1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 14 березня 2025 р. № 318
Київ
Про реалізацію експериментального проекту щодо надання державної допомоги на навчання дітям деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися із пропозицією Міністерства у справах ветеранів про реалізацію протягом півтора року з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту щодо надання державної допомоги на навчання дітям деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання державної допомоги на навчання дітям деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - Порядок), що додається.
3. Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та членам родин загиблих, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2025 р. № 62 (Офіційний вісник України, 2025 р., № 14, ст. 1043), зміни, що додаються.
4. Міністерству освіти і науки, Міністерству у справах ветеранів протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою забезпечити здійснення електронної інформаційної взаємодії для надання державної допомоги на навчання дітям деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою.
5. Міністерству цифрової трансформації, Міністерству освіти і науки протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою забезпечити реалізацію технічної можливості для надання державної допомоги на навчання дітям деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою.
6. Міністерству у справах ветеранів не пізніше ніж через два місяці після завершення реалізації експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України:
звіт про результати реалізації експериментального проекту;
пропозиції про внесення за результатами реалізації експериментального проекту змін до законодавчих актів.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 28


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 14 березня 2025 р. № 318
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо надання державної допомоги на навчання дітям деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо надання державної допомоги на навчання дітям деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - експериментальний проект).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
державна допомога на навчання дітям деяких категорій осіб, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - державна допомога), - одноразова цільова безповоротна фінансова допомога за рахунок коштів державного бюджету, що надається у 2024/25 або 2025/26 навчальному році здобувачам фахової передвищої, вищої освіти - громадянам України, які навчаються в закладах освіти всіх форм власності на місцях, що фінансуються за кошти фізичних осіб, незалежно від раніше отриманого ними рівня освіти, зокрема особам, які відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2024 р. № 822 "Про реалізацію експериментального проекту щодо надання державних грантів на здобуття вищої освіти" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 69, ст. 4141) отримали державні гранти на здобуття вищої освіти, із урахуванням пункту 17 цього Порядку;
сертифікат на державну допомогу (далі - сертифікат) - повідомлення, сформоване засобами мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Дія) (далі - мобільний додаток Порталу Дія (Дія), про можливість надання здобувачу освіти державної допомоги.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про освіту", "Про фахову передвищу освіту" і "Про вищу освіту".
3. Дія цього Порядку не поширюється на осіб, які навчаються за державним (регіональним) замовленням, зокрема на осіб, які одночасно навчаються за двома чи більше освітніми програмами, якщо хоча б за однією з таких програм особа навчається за державним (регіональним) замовленням.
4. Метою експериментального проекту є надання державної допомоги для здобуття фахової передвищої, вищої освіти особам, зазначеним у пункті 11 цього Порядку.
5. Учасниками експериментального проекту є здобувачі освіти - діти деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що підтвердили свою згоду на участь в експериментальному проекті, за умови відповідності вимогам пунктів 11 і 13 цього Порядку (далі - здобувачі освіти - учасники експериментального проекту) і заклади освіти, що підтвердили свою згоду на участь в експериментальному проекті та в яких навчаються здобувачі освіти - учасники експериментального проекту (далі - заклади освіти - учасники експериментального проекту).
6. Координатором реалізації експериментального проекту є Мінветеранів.
7. Участь в експериментальному проекті є добровільною для здобувачів освіти - учасників експериментального проекту та закладів освіти - учасників експериментального проекту.
8. Заклади освіти підтверджують свою згоду на участь в експериментальному проекті шляхом укладення із Мінветеранів договору про участь в експериментальному проекті. Примірна форма договору затверджується Мінветеранів.
9. Заклади освіти, які підтвердили свою згоду на участь в експериментальному проекті, повинні бути включені до Реєстру суб’єктів освітньої діяльності Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - Єдина база) і провадити свою діяльність відповідно до отриманої ліцензії.
10. Відомості про здобувачів освіти, які претендують на отримання державної допомоги, що необхідні для створення сертифіката, формуються МОН за формою згідно з додатком 1 на основі інформації з Єдиної бази та передаються Мінцифри за узгодженим графіком шляхом електронної інформаційної взаємодії в установленому законодавством порядку.
11. Державна допомога надається здобувачам освіти, що належать до таких категорій осіб:
1) дітям, що мають статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України відповідно до частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
2) дітям осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених пунктами 11-16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
3) дітям учасників бойових дій, визначених пунктами 19-25 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
4) дітям осіб, які мають статус зниклих безвісти за особливих обставин відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин";
5) дітям осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей";
6) дітям осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
12. Згідно з цим Порядком державна допомога надається здобувачам освіти у пріоритетній послідовності, визначеній пунктом 11 цього Порядку.
13. Здобувачі освіти, зазначені в пункті 11 цього Порядку, мають право на отримання державної допомоги за умови, що на момент підтвердження згоди на отримання державної допомоги вони не досягли 23 років.
14. Здобувачі освіти, які мають право на отримання державної допомоги згідно з цим Порядком, але відповідна інформація про яких не внесена до Єдиної бази, звертаються за місцем навчання до закладу освіти із документами, що підтверджують статус особи, визначеної пунктом 11 цього Порядку.
Заклад освіти - учасник експериментального проекту зобов’язаний внести надану здобувачем освіти інформацію до Єдиної бази протягом трьох робочих днів.
15. Державна допомога надається здобувачам освіти - учасникам експериментального проекту на компенсацію вартості навчання у відповідному навчальному році за очною (денною, вечірньою), заочною, дистанційною, екстернатною, дуальною формою здобуття освіти або шляхом їх поєднання.
16. Державна допомога повністю покриває вартість навчання, встановлену закладом освіти - учасником експериментального проекту на навчальний рік, в якому здобувачу освіти - учаснику експериментального проекту надається державна допомога.
17. У разі отримання здобувачем освіти - учасником експериментального проекту державного гранту на здобуття вищої освіти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2024 р. № 822 "Про реалізацію експериментального проекту щодо надання державних грантів на здобуття вищої освіти" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 69, ст. 4141) розмір державної допомоги, яка надається такому здобувачу освіти згідно з цим Порядком, розраховується як різниця між вартістю навчання, встановленою закладом освіти на відповідний навчальний рік, і розміром отриманого здобувачем освіти державного гранту на здобуття вищої освіти. Розрахунок здійснюється Мінветеранів на підставі інформації, отриманої від МОН шляхом електронної інформаційної взаємодії та закладів освіти - учасників експериментального проекту.
У разі коли отриманий здобувачем освіти - учасником експериментального проекту державний грант на здобуття вищої освіти повністю покриває вартість навчання, державна допомога згідно з цим Порядком такому здобувачу освіти не надається.
18. Розмір державної допомоги не може перевищувати вартості навчання, встановленої закладом освіти - учасником експериментального проекту для здобувача освіти - учасника експериментального проекту, який замовляє платну освітню послугу.
Розмір державної допомоги, що надається на 2025/26 навчальний рік, не може перевищувати 140 відсотків від вартості навчання, встановленої закладом освіти - учасником експериментального проекту на 2024/25 навчальний рік для здобувачів освіти першого року навчання за відповідною освітньою програмою.
У разі коли освітня програма відповідної спеціальності та форми здобуття освіти запроваджена вперше у 2025/26 навчальному році, розмір державної допомоги, що надається на 2025/26 навчальний рік, не може перевищувати 140 відсотків від усередненої вартості навчання у 2024/25 навчальному році.
Усереднена вартість навчання у 2024/25 навчальному році розраховується на основі вартості освітніх програм відповідної спеціальності, рівня та форми здобуття освіти в закладі освіти - учаснику експериментального проекту, встановленої на 2024/25 навчальний рік для здобувачів освіти першого року навчання.
У разі коли освітня програма запроваджується у 2025/26 навчальному році вперше за спеціальністю, за якою в закладі освіти - учаснику експериментального проекту не здійснювалася підготовка здобувачів вищої освіти у 2024/25 навчальному році, усереднена вартість навчання розраховується на основі вартості всіх освітніх програм відповідного рівня та форми здобуття освіти в закладі освіти - учаснику експериментального проекту, встановленої на 2024/25 навчальний рік для здобувачів освіти першого року навчання.
19. Здобувачу освіти, відомості про якого передані Мінцифри відповідно до пункту 10 цього Порядку, автоматично надходить сертифікат засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (на будь-який електронний носій, на якому таким здобувачем освіти встановлено мобільний додаток Порталу Дія (Дія) та критерії якого підтримують використання зазначеного додатка, за умови проходження здобувачем освіти електронної ідентифікації та автентифікації), що містить таку інформацію:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) здобувача освіти;
найменування закладу освіти - учасника експериментального проекту;
спеціальність (спеціалізація, предметна спеціальність), освітня програма;
розмір державної допомоги;
граничний строк для підтвердження здобувачем освіти згоди на отримання державної допомоги;
підстава для отримання державної допомоги;
ідентифікаційний номер сертифіката в Єдиній базі;
додаткові відомості (за наявності).
20. Після одержання сертифіката здобувач освіти може підтвердити згоду на отримання державної допомоги або відмовитися від її отримання із застосуванням засобів мобільного додатка Порталу Дія (Дія) протягом 20 календарних днів з дня одержання сертифіката.
21. Підтвердження згоди здобувача освіти на отримання державної допомоги є його згодою на участь в експериментальному проекті на умовах, визначених цим Порядком.
22. Підтвердження згоди здобувача освіти на отримання державної допомоги містить такі відомості:
ідентифікаційний номер сертифіката в Єдиній базі;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) здобувача освіти;
найменування закладу освіти - учасника експериментального проекту;
спеціальність (спеціалізація, предметна спеціальність), освітня програма;
розмір державної допомоги на навчальний рік.
23. Підтвердження згоди здобувача освіти на отримання державної допомоги, сформоване засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) відповідно до пункту 22 цього Порядку, передається шляхом електронної інформаційної взаємодії до Єдиної бази із накладеною кваліфікованою електронною печаткою технічного адміністратора Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

................
Перейти до повного тексту