1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 7 квітня 2023 р. № 312-р
Київ
Про схвалення Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2023-2025 роках
1. Схвалити Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року (далі - Стратегія), що додається.
2. Затвердити операційний план заходів з реалізації у 2023-2025 роках Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року, що додається.
3. Міністерствам, іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади забезпечити:
виконання завдань та заходів операційного плану, затвердженого цим розпорядженням, за рахунок і в межах коштів державного та місцевих бюджетів, затверджених на відповідний рік, а також інших, не заборонених законодавством джерел фінансування;
подання щокварталу до 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій інформації про стан виконання завдань та заходів зазначеного операційного плану за формою, встановленою Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для оцінки стану реалізації Стратегії.
4. Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій подавати щороку до 1 червня Кабінетові Міністрів України інформацію про стан виконання завдань та заходів з реалізації Стратегії.
5. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2021 р. № 1364 "Про схвалення Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження середньострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2024 року" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 88, ст. 5680).

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 80


СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 7 квітня 2023 р. № 312-р
СТРАТЕГІЯ
державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року
Загальна частина
Збройна агресія Російської Федерації проти України, що триває з лютого 2014 р., тимчасова окупація частини території України призвели до утворення великої кількості внутрішньо переміщених осіб. Значна частина таких осіб перемістилися на підконтрольну Уряду України територію понад дев’ять років тому і вони досі не мають змоги повернутися до покинутого місця проживання через пошкодження чи руйнування житла, перебування його на окупованій території чи території ведення бойових дій. При цьому для значної кількості внутрішньо переміщених осіб актуальними залишаються питання розміщення та забезпечення житлом, пошуку постійного джерела доходів, відновлення порушених внаслідок внутрішнього переміщення прав та захисту законних інтересів.
Тривалий час основним напрямом державної політики щодо внутрішнього переміщення була інтеграція внутрішньо переміщених осіб за новим місцем проживання, що досягалося шляхом усунення перешкод у реалізації їх прав та основоположних свобод, забезпечення доступу до адміністративних, соціальних, культурних та інших послуг, а також створення умов для розвитку потенціалу та посилення спроможності приймаючих територіальних громадах.
Черговий етап збройної агресії Російської Федерації проти України, який розпочався 24 лютого 2022 р., поставив перед громадянами та державою в цілому нові виклики. Через повномасштабне вторгнення Російської Федерації спостерігається постійне збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб, яке складно спрогнозувати у зв’язку з непередбачуваністю військових дій та актів терору з боку Російської Федерації. Більшість заходів, які вживалися державою до цього часу, не повною мірою відповідають поточній ситуації. Водночас пріоритетним напрямом у політиці щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб на найближчий період повинно стати прийняття коротко- та середньострокових рішень, спрямованих на впровадження ефективних механізмів задоволення базових потреб людини та забезпечення доступу до послуг, посилення здатності громад сприяти адаптації внутрішньо переміщених осіб та ефективно реагувати на нові виклики, раціональне використання ресурсів громад і бюджетів усіх рівнів, а також підтримка осіб, які мають намір повернутися до покинутого місця проживання.
Стратегія спрямована на вдосконалення державної політики у сфері внутрішнього переміщення громадян України, іноземців, осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, зумовленого збройною агресією Російської Федерації проти України, а також здійснення державою всіх належних та доступних заходів для розв’язання проблем та мінімізації негативних наслідків, пов’язаних з внутрішнім переміщенням.
Стратегія є елементом коротко- та середньострокової державної політики, спрямованої на створення умов, за яких внутрішньо переміщені особи, за винятком найбільш уразливих категорій, не потребуватимуть спеціальної допомоги чи захисту у зв’язку з їх переміщенням і зможуть в повному обсязі користуватися своїми конституційними правами без будь-якої дискримінації, в тому числі за походженням чи фактом внутрішнього переміщення.
Разом з тим базові послуги, які передбачаються для внутрішньо переміщених осіб, повинні надаватися з урахуванням інформаційної та фізичної безбар’єрності для внутрішньо переміщених осіб різних категорій, зокрема, осіб з інвалідністю.
Під час розроблення Стратегії враховано норми Законів України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики" і принципи міжнародного права, насамперед міжнародні стандарти, що регулюють питання внутрішнього переміщення, зокрема Керівні принципи ООН з питань внутрішнього переміщення, відповідні рекомендації та резолюції Комітету міністрів та Парламентської асамблеї Ради Європи, які стосуються прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, а саме Резолюція 2448 (2022) "Гуманітарні наслідки та внутрішнє й зовнішнє переміщення у зв’язку з агресією Російської Федерації проти України", а також основоположні документи у сфері прав людини, передусім Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, практику Європейського суду з прав людини, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права. У ході підготовки Стратегії взято до уваги Рамкову програму Міжвідомчого постійного комітету з пошуку довгострокових рішень в інтересах внутрішньо переміщених осіб, утвореного резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.
Основні проблеми, зумовлені внутрішнім переміщенням
До 24 лютого 2022 р. в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб обліковувалися 1470072 такі особи. Одним з наслідків збройної агресії проти України стало посилення процесів переміщення осіб на території України та за її межі. Станом на 3 січня 2023 р. кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб становить 4856907 осіб, що не повною мірою відповідає кількості осіб, які зазнали внутрішнього переміщення.
Причиною такої невідповідності є, з одного боку, політика держави щодо необхідності отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, які здійснили переміщення, у разі їх бажання мати доступ до державних гарантій, реалізації в повному обсязі своїх прав і свобод (у першу чергу, права на соціальний захист та пенсійне забезпечення). З іншого боку, частина громадян України, які зазнали внутрішнього переміщення, не звертаються до уповноважених органів для взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб, оскільки вони не мають такої потреби або на даний момент не пов’язують взяття на такий облік із задоволенням своїх потреб.
Разом з тим, за даними Міжнародної організації з міграції, станом на січень 2023 р. кількість внутрішньо переміщених осіб в Україні становить понад 5,3 мільйона. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на кінець лютого 2023 р. кількість тимчасово переміщених громадян України в країнах Європи - понад 8,1 млн., з яких понад 4,8 млн. отримали тимчасовий захист або подібний до нього статус. Водночас дані Управління Верховного комісара ООН у справах біженців включають також громадян України, які були депортовані на територію Російської Федерації, та, за інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, в основному базуються на наданій Російською Федерацією інформації.
Відповідно до звіту "Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення - серпень 2022", підготовленого Світовим банком, Урядом України та Європейською Комісією, за деякими оцінками, 2,5-3 млн. осіб, які виїхали з України до ЄС, можуть не повернутися незалежно від розвитку воєнної ситуації. Водночас, за даними Уряду України, близько 1,2 млн. осіб, зокрема 211 тис. дітей, були примусово депортовані до Російської Федерації і, можливо, не зможуть повернутися.
Наявність умов, за яких значна кількість осіб зазнали внутрішнього переміщення до 24 лютого 2022 р., ще більша кількість - після початку повномасштабної збройної агресії проти України, створює складнощі у формуванні виваженої державної політики, що охоплює всі групи внутрішньо переміщених осіб, зокрема щодо заходів першого реагування та надання соціальної підтримки таким особам в перші місяці після переміщення.
Широкомасштабна агресія проти України і ризик її подальшої ескалації, руйнування інфраструктури населених пунктів, як наближених до зони бойових дій і тих, у яких вже ведуться бойові дії, так і розташованих на іншій території країни, створюють ризики суттєвого зростання внутрішнього переміщення. Оголошення державою обов’язкової евакуації з окремих областей або її частин, зокрема евакуації з Донецької області, розпочатої влітку 2022 року, передбачає взяття на себе з боку держави відповідальності за планування виїзду, його забезпечення, розміщення осіб та задоволення їх первинних базових потреб.
Внаслідок збройної агресії проти України починаючи з 24 лютого 2022 р. було зруйновано та пошкоджено щонайменше 135,8 тис. житлових будівель, з яких 119,9 тис. - приватних будинків, 15,6 тис. - багатоквартирних і 0,2 тис. - гуртожитків. Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб стає все більш актуальним. Водночас оцінка реальних потреб та можливостей громад у забезпеченні доступу до житла значно ускладнена через відсутність системного механізму такої оцінки та масштаб проблеми. Місцеві фонди житла є обмеженими або відсутні, механізм залучення інвестицій на місцях потребує покращення. Зазначені проблеми потребують розв’язання як у контексті реагування на внутрішнє переміщення, так і щодо розроблення державної політики, спрямованої на вирішення широкого кола житлових питань, зокрема встановлення правового механізму довгострокового захисту житлових прав та інтересів осіб, постраждалих від збройної агресії проти України.
Внутрішньо переміщені особи потребують суттєвої підтримки з боку приймаючих громад, особливо на етапі адаптації після переміщення, а також подальшої інтеграції. Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб та визначення можливостей для їх задоволення повинні бути важливим елементом державної політики щодо внутрішнього переміщення.
Водночас виходячи з викликів, пов’язаних із збройною агресією проти України для юридичних осіб (релокація підприємств, установ та організацій усіх форм власності, переформатування діяльності, пошук нових ринків збуту, збереження та створення нових робочих місць тощо), питання переміщення юридичних осіб потребують окремого врегулювання на державному рівні.
Мета та принципи Стратегії
Метою Стратегії є зменшення впливу негативних наслідків внутрішнього переміщення, зумовленого збройною агресією проти України, на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, шляхом запровадження комплексних та дієвих механізмів державного реагування на виклики, які виникають з моменту прийняття особою рішення про переміщення, в ході її соціальної адаптації та інтеграції в приймаючий громаді, а також у разі добровільного повернення особи до покинутого місця проживання та її реінтеграції.
За інформацією Мінекономіки, у 2022 році за рахунок коштів, передбачених за програмою надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб відповідно до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 331 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 44, ст. 2394), було працевлаштовано майже 16,5 тис. внутрішньо переміщених осіб.
Стратегія базується на таких принципах:
верховенство права;
повага та захист прав людини в умовах внутрішнього переміщення з урахуванням норм і стандартів міжнародного права та практики Європейського суду з прав людини;
недопущення дискримінації за будь-якою ознакою;
інформаційна та фізична безбар’єрність для отримання послуг внутрішньо переміщеними особами різних категорій, зокрема особами з інвалідністю;
належне врядування;
забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життя суспільства;
протидія насильству в умовах внутрішнього переміщення, зокрема гендерно обумовленому насильству;
воз’єднання сім’ї;
залучення потенціалу внутрішньо переміщених осіб для розвитку приймаючих територіальних громад;
підтримка самоорганізації внутрішньо переміщених осіб;
відкритість та прозорість реалізації Стратегії з метою максимального залучення до її реалізації та моніторингу всіх заінтересованих сторін;
конкретність, досяжність цілей та вимірюваність очікуваних результатів реалізації Стратегії;
забезпечення конструктивної взаємодії між внутрішньо переміщеними особами, приймаючими територіальними громадами, місцевими органами державної влади та органами місцевого самоврядування;
прийняття відповідних рішень з урахуванням даних про потреби внутрішньо переміщених осіб;
сприяння залученню внутрішньо переміщених осіб до процесу формування і реалізації державної, регіональної та місцевої політики;
адаптація та інтеграція дітей і молоді з числа внутрішньо переміщених осіб до соціального середовища на території їх проживання;
добровільність повернення особи до покинутого місця проживання;
розмежування повноважень органів державної влади та органів місцевого самоврядування різного рівня під час реалізації Стратегії;
стимулювання внутрішньо переміщених осіб працездатного віку до працевлаштування, заснування власного бізнесу з метою забезпечення їх економічної самостійності;
диференціація інструментів підтримки внутрішньо переміщених осіб залежно від їх потреб.
Стратегічні цілі та шляхи розв’язання проблем
Визначення цілей Стратегії ґрунтується на оцінці викликів, пов’язаних з процесом внутрішнього переміщення внаслідок збройної агресії проти України, та результатів реалізації коротко- і середньострокових рішень з питань внутрішнього переміщення.
Стратегічна ціль 1. Посилення спроможності держави у реагуванні на виклики внутрішнього переміщення та забезпечення умов для реалізації державної політики у сфері внутрішнього переміщення.
Широкомасштабна збройна агресія значним чином вплинула на процеси внутрішнього переміщення, спричинивши суттєве збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб та необхідність зміни механізмів реагування держави на одночасні процеси із забезпечення евакуації, адаптації та інтеграції, повернення людей та возз’єднання сімей. Отже, виникає потреба в актуалізації Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та інших законів з урахуванням необхідних заходів, міжнародної практики та досвіду реагування на масштабне внутрішнє переміщення, включаючи середньо- та довгострокові потреби у застосуванні ефективних засобів правового захисту та правосуддя.
На сьогодні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також міжнародні неурядові організації та громадські об’єднання оперують даними, отриманими з використанням власної методології, наявних ресурсів та джерел. Держава в особі уповноважених органів повною мірою не володіє верифікованими даними щодо постраждалого населення, а також територіальних громад в розрізі різних сфер життєдіяльності. Належним чином не узагальнюються звернення, які надходять до контакт-центрів органів державної влади, що впливає на оперативність реагування на розв’язання проблем, які виникають у зв’язку з внутрішнім переміщенням, а також ускладнює оперативне задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб. Передбачені Стратегією заходи спрямовані на задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб різних категорій.
З метою забезпечення формування та реалізації державної політики з питань внутрішньо переміщених осіб, сприяння реалізації їх прав і свобод та створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання потребують актуалізації і закріплення на законодавчому рівні функції та повноваження відповідальних органів державної влади.
Основними завданнями, необхідними для розв’язання зазначених проблем, є:
актуалізація законодавства щодо внутрішнього переміщення;
удосконалення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, її інтеграція з іншими базами даних та державними реєстрами;
запровадження системи періодичної оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб, у тому числі з можливістю збору дезагрегованих даних.
Ключовими показниками результативності реалізації Стратегії є:
розроблення та внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та інших законів для забезпечення реалізації прав внутрішньо переміщених осіб;
забезпечення доопрацювання та інтеграції з відповідними базами даних і публічними електронними реєстрами Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб;
створення координаційного механізму з метою узгодження дій державних органів, органів місцевого самоврядування, міжнародних партнерів та громадських об’єднань, спрямованих на надання допомоги та задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб;
запровадження механізму збору даних та оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб з метою їх подальшого задоволення з урахуванням критеріїв уразливості;
запровадження електронного кабінету внутрішньо переміщених осіб шляхом удосконалення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Стратегічна ціль 2. Створення умов для безпечного переміщення осіб з населених пунктів, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, та задоволення їх гуманітарних потреб.
Широкомасштабна збройна агресія проти України призвела до масового виїзду та евакуації жителів населених пунктів, розташованих у районах ведення бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях. Починаючи з 24 лютого 2022 р. було організовано 165 гуманітарних коридорів, якими за березень - травень евакуйовано понад 350 тис. цивільних осіб. Також у рамках роботи координаційних штабів з питань евакуації цивільного населення з небезпечних територій евакуйовано близько 170 тис. осіб.
В умовах проведення масової евакуації для приймаючих територіальних громад актуальним є питання державної підтримки (розвиток інфраструктури громади, розширення можливостей надання публічних послуг, збільшення житлового фонду тощо), оскільки ресурси громад є обмеженими. Евакуація цивільного населення повинна бути безпечною, необхідно враховувати особливості евакуації та потреби осіб з інвалідністю, інших маломобільних груп населення.
Відразу після переміщення внутрішньо переміщені особи потребують підтримки від приймаючих громад, яка починається із запиту на гуманітарну допомогу. На цьому етапі гостро стоїть питання належної взаємодії суб’єктів надання гуманітарної допомоги за фактичної відсутності лідерства державних органів влади в питаннях координації надання та розподілу гуманітарної допомоги.
Основними завданнями, необхідними для розв’язання зазначених проблем, є:
запровадження протоколу міжсекторальної взаємодії, у тому числі з міжнародними та неурядовими національними організаціями, щодо підготовки, організації та здійснення масового переміщення осіб під час збройного конфлікту, зокрема проведення обов’язкової евакуації;
забезпечення з боку держави координації процесу масового переміщення осіб під час збройного конфлікту, зокрема проведення обов’язкової евакуації;
забезпечення повного та належного інформування про евакуацію, її етапи, складові, наслідки, права і обов’язки під час проведення, а також про заходи подальшої підтримки з боку держави та приймаючих територіальних громад;
координація надання гуманітарної допомоги особам, які були евакуйовані з населених пунктів, на території яких ведуться чи можливі бойові дії;
запровадження системної підтримки громад, до яких здійснюється евакуація.
Ключовими показниками результативності є:
прийняття нормативно-правових актів для впровадження протоколу підготовки, організації та проведення евакуації, в тому числі обов’язкової;
облаштування технічних засобів для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
організація та проведення інформаційної кампанії з урахуванням вимог доступності, метою якої є роз’яснення ключових питань, пов’язаних з евакуацією та подальшою підтримкою евакуйованих осіб з боку держави та приймаючих територіальних громад;
утворення на національному рівні Координаційного штабу та системи локальних евакуаційних штабів для забезпечення координації процесів евакуації, в тому числі, обов’язкової, а також надання гуманітарної допомоги евакуйованим особам.
Стратегічна ціль 3. Сприяння адаптації внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання безпосередньо після внутрішнього переміщення.
Суттєве збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб та розширення переліку потреб залежно від періоду переміщення потребує удосконалення підходів та спрямування зусиль на підтримку приймаючих громад з метою розвитку ефективних механізмів соціальної адаптації, які створюють умови для подальшої успішної інтеграції внутрішньо переміщених осіб за новим місцем проживання.
Надання різних видів допомоги та доступ до послуг для внутрішньо переміщених осіб часто пов’язані з необхідністю взяття таких осіб на облік. Наявна система не передбачає надання допомоги особам на період адаптації та не розрізняє потреби, які виникають безпосередньо після внутрішнього переміщення, як частину адаптаційного процесу та під час інтеграції у нових територіальних громадах.
Основною потребою внутрішньо переміщених осіб після переміщення є забезпечення місцем для тимчасового проживання (перебування). Відсутність достатньої кількості житлових чи інших приміщень, придатних для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб, призводить до того, що такі особи приймають рішення про виїзд за кордон або передчасно повертаються до покинутого місця проживання. Водночас після початку широкомасштабної збройної агресії проти України значно збільшилася кількість місць компактного поселення внутрішньо переміщених осіб. Ураховуючи умови проживання в таких місцях, що є переважно неналежні, існує необхідність розроблення та затвердження Державної цільової програми забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.
Крім того, потребує вирішення на законодавчому рівні питання щодо визначення органів державної влади, до сфери яких віднесено повноваження стосовно здійснення контролю за створенням і функціонуванням місць компактного поселення внутрішньо переміщених осіб.
При цьому проблемним залишається питання формування єдиної інформаційної бази житлових та інших приміщень, придатних для тимчасового проживання (перебування) внутрішньо переміщених осіб, впровадження чітких механізмів реалізації житлових прав внутрішньо переміщених осіб, права на адекватний та гідний рівень життя з оцінкою наявних та можливих ресурсів, у тому числі фінансового характеру.
Після початку широкомасштабної збройної агресії проти України підходи до призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб були змінені, але вони все ще не повною мірою враховують потреби таких осіб, зокрема допомога призначається без обмеження в часі та без додаткових умов щодо оцінки майнового стану внутрішньо переміщених осіб.
Приймаючі територіальні громади зазнають додаткового фінансового навантаження, пов’язаного з необхідністю збільшення видатків без відповідного збільшення обсягу надходжень.
Низька мотивація до працевлаштування, перекваліфікації, відкриття власного бізнесу призводить до збільшення залежності внутрішньо переміщених осіб від підтримки держави та недоотримання податків бюджетами приймаючих територіальних громад.
Діючі механізми надання соціального та пенсійного забезпечення внутрішньо переміщеним особам (зокрема тим, що перемістилися до 24 лютого 2022 р.) не відповідають загальним підходам до їх надання іншим категоріям громадян України, створюють додаткове навантаження на внутрішньо переміщених осіб та органи системи соціального захисту, а також призводять до тривалого очікування призначення та виплати допомоги. Так, призначення (поновлення) пенсії особам, які перемістилися з Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, передбачає необхідність витребування пенсійної справи від уповноважених органів Російської Федерації. Також особи, які перемістились до 24 лютого 2022 р., не можуть обрати банк для отримання пенсії та змушені користуватися виключно послугами АТ "Ощадбанк", до них застосовується окремий порядок виплати заборгованості. У свою чергу, порядок здійснення соціальних виплат, передбачений для внутрішньо переміщених осіб, поширюється на осіб, які відмовилися від довідки про взяття на облік і зареєстрували/задекларували своє місце проживання на підконтрольній Уряду України території. Щодо внутрішньо переміщених осіб запроваджено окремий механізм контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання допомоги, що передбачає проведення вибіркових перевірок фактичного місця проживання (перебування).
Недостатній рівень доступної психологічної допомоги і реабілітації для внутрішньо переміщених осіб, особливо дітей, які постраждали від збройної агресії проти України, ускладнює процеси адаптації у новому середовищі, в тому числі освітньому. Крім того, не менш важливим є створення умов для організації психосоціальної підтримки на новому робочому місці для внутрішньо переміщених осіб.
На місцевому рівні актуальним є питання залучення ресурсів з метою здійснення заходів з адаптації внутрішньо переміщених осіб. Приймаючі територіальні громади потребують сприяння в пошуку ресурсів та відповідного фінансування з боку держави. Крім того, актуальним є забезпечення доступу до достовірної та актуальної інформації про наявні послуги і місця для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб. Базові послуги, які передбачається надавати внутрішньо переміщеним особам, повинні відповідати принципу інформаційної та фізичної безбар’єрності. З метою налагодження діалогу між внутрішньо переміщеними особами та населенням приймаючих територіальних громад є необхідним проведення спільних освітніх, соціальних, культурних, навчальних та інших заходів, а також інформаційних кампаній, спрямованих на мирне співіснування, сприяння соціальній згуртованості та інтеграції.
Важливою складовою, яка сприятиме процесу адаптації внутрішньо переміщених осіб та формуванню здорових суспільних комунікацій між різними групами населення, є інтеграція у культурний та спортивний простір приймаючих територіальних громад.
Основними завданнями, необхідними для розв’язання зазначених проблем, є:
створення умов та надання підтримки приймаючим громадам для задоволення базових потреб внутрішньо переміщених осіб;
забезпечення соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб на початковому етапі після евакуації;
поетапне розселення внутрішньо переміщених осіб з місць компактного поселення з урахуванням критеріїв вразливості, гендерного аспекту та принципу єдності родин;
створення умов для отримання психологічної допомоги і реабілітації внутрішньо переміщених осіб, зокрема дітей;
створення умов для організації психосоціальної підтримки на робочому місці для внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися за новим місцем проживання;
створення системи своєчасного надання достовірної та актуальної інформації про наявні послуги та місця для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб у доступних форматах;
залучення внутрішньо переміщених осіб до культурного життя територіальних громад та отримання культурних послуг;
забезпечення доступу внутрішньо переміщених осіб до освітніх послуг;
залучення внутрішньо переміщених осіб до занять руховою активністю та спортом як засобу психічного та фізичного здоров’я;
запровадження пільгових умов розрахунку орендної плати за державне майно для органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій, які повністю або частково фінансуються за рахунок місцевого бюджету і сфера дії яких поширюється на тимчасово окуповану територію, на територію, яка перебуває в оточенні (блокуванні), та райони проведення воєнних (бойових) дій, а також тих, що орендують державне майно під облаштування гуртожитків для тимчасового проживання внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, житло яких знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії;
поетапне розселення внутрішньо переміщених осіб з місць компактного поселення з урахуванням критеріїв вразливості, гендерного аспекту та принципу єдності родин.
Ключовими показниками результативності є:
забезпечення надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам з урахуванням їх індивідуальних потреб;
запровадження соціальної послуги "сприяння адаптації внутрішньо переміщених осіб" для осіб у складних життєвих обставинах та затвердження відповідного стандарту надання;
здійснення поетапного розселення внутрішньо переміщених осіб з місць компактного поселення з урахуванням критеріїв вразливості, гендерного аспекту та принципу єдності родин;
забезпечення надання психологічної допомоги внутрішньо переміщеним особам, зокрема дітям, і їх реабілітації;
забезпечення інформування внутрішньо переміщених осіб з питань, які стосуються реалізації їх прав, з використанням різних ресурсів у доступному форматі.
Стратегічна ціль 4. Сприяння інтеграції внутрішньо переміщених осіб шляхом створення умов для розвитку потенціалу, посилення спроможності приймаючих територіальних громад.
Перехід від соціальної адаптації до створення умов для розвитку потенціалу та посилення спроможності приймаючих територіальних громад повинен сприяти завершенню процесу інтеграції внутрішньо переміщених осіб до приймаючої територіальної громади. Метою інтеграції є досягнення умов, за яких внутрішньо переміщені особи зможуть в повному обсязі користуватися своїми конституційними правами і свободами, а також виконувати обов’язки без будь-якої дискримінації, в тому числі за фактом внутрішнього переміщення.
Відсутність достовірних статистичних даних щодо кількості внутрішньо переміщених осіб та їх потреб призводить до невідповідності заходів інтеграції, які здійснюються, фактичним потребам. Як наслідок, усталена дискримінаційна практика щодо доступу внутрішньо переміщених осіб до окремих послуг, реалізації прав, не пов’язаних із внутрішнім переміщенням, на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб призвела до штучного збільшення кількості зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. Водночас частина осіб, які зазнали переміщення, не зверталися до уповноважених органів з метою взяття на облік.
Широкомасштабна збройна агресія проти України призвела до суттєвого збільшення потреб у житлових програмах та фінансових інструментах, здатних забезпечити постраждалому населенню, зокрема внутрішньо переміщеним особам, доступ до житла.
Зниження темпів економічного зростання та нестача робочих місць призвели до збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах, та, відповідно, посилили навантаження на інфраструктуру і бюджети територіальних громад.
Різний рівень можливостей щодо здійснення заходів з інтеграції внутрішньо переміщених осіб на місцевому рівні, соціальної згуртованості в територіальних громадах, а також відсутність чіткого механізму оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб на місцевому рівні призводять до неготовності окремих приймаючих територіальних громад повною мірою здійснювати такі заходи.
Основними завданнями, необхідними для розв’язання зазначених проблем, є:
запровадження механізму періодичного моніторингу та оцінки стану інтеграції внутрішньо переміщених осіб в приймаючі територіальні громади;
створення умов для соціальної інтеграції дітей, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
здійснення заходів щодо професійного навчання/перенавчання, підтримки зайнятості і самозайнятості внутрішньо переміщених осіб, у тому числі шляхом реалізації відповідних позадержавних проектів та програм підтримки;
формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб з метою забезпечення середньострокових потреб у кожній територіальній громаді;
забезпечення внутрішньо переміщених осіб доступним житлом з урахування потреб, спроможностей та критеріїв вразливості;
розширення переліку кредитно-інвестиційних механізмів забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом із масштабним залученням донорської підтримки;
посилення міжрегіональної співпраці з метою виконання програм та здійснення заходів, зокрема для молоді, спрямованих на сприяння соціальній згуртованості, зміцнення національної єдності у рамках діалогу та спільних дій;
підтримка створення консультативних органів з метою залучення внутрішньо переміщених осіб до процесу прийняття рішень місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
вжиття заходів із забезпечення стійкості територіальних громад та їх згуртованості із залученням внутрішньо переміщених осіб;
формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб з метою забезпечення середньострокових потреб у кожній територіальній громаді.
Ключовими показниками результативності є:
проведення періодичного моніторингу та оцінки стану інтеграції внутрішньо переміщених осіб в приймаючі територіальні громади;
зменшення кількості безробітних внутрішньо переміщених осіб;
забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом з фондів житла для тимчасового проживання, за програмами пільгового довгострокового кредитування з урахуванням критеріїв уразливості;
збільшення обсягу фінансування за кредитно-інвестиційними механізмами забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом за рахунок коштів державного, місцевого бюджетів та коштів з інших джерел, не заборонених законом;
створення та функціонування консультативно-дорадчих органів з питань, що стосуються внутрішнього переміщення, на місцевому рівні;
забезпечення в територіальних громадах рівного доступу до можливостей творчого розвитку, якісного дозвілля та забезпечення культурних прав внутрішньо переміщених осіб, а також для посилення соціальної згуртованості та їх повноцінної інтеграції.
Стратегічна ціль 5. Підтримка безпечного повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб.
Важливим елементом реалізації державної політики щодо внутрішнього переміщення є підтримка з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування добровільного безпечного повернення громадян України до територіальних громад після деокупації відповідних територій або припинення активних бойових дій.
Відсутність актуальної інформації, зокрема про поточну безпекову ситуацію, заходи реагування, стан критичної та соціальної інфраструктури, закладів освіти та охорони здоров’я, стан довкілля, ускладнює прийняття рішення внутрішньо переміщеними особами щодо повернення до покинутого місця проживання.
Держава повинна сприяти добровільному та безпечному поверненню до покинутого місця проживання внутрішньо переміщеними особами або їх переселенню до іншого регіону. Водночас необхідно здійснити заходи з відбудови зруйнованого, а також реконструкції і ремонту пошкодженого житла та іншого нерухомого майна або впровадити процедури надання компенсації за зруйноване чи пошкоджене внаслідок бойових дій житло як вторинного способу відшкодування порушених майнових прав.
Потребує покращення механізм міжсекторальної взаємодії під час реагування на ризики, пов’язані з безпековою ситуацією (необхідність проведення розмінування, облаштування укриттів тощо), та відновлення критичної і соціальної інфраструктури. Необхідним є вжиття заходів реагування на можливу напругу, конфлікти в територіальних громадах, зумовлені поточною ситуацією.
Основними завданнями, необхідними для розв’язання зазначених проблем, є:
забезпечення міжсекторальної взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування з метою формування державної політики щодо повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб;
запровадження порядку обліку та компенсації вартості зруйнованого та/або пошкодженого майна;
забезпечення належного інформування та створення інших умов для прийняття внутрішньо переміщеними особами обґрунтованого рішення щодо повернення до покинутого місця проживання;
забезпечення належного планування відновлення регіонів та територій, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України;
сприяння у здійснені заходів з підвищення рівня згуртованості та подолання конфліктів;
здійснення інформаційних заходів, спрямованих на інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у приймаючих територіальних громадах;
створення підґрунтя для відновлення пошкодженої інфраструктури деокупованих населених пунктів.
Ключовими показниками результативності є:
запровадження механізму координації діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування під час вирішення питань повернення внутрішньо переміщених осіб до покинутого місця проживання та їх реінтеграції;
регулярне інформування населення, в тому числі через офіційні веб-портали органів державної влади, територіальних громад, щодо ситуації на території населених пунктів, з яких було здійснено внутрішнє переміщення;
кількість зруйнованого чи пошкодженого житла, що відбудовано та відремонтовано в територіальних громадах;
кількість територіальних громад, які використовують цифрові платформи для картографування зруйнованого і пошкодженого внаслідок збройної агресії проти України житла та його відновлення на рівні територіальної громади;
кількість внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися на території проживання;
розроблення та прийняття місцевих програм щодо підвищення рівня згуртованості та подолання конфліктів.
Очікувані результати реалізації Стратегії
Очікувані результати на кожному етапі із зазначенням запланованого строку досягнення цільових показників та орієнтовного обсягу необхідних фінансових, матеріально-технічних, людських та інших ресурсів наведені в Операційному плані реалізації Стратегії на трирічний період.
Результатом реалізації Стратегії стане підвищення якості життя внутрішньо переміщених осіб шляхом посилення їх спроможностей та соціальної стійкості, стимулювання економічної активності, забезпечення реалізації їх прав та основоположних свобод, а також забезпечення добровільного, гідного та безпечного повернення на покинуте місце проживання, зокрема:
запровадження системної державної політики щодо внутрішнього переміщення;
створення умов для безпечного переміщення осіб з небезпечних територій та задоволення їх гуманітарних потреб;
сприяння адаптації внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання;
інтеграція внутрішньо переміщених осіб через усунення перешкод та створення умов для розвитку їх потенціалу, посилення спроможності внутрішньо переміщених осіб у приймаючих територіальних громадах;
створення умов, за яких внутрішньо переміщені особи, мають можливість безпечно та гідно повернутись до покинутого місця проживання;
забезпечення реінтеграції внутрішньо переміщених осіб до суспільного життя після повернення до покинутого місця проживання;
забезпечення підтримки територіальних громад щодо створення умов для прийняття внутрішньо переміщених осіб та їх повернення до покинутого місця проживання, в тому числі шляхом застосування стимулів.
Порядок проведення моніторингу, оцінки результатів реалізації Стратегії та звітування
Моніторинг та оцінка результатів реалізації Стратегії проводяться в межах повноважень Кабінету Міністрів України, Мінреінтеграції, інших центральних органів виконавчої влади за участю громадських об’єднань та об’єднань підприємців, міжнародних організацій.
У рамках проведення моніторингу передбачається підготовка та подання Кабінетові Міністрів України інформації про стан виконання завдань та заходів з реалізації Стратегії.
Забезпечення ефективного виконання плану заходів з реалізації Стратегії здійснюватиметься з використанням відповідних інструментів моніторингу ключових показників ефективності та посилення інституціональної спроможності центральних органів виконавчої влади.
Фінансове забезпечення реалізації Стратегії
Джерелами фінансування заходів з реалізації Стратегії є кошти державного та місцевих бюджетів і кошти інших не заборонених законодавством джерел.
Фінансове забезпечення реалізації Стратегії здійснюватиметься також із застосуванням фінансової та технічної допомоги, яку надають Україні міжнародні організації, а також іноземні країни. Технічна допомога може бути залучена у формі експертної допомоги, необхідних матеріальних ресурсів або коштів, виділених на цільові потреби.
Обсяг видатків, необхідних для реалізації Стратегії, визначається щороку під час складання проектів державного та місцевих бюджетів на відповідний рік з урахуванням їх реальних можливостей.
Розподіл фінансових ресурсів з метою досягнення результатів повинен здійснюватися за принципом збалансованості як за гуманітарним напрямом, так і за напрямом відновлення та розвитку.
ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 7 квітня 2023 р. № 312-р
ОПЕРАЦІЙНИЙ ПЛАН ЗАХОДІВ
з реалізації у 2023-2025 роках Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року
Найменування завдання Найменування заходу Відповідальні за виконання Строк виконання Орієнтовний обсяг фінансового забезпечення виконання завдання Очікувані результати виконання (індикатори)
2023 рік 2024 рік 2025 рік
Стратегічна ціль 1. Посилення спроможності держави у реагуванні на виклики внутрішнього переміщення та забезпечення умов для реалізації державної політики у сфері внутрішнього переміщення
1. Актуалізація законодавства щодо внутрішнього переміщення 1) проведення аналізу застосування норм законодавства, зокрема Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", з урахуванням наслідків широкомасштабної збройної агресії проти України та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України за результатами такого аналізу відповідного проекту акта Мінреінтеграції II квартал 2023 р. подано Кабінетові Міністрів України відповідні пропозиції за результатами проведеного аналізу
2) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроекту щодо внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", інших законів України, які регулюють питання реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб в частині посилення адресності з урахуванням фінансово-економічного та майнового стану таких осіб Мінреінтеграції
Мінсоцполітики
центральні органи виконавчої влади
міжнародні неурядові організації (за згодою)
III квартал 2023 р. подано Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України законопроект щодо реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб у частині посилення адресності з урахуванням фінансово-економічного та майнового стану таких осіб
3) приведення підзаконних нормативно-правових актів у відповідність з нормами Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" Мінреінтеграції IV квартал 2023 р. підзаконні нормативно-правові акти приведено у відповідність з нормами Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"
2. Удосконалення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, її інтеграція з іншими базами даних та державними реєстрами 1) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту акта щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 646 "Про затвердження Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб" у частині розширення функціоналу, інтеграції з іншими базами даних та державними реєстрами Мінсоцполітики
Мінреінтеграції
III квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм удосконалено Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб шляхом розширення функціоналу та здійснено інтеграцію з іншими базами даних та державними реєстрами
2) доопрацювання програмного забезпечення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб з метою забезпечення до неї доступу суб’єктів, відповідальних за формування та реалізацію державної політики з питань внутрішньо переміщених осіб Мінсоцполітики
Мінреінтеграції
IV квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм забезпечено доступ суб’єктів, відповідальних за формування та реалізацію державної політики з питань внутрішньо переміщених осіб, до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб
3) створення електронного кабінету внутрішньо переміщеної особи - персонального електронного облікового запису для осіб, які бажають отримувати послуги в електронній формі Мінсоцполітики
Мінреінтеграції
IV квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм розроблено та введено в експлуатацію електронний кабінет внутрішньо переміщеної особи як спосіб отримання послуг та комунікації внутрішньо переміщених осіб з органами державної влади
3. Запровадження системи періодичної оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб, у тому числі з можливістю збору дезагрегованих даних 1) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту нормативно-правового акта щодо запровадження механізму періодичної оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб з урахуванням критеріїв вразливості та затвердження відповідної методики проведення оцінки їх потреб Мінреінтеграції
Мінсоцполітики
III квартал 2023 р. запроваджено механізм періодичної оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб з урахуванням критеріїв вразливості та відповідну методику проведення оцінки потреб
2) впровадження системної періодичної оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб на рівні громад на всіх етапах внутрішнього переміщення обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
I квартал 2024 р. запроваджено системну періодичну оцінку потреб внутрішньо переміщених осіб на рівні громад
3) розроблення типового алгоритму дій щодо перенаправлення запитів внутрішньо переміщених осіб для надання повноцінної допомоги та сприяння у реалізації прав таких осіб Мінреінтеграції
Мінсоцполітики
III квартал 2023 р. затверджено типовий алгоритм дій щодо перенаправлення для надання повноцінної допомоги та сприяння у реалізації прав внутрішньо переміщених осіб
4) розроблення місцевих алгоритмів дій щодо перенаправлення запитів внутрішньо переміщених осіб для надання повноцінної допомоги та сприяння у реалізації прав таких осіб обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. затверджено місцеві алгоритми дій щодо перенаправлення запитів внутрішньо переміщених осіб для надання повноцінної допомоги та сприяння у реалізації прав внутрішньо переміщених осіб
5) створення в областях та м. Києві регіональних штабів координації забезпечення реалізації прав внутрішньо переміщених осіб обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
II квартал 2023 р. створено та забезпечено функціонування в областях та м. Києві регіональних штабів координації забезпечення реалізації прав внутрішньо переміщених осіб
6) утворення національного координаційного штабу із забезпечення реалізації прав внутрішньо переміщених осіб Мінреінтеграції III квартал 2023 р. налагоджено координацію діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших органів, органів місцевого самоврядування, військових формувань, утворених відповідно до законів, правоохоронних органів та громадських об’єднань з питань реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб
7) розроблення плану заходів з координації та узгодження дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських об’єднань з питань надання допомоги внутрішньо переміщеним особам та задоволення їх потреб Мінреінтеграції III квартал 2023 р. забезпечено координацію та узгодження дій органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських об’єднань з питань допомоги та задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб, підвищення спроможності місцевої влади
8) опрацювання питання надання інформаційних послуг внутрішньо переміщеним особам у соціальній та житловій сферах Мінреінтеграції, обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
III квартал 2023 р. прийнято рішення щодо надання інформаційних послуг внутрішньо переміщеним особам у соціальній та житловій сферах
Стратегічна ціль 2. Створення умов для безпечного переміщення осіб з населених пунктів, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, та задоволення їх гуманітарних потреб
4. Запровадження протоколу міжсекторальної взаємодії, у тому числі з міжнародними та неурядовими національними організаціями, щодо підготовки, організації та здійснення масового переміщення осіб під час збройного конфлікту, зокрема, проведення обов’язкової евакуації 1) утворення робочої групи із залученням представників органів державної влади, місцевого самоуправління, міжнародних неурядових організацій для розроблення протоколу міжсекторальної взаємодії, у тому числі з міжнародними неурядовими організаціями та громадськими об’єднаннями, під час підготовки, організації та проведення масового переміщення осіб у разі виникнення збройного конфлікту, зокрема, проведення обов’язкової евакуації Мінреінтеграції
ДСНС
Мінсоцполітики
МОЗ
центральні органи виконавчої влади
міжнародні неурядові організації (за згодою)
громадські об’єднання (за згодою)
II квартал 2023 р. налагоджено міжсекторальну взаємодію під час підготовки, організації та проведення масового переміщення осіб у разі виникнення збройного конфлікту, зокрема, проведення обов’язкової евакуації
2) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту розпорядження щодо впровадження протоколу міжсекторальної взаємодії під час підготовки, організації та здійснення масового переміщення осіб у разі виникнення збройного конфлікту, зокрема, проведення обов’язкової евакуації Мінреінтеграції III квартал 2023 р. впроваджено протокол міжсекторальної взаємодії
5. Забезпечення з боку держави координації процесу масового переміщення осіб під час збройного конфлікту, зокрема проведення обов’язкової евакуації 1) уточнення механізму (порядку) масового переміщення осіб, зокрема проведення обов’язкової евакуації з населених пунктів, на території яких ведуться чи можливі бойові дії, з урахуванням досвіду, набутого під час збройного конфлікту Мінреінтеграції
ДСНС
центральні та місцеві органи виконавчої влади
IV квартал 2023 р. внесено зміни до нормативно-правових актів
2) створення в приймаючих громадах регіональних гуманітарних штабів з надання допомоги особам, що були евакуйовані з населених пунктів, на території яких ведуться чи можливі бойові дії, а також умов для безпечної евакуації осіб, забезпечення допоміжними засобами і послугами під час евакуації осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. за рахунок коштів місцевих бюджетів, донорської допомоги у приймаючих громадах створено гуманітарні штаби з надання допомоги особам, що були евакуйовані з населених пунктів, на території яких ведуться чи можливі бойові дії
3) створення на національному рівні Координаційного (гуманітарного) штабу та системи локальних координаційних (гуманітарних) штабів для забезпечення координації процесів масового переміщення осіб у разі виникнення збройного конфлікту, зокрема проведення обов’язкової евакуації, а також надання гуманітарної допомоги евакуйованим особам Мінреінтеграції
центральні та місцеві органи виконавчої влади
III квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм утворено Координаційний (гуманітарний) штаб та систему локальних координаційних (гуманітарних) штабів
6. Забезпечення повного та належного інформування про евакуацію, її етапи, складові, наслідки, права і обов’язки під час проведення, а також про заходи подальшої підтримки з боку держави та приймаючих територіальних громад 1) забезпечення оновлення інформації про об’єкти соціальної інфраструктури в громадах, які потенційно можуть прийняти внутрішньо переміщених осіб, та розміщення такої інформації на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування в доступних форматах обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
III квартал 2023 р. на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування розміщено інформацію в доступних форматах щодо об’єктів соціальної інфраструктури та іншу інформацію для прийняття рішення про евакуацію до таких громад
2) підготовка плану заходів щодо інформування населення про евакуацію, її етапи, складові, наслідки Мінреінтеграції
МКІП
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
II квартал 2023 р. затверджено план заходів щодо інформування населення про евакуацію, її етапи, складові, наслідки
3) проведення інформаційної кампанії серед населення щодо здійснення евакуації та заходів подальшої підтримки внутрішньо переміщених осіб, запобігання торгівлі людьми тощо Мінреінтеграції
МКІП
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм підвищено рівень обізнаності населення щодо здійснення евакуації та заходів подальшої підтримки внутрішньо переміщених осіб, запобігання торгівлі людьми тощо
7. Координація надання гуманітарної допомоги особам, які були евакуйовані з населених пунктів, на території яких ведуться чи можливі бойові дії розроблення плану заходів щодо координації надання гуманітарної допомоги евакуйованим особам Мінреінтеграції
Мінсоцполітики
III квартал 2023 р. затверджено план заходів з координації надання гуманітарної допомоги евакуйованим особам
8. Запровадження системної підтримки громад, до яких здійснюється евакуація 1) здійснення заходів із залучення міжнародної допомоги для реалізації проектів розвитку громад (у тому числі для розбудови соціальної, транспортної інфраструктури), до яких здійснюється евакуація Мінінфраструктури
Мінреінтеграції
постійно залучено допомогу для реалізації проектів розвитку громад (у тому числі для розбудови соціальної, транспортної інфраструктури), до яких здійснюється евакуація
2) залучення міжнародної фінансової допомоги для обладнання пунктів розміщення для короткострокового перебування евакуйованих осіб (зокрема, для ремонту будівель, підготовки їх для розміщення евакуйованих осіб) Мінреінтеграції постійно залучено міжнародну фінансову допомогу для обладнання пунктів розміщення для короткострокового перебування евакуйованих осіб
3) створення та підтримка функціонування регіональних центрів (хабів) для короткострокового перебування та транзиту евакуйованих осіб, зокрема з числа осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в громадах Мінінфраструктури
Мінреінтеграції
IV квартал 2023 р. у регіонах, через які найчастіше транзитом перевозять евакуйованих осіб, створено щонайменше п’ять притулків для тимчасового (короткотривалого) розміщення евакуйованих осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення
у громадах, до яких відбувається евакуація, створені центри (хаби), які забезпечують можливість тимчасового (короткотривалого) розміщення евакуйованих осіб
4) забезпечення відповідності місць компактного поселення евакуйованих осіб вимогам доступності обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно забезпечено доступність місць розміщення евакуйованих осіб для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення
Стратегічна ціль 3. Сприяння адаптації внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання безпосередньо після внутрішнього переміщення
9. Створення умов та надання підтримки приймаючим громадам для задоволення базових потреб внутрішньо переміщених осіб 1) створення в приймаючих громадах відповідних фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб Мінреінтеграції,
Мінінфраструктури
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм створено фонди житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб в громадах
2) розроблення та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проекту акта щодо алгоритму розміщення внутрішньо переміщених осіб в місцях компактного поселення та порядку їх функціонування Мінреінтеграції III квартал 2023 р. визначено алгоритм розміщення внутрішньо переміщених осіб у місцях компактного поселення та порядок їх функціонування
3) забезпечення належних умов проживання в місцях компактного поселення для внутрішньо переміщених осіб, зокрема осіб з інвалідністю, людей похилого віку та дітей обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм створено належні умови проживання в місцях компактного поселення для внутрішньо переміщених осіб, зокрема осіб з інвалідністю, людей похилого віку та дітей
4) здійснення заходів із залучення фінансової або технічної допомоги для забезпечення тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно залучено фінансову або технічну допомогу для забезпечення проживання внутрішньо переміщених осіб
5) розроблення місцевих програм працевлаштування та/або перекваліфікації внутрішньо переміщених осіб обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. за рахунок коштів місцевих бюджетів затверджено місцеві програми працевлаштування та/або перекваліфікації внутрішньо переміщених осіб
6) удосконалення механізму соціального та пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно забезпечено вчасне отримання соціальних та пенсійних виплат всіма внутрішньо переміщеними особами
7) забезпечення функціонування механізму призначення та виплати пенсії громадянам України, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, без необхідності витребування пенсійної справи від уповноважених органів Російської Федерації Мінсоцполітики III квартал 2023 р. громадяни України, які виїхали з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, мають доступ до призначення та виплати пенсії без необхідності отримання відомостей від уповноважених органів Російської Федерації
8) здійснення заходів з популяризації підприємництва серед внутрішньо переміщених осіб, зокрема створення та розміщення інформаційних матеріалів про особливості заснування та розвитку власного бізнесу державна установа "Офіс з розвитку підприємництва та експорту" (за згодою)
Мінцифри
Мінреінтеграції
Всеукраїнська асоціація громад
міжнародні неурядові організації (за згодою)
постійно забезпечено підтримку та стимулювання бізнесу внутрішньо переміщених осіб
9) розроблення та запровадження місцевих програм щодо сприяння розвитку релокованого бізнесу обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно запроваджено місцеві програми щодо сприяння розвитку релокованого бізнесу
10) розроблення та проведення навчальних заходів для внутрішньо переміщених осіб стосовно заснування та розвитку власної справи на базі наявної інфраструктури підтримки підприємництва обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно проведено навчальні заходи для внутрішньо переміщених осіб з питань заснування та розвитку власного бізнесу
11) проведення аналізу та розроблення проекту акта щодо звільнення осіб, які вимушено покинули своє житло внаслідок збройної агресії проти України, від сплати рахунків за спожиті комунальні послуги, якщо таке житло розміщується на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях Мінреінтеграції III квартал 2023 р. подано Кабінетові Міністрів України відповідні пропозиції за результатами проведеного аналізу
10. Забезпечення соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб на початковому етапі після евакуації 1) надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам відповідно до індивідуальних потреб з метою їх адаптації до нових умов проживання обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації постійно забезпечено надання соціальних послуг, спрямованих на адаптацію внутрішньо переміщених осіб на початковому етапі після евакуації
2) розширення функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери з метою запровадження можливості внесення інформації про потреби внутрішньо переміщених осіб через Єдиний державний вебпортал електронних послуг Мінсоцполітики III квартал 2024 р. в межах наявних бюджетних програм Єдина інформаційна система соціальної сфери надає операторам можливість внесення інформації про потреби внутрішньо переміщених осіб через Єдиний державний вебпортал електронних послуг
11. Поетапне розселення внутрішньо переміщених осіб з місць компактного поселення з урахуванням критеріїв вразливості, гендерного аспекту та принципу єдності родин 1) запровадження пілотного проекту з розселення внутрішньо переміщених осіб з місць компактного поселення, зокрема:
збір та аналіз інформації про наявні місця компактного поселення, їх правовий статус, загальну кількість та наповненість, санітарні умови
визначення пріоритетних для розселення місць компактного поселення
створення інформаційних майданчиків з метою обговорення спільних проектів, залучення фінансування та врахування додаткових технічних та організаційних вимог
Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
II квартал 2024 р. створено належні житлові умови для внутрішньо переміщених осіб, зокрема у визначених місцях компактного поселення
2) розроблення алгоритмів для проведення ремонту, реконструкції місць компактного поселення, розселення та забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом із залученням відповідальних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, міжнародних організацій обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
Мінреінтеграції
Мінінфраструктури
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
I квартал 2024 р. впроваджено місцеві алгоритми дій для проведення ремонту, реконструкції місць компактного поселення та розселення внутрішньо переміщених осіб
3) розроблення регіональних програм розселення внутрішньо переміщених осіб, які проживають в місцях компактного поселення, з урахуванням потреб регіонів у людських ресурсах, а також особливостей потреб окремих категорій осіб (осіб з інвалідністю, багатодітних сімей, літніх людей, представників національних меншин тощо) та принципу єдності родин обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
Мінреінтеграції
Мінінфраструктури
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. затверджено регіональні програми розселення внутрішньо переміщених осіб з місць компактного поселення
12. Створення умов для отримання психологічної допомоги і реабілітації внутрішньо переміщених осіб, зокрема дітей 1) розроблення та запровадження місцевих програм надання психологічної допомоги внутрішньо переміщеним особам, зокрема дітям, їх реабілітації із залученням представників міжнародних неурядових організацій обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
III квартал 2023 р. запроваджено місцеві програми реабілітації та надання психологічної допомоги внутрішньо переміщеним особам, зокрема дітям
2) організація надання систематичної психологічної допомоги внутрішньо переміщеним особам, у тому числі дітям, зокрема в місцях компактного поселення таких осіб обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
IV квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм забезпечено надання систематичної психологічної допомоги внутрішньо переміщеним особам, у тому числі дітям, зокрема в місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб
3) створення та забезпечення роботи мобільних груп (бригад) для надання психологічної допомоги на рівні громад області обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
громадські об’єднання (за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством створено умови для надання психологічної допомоги у всіх регіонах, у яких розміщуються внутрішньо переміщені особи
13. Створення умов для організації психосоціальної підтримки на робочому місці для внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися за новим місцем проживання організація надання психосоціальної підтримки на робочому місці для внутрішньо переміщених осіб Держпраці
Державна служба зайнятості (за згодою)
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
постійно забезпечено надання психосоціальної підтримки на робочому місці для внутрішньо переміщених осіб
14. Створення системи своєчасного надання достовірної та актуальної інформації про наявні послуги та місця для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб у доступних форматах 1) розроблення інформаційних матеріалів з питань надання внутрішньо переміщеним особам соціальних послуг, здійснення соціальних виплат, реалізації їх прав і свобод в доступних форматах Мінреінтеграції
Мінсоцполітики
МКІП
громадські об’єднання (за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
III квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм поширено серед внутрішньо переміщених осіб інформаційні матеріали, які стосуються найбільш актуальних проблемних питань, пов’язаних з наданням внутрішньо переміщеним особам соціальних послуг, здійснення соціальних виплат, реалізацією їх прав і свобод, у доступних форматах
2) розповсюдження інформаційних матеріалів у доступних форматах, зокрема в місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, до яких звертаються внутрішньо переміщені особи Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм поінформовано внутрішньо переміщених осіб про наявні місця тимчасового проживання та доступні соціальні послуги через різні ресурси
3) забезпечення проведення інформаційних кампаній стосовно рішень, які приймаються Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади з питань реалізації прав внутрішньо переміщених осіб Мінреінтеграції Мінсоцполітики
Мінінфраструктури
інші центральні органи влади
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
постійно забезпечено сталу відкриту комунікацію, надання роз’яснень щодо рішень, які приймаються Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади з питань реалізації прав внутрішньо переміщених осіб
15. Залучення внутрішньо переміщених осіб до культурного життя територіальних громад та отримання культурних послуг організація та здійснення заходів з культурної інтеграції та адаптації внутрішньо переміщених осіб в приймаючих територіальних громадах обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
МКІП
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм здійснено заходи, спрямовані на культурну інтеграцію та адаптацію внутрішньо переміщених осіб
16. Забезпечення доступу внутрішньо переміщених осіб до освітніх послуг 1) розроблення та запровадження механізмів проведення атестації для визнання результатів навчання та періодів навчання на тимчасово окупованих територіях для отримання документів про базову середню та повну загальну середню освіту МОН
Мінреінтеграції
III квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм проведено атестацію для визнання результатів навчання та періодів навчання на тимчасово окупованих територіях для отримання документів про базову середню та повну загальну середню освіту
2) проведення інформаційно-роз’яснювальних кампаній для дітей і молоді з числа внутрішньо переміщених осіб щодо порядку вступу до закладів освіти, розташованих в інших регіонах України, та інших освітніх можливостей для молоді на території, підконтрольній Уряду України МОН
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
Мінреінтеграції
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим (за згодою)
щороку в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм підвищено рівень обізнаності абітурієнтів з числа внутрішньо переміщених осіб щодо порядку вступу до закладів освіти та інших освітніх можливостей для молоді
3) створення окремих інформаційних ресурсів для внутрішньо переміщених осіб, зокрема розміщення посилань на безкоштовні відео-уроки, презентації з української мови, заходи та проекти з формування української національної та громадянської ідентичності МОН
Мінмолодьспорт
Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
II квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм підвищено рівень обізнаності внутрішньо переміщених осіб щодо освітніх послуг
4) забезпечення пільгового кредитування внутрішньо переміщених осіб для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти МОН
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм забезпечено доступ внутрішньо переміщених осіб до освіти шляхом надання пільгового кредитування
5) створення умов для отримання освітніх послуг внутрішньо переміщеними особами, зокрема облаштування простору для навчання, забезпечення внутрішньо переміщених осіб комп’ютерним обладнанням, електронними пристроями органи місцевого самоврядування
(за згодою) міжнародні неурядові організації (за згодою)
громадські об’єднання (за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством забезпечено отримання освітніх послуг внутрішньо переміщеними особами, зокрема з числа малозабезпечених, представників національних меншин тощо
17. Залучення внутрішньо переміщених осіб до занять руховою активністю та спортом як засобу психічного та фізичного здоров’я 1) інформування внутрішньо переміщених осіб про переваги занять руховою активністю та спортом Мінмолодьспорт
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
центри фізичного здоров’я населення "Спорт для всіх"
(за згодою)
громадські об’єднання фізкультурно-спортивного спрямування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством забезпечено інформування внутрішньо переміщених осіб про переваги занять руховою активністю та спортом
2) залучення внутрішньо переміщених осіб до фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів Мінмолодьспорт
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
центри фізичного здоров’я населення "Спорт для всіх"
(за згодою)
громадські об’єднання фізкультурно-спортивного спрямування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством забезпечено залучення внутрішньо переміщених осіб до фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів
18. Запровадження пільгових умов розрахунку орендної плати за державне майно для органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій, які повністю або частково фінансуються за рахунок місцевого бюджету і сфера дії яких поширюється на тимчасово окуповану територію, на територію, яка перебуває в оточенні (блокуванні), та райони проведення воєнних (бойових) дій, а також тих, що орендують державне майно під облаштування гуртожитків для тимчасового проживання внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб, житло яких знищено або пошкоджено внаслідок збройної агресії 1) проведення аналізу застосування норм українського законодавства, зокрема щодо оренди державного майна з урахуванням пільгових умов Фонд державного майна
Мінекономіки
II квартал 2023 р. подано Кабінетові Міністрів України пропозиції за результатом проведеного аналізу
2) розроблення та подання на розгляд Фонду державного майна та Кабінету Міністрів України законопроекту щодо внесення змін до деяких законодавчих актів у сфері оренди державного майна, зокрема до Закону України "Про оренду державного та комунального майна", відносно пільгового статусу певної категорії орендарів Фонд державного майна
Мінекономіки
IV квартал 2023 р. подано до Верховної Ради України відповідний законопроект
3) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 630 "Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно" та від 27 травня 2022 р. № 634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" Фонд державного майна
Мінекономіки
IV квартал 2023 р. приведено підзаконні нормативно-правові акти у сфері оренди державного майна у відповідність із внесеними змінами до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та інших законодавчих актів щодо пільгових умов оренди
19. Поетапне розселення внутрішньо переміщених осіб з місць компактного поселення з урахуванням критеріїв вразливості, гендерного аспекту та принципу єдності родин визначення поняття "компактне поселення внутрішньо переміщених осіб" із зазначенням місць розташування, наповненості та джерел їх фінансування Мінреінтеграції постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм покращено адаптацію внутрішньо переміщених осіб з урахуванням критеріїв соціальної вразливості
Стратегічна ціль 4. Сприяння інтеграції внутрішньо переміщених осіб шляхом створення умов для розвитку потенціалу, посилення спроможності приймаючих територіальних громад
20. Запровадження механізму періодичного моніторингу та оцінки стану інтеграції внутрішньо переміщених осіб в приймаючі територіальні громади 1) розроблення програм моніторингу та оцінки стану інтеграції внутрішньо переміщених осіб в приймаючі територіальні громади обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
Мінреінтеграції
Мінінфраструктури
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. затверджено програми моніторингу та оцінки стану інтеграції внутрішньо переміщених осіб в приймаючі територіальні громади
2) проведення періодичного моніторингу стану інтеграції внутрішньо переміщених осіб в приймаючі територіальні громади Мінреінтеграції
Мінсоцполітики
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
постійно забезпечено отримання повної та достовірної інформації про стан інтеграції внутрішньо переміщених осіб
3) створення профілів областей у контексті наявних потреб та можливостей внутрішньо переміщених осіб обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно підготовлено профілі областей у контексті наявних потреб та можливостей для внутрішньо переміщених осіб
21. Створення умов для соціальної інтеграції дітей, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України 1) розроблення та подання Кабінетові Міністрів України законопроекту щодо соціальної підтримки дітей, які постраждали внаслідок воєнних та збройних конфліктів Мінсоцполітики
Мінреінтеграції
Нацсоцслужба
III квартал 2023 р. подано до Верховної Ради України відповідний законопроект
2) розроблення та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 268 "Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів" Мінсоцполітики
Мінреінтеграції
III квартал 2023 р. удосконалено механізм отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів
22. Здійснення заходів щодо професійного навчання/перенавчання, підтримки зайнятості і самозайнятості внутрішньо переміщених осіб, у тому числі шляхом реалізації відповідних позадержавних проектів та програм підтримки 1) розроблення місцевих програм з професійного навчання/перенавчання, підтримки зайнятості і самозайнятості внутрішньо переміщених осіб з урахуванням відповідних позадержавних проектів та програм підтримки Мінреінтеграції
Державна служба зайнятості (за згодою)
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
постійно за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших надходжень, не заборонених законодавством за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших надходжень, не заборонених законодавством за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших надходжень, не заборонених законодавством впроваджено місцеві програми з професійного навчання/перенавчання, підтримки зайнятості і самозайнятості внутрішньо переміщених осіб з урахуванням відповідних позадержавних проектів та програм підтримки
2) проведення серед внутрішньо переміщених осіб широких інформаційних кампаній щодо професійного навчання/перенавчання, підтримки їх зайнятості і самозайнятості Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм забезпечено інформування внутрішньо переміщених осіб щодо професійного навчання/перенавчання, підтримки їх зайнятості і самозайнятості шляхом проведення інформаційних кампаній на різних інформаційних ресурсах в доступних форматах
23. Формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб з метою забезпечення середньострокових потреб у кожній територіальній громаді 1) проведення інвентаризації об’єктів нерухомості та формування інформаційної бази на відповідному місцевому рівні з метою визначення наявних вільних приміщень, у тому числі таких, що за умови приведення до стану, придатного для проживання, можуть бути використані для забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм забезпечено наявність актуальної та достовірної інформації щодо об’єктів нерухомості на місцевому рівні, доступних для розміщення внутрішньо переміщених осіб, їх стану, наявних вільних місць тощо
2) проведення моніторингу виконання місцевих програм створення житлового фонду соціального призначення і житлового фонду для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб та надання рекомендацій та інформаційної підтримки органам місцевого самоврядування щодо підвищення ефективності виконання місцевих програм Мінінфраструктури
Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
щопівроку підвищено ефективність виконання місцевих програм із створення житлового фонду соціального призначення і фонду житла для тимчасового проживання, зокрема щодо їх використання для задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб
3) створення організаційно-правових передумов для збільшення житлового фонду для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, зокрема шляхом:
проведення обліку потреб внутрішньо переміщених осіб з метою отримання житла для тимчасового проживання
проведення інформаційних кампаній стосовно можливої участі внутрішньо переміщених осіб у програмах забезпечення тимчасовим житлом з метою підвищення рівня їх обізнаності щодо наявності відповідних програм
Мінреінтеграції
Мінінфраструктури
МКІП
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством забезпечено внутрішньо переміщених осіб житлом з фондів для тимчасового проживання
24. Забезпечення внутрішньо переміщених осіб доступним житлом з урахування потреб, спроможностей та критеріїв вразливості 1) розроблення методики забезпечення внутрішньо переміщених осіб доступним житлом з урахуванням потреб, спроможностей та критеріїв вразливості Мінреінтеграції
Мінінфраструктури
III квартал 2023 р. впроваджено методику забезпечення внутрішньо переміщених осіб доступним житлом з урахуванням потреб, спроможностей та критеріїв вразливості
2) розроблення та впровадження місцевих програм забезпечення внутрішньо переміщених осіб доступним житлом з урахуванням впровадженої методики Мінреінтеграції
Мінінфраструктури,
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм забезпечено внутрішньо переміщених осіб доступним житлом з урахуванням потреб та критеріїв вразливості
25. Розширення переліку кредитно-інвестиційних механізмів забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом із масштабним залученням донорської підтримки щорічне проведення консультацій з метою підвищення рівня обізнаності міжнародних партнерів та потенційних донорів про наявні проблеми у сфері забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом, узгодження спільних дій, визначення напрямів, що потребують додаткового фінансування, залучення міжнародної технічної та донорської допомоги для фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб Мінреінтеграції
Мінінфраструктури
Мінсоцполітики
МЗС
міжнародні неурядові організації (за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм створено передумови для забезпечення фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб з альтернативних (не заборонених законом) джерел
26. Посилення міжрегіональної співпраці з метою виконання програм та здійснення заходів, зокрема для молоді, спрямованих на сприяння соціальній згуртованості, зміцнення національної єдності у рамках діалогу та спільних дій 1) здійснення заходів та реалізація проектів за участю молоді з числа внутрішньо переміщених осіб Мінмолодьспорт
Мінреінтеграції
МКІП
МОН
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм забезпечено участь внутрішньо переміщених осіб, зокрема молоді, у заходах і проектах, спрямованих на сприяння соціальній згуртованості, зміцнення національної єдності
2) реалізація спільних молодіжних проектів, зокрема спрямованих на облаштування молодіжного простору в громадах, для забезпечення комунікації та інтеграції молоді з числа внутрішньо переміщених осіб у приймаючій громаді обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм створено умови для комунікації та інтеграції молоді з числа внутрішньо переміщених осіб у приймаючих громадах
27. Підтримка створення консультативних органів з метою залучення внутрішньо переміщених осіб до процесу прийняття рішень місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування 1) розроблення типового положення про консультативно-дорадчий орган з питань внутрішньо переміщених осіб Мінреінтеграції III квартал 2023 р. затверджено типове положення про консультативно-дорадчий орган з питань внутрішньо переміщених осіб
2) утворення консультативно-дорадчих органів з питань внутрішньо переміщених осіб із залученням внутрішньо переміщених осіб до складу таких органів на місцевому рівні Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм забезпечено участь внутрішньо переміщених осіб у процесі прийняття рішень місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, зокрема у діяльності консультативно-дорадчих органів
28. Вжиття заходів із забезпечення стійкості територіальних громад та їх згуртованості із залученням внутрішньо переміщених осіб проведення оцінки можливих викликів та конфліктів з метою посилення соціальної згуртованості обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. підготовлено звіт за результатами оцінки можливих викликів та конфліктів з метою посилення соціальної згуртованості
29. Формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб з метою забезпечення середньострокових потреб у кожній територіальній громаді реконструкція та відновлення покинутих об’єктів, віднесених до державної власності Фонд державного майна
Мінінфраструктури
III квартал 2023 р. в межах наявних бюджетних програм в межах наявних бюджетних програм забезпечено внутрішньо переміщених осіб житлом з фондів житла для тимчасового проживання
Стратегічна ціль 5. Підтримка безпечного повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб
30. Забезпечення міжсекторальної взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування з метою формування державної політики щодо повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб 1) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту акта щодо затвердження державної програми сприяння безпечному повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. затверджено державну програму сприяння безпечному поверненню до покинутого місця проживання та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб
2) розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту акта щодо затвердження плану з координації та взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, міжнародних та національних організацій Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
III квартал 2023 р. затверджено та забезпечено виконання плану з координації та взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, міжнародних та національних організацій
31. Запровадження порядку обліку та компенсації вартості зруйнованого та/або пошкодженого майна запровадження цифрових рішень щодо обліку зруйнованого чи пошкодженого житла та адміністрування процесу його відбудови на рівні громад Мінінфраструктури
Мінцифри
Мінреінтеграції
міжнародні неурядові організації (за згодою)
III квартал 2023 р. реалізовано можливість подання заявок про майно, яке пошкоджене чи знищене з початку збройної агресії проти України починаючи з 2014 року
32. Забезпечення належного інформування та створення інших умов для прийняття внутрішньо переміщеними особами обґрунтованого рішення щодо повернення до покинутого місця проживання збір та регулярне оновлення інформації на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування щодо безпекової ситуації, стану об’єктів соціальної інфраструктури, стану довкілля в населених пунктах, з яких здійснювалося переміщення обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
міжнародні неурядові організації (за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством забезпечено доступ до інформації щодо безпекової ситуації, стану об’єктів соціальної інфраструктури, стану довкілля в населених пунктах, з яких здійснювалося переміщення, що необхідна для прийняття внутрішньо переміщеними особами рішення щодо повернення до покинутого місця проживання
33. Забезпечення належного планування відновлення регіонів та територій, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України проекту акта щодо затвердження плану відновлення та розвитку регіонів, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України, для розвитку населених пунктів і територій відповідних громад, створення умов для ефективної реалізації економічного потенціалу відповідних територій і підприємницького потенціалу членів громад Мінінфраструктури
Мінреінтеграції
IV квартал 2024 р. в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством прийнято відповідний акт Кабінету Міністрів України
34. Сприяння у здійсненні заходів з підвищення рівня згуртованості та подолання конфліктів 1) розроблення та запровадження місцевих програм щодо підвищення рівня згуртованості та подолання конфліктів обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
IV квартал 2023 р. забезпечено впровадження місцевих програм щодо підвищення рівня згуртованості та подолання конфліктів
2) сприяння підвищенню рівня згуртованості, безбар’єрності та толерантності в суспільстві шляхом проведення заходів з питань культури діалогу, соціальної згуртованості, безбар’єрності та багатофункціональності культурного простору Мінреінтеграції
МКІП
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством створено умови для відновлення культури діалогу, підвищено рівень толерантності в суспільстві
35. Здійснення інформаційних заходів, спрямованих на інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у приймаючих територіальних громадах проведення інформаційних кампаній з метою висвітлення позитивного досвіду інтеграції внутрішньо переміщених осіб у приймаючих громадах, мирного співіснування, соціальної згуртованості тощо Мінреінтеграції
обласні, Київська міська військові (державні) адміністрації
органи місцевого самоврядування
(за згодою)
постійно в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством в межах наявних бюджетних програм та інших надходжень, не заборонених законодавством проведено інформаційні кампанії
36. Створення підґрунтя для відновлення пошкодженої інфраструктури деокупованих населених пунктів надання своєчасного доступу спеціалістам евакуйованих органів місцевого самоврядування до державних реєстрів Державного земельного кадастру та інших архівів Мін’юст
Мінекономіки
Мінреінтеграції
III квартал 2023 р. розроблено механізм забезпечення оперативного доступу до державних реєстрів Державного земельного кадастру та інших архівів співробітників органів місцевого самоврядування деокупованих територіальних громад
Перейти до повного тексту