1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 20 березня 1998 р. N 345
Київ
Про стан виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади Закону України "Про боротьбу з корупцією" та Національної програми боротьби з корупцією
Кабінет Міністрів України відзначає, що органами виконавчої влади за безпосередньою участю Служби безпеки і Генеральної прокуратури України здійснено ряд організаційних та практичних заходів щодо забезпечення додержання вимог Закону України "Про боротьбу з корупцією" та реалізації Національної програми боротьби з корупцією, затвердженої Указом Президента України від 10 квітня 1997 р. N 319.
Проведено перевірку додержання вимог статей 1 і 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією" державними службовцями першої - четвертої категорій органів виконавчої влади; запроваджено подання державними службовцями декларацій про доходи та зобов'язань фінансового характеру про майновий стан державних службовців та членів їхніх сімей, проведено першу атестацію державних службовців.
Минулого року стосовно державних службовців, депутатів усіх рівнів та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, за порушення зазначеного закону працівниками правоохоронних органів складено 6344 адміністративні протоколи.
Стосовно державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, складено 4548 адміністративних протоколів, у тому числі на 1651 (36,3 відсотка) державного службовця, що працюють в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування. Велика кількість адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупційною діяльністю державних службовців та прирівняних до них осіб, виявлено у Харківській, Донецькій, Івано-Франківській, Львівській областях та м. Києві.
Мають місце корупційні діяння серед керівництва систем Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики, державного концерну "Укрспирт", Міністерства вугільної промисловості, Міністерства закордонних справ, Міністерства агропромислового комплексу, Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, а також Житомирської і Львівської обласних державних адміністрацій.
Проте ефективність боротьби з корупцією залишається недостатньою. Негативні наслідки корупції підривають довіру громадян до держави та її владних структур, сприяють тінізації економіки, зумовлюють розкрадання національного багатства, зниження міжнародного авторитету держави.
Міністри, керівники інших центральних органів виконавчої влади. Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій не забезпечили належним чином реалізацію вимог Президента України, рішень Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України та відповідної постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 1997 р. N 763 з питань посилення боротьби з корупцією і організованою злочинністю.
Залишається невиконаною третина заходів Національної програми боротьби з корупцією, відповідальними за виконання яких є Міністерство юстиції (в стадії виконання перебувають 9 з 18 запланованих заходів), Міністерство фінансів (3 з 5) та Державний комітет статистики (3 з 5).
Малоефективними виявилися профілактичні заходи, здійснювані правоохоронними органами. Через неналежне документальне оформлення виявлених фактів корупції провадження кожної другої адміністративної справи припиняється, а державні службовці, які вчинили ці правопорушення, уникають передбаченої законом відповідальності.
У багатьох органах виконавчої влади та в органах місцевого самоврядування належним чином не використано атестацію державних службовців для звільнення з посад осіб, які втратили довіру, порушують законодавство. У Житомирській, Луганській, Полтавській, Херсонській, Чернігівській областях за результатами атестації визнані такими, що не відповідають займаним посадам, всього по 2-4 державних службовці, що в кілька разів менше, ніж притягнуто судами до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення. У центральному апараті Міністерства економіки в минулому році провели атестацію лише 284 із 635 державних службовців, які підлягали атестації, а в Міністерстві транспорту відповідно 17 із 94, безпідставно посилаючись при цьому на очікувані зміни у структурі та функціях цих органів.
Керівники міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади практично самоусунулися від роботи з виконання вимог статті 10 Закону України "Про боротьбу з корупцією" стосовно вжиття заходів до припинення корупційних діянь щодо кожного факту вчинення таких правопорушень з боку підлеглих і в правоохоронні органи про ці факти не повідомляли. Минулого року за такі дії до відповідальності було притягнуто 14 посадових осіб, у тому числі в Дніпропетровській та Донецькій областях - по 3, Одеській - 2.
Для посилення боротьби з корупцією фактично не застосовуються вимоги Закону України "Про боротьбу з корупцією" щодо усунення з посад осіб, які вчинили корупційні діяння. Рішення суду стосовно таких правопорушень виконано тільки в кожному другому випадку.
Корупція в державі грунтується на тіньовій економіці та зловживаннях у сфері економіки. У минулому році викрито 62,4 тис. злочинів у сфері економіки, за вчинення яких до відповідальності притягнуто майже 3,5 тис. керівників різних ланок та 813 державних службовців, у тому числі 322 за вчинення посадових злочинів.
Прогресують корупційні прояви на пріоритетних напрямах економічної діяльності держави, в першу чергу у сфері приватизації. У 1997 році в цій сфері викрито понад 2 тисячі злочинів, що у чотири рази більше, ніж у 1996 році, в тому числі 144 факти хабарництва. У вчиненні цих злочинів викрито 1.7 тис. осіб, серед яких 358 керівників різних рівнів, 14 працівників контролюючих органів, їх кількість зросла у Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Одеській, Харківській областях та м. Києві. За рік виявлено також понад 3,5 тис. корисливих злочинів у сфері енергозабезпечення.
Потребує подальшої активізації боротьба з корупцією та злочинністю у сфері зовнішньоекономічної діяльності, де викрито 1,2 тис. злочинів. Такі злочини вчинили 166 керівників різних ланок.
Продовжують зростати зловживання з використанням бюджетних та позабюджетних коштів, насамперед призначених для виплати заробітної плати, пенсій, стипендій, інших видів матеріальної допомоги соціальне незахищеним верствам населення. У минулому році за такими фактами порушено 1,9 тис. кримінальних справ.
Найбільше таких злочинів викрито на підприємствах промисловості та зв'язку, в системі соціального захисту населення, закладах охорони здоров'я та освіти. Особливого поширення вони набули в Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Київській, Луганській та Харківській областях.
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Взяти до відома звіти Міністра внутрішніх справ Кравченка Ю. Ф. та першого заступника начальника Головного управління державної служби при Кабінеті Міністрів України Павленчика П. Т. про стан виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади Закону України "Про боротьбу з корупцією" та Національної програми боротьби з корупцією.
2. Відзначити, що міністри, керівники інших центральних органів виконавчої влади, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голови обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій формально поставилися до виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 1997 р. N 763 "Про хід виконання законів України, рішень Президента України та Кабінету Міністрів України з питань боротьби з корупцією і злочинністю та звіти керівників центральних органів виконавчої влади щодо виконання Законів України "Про боротьбу з корупцією" та "Про державну службу".
3. Визнати незадовільною роботу Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики (Ткачук С.П.), Міністерства вугільної промисловості (Янко С.В.), Міністерства закордонних справ (Удовенко Г.Й.), Міністерства агропромислового комплексу (Карасик Ю.М.), Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі (Осика С.Г.), державного концерну "Укрспирт" (Жолнер І.Д.), а також Житомирської (Малиновський А.С.) та Львівської (Гладій М.В.) обласних державних адміністрацій щодо організації виконання законів України, рішень Президента України та Кабінету Міністрів України з питань боротьби з корупцією і злочинністю у сфері економіки.
Зобов'язати керівників зазначених органів вжити невідкладних заходів до усунення наявних недоліків у боротьбі з цими правопорушеннями, про що поінформувати Кабінет Міністрів України у квітні поточного року.
4. Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головам обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
безпосередньо організувати усунення існуючих недоліків та вжити додаткових заходів, спрямованих на безумовне дотримання Законів України "Про боротьбу з корупцією" та "Про державну службу", зосередивши першочергову увагу на вирішенні питань щодо:
виявлення та усунення причин і умов, які сприяють поширенню корупції та економічної злочинності;
розроблення і реалізації системи забезпечення (кадрово-професійного, інформаційно-аналітичного, науково-методичного та матеріально-технічного) діяльності щодо боротьби з корупцією, а також використання зарубіжного досвіду з цього питання;
звернути увагу на необхідність своєчасного подання достовірних звітів про дотримання вимог Закону України "Про боротьбу з корупцією".
5. Міністерству внутрішніх справ. Міністерству фінансів, Державній митній службі, Державній податковій адміністрації та Міністерству закордонних справ зосередити роботу на виявленні корупційних діянь, пов'язаних з оплатою приватних закордонних поїздок, відкриттям валютного рахунку та придбанням нерухомості за кордоном, отриманням і наданням необгрунтованого пільгового кредиту, виплатою гонорару, участю у керівних органах комерційних структур, виконанням роботи за сумісництвом (крім наукової, викладацької та творчої діяльності, а також медичної практики), використанням не за цільовим призначенням спонсорської допомоги, засобів транспорту, зв'язку, техніки та іншого державного майна тощо.
6. Схвалити проект Концепції боротьби з корупцією на 1998 - 2005 роки.
7. Затвердити План дій центральних і місцевих органів виконавчої влади на 1998 рік, спрямованих на боротьбу з корупцією (додається).
8. Персональну відповідальність за виконання цієї постанови покласти особисто на міністрів, інших керівників центральних органів виконавчої влади, Голову Ради міністрів Автономної Республіки Крим, голів обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.39
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 березня 1998 р. N 345
ПЛАН
дій центральних і місцевих органів виконавчої влади на 1998 рік, спрямованих на боротьбу з корупцією
1. Завершити роботу з виконання заходів Національної програми боротьби з корупцією.

................
Перейти до повного тексту