів інтелектуальної власності (далі - реєстр) - перелік об'єктів інтелектуальної власності, який складається Держмитслужбою для митного контролю на основі заяв правовласників або їх представників і містить інформацію, що дає змогу митним органам запобігати переміщенню товарів через митний кордон України з порушенням прав інтелектуальної власності;
зупинення митного оформлення товарів - зупинення процесу митного оформлення товарів до прийняття відповідного рішення суду чи відкликання клопотання правовласником або його представником.
Реєстрація об'єктів інтелектуальної власності та ведення реєстру
6. З метою запобігання порушенню прав інтелектуальної власності під час імпорту або експорту об'єктів інтелектуальної власності правовласник або його представник має право звернутися до Держмитслужби з клопотанням про запровадження контролю за переміщенням через митний кордон України об'єктів інтелектуальної власності. Для цього правовласник або його представник подає до Держмитслужби заяву про внесення об'єкта інтелектуальної власності до реєстру за формою згідно з додатком.
До заяви додаються:
витяг з відповідного реєстру державного органу, що видав охоронний документ про реєстрацію в Україні права інтелектуальної власності, який засвідчує дійсність акта про реєстрацію на момент подання заяви;
докладний опис об'єкта інтелектуальної власності, який дає змогу митному органу ідентифікувати його, код згідно з УКТ ЗЕД;
( Абзац четвертий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1493 від 11.10.2002 )
зразки об'єкта інтелектуальної власності або їх фотографічне зображення;
інші відомості про об'єкти інтелектуальної власності, які дають змогу його ідентифікувати;
інформація про країни, виробників та способи транспортування контрафактних товарів у разі її наявності;
гарантійний лист (зобов'язання) про відшкодування витрат на зберігання, експертизу об'єкта інтелектуальної власності та інших витрат митних органів, а також відшкодування збитків власникові товару в разі непідтвердження порушень.
7. Держмитслужба протягом 30 календарних днів письмово повідомляє заявника про прийняте рішення.
Якщо Держмитслужба прийме рішення про відмову у включенні об'єкта інтелектуальної власності до реєстру, у повідомленні зазначаються причини відмови.
Держмитслужба може відмовити у включенні об'єкта інтелектуальної власності до реєстру в разі відсутності:
документів, передбачених пунктом 6 цього Положення;
підстав для захисту прав інтелектуальної власності в Україні, передбачених законодавством;
характерних ознак, які можуть бути проконтрольовані митними органами під час ідентифікації відповідного об'єкта інтелектуальної власності при переміщенні його через митний кордон України.
8. Правовласник або його представник після отримання повідомлення Держмитслужби про прийняття рішення щодо включення об'єкта інтелектуальної власності до реєстру повинен у десятиденний термін сплатити митний збір, передбачений пунктом 4 цього Положення, а копію документа про сплату цього збору надіслати на адресу Держмитслужби.
9. Правовласник або його представник повинен у триденний термін інформувати Держмитслужбу про зміни у відомостях, поданих для реєстрації об'єкта інтелектуальної власності.
10. Держмитслужба після отримання копії документа про сплату правовласником або його представником митного збору та за умови фактичного надходження цього збору на рахунок Держмитслужби в десятиденний термін проводить реєстрацію об'єкта інтелектуальної власності шляхом занесення відповідних даних про нього та його правовласника до комп'ютерної бази даних Держмитслужби, а також видає правовласнику або його представнику довідку встановленого зразка (додаток 2) про реєстрацію об'єкта інтелектуальної власності, в якій зазначаються дата реєстрації, номер у реєстрі та термін, на який здійснено реєстрацію.
11. У триденний термін інформація про реєстрацію, а також відомості про об'єкти інтелектуальної власності та правовласника передаються засобами електронного зв'язку Держмитслужби та/або фельд'єгерського зв'язку всім митним органам, у тому числі регіональним.
Інформація про реєстрацію об'єкта інтелектуальної власності та відомості про правовласника заносяться до центральної бази даних Держмитслужби.
12. За заявою правовласника або його представника реєстрація проводиться на шість місяців або один рік. Початком терміну реєстрації вважається день реєстрації об'єкта інтелектуальної власності, зазначений у довідці про включення об'єкта до реєстру.
Термін реєстрації об'єкта інтелектуальної власності може бути продовжений на шість місяців або на один рік на підставі письмової заяви правовласника або його представника та за умови сплати відповідного збору за місяць до закінчення терміну попередньої реєстрації.
13. У разі неотримання Держмитслужбою в установлений термін заяви від правовласника або його представника про продовження терміну реєстрації об'єкта інтелектуальної власності та/або несплати митного збору реєстрація анулюється. Повторно об'єкт інтелектуальної власності може бути включений до реєстру згідно з порядком, визначеним у пунктах 6-10 цього Положення.
14. У разі включення об'єкта інтелектуальної власності до реєстру правовласник або його представник має право протягом терміну реєстрації звернутися до будь-якого митного органу з мотивованим клопотанням про зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності, стосовно якого є достатні підстави вважати, що він переміщується через митний кордон України з порушенням прав інтелектуальної власності цього правовласника.
У клопотанні повинні міститися:
докладний опис об'єкта інтелектуальної власності, що імпортується чи експортується з порушенням прав інтелектуальної власності правовласника і дає змогу митному органу ідентифікувати цей об'єкт із зазначеним у реєстрі (у разі можливості надається зразок цього об'єкта або його фотографічне зображення);
дані про місцезнаходження імпортера, експортера, одержувача об'єкта інтелектуальної власності;
назви країн і фірм, що виготовляють чи розповсюджують об'єкти інтелектуальної власності;
висновки експертизи митної лабораторії чи іншого компетентного органу щодо відповідності цього об'єкта зазначеному в реєстрі (за наявності зразка такого об'єкта);
інші документи і матеріали, що можуть засвідчити порушення прав правовласника.
До клопотання додається копія довідки про реєстрацію об'єкта інтелектуальної власності, виданої Держмитслужбою.
15. Правовласник або його представник несе відповідальність відповідно до законодавства за подання свідомо неправдивих відомостей у документах і матеріалах, зазначених у пунктах 6 і 14 цього Положення.
Здійснення контролю за переміщенням об'єкта інтелектуальної власності
16. Керівник митного органу, до якого надійшло клопотання від правовласника або його представника про зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності з відповідними документами і матеріалами, зазначеними в пункті 14 цього Положення, протягом доби приймає рішення про достатність чи недостатність підстав для зупинення митного оформлення цього об'єкта.
17. У разі прийняття рішення про відсутність достатніх підстав для зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності митний орган у триденний термін надсилає правовласнику або його представнику письмове повідомлення про причини відмови у зупиненні митного оформлення об'єкта.
18. У разі визнання підстав, зазначених у клопотанні правовласника або його представника, достатніми для зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності терміном на 15 календарних днів керівник митного органу протягом доби повідомляє про прийняте рішення засобами електронного зв'язку Держмитслужбу та письмово правовласника або його представника та декларанта.
19. Після отримання повідомлення митного органу про зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності на 15 календарних днів Держмитслужба протягом трьох діб сповіщає про це митні органи.
За наявності об'єктивних причин цей термін може бути продовжений не більше ніж на 15 календарних днів за рішенням керівника митного органу, в зоні діяльності якого зупинено митне оформлення об'єкта інтелектуальної власності.
Митний орган, у зоні діяльності якого на підставі повідомлення зупинено митне оформлення аналогічного об'єкта інтелектуальної власності, того ж дня повідомляє про факт зупинення митного оформлення Держмитслужбу, правовласника або його представника та декларанта.
20. Для остаточного встановлення факту порушення прав правовласника він або його представник має в найкоротший термін (з урахуванням термінів, зазначених у пункті 19 цього Положення), прибути до митного органу, в зону діяльності якого надійшов відповідний об'єкт інтелектуальної власності.
21. Митний орган для встановлення факту порушення може дозволити правовласнику або його представнику обстежити затриманий об'єкт інтелектуальної власності та в разі потреби надіслати зразки цього об'єкта для проведення обстеження чи експертизи митною лабораторією або іншим компетентним органом.
22. Правовласник або його представник протягом терміну зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності має подати позовну заяву до суду про захист його прав згідно із законодавством або самостійно врегулювати питання порушення прав правовласника з власником об'єкта, митне оформлення якого зупинено.
( Абзац перший пункту 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1510 від 11.10.2002 )
Правовласник або його представник зобов'язаний у зазначений термін подати митному органу засвідчену в установленому порядку ухвалу суду про порушення провадження в справі або письмове відкликання клопотання про зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності.
23. У разі подання правовласником або його представником митному органу, що зупинив митне оформлення об'єкта інтелектуальної власності, ухвали суду про порушення провадження в справі митний орган продовжує термін зупинення митного оформлення до прийняття судового рішення.
24. Митний орган має право здійснити митне оформлення об'єкта інтелектуальної власності, митне оформлення якого зупинено, у таких випадках:
а) у разі визнання недостатніми поданих правовласником або його представником доказів, при цьому митний орган надсилає правовласнику або його представнику мотивоване рішення;
б) у разі подання правовласником або його представником заяви на ім'я керівника митного органу про відкликання клопотання у зв'язку із самостійним урегулюванням питання порушення прав правовласника з власником об'єкта інтелектуальної власності;
в) після закінчення терміну зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності за умови відсутності ухвали суду про порушення провадження у справі, передбаченої пунктом 22 цього Положення.
25. Митний орган має право з власної ініціативи зупинити митне оформлення об'єкта інтелектуальної власності, включеного до реєстру, стосовно якого є достатні підстави вважати, що його переміщення через митний кордон України здійснюється з порушенням прав інтелектуальної власності.
26. У разі зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності з ініціативи митного органу протягом однієї доби надсилається повідомлення (листом, факсом або засобами електронного зв'язку) про прийняте рішення правовласнику або його представнику, декларанту та Держмитслужбі.
Держмитслужба надсилає повідомлення про зупинення митного оформлення об'єкта інтелектуальної власності до митних органів.
27. Правовласник або його представник повинен невідкладно (з урахуванням термінів, зазначених у пункті 19 цього Положення) прибути до митного органу, який зупинив митне оформлення об'єкта інтелектуальної власності, і вчинити дії, передбачені в пунктах 21-23 цього Положення.
28. Митний орган, у зоні діяльності якого при спробі незаконного переміщення через митний кордон України затримано оптичні носії інформації та складено протокол про порушення митних правил, протягом трьох діб з моменту їх затримання надсилає до найближчої митної лабораторії по два зразки оптичних носіїв інформації з кожної затриманої партії (упаковки).
29. Митна лабораторія в місячний термін з дати надходження зразків оптичних носіїв інформації проводить експертизу цих зразків з метою встановлення їх виробника. Експертиза може проводитися шляхом порівняння зразків оптичних носіїв інформації, наданих українськими підприємствами - виробниками оптичних носіїв інформації, із затриманими.
Якщо буде встановлено, що затримані митним органом оптичні носії інформації були вироблені на українських підприємствах, митна лабораторія надсилає відповідний висновок Держмитслужбі та обласній прокуратурі за місцем затримання оптичних носіїв інформації для вирішення питання про наявність порушення законодавства у сфері захисту прав інтелектуальної власності під час виготовлення цих об'єктів інтелектуальної власності.
У разі коли не було встановлено виробника оптичних носіїв інформації або встановлено, що він знаходиться за межами території України, митна лабораторія надсилає висновок Держмитслужбі для вирішення питання про інформування відповідного компетентного органу.
30. Спірні питання, які виникають між декларантом та Держмитслужбою, а також між правовласником та Держмитслужбою, вирішуються в порядку, встановленому законодавством.
31. Об'єкти інтелектуальної власності, митне оформлення яких зупинено митними органами відповідно до цього Положення, зберігаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Зразок Додаток 1
до Положення
ЗАЯВА
про включення товару, що містить об'єкт інтелектуальної власності, до реєстру, який ведеться Держмитслужбою
Я,_______________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
який є правовласником/представником правовласника (непотрібне закреслити)
на підставі __________________________________________________, прошу включити
(найменування документа та його реквізити)
до реєстру, який ведеться Держмитслужбою, товар, що містить об'єкт
інтелектуальної власності (далі - об'єкт інтелектуальної власності), для
здійснення митного контролю за переміщенням його через митний кордон України.
У зв'язку з цим повідомляю:
1. Загальні відомості про правовласника
1.1. Статус правовласника:
--- фізична особа (заповнюється підпункт "а")
---
--- юридична особа (заповнюється підпункт "б")
---
а) відомості про правовласника - фізичну особу:
прізвище, ім'я та по батькові _______________________________________________
_____________________________________________________________________________
паспорт серії ______________ N ______________________________________, виданий
_____________________________________________________________________________,
(ким і коли)
адреса ______________________________________________________________________
місцепроживання _____________________________________________________________
ідентифікаційний код ________________________________________________________
телефон/факс ________________________________________________________________
інші відомості ______________________________________________________________
б) відомості про правовласника - юридичну особу:
найменування (повне та скорочене відповідно до свідоцтва про державну
реєстрацію)___________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
адреса _______________________________________________________________________

................
Перейти до повного тексту