- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Закон України
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національного банку України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2024, № 22, ст.199)
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести зміни до таких законів України:
1.
Статтю 12 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 51, ст. 292 із наступними змінами) викласти в такій редакції:
"Стаття 12. Заборони та обмеження для працівників Комісії
1. Працівники Комісії не мають права:
1) бути представниками третіх осіб у відносинах з Комісією;
2) використовувати своє службове становище та/або майно Комісії в політичних цілях чи особистих інтересах;
3) займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту, а також в інших випадках, передбачених цим Законом) або підприємницькою діяльністю;
4) розкривати професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках, крім випадків, встановлених законом.
Вимоги пункту 3 цієї частини не застосовуються до обслуговуючого персоналу.
Вимоги пункту 4 цієї частини застосовуються також до колишніх працівників Комісії.
2. Працівники Комісії повинні неухильно дотримуватися Кодексу етики працівника Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Кодекс етики працівника Комісії), затвердженого Комісією як колегіальним органом, та керуватися принципами, передбаченими статтею 3 цього Закону.
3. Працівники Комісії зобов’язані запобігати реальному та/або потенційному конфлікту інтересів під час виконання ними посадових обов’язків.
Порядок запобігання, інформування, управління реальним або потенційним конфліктом інтересів та вжиття заходів для його врегулювання службовцями Комісії встановлюється Кодексом етики працівника Комісії. Такий порядок повинен містити чіткі вимоги щодо запобігання, інформування, управління реальним або потенційним конфліктом інтересів та вжиття заходів для його врегулювання службовцями Комісії у процесі виконання ними функцій, передбачених цим Законом.
4. Працівникам Комісії забороняється прямо чи опосередковано мати у власності акції (частки), отримувати фінансову чи матеріальну винагороду (допомогу), крім випадків її отримання за виконання функцій держави у наглядових органах, або обіймати будь-яку посаду (у тому числі на громадських засадах) у:
1) професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків;
2) юридичних особах, що провадять діяльність, пов’язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками;
3) юридичних особах, споріднених та/або афілійованих з особами, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини.
Обіймання посад у процесі управління об’єктами державної або комунальної власності не є порушенням заборон, встановлених цією частиною.
5. Інформація щодо прямого чи опосередкованого володіння акціями (частками), обіймання посад та/або отримання фінансової чи матеріальної винагороди в особах, зазначених у пунктах 1- 3 частини четвертої цієї статті, членами сім’ї (в розумінні
Закону України "Про запобігання корупції") службовця Комісії підлягає розкриттю в порядку, встановленому Кодексом етики працівника Комісії.
6. Вчинення службовцем Комісії та/або членом його сім’ї (в розумінні
Закону України "Про запобігання корупції") правочинів з фінансовими інструментами, крім державних цінних паперів, підлягає обов’язковому погодженню в порядку, встановленому Кодексом етики працівника Комісії, колегіальним органом Комісії, відповідальним за дотримання Кодексу етики працівника Комісії.
Вимоги, передбачені цієї частиною, не застосовуються до правочинів з фінансовими інструментами, які зареєстровані відповідно до законодавства іноземної держави.
7. Нагляд за дотриманням вимог частин першої - шостої цієї статті здійснюється Комісією у встановленому нею порядку.
8. На службовців Комісії крім заборон та обмежень, визначених частинами першою - шостою цієї статті, поширюються також вимоги та обмеження, встановлені
Законом України "Про запобігання корупції".
9. У разі порушення працівником Комісії актів законодавства, у тому числі актів Комісії, невиконання чи неналежного виконання ним посадових обов’язків, доведеного заподіяння шкоди фізичним та/або юридичним особам внаслідок його рішень, дій та/або бездіяльності такий працівник Комісії несе відповідальність відповідно до закону".
2. У
Законі України "Про Національний банк України" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 29, ст. 238 із наступними змінами):
1) у пункті 10 частини першої
статті 9 слова "згідно із Законом України "Про публічні закупівлі" замінити словами "відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель";
а) частину першу після слів "досвід проведення аудиту" доповнити словами "фінансової звітності";
б) у частині другій слова "згідно із Законом України "Про публічні закупівлі" замінити словами "відповідно до законодавства у сфері публічних закупівель";
в) у частині третій слово "п’ять" замінити цифрами "10";
3) у розділі XV "Прикінцеві положення":
а) пункт 11 в редакції Закону України від 9 грудня 2023 року
№ 3518-IX вважати пунктом 11-1;
б) у пункті 12 слово і цифри "пункту 11" замінити словом і цифрами "пункту 11-1";
в) доповнити пунктами 13 і 14 такого змісту:
"13. Установити, що у 2024 році положення цього Закону щодо прибутку до розподілу застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених пунктом 14 цього розділу.
14. Національний банк має право у 2024 році, до підтвердження зовнішнім аудитором та затвердження Радою Національного банку річної фінансової звітності за 2023 рік, за зверненням Міністерства фінансів України здійснити перерахування до державного бюджету 80 відсотків суми частини прибутку до розподілу, визначеної Правлінням Національного банку відповідно до наданої аудиторській фірмі на підтвердження у складі річної фінансової звітності. Решта суми частини прибутку до розподілу перераховується Національним банком до державного бюджету відповідно до статті 5-1 цього Закону".
3. У
Законі України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., № 50, ст. 564 із наступними змінами):
1) пункт 7 частини другої
статті 4 викласти в такій редакції:
"7) застосовує до банків заходи реагування";
"Стаття 6. Правила Фонду
1. У межах своїх функцій та повноважень Фонд здійснює регулювання системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.
2. Фонд приймає правила з питань, віднесених до його повноважень, які є обов’язковими до виконання банками-учасниками, банками, щодо яких здійснюється ліквідація, та пов’язаними з такими банками особами.
3. Правила Фонду набирають чинності з дня їх першого розміщення на офіційному веб-сайті Фонду, якщо ними не передбачено більш пізній строк набрання чинності";
а) абзаци четвертий і п’ятий замінити чотирма новими абзацами такого змісту:
"Фонд має право відповідно до законодавства за рахунок коштів Фонду:
укласти договір страхування відповідальності Фонду, у тому числі за шкоду, заподіяну внаслідок професійної помилки його працівників, членів виконавчої дирекції Фонду, уповноважених осіб Фонду, за класом страхування 13, визначеним
статтею 4Закону України "Про страхування";
укласти договір страхування відповідальності членів виконавчої дирекції Фонду, уповноважених осіб Фонду, у тому числі за шкоду, заподіяну внаслідок професійної помилки таких осіб, за класом страхування 13, визначеним
статтею 4 Закону України "Про страхування";
укласти договір страхування від нещасного випадку членів виконавчої дирекції Фонду, уповноважених осіб Фонду за класом страхування 1, визначеним
статтею 4 Закону України "Про страхування".
У зв’язку з цим абзаци шостий і сьомий вважати відповідно абзацами восьмим і дев’ятим;
б) в абзаці восьмому слова "страховими компаніями відповідно до умов договорів страхування (у разі їх укладення)" замінити словами "страховиками у разі укладення договорів страхування";
4) в абзаці п’ятому частини першої
статті 22 слова "своїм нормативно-правовим актом" замінити словами "правилами Фонду";
5) у назві
статті 24 слова "штрафи за адміністративні порушення" виключити;
................Перейти до повного тексту