- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 1 березня 2007 р. N 303
Київ
Про затвердження Правил відтворення лісів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 748 від 07.08.2013
N 1065 від 04.12.2019
N 826 від 09.09.2020
N 1410 від 20.12.2022 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Правила відтворення лісів, що додаються.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 16 січня 1996 р.
N 97 "Про затвердження Правил відновлення лісів і лісорозведення" (ЗП України, 1996 р., N 6, ст. 185).
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Інд. 22
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 березня 2007 р. N 303
ПРАВИЛА
відтворення лісів
1. Ці Правила регулюють відносини щодо відтворення лісів, спрямованих на створення високопродуктивних та з високими захисними властивостями деревостанів шляхом розроблення і проведення комплексу лісівничих та агротехнічних заходів.
Ці Правила є обов’язковими для виконання власниками лісів чи постійними лісокористувачами, а також орендарями та користувачами земельних ділянок, на яких розташовано полезахисні лісові смуги.
( Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
1-1. У цих Правилах терміни вживаються у такому значенні:
лісокультурна площа - ділянка землі, призначена для створення лісових культур;
лісонасіннєве районування - розподіл території країни чи її регіону на відносно однорідні частини за природними чинниками з метою використання насіння певного еколого-географічного походження для закладення лісових насаджень;
лісокультурне районування - розподіл території країни чи її регіону на частини виходячи із сукупності однорідних кліматичних і ґрунтових умов, за якими визначаються типи створюваних лісових культур.
( Правила доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
2. Відтворення лісів здійснюється власниками лісів чи постійними лісокористувачами на лісових ділянках шляхом відновлення лісових ділянок, що були вкриті лісовою рослинністю, а на землях, що раніше не були зайняті лісом та є придатні для створення лісових насаджень, - шляхом лісорозведення, а також орендарями та користувачами земельних ділянок, на яких розташовано полезахисні лісові смуги.
Лісорозведення проводиться шляхом створення лісових культур або сприяння природному поновленню на придатних для створення лісів землях, не вкритих лісовою рослинністю.
Відтворення лісів здійснюється з урахуванням:
екологічних умов провадження планованої діяльності, встановлених висновком з оцінки впливу на довкілля;
додаткових заходів із запобігання, зменшення (пом’якшення), усунення, обмеження впливу господарської діяльності на довкілля за результатами післяпроектного моніторингу в рамках оцінки впливу на довкілля;
обмежень та вимог, установлених проектами створення, положеннями і проектами організації територій та об’єктів природно-заповідного фонду України;
режиму в межах охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах, а також режиму в межах охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України;
обмежень та вимог, установлених у рамках проведення лісової сертифікації.
Заходи з відтворення лісів не проектуються та не здійснюються у місцях перебування (зростання) об’єктів Червоної книги України у випадку, якщо причиною зміни чисельності таких об’єктів є розорювання, заліснення або інші дії, які передбачають пошкодження ґрунтового покриву.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
3. На лісових ділянках, зайнятих чагарниками, низькопродуктивними і малоцінними насадженнями, на яких можливе вирощування більш цінних та високопродуктивних деревостанів, відновлення лісів здійснюється шляхом реконструкції насаджень лісокультурними методами.
4. Землі для лісорозведення виділяються в порядку, встановленому земельним законодавством.
5. Обсяги робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, створення захисних насаджень лінійного типу визначаються на підставі матеріалів лісовпорядкування або спеціального обстеження, що проводиться власником лісів чи постійним лісокористувачем, а також орендарем та користувачем земельних ділянок, на яких розташовано полезахисні лісові смуги, з урахуванням необхідності збереження природних екосистем.
Відновлення лісів та лісорозведення здійснюються у спосіб, що забезпечує створення стійких до кліматичних змін лісів з високими захисними властивостями, здатними до запобігання виникненню явищ водної та вітрової ерозії, з урахуванням недопущення інвазійних видів дерев у природні екосистеми.
Заборонено здійснювати відтворення лісів інвазійними видами дерев, які включені до переліку інвазійних видів дерев із значною здатністю до неконтрольованого поширення, затвердженого Міндовкілля.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
6. Відтворення лісів повинно забезпечувати:
раціональне використання лісових ділянок;
поліпшення якісного складу лісів, підвищення їх продуктивності та біологічної стійкості;
підвищення водоохоронних, ґрунтозахисних, санітарно-гігієнічних та інших корисних властивостей лісів;
досягнення оптимальної лісистості шляхом створення в максимально короткі строки нових насаджень найбільш економічно та екологічно доцільними способами і технологіями.
7. Відтворення лісів повинно здійснюватися з урахуванням екологічних, соціально-економічних та природно-кліматичних умов регіону і передбачати цільове вирощування:
водоохоронних насаджень на берегах річок, навколо озер, водоймищ, у зонах відводу каналів;
ґрунтозахисних насаджень у ярах, балках, на крутосхилах, луках, інших непридатних для використання в сільському господарстві землях, а також полезахисних лісових смуг;
захисних лісових насаджень у смугах відводу залізниць, автомобільних доріг тощо;
рекреаційно-оздоровчих насаджень у зелених зонах населених пунктів, промислових об'єктів та в місцях масового відпочинку і оздоровлення населення;
експлуатаційних насаджень для задоволення потреб суспільства у лісових ресурсах.
8. Відтворення лісів у всіх природно-кліматичних зонах здійснюється на лісотипологічній основі відповідно до потенційних лісорослинних умов, природно-кліматичних умов з дотриманням вимог лісокультурного (лісонасіннєвого) районування.
( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
9. Проектування лісокультурних об'єктів, на яких передбачається відтворення лісів, проводиться на основі актів огляду місць рубок, передачі земель під захисне лісорозведення, матеріалів обстеження ділянок лісокультурного фонду з урахуванням наукових рекомендацій та передового досвіду.
( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
( Пункт 10 виключено на підставі Постанови КМ
N 748 від 07.08.2013 )
11. Відтворення лісів здійснюється за державними програмами і проектами, які передбачають застосування найбільш доцільних способів створення в найкоротші строки високопродуктивних лісів з господарсько цінних деревних і чагарникових порід.
12. Відтворення лісів забезпечується природним способом (природне поновлення), штучним способом (створення лісових культур методом садіння садивного матеріалу, висівання насіння або поєднання методів садіння та висівання) і комбінованим способом (природне поновлення та створення лісових культур).
Вибір способу відтворення лісів здійснюється з урахуванням лісорослинних умов та особливостей відповідної лісокультурної площі власником лісів або постійним лісокористувачем.
( Пункт 12 в редакції Постанови КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
13. На ділянках, які мають відповідні ґрунтово-кліматичні умови, перевага надається природному відновленню лісів, що дає змогу з мінімальними затратами створювати високопродуктивні та біологічно стійкі деревостани протягом короткого періоду.
14. З метою природного відновлення лісів на ділянках залишаються:
зруби з достатньою кількістю життєздатного самосіву і підросту головних і супутніх порід, що відповідають корінним типам деревостанів;
зруби, згарища, на яких проведення заходів щодо сприяння природному поновленню буде достатнім для наступного відновлення цінних порід і формування високопродуктивних молодняків;
зруби в деревостанах, в яких забезпечується успішне порослеве і насіннєво-порослеве відновлення (зруби вільхи, верби, осокора в усіх лісорослинних зонах, а також листяних порід у байрачних лісах I і II генерації), а вирощені молодняки відповідатимуть цільовому призначенню.
15. Площі ділянок із задовільним попереднім поновленням після рубки за результатами технічного приймання зараховуються до загальної площі відтворення лісів.
( Пункт 15 в редакції Постанови КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
16. Площі ділянок із задовільним подальшим насіннєвим та порослевим поновленням зараховуються до загальної площі відтворення лісів під час технічного приймання та інвентаризації лісокультурних об’єктів.
( Пункт 16 в редакції Постанови КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
17. На ділянках з недостатньою кількістю або нерівномірним розміщенням природного поновлення господарсько цінних порід лісових дерев і чагарників відповідно до нормативів інвентаризації та атестації лісових культур та природного поновлення, визначених Міндовкілля, проводиться додаткове часткове висівання насіння і садіння садивного матеріалу головних та супутніх деревних порід.
( Пункт 17 в редакції Постанови КМ
N 1410 від 20.12.2022 )
18. На ділянках у зоні радіоактивного забруднення з рівнем радіації, небезпечним для проведення комплексу робіт, пов'язаних із створенням лісових культур, застосовуються заходи щодо сприяння природному поновленню лісів шляхом механічного обробітку ґрунту та висівання насіння деревних порід. Ефективність цих заходів оцінюється на п'ятий рік після їх здійснення.
19. До заходів сприяння природному поновленню лісів належать:
збереження під час лісозаготівлі життєздатного підросту і молодняку господарсько цінних порід;
................Перейти до повного тексту