- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 квітня 2017 р. № 301 Київ |
Про організацію проведення атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 818 від 25.10.2017
№ 343 від 30.01.2019 )
( Установити, що здійснення моніторингу щодо виконання вимог Порядку, затвердженого цією Постановою, стосовно засідань атестаційних комісій уповноважених вищих навчальних закладів покладається на Національне агентство з питань державної служби згідно з Постановою КМ
№ 818 від 25.10.2017 )
1. Затвердити Порядок атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою, що додається.
2. Установити, що платні послуги з проведення атестації та видачі за її результатами посвідчення щодо вільного володіння державною мовою (його дубліката) можуть надаватися закладами вищої освіти, які відповідно до ліцензії здійснюють підготовку здобувачів вищої освіти в галузі знань "Публічне управління та адміністрування".
3. Внести до
переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. № 796 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 67, ст. 2410, № 78, ст. 2770; 2011 р., № 41, ст. 1689; 2012 р., № 65, ст. 2662, № 88, ст. 3570; 2015 р., № 42, ст. 1303), зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України |
В.ГРОЙСМАН |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 квітня 2017 р. № 301
ПОРЯДОК
атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою
( У тексті Порядку слова "вищий навчальний заклад" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "заклад вищої освіти" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ
№ 343 від 30.01.2019 )
Загальна частина
1. Цей Порядок визначає механізм проведення атестації осіб, які претендують на зайняття посади державної служби, щодо вільного володіння державною мовою з метою забезпечення виконання вимог Закону України
"Про державну службу".
2. Учасник атестації - особа, яка претендує на зайняття посади державної служби та зареєструвалася для проходження атестації в установленому порядку.
Уповноважений заклад вищої освіти - заклад вищої освіти, який відповідно до ліцензії здійснює підготовку здобувачів вищої освіти в галузі знань "Публічне управління та адміністрування".
Атестаційна сесія - період, протягом якого атестаційна комісія уповноваженого закладу вищої освіти визначає рівень вільного володіння державною мовою учасників атестації, а також приймає рішення про видачу посвідчення учасникам, які успішно пройшли атестацію, та особам, зазначеним у пункті 56 цього Порядку.
3. Атестація проводиться з метою визначення рівня вільного володіння державною мовою осіб, які претендують на зайняття посади державної служби, відповідно до вимог щодо рівня мовної та комунікативної компетентностей.
4. Інформація про уповноважені заклади вищої освіти оприлюднюється на їх офіційних веб-сайтах, а також на офіційних веб-сайтах НАДС та МОН.
Атестаційні комісії
5. Для організації та проведення атестації уповноважений заклад вищої освіти утворює атестаційну комісію.
6. Формування, організацію роботи та контроль за діяльністю атестаційної комісії здійснює керівник уповноваженого закладу вищої освіти.
7. Атестаційна комісія проводить свою роботу у строки, визначені графіком атестаційних сесій, що за пропозицією голови атестаційної комісії затверджується керівником уповноваженого закладу вищої освіти.
8. Атестаційна комісія утворюється у складі голови та трьох членів комісії з числа осіб, які мають освіту за спеціалізацією "Українська мова та література" спеціальності "Філологія". Щонайменше один з членів атестаційної комісії повинен мати науковий ступінь не нижче доктора філософії.
Персональний склад атестаційної комісії затверджується наказом керівника уповноваженого закладу вищої освіти.
9. Голова атестаційної комісії:
1) організовує роботу атестаційної комісії;
2) визначає обов’язки секретаря атестаційної комісії;
3) встановлює порядок повідомлення членів атестаційної комісії про проведення її засідань;
4) веде засідання атестаційної комісії;
5) дає доручення членам атестаційної комісії та контролює їх виконання;
6) вносить пропозиції щодо зміни персонального складу атестаційної комісії;
7) організовує розміщення на офіційному веб-сайті уповноваженого закладу вищої освіти інформації про дату, час та місце проведення атестації, порядок реєстрації для проходження атестації.
10. Секретар атестаційної комісії призначається наказом керівника уповноваженого закладу вищої освіти з числа його працівників і не є членом атестаційної комісії.
Секретар атестаційної комісії забезпечує правильне і своєчасне оформлення документів, пов’язаних з роботою атестаційної комісії, їх зберігання.
11. Голова та члени атестаційної комісії у разі виникнення конфлікту інтересів та обставин, що викликають сумнів у їх безсторонності, повинні бути відведені від розгляду відповідного питання. У разі наявності таких обставин голова та члени атестаційної комісії можуть заявити про самовідвід.
Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивований і здійснений до початку розгляду відповідного питання.
Рішення про відвід (самовідвід) приймається на засіданні атестаційної комісії більшістю голосів її членів, які беруть участь у ньому. Член комісії, щодо якого приймається рішення про відвід (самовідвід), не бере участі в голосуванні.
12. Засідання атестаційної комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її членів.
Атестаційна комісія приймає рішення більшістю голосів присутніх на її засіданні членів. За однакової кількості голосів вирішальний голос має голова атестаційної комісії.
Під час засідання атестаційної комісії ведеться протокол.
Протоколи засідань атестаційної комісії, відомості про результати атестації та матеріали атестації зберігаються в уповноваженому закладі вищої освіти протягом трьох років.
13. Під час проведення атестації, крім учасників атестації, голови, членів та секретаря атестаційної комісії, за рішенням керівника уповноваженого навчального закладу можуть бути присутні представники громадських об’єднань, що провадять свою діяльність згідно із Законом України
"Про громадські об’єднання".
Для участі у засіданні атестаційної комісії представникам громадських об’єднань необхідно звернутися з письмовою заявою до керівника уповноваженого закладу вищої освіти не менш як за п’ять календарних днів до початку проведення атестації.
14. Особи, присутні під час проведення атестації, повідомляють керівникові уповноваженого закладу вищої освіти про випадки порушення порядку її проведення.
15. Втручання у роботу атестаційної комісії не допускається.
Права та обов’язки учасників атестації
16. Учасник атестації має право на:
1) доступ до інформації про:
строки та порядок проведення атестації;
час і місце проведення атестації;
порядок визначення, спосіб та час оголошення результатів атестації;
2) ввічливе та неупереджене ставлення до себе з боку осіб, відповідальних за організацію та проведення атестації;
3) ознайомлення із своєю роботою, виконаною у письмовій формі під час проходження атестації; отримання після оголошення результатів атестації у письмовій формі засвідченої копії такої роботи.
17. Учасник атестації зобов’язаний:
1) ознайомитися з порядком проведення атестації, дотримуватися його;
2) своєчасно прибути до визначеного місця проведення атестації з документом, що посвідчує його особу та підтверджує громадянство України;
3) ввічливо ставитися до інших учасників атестації;
4) виконувати вказівки та вимоги голови, членів та секретаря атестаційної комісії щодо процедури проходження атестації;
5) після закінчення часу, відведеного для виконання завдань у письмовій формі, повернути матеріали атестації;
6) виконувати завдання у письмовій формі на робочому місці, визначеному атестаційною комісією;
7) виконувати та оформляти завдання у письмовій формі згідно з вимогами, зазначеними в зошиті із завданнями.
18. Учаснику атестації забороняється:
1) мати при собі або на робочому місці, визначеному атестаційною комісією, протягом часу, відведеного для виконання завдань у письмовій та усній формі, засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друковані або рукописні матеріали, інші засоби, предмети, прилади, що не передбачені цим Порядком (крім випадків, коли використання додаткових електронних приладів становить розумне пристосування для особи, яка має інвалідність);
2) протягом часу, відведеного для виконання завдань у письмовій та усній формі:
заважати іншим учасникам атестації виконувати завдання;
спілкуватися у будь-якій формі з іншим учасником атестації під час виконання завдань;
списувати відповіді на завдання в іншого учасника атестації;
виносити за межі аудиторії зошити із завданнями, їх окремі аркуші, бланки відповідей;
3) псувати майно уповноваженого закладу вищої освіти, в приміщенні якого проводиться атестація, чи майно осіб, які проходять атестацію.
19. У разі порушення однієї або кількох вимог, передбачених пунктами 17 та 18 цього Порядку, учасник атестації відсторонюється від подальшого проходження атестації, про що складається відповідний акт, який підписується присутніми членами атестаційної комісії.
20. Якщо учасник атестації працює або навчається в уповноваженому закладі вищої освіти, яким утворена атестаційна комісія, він проходить атестацію в іншому уповноваженому закладі вищої освіти, крім осіб, які отримують посвідчення відповідно до пункту 56 цього Порядку.
Організація та проведення атестації
21. Організаційні заходи з підготовки проведення атестації в уповноваженому закладі вищої освіти передбачають затвердження:
1) складу атестаційної комісії;
2) порядку реєстрації осіб для проходження атестації;
3) графіка атестаційних сесій;
4) завдань у письмовій формі та визначення переліку тем і сценаріїв для проведення атестації в усній формі.
22. Атестація проводиться у три етапи:
1) приймання заяв від осіб, які претендують на зайняття посади державної служби, щодо проходження атестації;
2) проходження атестації у письмовій та усній формі;
3) визначення результатів атестації та інформування учасників атестації про них.
23. Атестаційні сесії проводяться у разі потреби, але не рідше одного разу на місяць.
У разі відсутності заяв від осіб, які претендують на зайняття посади державної служби, атестаційна сесія не проводиться.
24. Уповноважені заклади вищої освіти розміщують на своєму офіційному веб-сайті графік проведення атестаційних сесій та порядок реєстрації осіб для проходження атестації.
25. Атестація у письмовій формі включає:
письмове завдання з використанням технологій тестування (далі - тестове завдання);
письмовий переказ тексту з фахових питань (далі - переказ).
Атестація в усній формі включає:
ділову розмову за визначеним сценарієм;
повідомлення-презентацію на встановлену атестаційною комісією тему (далі - повідомлення-презентація).
26. Завдання у письмовій та усній формі розробляються відповідно до вимог до рівня мовної компетентності осіб, які претендують на зайняття посади державної служби (додаток 1), та комунікативної компетентності осіб, які претендують на зайняття посади державної служби (додаток 2), науково-педагогічними працівниками уповноваженого закладу вищої освіти з обов’язковим залученням фахівців, які мають науковий ступінь не нижче доктора філософії в галузі знань "Публічне управління та адміністрування".
27. Завдання у письмовій та усній формі розробляються з урахуванням примірних тестових завдань, текстів для переказу з тем і сценаріїв для проведення атестації в усній формі, розміщених як зразок на офіційному веб-сайті НАДС.
28. Тестові завдання та варіанти відповідей на них повинні бути сформульовані однозначно. Кожне тестове запитання має три варіанти відповіді, серед яких правильним є лише один. Кількість тестових завдань становить 25.
Тексти для переказу повинні стосуватися сфери публічного управління та адміністрування і мати обсяг 2500-3000 друкованих знаків.
29. Умови для проходження атестації повинні бути рівними для всіх учасників атестації.
Під час проведення атестації атестаційна комісія дотримується принципу недискримінації, що не виключає обов’язку застосування в ході його проведення розумного пристосування для особи, яка зареєструвалася для проходження атестації та має інвалідність, а також можливості застосування позитивних дій відповідно до Закону України
"Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні".
30. Виготовлення зошитів із завданнями та бланків відповідей забезпечується уповноваженими закладами вищої освіти.
31. Учасник атестації повинен прибути для проходження атестації у день, час та в місце, визначені атестаційною комісією, і мати при собі документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
32. До проходження атестації допускаються особи, присутність яких зафіксована секретарем атестаційної комісії перед початком такої атестації за списком осіб, які подали заяви щодо проходження атестації.
У приміщенні під час проведення атестації можуть бути присутні лише учасники атестації, голова, члени і секретар атестаційної комісії та особи, визначені пунктом 13 цього Порядку.
33. Перед початком виконання тестових завдань секретар атестаційної комісії ознайомлює учасників атестації із загальним порядком їх складення.
34. Кожний учасник атестації забезпечується зошитом із завданнями та бланком відповідей.
35. Під час виконання тестових завдань учасник атестації проставляє позначку на бланку відповідей у клітинці, яка відповідає, на його думку, правильному варіанту відповіді.
36. Тривалість виконання завдань у письмовій формі (тестове завдання та переказ) становить 60 хвилин. Учасник атестації має право здати зошит із завданнями та заповнений бланк відповідей до закінчення відведеного часу.
37. Учасник атестації протягом усього часу, відведеного для виконання завдань у письмовій та усній формі, має право відмовитися виконувати такі завдання.
Інформація про відмову учасника атестації виконувати завдання у письмовій та/або усній формі фіксується у відповідній відомості про результати атестації.
Учасник атестації, який відмовився виконувати завдання у письмовій та/або усній формі, визнається за рішенням атестаційної комісії таким, що не пройшов атестацію, а виконані ним завдання не оцінюються.
38. Після закінчення часу, відведеного для виконання тестових завдань та переказу, голова атестаційної комісії оголошує про його закінчення, після чого учасники атестації зобов’язані припинити роботу над ними і здати їх секретареві атестаційної комісії.
................Перейти до повного тексту