1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


З А К О Н У К Р А Ї Н И
( Закон втрачає чинність з 01.06.2002 року на підставі Закону N 3018-III від 07.02.2002, ВВР, 2002, N 27-28, ст.180 )
Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1994, N 22, ст.140 ) ( Вводиться в дію Постановою ВР N 3912-XII від 02.02.94, ВВР, 1994, N 22, ст.141 ( Із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001, ВВР, 2001, N 40, ст.192 ) ( У тексті Закону слова "кваліфікаційні комісії суддів загальних судів Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя" в усіх відмінках замінено словами "кваліфікаційні комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" у відповідних відмінках, а слова "Республіки Крим", "арбітражних", "арбітражного" замінено відповідно словами "Автономної Республіки Крим", "господарських", "господарського" згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
Р о з д і л I
КВАЛІФІКАЦІЙНІ КОМІСІЇ СУДДІВ
Стаття 1. Завдання кваліфікаційних комісій суддів
Завданням кваліфікаційних комісій суддів є забезпечення формування суддівського корпусу, здатного кваліфіковано, сумлінно та неупереджено здійснювати правосуддя на професійній основі, а також визначення рівня професійної підготовленості суддів та розгляд питань їх дисциплінарної відповідальності.
Стаття 2. Система кваліфікаційних комісій суддів та строк їх повноважень
1. В Україні утворюються:
- кваліфікаційні комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- кваліфікаційна комісія суддів господарських судів;
- кваліфікаційна комісія суддів військових судів;
- Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
2. Строк повноважень кваліфікаційних комісій суддів становить п'ять років з дня їх обрання.
Стаття 3. Склад кваліфікаційних комісій суддів
1. Кваліфікаційні комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюються у складі голови, його заступника і 9 членів. До їх складу входять 8 суддів, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими радами, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
( Частина перша статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
2. Кваліфікаційна комісія суддів господарських судів України утворюється у складі голови, його заступника і 9 членів комісії. До її складу входять 8 суддів, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою України, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Міністром юстиції України, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
( Частина друга статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
3. Кваліфікаційна комісія суддів військових судів України утворюється у складі голови, його заступника і 9 членів комісії. До її складу входять 8 суддів, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою України, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Міністром юстиції України, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
( Частина третя статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
4. Вища кваліфікаційна комісія суддів України утворюється у складі голови, його заступника і 11 членів комісії. До її складу входять 6 суддів загальних судів, 3 судді господарських судів, один суддя військового суду, одна особа з вищою юридичною освітою, що обирається Верховною Радою України, одна особа з вищою юридичною освітою, що призначається Міністром юстиції України, та одна особа з науковим ступенем чи званням з правознавства із числа представників наукових установ або навчальних закладів.
( Частина четверта статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
5. Голови судів загальної юрисдикції та заступники цих голів, крім голів місцевих судів та їх заступників, не можуть обиратися до складу кваліфікаційних комісій суддів.
( Абзац перший частини п'ятої статті 3 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
Члени кваліфікаційних комісій суддів здійснюють свої повноваження на громадських засадах із збереженням заробітної плати за місцем роботи.
6. До складу кваліфікаційних комісій не можуть бути обрані працівники прокуратури, органів Міністерства внутрішніх справ України і Служби безпеки України.
Стаття 4. Обрання і призначення членів кваліфікаційних комісій суддів
1. Члени кваліфікаційних комісій суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, господарських і військових судів з числа суддів обираються таємним або відкритим голосуванням конференціями суддів цих судів.
2. Члени кваліфікаційних комісій суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі від Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад обираються на сесіях цих Рад. Члени кваліфікаційних комісій від відповідних місцевих державних адміністрацій призначаються відповідно постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженнями голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
( Частина друга статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
3. Члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з числа суддів судів загальної юрисдикції (крім господарських та військових судів) обираються з'їздом суддів України відкритим або таємним голосуванням. Члени Вищої кваліфікаційної комісії з числа суддів господарських і військових судів обираються конференціями суддів цих судів відкритим або таємним голосуванням.
( Частина третя статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
4. Члени кваліфікаційних комісій від Верховної Ради України, Міністерства юстиції відповідно обираються Верховною Радою України та призначаються Міністром юстиції України.
( Частина четверта статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
5. Члени кваліфікаційних комісій суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі від наукових установ або навчальних закладів обираються відповідними радами за поданням вчених рад цих установ або закладів.
( Частина п'ята статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
6. Члени кваліфікаційних комісій суддів господарських судів України, суддів військових судів України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від наукових установ або навчальних закладів обираються Верховною Радою України.
Стаття 5. Організація проведення виборів членів кваліфікаційних комісій з числа суддів судів загальної юрисдикції
( Назва статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
1. Для організації проведення виборів членів кваліфікаційних комісій з числа суддів судів загальної юрисдикції конференції та з'їзд суддів України відкритим голосуванням обирають лічильну комісію, яка із свого складу обирає голову і секретаря комісії. До складу лічильної комісії не можуть входити особи, висунуті кандидатами в члени відповідної кваліфікаційної комісії.
( Частина перша статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
2. Обраним до кваліфікаційної комісії вважається кандидат, який набрав більше половини голосів із числа делегатів, присутніх на конференціях та з'їзді суддів.
У разі, коли число кандидатів, які балотувалися до складу відповідної кваліфікаційної комісії і одержали більше половини голосів, перевищило кількість суддів, яких необхідно обрати, обраними вважаються ті кандидати, які одержали відносну більшість голосів із числа обраних.
3. Якщо число кандидатів, які балотувалися до складу кваліфікаційної комісії і одержали більше половини голосів, виявилось меншим, ніж це необхідно, то в цьому разі проводяться додаткові вибори.
При проведенні додаткових виборів не можуть знову балотуватися судді, які не набрали необхідної кількості голосів у першому турі голосування.
4. Протокол лічильної комісії підписується головою і секретарем лічильної комісії, затверджується конференцією, з'їздом суддів України. Результати голосування заносяться до протоколу конференції та з'їзду суддів.
Стаття 6. Повноваження кваліфікаційних комісій суддів
1. Вища кваліфікаційна комісія суддів України:
- перевіряє дотримання щодо кандидатів на посади суддів вимог, зазначених у статтях 7 і 8 Закону України "Про статус суддів";
( Абзац третій частини першої статті 6 виключено на підставі Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- за поданням Голови Верховного Суду України чи голови вищого спеціалізованого суду дає висновки (рекомендації) про можливість обрання кандидатів на посади суддів відповідно Верховного Суду України чи вищого спеціалізованого суду та про звільнення суддів із зазначених посад, а також припиняє перебування у відставці суддів цих судів;
( Абзац третій частини першої статті 6 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- за поданням Голови Верховного Суду України проводить атестацію суддів Верховного Суду України, суддів вищих спеціалізованих судів, голів та заступників голів апеляційних судів;
( Абзац четвертий частини першої статті 6 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
( Абзац п'ятий частини першої статті 6 виключено на підставі Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- порушує дисциплінарне провадження, проводить пов'язані з цим службові перевірки та розглядає питання про дисциплінарну відповідальність голів та заступників голів апеляційних судів;
( Абзац п'ятий частини першої статті 6 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- розглядає скарги на висновки і рішення кваліфікаційних комісій суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, кваліфікаційних комісій військових та господарських судів, за винятком скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів апеляційних та місцевих судів, які розглядає Вища рада юстиції;
( Абзац шостий частини першої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
- переглядає справи, розглянуті кваліфікаційними комісіями суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, господарських і військових судів, в яких є окрема думка членів цих комісій.
2. Кваліфікаційні комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, господарських і військових судів:
- перевіряють дотримання щодо кандидатів на посади суддів вимог, зазначених у статтях 7 і 8 Закону України "Про статус суддів";
- за заявами кандидатів у судді або за поданням голів апеляційних судів проводять кваліфікаційні екзамени та дають висновки про підготовленість до судової роботи кожного кандидата, який вперше висувається на посаду судді у місцевому чи апеляційному суді;
( Абзац третій частини другої статті 6 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- за заявами кандидатів у судді, суддів або за поданням голів вищих спеціалізованих або апеляційних судів дають висновки про можливість обрання чи переведення суддів до місцевих, апеляційних судів;
( Абзац четвертий частини другої статті 6 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- дають висновки про звільнення з посад суддів, зазначених в абзаці четвертому частини другої цієї статті;
- дають висновки про можливість обрання зазначених в абзаці четвертому частини другої цієї статті суддів безстроково;
( Абзац шостий частини другої статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
- за поданням зазначених в абзацах третьому та четвертому частини другої цієї статті голів судів проводять кваліфікаційну атестацію суддів місцевих та апеляційних судів та присвоюють їм кваліфікаційні класи;
( Абзац сьомий частини другої статті 6 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- порушують дисциплінарне провадження, проводять пов'язані з цим службові перевірки та розглядають питання про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів, крім голів та заступників голів апеляційних судів;
( Абзац восьмий частини другої статті 6 в редакції Закону N 2536-III від 21.06.2001 )
- припиняють перебування у відставці суддів.
Стаття 7. Голова кваліфікаційної комісії суддів і його заступник
1. Голова кваліфікаційної комісії суддів і його заступник обираються відкритим або таємним голосуванням на першому засіданні комісії з числа її членів. Один з них не може займати посаду судді. Обраним вважається кандидат, який одержав більшість голосів членів комісії, присутніх на засіданні.
2. Голова кваліфікаційної комісії суддів організує роботу комісії, керує діловодством комісії, розподіляє обов'язки між членами комісії. Заступник голови комісії виконує обов'язки голови в разі його відсутності. У разі тимчасової відсутності голови комісії та його заступника обов'язки голови за рішенням комісії виконує один з її членів.
Стаття 8. Порядок роботи кваліфікаційних комісій суддів
1. Підготовка засідання кваліфікаційної комісії суддів забезпечується головою комісії, його заступником або за дорученням голови одним з її членів.
2. Час і місце проведення засідання визначає голова комісії і не пізніш як за 15 днів повідомляє про це особу, щодо якої вирішуватиметься питання, та осіб, за поданням яких воно буде розглядатися.
3. Засідання кваліфікаційної комісії суддів є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як дві третини членів комісії.
4. Кваліфікаційні комісії проводять свої засідання в міру необхідності. Кваліфікаційна комісія повинна винести рішення чи дати висновок протягом місяця з часу надходження в комісію відповідних матеріалів.
5. Засідання кваліфікаційних комісій проводиться відкрито і гласно.
6. Засідання кваліфікаційної комісії веде її голова, а в разі відсутності голови - його заступник або один з членів комісії, який обирається для цього комісією. На засідання комісії можуть бути запрошені представники законодавчої та виконавчої влади, голови відповідних судів.
7. Розгляд питань, що підлягають вирішенню на засіданні комісії, починається доповіддю головуючого або члена комісії, який попередньо вивчав подання та інші матеріали, що надійшли на розгляд комісії.
Після цього заслуховуються особи, запрошені на засідання комісії, досліджуються необхідні документи.
Стаття 9. Права члена кваліфікаційної комісії суддів
Член кваліфікаційної комісії суддів має право знайомитися з матеріалами, поданими на розгляд комісії, брати участь в їх дослідженні та перевірці, заявляти клопотання, наводити свої мотиви, доводити міркування з питань, що розглядаються, подавати наявні в нього документи, які стосуються цих матеріалів, брати участь у прийнятті рішення шляхом голосування, підписувати рішення комісії.
Стаття 10. Відвід члена кваліфікаційної комісії суддів
1. Член кваліфікаційної комісії суддів не може брати участь в розгляді питання і підлягає відводу (самовідводу), якщо будуть встановлені обставини, що викликають сумнів в його неупередженості. За наявності таких підстав член комісії повинен заявити самовідвід. З таких же підстав відвід члену комісії можуть заявити особа, щодо якої розглядається питання, та особи, за поданням яких буде розглядатися питання.
2. Відвід повинен бути мотивованим, заявлятися у письмовій формі до початку розгляду питання.
3. Рішення про відвід (самовідвід) члена комісії приймається більшістю членів комісії, які беруть участь у засіданні, за відсутності члена комісії, питання про відвід (самовідвід) якого вирішується.
Стаття 11. Рішення (висновок) кваліфікаційної комісії суддів
1. Рішення (висновок) кваліфікаційної комісії суддів приймається більшістю голосів членів комісії, які беруть участь в її засіданні. Голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої вирішується питання, і запрошених осіб.
2. При розгляді питання щодо судді, який є членом кваліфікаційної комісії, останній не може брати участь в голосуванні.
3. Висновок чи рішення кваліфікаційної комісії викладаються в письмовій формі і повинні містити дату і місце їх винесення, склад комісії, питання, що розглядалися, мотиви прийнятого рішення. Висновок чи рішення підписується головуючим і членами комісії, які брали участь у засіданні. Член (члени) комісії, який має окрему думку щодо рішення чи висновку, може викласти її у письмовій формі. Цей документ приєднується до справи, але оголошенню не підлягає.
4. Якщо справа, щодо якої є окрема думка, не розглядалася у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, то після того, як висновок чи рішення кваліфікаційної комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, господарських та військових судів набере законної сили, окрема думка разом з справою направляється до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для вирішення питання про необхідність перегляду справи.
5. Один примірник рішення чи висновку протягом семи днів надсилається голові суду, за поданням якого вирішувалося питання, другий - особі, щодо якої вирішувалося питання.
Стаття 12. Оскарження рішення чи висновку кваліфікаційної комісії суддів
1. Суддя, щодо якого постановлено рішення чи дано висновок кваліфікаційної комісії, або особа, за поданням якої вирішувалося питання, а також голова вищестоящого суду в разі незгоди з рішенням чи висновком кваліфікаційної комісії суддів місцевих та апеляційних судів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, господарських, військових судів можуть протягом 10 днів з дня одержання копії рішення чи висновку оскаржити його до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а рішення щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності - у цей же термін - до Вищої ради юстиції. Скарга подається через кваліфікаційну комісію, яка постановила рішення чи дала висновок.
( Частина перша статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2536-III від 21.06.2001 )
2. Кваліфікаційна комісія, яка постановила рішення чи дала висновок, одержавши скаргу, протягом трьох днів направляє її разом з матеріалами розглянутої справи до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
3. Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України чи його заступник доручають одному з членів комісії попередньо вивчити матеріали справи, рішення чи висновок по якій оскаржено, і в разі необхідності - витребувати додаткові матеріали, судові справи чи іншу інформацію, необхідну для розгляду справи.

................
Перейти до повного тексту