- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Указ
Указ
Президента України
Про Положення про проходження громадянами України військової служби за контрактом в Управлінні державної охорони України
Відповідно до
статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" постановляю:
1. Затвердити Положення про проходження громадянами України військової служби за контрактом в Управлінні державної охорони України (додається).
2. Визнати такими, що втратили чинність:
пункт 2
статті 1 Указу Президента України від 3 вересня 2020 року № 372 "Про внесення змін до деяких указів Президента України".
3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ 26 січня 2022 року № 33/2022 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 26 січня 2022 року № 33/2022
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження громадянами України військової служби за контрактом в Управлінні державної охорони України
I. Загальні положення
1. Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби за контрактом в Управлінні державної охорони України.
2. Громадяни України проходять військову службу за контрактом в Управлінні державної охорони України в добровільному порядку.
Громадяни України, які проходять військову службу за контрактом в Управлінні державної охорони України, є військовослужбовцями Управління державної охорони України (далі - військовослужбовці).
Статус військовослужбовця підтверджується службовим посвідченням військовослужбовця Управління державної охорони України.
3. В Управлінні державної охорони України громадяни проходять:
військову службу за контрактом осіб рядового складу;
військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
4. Громадяни України, які вступають на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України, проходять обов’язковий медичний огляд у порядку, що затверджується Управлінням державної охорони України за погодженням із центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров’я, а також професійно-психологічний відбір та перевірку рівня фізичної підготовки.
6. Початок, призупинення і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, граничний вік перебування на ній визначено
Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу".
7. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу Управління державної охорони України у зв’язку з його звільненням з військової служби в запас або у відставку, загибеллю (смертю), визнанням судом безвісно відсутнім або оголошенням померлим.
8. Загальний строк військової служби встановлюється в календарному обчисленні, а у випадках, визначених законодавством, - у пільговому обчисленні.
9. Військовослужбовці, обрані народними депутатами України, депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим або обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі (далі - військовослужбовці, обрані на виборні посади), в установленому законодавством порядку прикомандировуються до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або до відповідних місцевих рад із залишенням їх на військовій службі.
10. Військовослужбовці за їх згодою можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.
11. Військовослужбовці можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби до інших військових формувань з виключенням їх зі списків особового складу Управління державної охорони України, а військовослужбовці інших військових формувань можуть бути прийняті на військову службу за контрактом до Управління державної охорони України із включенням їх до списків особового складу Управління державної охорони України після виключення їх зі списків особового складу інших військових формувань.
Направлення військовослужбовців із Управління державної охорони України для подальшого проходження військової служби до інших військових формувань чи з інших військових формувань до Управління державної охорони України здійснюється за погодженням із начальником Управління державної охорони України та відповідними керівниками інших військових формувань за згодою військовослужбовців.
12. Військовослужбовці можуть вступати до закладів вищої освіти на умовах, визначених пунктом 1
статті 13 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з дозволу начальника Управління державної охорони України на підставі відповідних рапортів. Навчання не повинно перешкоджати виконанню військовослужбовцем службових обов’язків за займаною посадою.
13. Проходження військовослужбовцем військової служби за контрактом в Управлінні державної охорони України відображається в його особовій справі, яка ведеться у порядку та за формою, встановленими Управлінням державної охорони України.
14. Прийняття на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України, її проходження та звільнення з військової служби оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Управлінням державної охорони України.
Накази по особовому складу видаються начальником Управління державної охорони України.
II. Прийняття на військову службу за контрактом та укладення контракту
15. На військову службу за контрактом в Управління державної охорони України приймаються громадяни України відповідно до
статей 19 і
20 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Порядок відбору та прийняття громадян України на військову службу в Управління державної охорони України встановлюється Управлінням державної охорони України.
16. З громадянином України, який вступає на військову службу в Управління державної охорони України або продовжує її, можуть бути укладені такі види контрактів:
контракт про проходження громадянами України військової служби в Управлінні державної охорони України на посадах осіб рядового складу;
контракт про проходження громадянами України військової служби в Управлінні державної охорони України на посадах осіб сержантського і старшинського складу;
контракт про проходження громадянами України військової служби в Управлінні державної охорони України на посадах осіб офіцерського складу.
Контракт про проходження громадянами України військової служби в Управлінні державної охорони України (далі - контракт) - письмова угода між громадянином України і державою, від імені якої виступає Управління державної охорони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Контракт укладається за формою, що додається, у двох примірниках, підписується особою, яка вступає на військову службу або продовжує її, і начальником Управління державної охорони України, скріплюється гербовою печаткою Управління державної охорони України та зберігається у кожної зі сторін (один примірник - у матеріалах особової справи військовослужбовця, другий - особисто у військовослужбовця).
Контракт є підставою для видання наказу про прийняття громадянина на військову службу за контрактом, про продовження військової служби за новим контрактом.
Громадяни, які уклали перший контракт про проходження військової служби в Управлінні державної охорони України на посадах осіб рядового складу або на посадах осіб сержантського і старшинського складу, направляються на курси первинної професійної підготовки до Інституту Управління державної охорони України Київського національного університету імені Тараса Шевченка (далі - Інститут УДО України).
17. Контракт не може бути укладено, а громадянин не може бути прийнятий на військову службу за контрактом в Управлінні державної охорони України у разі, коли:
1) особа має непогашену або незняту судимість за вчинення кримінального правопорушення, крім реабілітованого;
2) на особу протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією;
3) особу притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення та накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, - до закінчення виконання стягнення;
4) особі відповідно до вимог чинного законодавства не може бути надано допуск до державної таємниці, якщо виконання службових обов’язків вимагає доступ до державної таємниці;
5) особа раніше була звільнена зі служби через службову невідповідність, у зв’язку з набранням стосовно неї законної сили обвинувальним вироком суду, у зв’язку із систематичним невиконанням нею умов контракту або у зв’язку із позбавленням військового (спеціального) звання;
6) особа підпадає під заборону, встановлену
Законом України "Про очищення влади";
7) особа під час прийняття на військову службу не припинила членство у складі політичних партій;
8) особа буде мати у прямому підпорядкуванні близьких їй осіб в значенні, наведеному в
Законі України "Про запобігання корупції", або буде прямо підпорядкована у зв’язку з виконанням повноважень близьким їй особам;
9) час, що залишився особі до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, є меншим за строк, визначений частиною другою
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", крім випадків, передбачених частинами третьою і п’ятою
статті 23 цього Закону.
18. Про прийняття громадянина, який перебуває на військовому обліку як призовник або військовозобов’язаний, на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України інформується в установленому законодавством порядку орган, у якому громадянин перебуває на військовому обліку.
19. Для громадян, які приймаються на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України, строки військової служби в календарному обчисленні встановлюються відповідно до частини другої
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", крім випадків, передбачених частинами третьою і п’ятою
статті 23 цього Закону.
20. Проходження військової служби відповідного виду може бути продовжено за новим контрактом до досягнення граничного віку перебування на військовій службі на строки, встановлені відповідно до частини четвертої
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Якщо військовослужбовцю до досягнення граничного віку перебування на військовій службі залишилося менше встановленого строку проходження військової служби за новим контрактом, новий контракт може бути укладений на строк до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
У разі настання особливого періоду для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується відповідно до частини дев’ятої
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
У разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший укладений з ним контракт припиняється, а з таким військовослужбовцем укладається новий контракт для проходження відповідного виду військової служби на строк, визначений частиною другою
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Про укладення з військовослужбовцем нового контракту видається наказ по особовому складу.
21. Строк останнього контракту визначається часом, який залишився до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі, або строком, на який його залишено на військовій службі понад граничний вік.
22. Строк контракту обчислюється повними роками, крім випадків укладення з військовослужбовцем контракту до досягнення ним граничного віку перебування на військовій службі або укладення контракту строком на шість місяців відповідно до абзацу другого частини третьої
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
23. Строк дії контракту обчислюється з дня набрання ним чинності.
Контракт набирає чинності:
1) з дня зарахування до списків особового складу Управління державної охорони України:
із громадянами, прийнятими на військову службу за контрактом;
з військовослужбовцями, які прибули для проходження військової служби в Управлінні державної охорони України з інших військових формувань, з виключенням їх зі списків особового складу цих військових формувань;
2) з дня присвоєння відповідного військового звання - у разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший;
3) з дня укладення нового контракту, визначеного в наказі по особовому складу, з військовослужбовцями, в яких закінчився строк дії контракту.
24. Новий контракт набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку дії попереднього контракту.
25. Військовослужбовці укладають новий контракт у разі:
1) закінчення строку дії попереднього контракту;
2) продовження військової служби після досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
3) прибуття для проходження військової служби за контрактом в Управлінні державної охорони України з інших військових формувань із виключенням зі списків особового складу цих військових формувань;
4) поновлення на військовій службі у зв’язку із незаконним звільненням, якщо строк дії попереднього контракту закінчився;
5) зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший.
26. Новий контракт повинен бути укладений:
1) з військовослужбовцями, у яких закінчується строк дії попереднього контракту, - не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії чинного контракту;
2) з військовослужбовцями, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, - після прийняття рішення про залишення їх на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, але не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії чинного контракту;
3) з військовослужбовцями, які прибули для проходження військової служби в Управлінні державної охорони України з інших військових формувань, з виключенням їх зі списків особового складу цих військових формувань, - з дня зарахування до списків особового складу Управління державної охорони України;
4) з військовослужбовцями, які змінюють один вид військової служби на інший, - з дня, зазначеного в наказі про присвоєння відповідного військового звання.
27. Новий контракт у зв’язку зі зміною військовослужбовцем одного виду військової служби на інший не може бути укладено у разі, якщо:
військовослужбовцю відповідно до вимог законодавства не може бути надано допуск до державної таємниці із відповідним ступенем секретності, якщо виконання службових обов’язків вимагає доступу до державної таємниці із таким ступенем секретності;
військовослужбовець буде мати у прямому підпорядкуванні близьких осіб або буде прямо підпорядкований у зв’язку з виконанням повноважень близьким особам.
28. Військовослужбовець не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії чинного контракту повідомляє рапортом у порядку підпорядкування начальника Управління державної охорони України про бажання укласти новий контракт. Якщо у вказаний строк військовослужбовець не повідомив про бажання укласти новий контракт, такий військовослужбовець підлягає звільненню з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту без подання рапорту. З таким військовослужбовцем посадовою особою, визначеною в пункті 142 цього Положення, проводиться бесіда, про що оформлюється лист бесіди.
Начальник Управління державної охорони України може прийняти рішення про укладення нового контракту з військовослужбовцем, який з поважних причин не повідомив у визначений строк про бажання укласти новий контракт, на підставі відповідного рапорту військовослужбовця із зазначенням у ньому поважних причин.
Начальник Управління державної охорони України приймає рішення про укладення нового контракту або про відмову в його укладенні не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку чинного контракту.
Військовослужбовці, яким відмовлено в укладенні контракту, підлягають звільненню з військової служби, про що їм повідомляється посадовою особою, визначеною в пункті 142 цього Положення, не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії чинного контракту, під час проведення бесіди та оформлюється лист бесіди.
29. Дія контракту продовжується з:
1) військовослужбовцями, обраними на виборні посади та прикомандированими до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або місцевих рад із залишенням їх на військовій службі, відрядженими до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти, за відсутності клопотань цих військовослужбовців про звільнення їх з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту або про укладення нового контракту - на період виконання ними відповідних повноважень, перебування у відрядженні, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо укладення нового контракту або звільнення;
2) військовослужбовцями, які перебували в умовах, що з об’єктивних причин (перебування у довгострокових відрядженнях, у полоні, заручником та за інших обставин) унеможливлювали укладення нового контракту, - до прийняття судом рішення про визнання їх безвісно відсутніми чи оголошення померлими або до закінчення перебування у зазначених умовах і повернення до підрозділів, у яких вони проходили військову службу, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо укладення нового контракту або звільнення;
3) військовослужбовцями-жінками, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, а також військовослужбовцями, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеному в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, за відсутності клопотань цих військовослужбовців про звільнення їх з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту або про укладення нового контракту - до закінчення зазначених відпусток, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо укладення нового контракту або звільнення;
4) військовослужбовцями, військова служба яких була призупинена відповідно до частини другої
статті 24 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" та стосовно яких судом винесено виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої
статті 284 Кримінального процесуального кодексу України;
5) військовослужбовцями під час звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту:
до закінчення щорічної основної відпустки, час якої повністю або частково перевищує строк контракту;
на час перебування на лікуванні чи у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою.
Про продовження дії контракту видається наказ по особовому складу.
30. Новий контракт з військовослужбовцями, зазначеними у підпунктах 2 і 3 пункту 29 цього Положення, укладається у місячний строк після закінчення дії обставин, що унеможливлювали укладення нового контракту. У такий же строк укладається новий контракт про проходження військової служби з військовослужбовцями, зазначеними у підпункті 1 пункту 29 цього Положення, після закінчення (припинення) відповідних повноважень, перебування у відрядженні і прибуття до Управління державної охорони України для подальшого проходження військової служби.
У разі прийняття рішення про неукладення нового контракту військовослужбовці, зазначені в абзаці першому цього пункту, звільняються з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту в порядку, визначеному цим Положенням.
31. За клопотанням військовослужбовців, зазначених у підпунктах 1 і 3 пункту 29 цього Положення, з ними може бути укладено новий контракт у строки, визначені пунктом 28 цього Положення.
32. Днем припинення (розірвання) контракту є:
1) день закінчення строку дії контракту;
2) день набрання чинності новим контрактом - у разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший;
3) день, зазначений у наказі про виключення військовослужбовця зі списків особового складу Управління державної охорони України, - у разі дострокового припинення (розірвання) контракту, звільнення з військової служби або направлення для проходження військової служби до іншого військового формування з виключенням зі списків особового складу Управління державної охорони України;
4) день, що настає після дня смерті (загибелі) військовослужбовця або дня визнання його судом безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
5) день видачі свідоцтва про смерть військовослужбовця на підставі проведеної генетичної експертизи, якщо військовослужбовця не було визнано судом безвісно відсутнім чи оголошено померлим.
33. Для потреб Управління державної охорони України в комплектуванні окремих посад на військову службу за контрактом на строк військової служби в календарному обчисленні, встановлений частиною другою
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", за рішенням начальника Управління державної охорони України можуть бути прийняті громадяни України з числа військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та осіб, звільнених з військової служби, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров’я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов’язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань, визначених Управлінням державної охорони України).
Військовослужбовцям, які під час проходження військової служби в Управлінні державної охорони України були визнані військово-лікарською комісією непридатними до військової служби за станом здоров’я за наслідками, зазначеними в абзаці першому цього пункту, за їх зверненнями та за рішенням начальника Управління державної охорони України може бути продовжено військову службу на посадах, що заміщуються такими військовослужбовцями, до закінчення строку контракту з можливістю укладення нового контракту на строк, встановлений частиною четвертою
статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Перелік посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, визначається Управлінням державної охорони України.
Рішення про залишення на військовій службі військовослужбовців, зазначених в абзаці другому цього пункту, та призначення їх на відповідні посади приймається начальником Управлінням державної охорони України та оформляється наказом по особовому складу на підставі рапортів військовослужбовців.
34. У разі припинення (розірвання) контракту, а також продовження його дії у випадках, визначених цим Положенням, у примірнику контракту, що зберігається в матеріалах особової справи, робиться запис із зазначенням підстав та дати припинення (розірвання), продовження дії контракту, який завіряється підписом керівника кадрового підрозділу та скріплюється відповідною гербовою печаткою.
III. Військові звання
35. Військові звання визначаються відповідно до
статті 5 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
36. Військові звання присвоюються військовослужбовцям наказом по особовому складу персонально та послідовно з урахуванням граничного військового звання за посадою, яку вони займають, та інших умов, передбачених цим Положенням.
37. Військові звання вищого офіцерського складу присвоюються Президентом України.
Порядок внесення подання про присвоєння вищих військових звань визначається Президентом України.
38. Військове звання може бути первинним або черговим.
Для осіб рядового складу первинним є військове звання рекрута.
Для осіб сержантського і старшинського складу первинним є військове звання молодшого сержанта.
Для осіб офіцерського складу первинним є військове звання молодшого лейтенанта.
Черговим військовим званням є військове звання, наступне за тим, що має військовослужбовець.
39. Первинне військове звання рядового складу присвоюється громадянам, які вступили на військову службу за контрактом осіб рядового складу і не мають військових звань, до складання ними Військової присяги. Після складання Військової присяги таким військовослужбовцям присвоюється військове звання солдата.
40. Первинне військове звання сержантського і старшинського складу присвоюється військовослужбовцям рядового складу, які успішно закінчили навчання за курсом первинної професійної підготовки в Інституті УДО України та призначені на посади сержантського і старшинського складу.
41. Первинне військове звання молодшого лейтенанта присвоюється
1) особам сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом в Управлінні державної охорони України, мають вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, пройшли курс військової підготовки за відповідною програмою та призначаються на посади офіцерського складу;
2) військовослужбовцям строкової служби, які прослужили не менше шести місяців, особам рядового складу, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, військовозобов’язаним і жінкам, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі військовослужбовців офіцерського складу, мають вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, що відповідає профілю службової діяльності та приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
42. За військовослужбовцями і військовозобов’язаними під час прийняття на військову службу в Управління державної охорони України зберігаються раніше присвоєні їм військові звання.
Громадянам, які мають військові звання запасу старшини, прапорщика (мічмана), старшого прапорщика (старшого мічмана) та приймаються на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України, одночасно з прийняттям на військову службу присвоюються в порядку переатестації відповідно військові звання головного сержанта, штаб-сержанта, майстер-сержанта.
43. При прийнятті громадян, які перебувають у запасі, на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України їм присвоюється чергове військове звання з урахуванням строку вислуги у військовому званні, яке вони мають, але не вище військового звання за посадою, на яку вони призначаються.
44. Громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів.
Рішення про переатестацію у військовому званні осіб, яким присвоюються в порядку переатестації військові звання вищого офіцерського складу, приймається Президентом України.
Пропозиції щодо переатестації у військовому званні інших громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, вносяться під час розгляду питання стосовно прийняття цих осіб на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України. Присвоєння таким особам відповідних військових звань у порядку переатестації здійснюється одночасно з їх прийняттям на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України та призначенням на відповідні посади.
Військовослужбовцям, які мають корабельні військові звання, одночасно з призначенням на посади в Управління державної охорони України присвоюються відповідні армійські військові звання.
45. До військових звань осіб офіцерського складу медичної та юридичної служб, які мають відповідну освіту та займають відповідну штатну посаду, додаються слова "медичної служби" та "юстиції" відповідно.
У разі переміщення офіцерів із зазначених посад на посади, які не належать до посад медичної, юридичної служби, у наказі щодо переміщення оголошується військове звання цих офіцерів без додавання слів "медичної служби" або "юстиції".
46. Для осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу встановлюються такі строки вислуги у військовому званні:
солдата - 6 місяців;
молодшого сержанта - 6 місяців;
сержанта - 1 рік;
старшого сержанта -1 рік;
головного сержанта - 1 рік;
штаб-сержанта - 3 роки;
майстер-сержанта - 4 роки;
старшого майстер-сержанта - 5 років.
Строк вислуги у військовому званні старшого солдата, головного майстер-сержанта не встановлюється.
Для осіб молодшого та старшого офіцерського складу встановлюються такі строки вислуги у військовому званні:
молодшого лейтенанта, лейтенанта - 2 роки;
старшого лейтенанта, капітана - 3 роки;
майора - 4 роки;
підполковника - 5 років;
полковника - 2 роки.
Для осіб офіцерського складу, які закінчили вищий військовий навчальний заклад або військовий навчальний підрозділ закладу вищої освіти з п’ятирічним строком навчання та більше, строк вислуги у військовому званні лейтенанта зменшується на один рік.
47. Строк вислуги у військовому званні обчислюється з дня видання наказу про присвоєння цього військового звання або дня, зазначеного в наказі.
До строку вислуги у військовому званні зараховуються:
час перебування військовослужбовця на військовій службі у відповідному військовому званні з дня його присвоєння;
час перерви у військовій службі у зв’язку з незаконним засудженням військовослужбовця або незаконним звільненням з військової служби;
час перебування військовослужбовця у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Військовослужбовцю, якому чергове військове звання не було присвоєно у зв’язку з тим, що стосовно нього здійснювалося кримінальне провадження, але у подальшому кримінальне провадження було закрито або судом ухвалено виправдувальний вирок, чергове військове звання присвоюється з дня закриття кримінального провадження або набрання законної сили виправдувальним вироком суду.
Військовослужбовцям офіцерського складу до строку вислуги у військовому званні також зараховується час перебування їх у такому званні в запасі з додержанням строків вислуги, встановлених пунктом 46 цього Положення.
Військовослужбовцям рядового складу, сержантського і старшинського складу до строку вислуги у військовому званні час перебування їх у такому званні в запасі не зараховується. До строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування таких військовослужбовців у військовому званні до звільнення в запас.
Військовослужбовцям, яким у порядку переатестації присвоєні військові звання головного сержанта, штаб-сержанта та майстер-сержанта, до строку вислуги у цих військових званнях зараховується час перебування таких військовослужбовців у військових званнях старшини, прапорщика (мічмана) та старшого прапорщика (старшого мічмана) відповідно, які вони мали до переатестації.
До строку вислуги у військовому званні осіб, яким відповідно до цього Положення військове звання присвоєно у порядку переатестації, зараховується строк вислуги у відповідному спеціальному званні або класному чині, яке вони мали до переатестації, без урахування періоду, коли особа не проходила службу, що передбачає наявність спеціального звання або класного чину.
До строку вислуги у військовому званні не зараховується час призупинення військової служби, строк відбування покарання військовослужбовцем, засудженим до покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, арешту, тримання в дисциплінарному батальйоні.
48. Чергові військові звання присвоюються військовослужбовцям, у яких закінчився строк вислуги в попередньому військовому званні та які перебувають на посадах, за якими штатом передбачені військові звання вищі ніж ті, що вони мають, а військовослужбовцям, зарахованим у розпорядження, - з урахуванням граничного військового звання за посадою, яку вони обіймали до зарахування у розпорядження.
49. Військовослужбовцям, прикомандированим до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або місцевих рад із залишенням їх на військовій службі, період виконання депутатських повноважень чи роботи на виборних посадах у місцевих радах зараховується до строку вислуги у відповідному військовому званні.
50. Військовослужбовцям, відрядженим до державних органів, підприємств, установ і організацій, а також державних та комунальних закладів освіти, чергові військові звання присвоюються начальником Управління державної охорони України за поданням керівників таких органів, підприємств, установ, організацій та закладів освіти із додержанням вимог, передбачених цим Положенням, за умови, що військове звання за посадою, передбаченою переліком посад, що заміщуються військовослужбовцями в державних органах, підприємствах, установах і організаціях, а також державних та комунальних закладах освіти, відповідає черговому військовому званню або є вищим.
51. Чергове військове звання осіб офіцерського складу до полковника включно слухачам Інституту УДО України присвоюється з додержанням вимог цього Положення:
під час навчання - у разі коли військове звання за штатною посадою, яку військовослужбовець займав до вступу на навчання, є вищим за його військове звання;
після закінчення Інституту УДО України - у разі якщо військове звання за посадою, на яку військовослужбовець призначається після закінчення навчання, вище за його військове звання.
52. Чергове військове звання не присвоюється:
1) під час призупинення військової служби, усунення від виконання службових обов’язків, відсторонення від виконання службових повноважень, відсторонення від посади;
2) якщо на військовослужбовця накладене дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність - протягом строку дії цього стягнення;
3) якщо за вироком суду військовослужбовцю призначено покарання, не пов’язане з позбавленням чи обмеженням волі, арешт, тримання в дисциплінарному батальйоні або якого звільнено від відбування покарання з випробуванням - до погашення або зняття судимості.
Про підстави неприсвоєння чергових військових звань військовослужбовцю оголошується безпосереднім (прямим) начальником під підпис у листі бесіди, який долучається до матеріалів особової справи військовослужбовця.
53. Військовослужбовцям у порядку заохочення начальником Управління державної охорони України відповідно до
статей 15 та
29 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України може бути достроково присвоєно чергове військове звання до полковника включно, але не раніше закінчення половини встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.
Особам офіцерського складу, які виявили високі професійні, ділові та моральні якості під час виконання військового обов’язку та досягли високих показників у службовій діяльності, начальником Управління державної охорони України може бути присвоєно чергове військове звання, яке на один ступінь вище від звання, передбаченого за займаною посадою, - після закінчення встановленого строку вислуги років у попередньому військовому званні.
54. Особи сержантського і старшинського складу та особи офіцерського складу (крім тих, яким присвоєно первинне військове звання) можуть бути відповідно до
статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України понижені у військовому званні на один ступінь.
У такому випадку військовослужбовцям на підставі наказу про застосування відповідного дисциплінарного стягнення наказом по особовому складу, у визначені
Дисциплінарним статутом Збройних Сил України строки виконання дисциплінарних стягнень, присвоюються військові звання, нижчі на один ступінь за військові звання, які вони мали.
55. Військовослужбовцям, пониженим у військовому званні на один ступінь в дисциплінарному порядку, чергове військове звання присвоюється з урахуванням вимог пункту 46 цього Положення.
56. Військовослужбовці можуть бути позбавлені військового звання за вироком суду у зв’язку із засудженням за вчинення злочину.
57. Особи, позбавлені військового звання за вироком суду, у разі скасування чи зміни вироку суду в частині позбавлення військового звання і поновлення на військовій службі за контрактом поновлюються у попередньому військовому званні з дня позбавлення їх військового звання.
IV. Призначення на посади, переміщення по службі, зарахування у розпорядження
58. Перелік посад, що підлягають заміщенню особами вищого офіцерського складу, та граничних військових звань за цими посадами в Управлінні державної охорони України затверджується Президентом України, а перелік посад інших військовослужбовців затверджується Управлінням державної охорони України. Військові посади (штатні посади, що підлягають заміщенню військовослужбовцями) і граничні військові звання за цими посадами передбачаються у штаті Управління державної охорони України, який затверджується Управлінням державної охорони України.
Окремі військові посади у мирний час можуть заміщатися на умовах строкового трудового договору цивільними особами у порядку, встановленому Управлінням державної охорони України.
59. Призначення на посади і звільнення з посад начальника Управління державної охорони України, першого заступника та заступників начальника Управління державної охорони України здійснюється Президентом України.
Призначення на посади першого заступника та заступників начальника Управління державної охорони України здійснюється за поданням начальника Управління державної охорони України.
60. Призначення на посади та звільнення з посад військовослужбовців здійснюється наказом по особовому складу, виданим начальником Управління державної охорони України.
61. Військовослужбовці призначаються на посади:
1) у разі прийняття на військову службу за контрактом в Управління державної охорони України;
2) у зв’язку із зарахуванням на денну форму навчання до Інституту УДО України, а також у разі призначення на посаду після закінчення Інституту УДО України за денною формою навчання;
3) у зв’язку з призначенням на посади, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які під час проходження військової служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров’я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов’язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, - за зверненням військовослужбовця та за рішенням начальника Управління державної охорони України відповідно до переліку посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, який визначається Управлінням державної охорони України;
4) на вищі посади - у порядку просування по службі з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей, досягнутих результатів у службовій діяльності;
5) на рівнозначні посади:
у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
за сімейними обставинами - на особисте прохання;
за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
у разі службової необхідності, для більш доцільного використання військовослужбовців - за рапортом керівника самостійного структурного підрозділу;
у разі скасування військовослужбовцю раніше наданого допуску до державної таємниці або відмови у наданні допуску до державної таємниці - на посаду, не пов’язану з державною таємницею;
у зв’язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням - у разі неможливості виконання ними обов’язків за попередньою посадою;
у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв’язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі;
6) на нижчі посади:
у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду - за згодою військовослужбовця;
з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;
на особисте прохання військовослужбовця;
у разі скасування військовослужбовцю раніше наданого допуску до державної таємниці або відмови у наданні допуску до державної таємниці - на посаду, не пов’язану з державною таємницею, - за згодою військовослужбовця, якщо неможливе призначення на рівнозначну посаду;
у зв’язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - за згодою військовослужбовця, якщо неможливе призначення на рівнозначну посаду;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням - у разі неможливості виконання ними обов’язків за попередньою посадою та за відсутності рівнозначних посад.
У наказі по особовому складу про переміщення військовослужбовця на нижчу посаду зазначається підстава переміщення, передбачена цим Положенням.
62. Посада вважається вищою, якщо штатом за цією посадою передбачено вище граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - більший посадовий оклад; нижчою, якщо штатом за цією посадою передбачено нижче граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - менший посадовий оклад; рівнозначною, якщо штатом за цією посадою передбачено рівне граничне військове звання та рівнозначний посадовий оклад.
63. Військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі з урахуванням спеціальності, рівня та ступеня освіти, досвіду служби та відповідності вимогам до цих посад, а також придатності за станом здоров’я до проходження служби на відповідній посаді.
64. Військовослужбовці, які переміщуються по службі, вибувають до нового місця служби після звільнення з посади, але не пізніш як через один місяць від дня видання наказу про переміщення по службі, крім випадків, коли військовослужбовець перебуває у відпустці, відрядженні або на лікуванні.
65. Військовослужбовці, які є близькими особами в значенні, наведеному в
Законі України "Про запобігання корупції", не можуть перебувати у відносинах прямої організаційної та правової залежності підлеглої особи від її керівника, у тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на військову службу, призначення на посаду, звільнення з військової служби, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням.
Громадяни, які претендують на зайняття військових посад в Управлінні державної охорони України, зобов’язані повідомити начальника Управління державної охорони України про близьких їм осіб, які проходять військову службу (працюють) в Управлінні державної охорони України.
У разі виникнення обставин, що порушують вимоги абзацу першого цього пункту, військовослужбовці, близькі їм особи вживають заходів щодо усунення таких обставин у п’ятнадцятиденний строк. Якщо в зазначений строк ці обставини добровільно не усунуто, військовослужбовці або близькі їм особи в місячний строк з моменту виникнення обставин підлягають переведенню в установленому порядку на іншу посаду, що виключає пряму організаційну та правову залежність. У разі неможливості такого переведення особа, яка перебуває у прямій організаційній та правовій залежності, підлягає звільненню із займаної посади або зі служби.
66. Військовослужбовці, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, під час призначення на посади користуються всіма пільгами і перевагами, передбаченими
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
67. Призначення військовослужбовців на посади начальника режимно-секретного органу та його заступника, керівника секретного архівного підрозділу здійснюється за погодженням із органами Служби безпеки України відповідно до законодавства.
68. Призначення військовослужбовців на посади науково-педагогічних і наукових працівників в Інституті УДО України здійснюється на конкурсній основі в порядку, визначеному Управлінням державної охорони України.
69. Забороняється призначення військовослужбовців на посади у порядку службового сумісництва, крім посад, пов’язаних із викладацькою або науковою діяльністю.
70. Особи сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу в Управлінні державної охорони України, мають вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, пройшли курс військової підготовки за відповідною програмою, можуть призначатися на посади, що підлягають заміщенню особами молодшого офіцерського складу. Призначення на посади молодшого офіцерського складу здійснюється наказом по особовому складу з одночасним присвоєнням первинного військового звання офіцерського складу та укладенням нового контракту про проходження відповідного виду військової служби. Призначення осіб сержантського і старшинського складу на посади офіцерського складу проводиться за умови, що до досягнення граничного віку проходження військової служби їм залишився строк, який є більшим за строк контракту.
71. Необхідність переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби і щодо яких прийнято рішення про можливість залишення на військовій службі, з посад, які вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов’язки військової служби з урахуванням стану здоров’я, визначається керівниками самостійних структурних підрозділів.
72. Переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані придатними або обмежено придатними до військової служби, але при цьому вони самі чи члени їх сімей мають потребу за станом здоров’я у зміні місця служби (проживання), здійснюється на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії для військовослужбовців або висновку (постанови) комісії закладу охорони здоров’я для членів сімей військовослужбовців.
73. Переміщення військовослужбовців на рівнозначні посади та на нижчі посади на підставі висновку атестування чи у порядку виконання накладеного відповідно до
Дисциплінарного статуту Збройних Сил України дисциплінарного стягнення (у тому числі в іншу місцевість) здійснюється без згоди військовослужбовців, крім таких випадків:
неможливості проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, в яку його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливості проживання членів сім’ї військовослужбовця за станом здоров’я в місцевості, до якої його переміщують, згідно з висновком (постановою) комісії закладу охорони здоров’я;
виникнення потреби у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і визнані опікунами та мешкають окремо від сім’ї військовослужбовця в тому самому населеному пункті, згідно з висновком (постановою) комісії закладу охорони здоров’я.
74. Якщо призначення військовослужбовця на посаду передбачає зміну місця його проживання, а дружина (чоловік) цього військовослужбовця також проходить військову службу за контрактом в Управлінні державної охорони України, одночасно з прийняттям рішення про призначення на посаду вирішується за згодою подружжя питання щодо призначення у цю саму місцевість іншого з подружжя.
Якщо неможливо одночасно призначити військовослужбовців, які перебувають у шлюбі, на посади в межах одного населеного пункту, на посаду в іншому населеному пункті може бути призначено одного з них лише за наявності згоди обох із подружжя.
75. Під час скорочення штатів або проведення організаційних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, керівники самостійних структурних підрозділів або відповідно до розподілу повноважень перший заступник чи заступники начальника Управління державної охорони України подають в установленому порядку начальнику Управління державної охорони України для прийняття рішення рапорти з пропозиціями щодо подальшого службового використання військовослужбовців, посади яких скорочуватимуться, після чого ці рапорти передаються до кадрового підрозділу для підготовки наказу по особовому складу.
Під час скорочення штатів або проведення організаційних заходів переважне право на призначення надається військовослужбовцям з вищою кваліфікацією і результативністю службової діяльності. При рівних умовах кваліфікації і результативності службової діяльності перевага в призначенні надається військовослужбовцям, які згідно із законодавством належать до категорій громадян, що користуються переважним правом залишення на службі чи першочерговим правом призначення на вакантні посади.
У разі неможливості призначення військовослужбовців, які звільняються з посад внаслідок скорочення штатів або проведення організаційних заходів, на рівнозначні посади або відсутності їх згоди на призначення на нижчі посади такі військовослужбовці підлягають звільненню з військової служби в установленому порядку.
76. Військовослужбовець, якому скасовано раніше наданий допуск до державної таємниці або якому відмовлено у наданні допуску до державної таємниці, призначається на посаду, не пов’язану з державною таємницею.
У разі неможливості призначення на таку посаду військовослужбовець підлягає звільненню з військової служби через службову невідповідність.
77. Зарахування військовослужбовців у розпорядження начальника Управління державної охорони України для вирішення питання щодо подальшого їх службового використання допускається у разі:
1) припинення повноважень особою, щодо якої здійснюється державна охорона (для військовослужбовців підрозділів особистої охорони) - до двох місяців;
2) скорочення штатів або проведення організаційних заходів, якщо до закінчення встановленого строку проведення зазначених заходів не вирішено питання щодо подальшого проходження служби військовослужбовцями, які звільняються з посад, - до трьох місяців;
3) скорочення посад, що займають військовослужбовці, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, за відсутності можливості переміщення їх на вакантні посади - до закінчення відпустки для догляду за дитиною;
................Перейти до повного тексту