1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


З А К О Н У К Р А Ї Н И
( Закон втратив чинність на підставі Кодексу N 2755-VI від 02.12.2010, ВВР, 2011, N 13-14, N 15-16, N 17, ст.112 )
Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР "Про систему оподаткування"
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, N 21, ст.130 ) ( Вводиться в дію Постановою ВР N 3905-XII від 02.02.94, ВВР, 1994, N 21, ст.131 )
Верховна Рада України
постановляє:
Внести зміни і доповнення до Закону Української РСР "Про систему оподаткування" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., N 39, ст. 510; 1992 р., N 23, ст. 346; 1993 р., N 26, ст. 277), виклавши його у такій редакції:
"З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про систему оподаткування
Цей Закон визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки, збори та інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників.
Розділ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Встановлення і скасування податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджетів та внесків до державних цільових фондів
Встановлення і скасування податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджетів та внесків до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюється Верховною Радою України, Верховною Радою Республіки Крим і місцевими Радами народних депутатів відповідно до цього Закону, інших законодавчих актів України про оподаткування.
Верховна Рада Республіки Крим і місцеві Ради народних депутатів можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.
Ставки податків і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законодавчими актами України, крім законів про оподаткування.
Стаття 2. Поняття податку, збору, іншого обов'язкового платежу до бюджетів та внеску до державних цільових фондів, системи оподаткування
Під податком, збором, іншим обов'язковим платежем до бюджетів і внеском до державних цільових фондів розуміється обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України.
Державні цільові фонди - це фонди, які створені відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених законодавством України внесків юридичних осіб незалежно від форм власності та внесків громадян.
Сукупність податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджетів і внесків до державних цільових фондів (далі - податки та інші обов'язкові платежі), що справляються у встановленому порядку, становить систему оподаткування.
Стаття 3. Принципи побудови та призначення системи оподаткування
Система оподаткування будується за принципами обов'язковості, економічної доцільності, соціальної справедливості, поєднання інтересів держави, регіонів, підприємств і громадян та забезпечує надходження коштів до бюджетів відповідних рівнів і державних цільових фондів.
Стаття 4. Платники податків та інших обов'язкових платежів
Платниками податків та інших обов'язкових платежів є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законодавчими актами покладено обов'язок сплачувати податки та інші обов'язкові платежі.
Стаття 5. Облік платників податків та інших обов'язкових платежів
Облік платників податків та інших обов'язкових платежів здійснюється державними податковими інспекціями та іншими державними органами відповідно до законодавства. Банки та інші кредитні установи відкривають рахунки платникам податків та інших обов'язкових платежів лише за умови пред'явлення ними документа, що підтверджує взяття їх на облік у державній податковій інспекції, і у триденний термін повідомляють про це державну податкову інспекцію.
Стаття 6. Об'єкти оподаткування
Об'єктами оподаткування є доходи (прибуток), добавлена вартість продукції (робіт, послуг), вартість певних товарів, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних і фізичних осіб та інші об'єкти, визначені законодавчими актами України.
Стаття 7. Порядок встановлення податкових ставок
Ставки податків та розміри інших обов'язкових платежів встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Республіки Крим і місцевими Радами народних депутатів відповідно до законодавства України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року, якщо інше не передбачено законодавчими актами України.
Стаття 8. Порядок зарахування податків та інших обов'язкових платежів до бюджетів і державних цільових фондів
Порядок зарахування податків та інших обов'язкових платежів до бюджетів і державних цільових фондів встановлюється Верховною Радою України, Верховною Радою Республіки Крим і місцевими Радами народних депутатів відповідно до цього Закону та інших законодавчих актів України.
Стаття 9. Обов'язки платників податків та інших обов'язкових платежів
1. Платники податків та інших обов'язкових платежів зобов'язані:
а) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені чинним законодавством;
б) подавати до державних податкових інспекцій та інших державних органів відповідно до законодавства декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та інших обов'язкових платежів;
в) сплачувати належні суми податків та інших обов'язкових платежів у встановлені законодавством терміни;
г) допускати службових осіб державних податкових інспекцій до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків та інших обов'язкових платежів.
2. Керівники і відповідні службові особи підприємств, установ, організацій та громадяни під час перевірки, що проводиться державними податковими інспекціями, зобов'язані давати письмові пояснення з усіх питань, що виникають, виконувати вимоги державних податкових інспекцій щодо усунення виявлених порушень законодавства про податки та інші обов'язкові платежі і підписати акт про проведення перевірки.
3. Обов'язок юридичної особи щодо сплати податку або іншого обов'язкового платежу припиняється із сплатою податку (платежу) або його скасуванням. У разі ліквідації юридичної особи заборгованість з податку або іншого обов'язкового платежу сплачується у порядку, встановленому законодавством України.
4. Обов'язок фізичної особи щодо сплати податку або іншого обов'язкового платежу припиняється із сплатою податку (платежу) або його скасуванням, а також у разі смерті платника.
Стаття 10. Права платників податків та інших обов'язкових платежів
Платники податків та інших обов'язкових платежів мають право:
а) подавати державним податковим інспекціям документи, що підтверджують право на пільги щодо оподаткування у порядку, встановленому законодавчими актами України;
б) одержувати та ознайомлюватися з актами перевірок, проведених державними податковими інспекціями;
в) оскаржувати у встановленому законом порядку рішення державних податкових інспекцій та дії їх службових осіб.
Стаття 11. Відповідальність платників податків та інших обов'язкових платежів за порушення податкового законодавства
1. Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків та інших обов'язкових платежів і додержання законодавства про оподаткування покладається на платників податків та інших обов'язкових платежів.
2. Платники податків, які не мають у встановлений для сплати податків або інших обов'язкових платежів термін бухгалтерських звітів і балансів, декларацій і розрахунків з податку (платежу) встановленої форми за відповідний період, сплачують: юридичні особи - 110 відсотків суми податку (платежу), обчисленого за попередній звітний період, фізичні особи - суму податку, обчисленого за попередній період, або в розмірі суми, розрахованої з оціночного доходу. Після подання зазначених документів провадиться перерахунок податку (платежу), виходячи з фактично одержуваного доходу (прибутку) та інших об'єктів оподаткування.
3. Платники податків та інших обов'язкових платежів за неподання або несвоєчасне подання державним податковим інспекціям податкових декларацій, розрахунків, аудиторських висновків та інших документів, необхідних для обчислення податків та інших обов'язкових платежів, а також за неподання або несвоєчасне подання установам банків платіжних доручень на сплату податків та інших обов'язкових платежів додатково сплачують до бюджету 10 відсотків належних до сплати сум податків (платежів).
4. У разі приховування (заниження) платниками суми податку або іншого обов'язкового платежу з них стягується сума донарахованого податку або іншого обов'язкового платежу і штраф у двократному розмірі тієї ж суми, у разі повторного порушення протягом року після встановлення порушення попередньою перевіркою - штраф у п'ятикратному розмірі.
5. Суми донарахованих податків та інших обов'язкових платежів і фінансових санкцій, передбачених пунктами 3 і 4 цієї статті, сплачуються до бюджетів і державних цільових фондів підприємствами, установами і організаціями у десятиденний термін з дня складення акта перевірки, а громадянами - у п'ятнадцятиденний термін з дня прийняття державними податковими інспекціями відповідного рішення.
6. Суми податків та інших обов'язкових платежів, не внесені у встановлений термін, а також суми штрафів та інших фінансових санкцій стягуються за весь час ухилення від сплати податків та інших обов'язкових платежів з підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та наслідків фінансово-господарської діяльності у безспірному порядку, а з громадян - за рішенням суду або через нотаріальні контори за виконавчими написами.
7. Службові особи та громадяни, винні у порушенні законодавства про оподаткування, притягаються до відповідальності згідно з законодавством України.

................
Перейти до повного тексту